Piknikové koše

Piknikový kôš je nevyhnutné príslušenstvo pre každého, kto plánuje podávať občerstvenie na čerstvom vzduchu. Ako už názov napovedá, piknikový kôš využijete najmä pri organizovaní piknikov, teda stolovaní v sede na deke. Tieto špeciálne koše však nevyužijete iba niekoľkokrát do roka, používať ich môžete aj iným spôsobom.

Pred tým, než začnete s výberom piknikového koša, je teda vhodné zistiť, čo všetko vám môže piknikový kôš ponúknuť a akými spôsobmi ho budete môcť využívať. Potom už postačí zvoliť správny typ, veľkosť a výrobný materiál. Veľkosť koša nerozhoduje iba o tom, koľko osôb budete môcť pohostiť. Čím väčší je kôš, tým viac ďalšieho vybavenia budete mať k dispozícii. Výrobný materiál potom z veľkej časti ovplyvňuje obstarávaciu cenu.

Porovnať ceny košov

Typy

Na trhu sú k dispozícii dva úplne odlišné varianty piknikových košov. Pri rozhodovaní, ktorý typ bude pre vás vhodnejší, zohráva najdôležitejšiu úlohu spôsob, akým budete chcieť kôš používať. Tí, ktorí chcú organizovať tradičné romantické alebo rodinné pikniky, budú pravdepodobne vyberať medzi tradičnou podobou koša. Milovníci dlhých pochodov, dajú prednosť skôr kempingovému košu, ktorý svojou podobou pripomína tradičný batoh.

Kôš

Koše majú klasickú podobu, k dostaniu sú v rôznych veľkostiach. Koše bývajú pre ľahšie prenášanie doplnené o úchyty aj ramenné popruhy, napriek tomu však nie sú uspôsobené na dlhé nosenie. Piknikový kôš by mali voliť tí, ktorí budú kôš prevážať v aute a po niekoľkých metroch nosenia ho jednoducho položia do trávy.

Koše nemusia byť vyrobené iba z prútia, obľúbené sú aj praktické textilné, plastové alebo nylonové koše. Naozaj luxusné koše sú vyrobené z tŕstia alebo ratanu. Súčasťou týchto košov je prakticky akékoľvek príslušenstvo, ktoré budete pri hodovaní potrebovať.

Batoh

Tento typ možno považovať zo kempingový kôš. Batoh je praktický najmä pre tých, ktorí budú hodovať až po niekoľkokilometrovej chôdzi. Batohy sú prispôsobené na nosenie. Batoh môže byť vybavený aj chladiacim priestorom, čo iste v letných dňoch oceníte.

V ruksaku by ste mali nájsť všetko, čo budete pri hodovaní potrebovať. Drahšie batohy bývajú vybavené aj piknikovou dekou. Nevýhodou tohto riešenia je skutočnosť, že si nebudete môcť vybrať deku podľa svojich predstáv. Na druhú stranu však deku môžete prenášať priamo v batohu, vďaka tomuto riešeniu vám ubudne ďalšia batožina.

Materiál

Pokiaľ sa povie kôš na piknik, predstaví si väčšina ľudí klasický prútený kôš. Dnešný trh však ponúka piknikové koše vyrobené aj z iných materiálov. Medzi nimi stále dominujú prútené koše, obľúbené sú aj nylonové koše, alebo koše vyrobené z dreva či z plastu. Na zohnanie sú tiež koše vyrobené z tŕstia alebo ratanu.

Prútené koše vás oslovia nielen svojim tradičným vzhľadom aj funkčnosťou. Súčasťou košov môže byť aj riad, ľahšie prenášanie umožní ramenný popruh aj klasické úchyty. Nylónové koše svojim vzhľadom prestavujú skôr batoh. Sú vhodné najmä v prípadoch, keď chcete podnikať dlhšie výlety, než sa rozhodnete niekde najesť.

Veľkosť

Ďalším dôležitým parametrom je aj veľkosť koša. K dostaniu sú malé koše, vhodné na hodovanie 2 osôb. Klasickej rodine postačí kôš, ktorý pojme potraviny pre 4 osoby, a najväčšie sú koše určené 6 – 12 ľuďom. V prípade malých košov nebudete mať pravdepodobne k dispozícii príliš veľa vybavenia, naopak vo veľkom koši nájdete všetko, čo budete pri hodovaní potrebovať.

Značka

Piknikové koše ponúkajú pomerne veľké množstvo výrobcov. Obľúbené sú tradičné koše od Orion, NOVAline, Cilio alebo Legrer. Textilný kôš je v predaji od Fuxtec alebo Orion.

Cena

Najlacnejšie obyčajné koše je možné kúpiť za menej ako 13 eur. Dominujú prútené koše, ale naraziť môžete aj na plastový variant. Najväčší výber ponúka cena od 22 – 43 eur. Tu sú k dispozícii tradičné koše doplnené o ďalšie príslušenstvo a prvé turistické koše. Od 43 – 86 eur je možné kúpiť luxusné koše aj plne vybavené batohy. Pokiaľ chcete organizovať pikniky pravidelne, oplatí sa vám investícia do veľkých plne vybavených prútených košov.

Porovnať ceny košov

Otázky a odpovede

Je súčasťou piknikových košov nejaké vybavenie?

Pri lacných košoch budete mať pravdepodobne k dispozícii iba menej kvalitný riad z plastu. Drahšie koše už môžu byť vybavené nerezovými príbormi a porcelánovým alebo skleneným riadom. Medzi ďalšiu výbavu patrí doštička, obrúsky alebo otvárač na víno.

Riad by mal byť bezpečne uložený v samostatnej priehradke tak, aby sa počas prenášania nepohyboval. Vhodné je pri výbere skontrolovať vnútorné usporiadanie. Potom už budete mať iba priestor na uloženie potravín. Tí, ktorí chcú potraviny udržať dlhšiu dobu teplé alebo naopak studené, by mali zvážiť nákup koša s termovložkou.

Ako správne vybrať materiál?

Materiál vyberajte podľa štýlu, ktorý je vám blízky. Romanticky založení jedinci zvolia kôš z prútia, ratanu alebo tŕstia. Zatiaľ čo prútený kôš je možné kúpiť aj za menej ako 500 Sk, ratanové a rákosové koše patria k tým najdrahším. Praktici môžu zvoliť koše vyrobené z plastu alebo nylonu.

V čom sa líši grilovací piknikový kôš?

Jedná sa o luxusné drahé koše, ktoré sú vybavené veľkým množstvom rôzneho príslušenstva. Okrem klasického riadu nechýbajú ani pomôcky na grilovanie, ako kliešte, ihly, obracacia lopatka a ďalšie. Tieto pomôcky môžete mať aj doma, v grilovacom koši však budú uskladnené na bezpečnom mieste. Okrem tohto príslušenstva je súčasťou koša aj prenosný gril, ktorý vám prípravu grilovacích pochúťok umožní.

Záver

Grilovací kôš vyberajte podľa miesta, kde budete organizovať pikniky najčastejšie. Niektorí pôjdu na piknik radšej autom a nebude im vadiť väčšiu hmotnosť koša. Pokiaľ budete chodiť na piknik pešo, budú pre vás praktickejšie piknikové batohy.

Kôš na piknik je k dostaniu v mnohých podobách aj veľkostiach. Okrem klasických obdĺžnikových košov je možné kúpiť koše okrúhle. Vyberať môžete hneď z niekoľkých výrobných materiálov. Súčasťou batohov je aj termoizolačná vložka, ktorá sa postará o požadovanú teplotu potravín. Čím drahší kôš zaobstaráte, tým väčšiu výbavu vo vnútri nájdete.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo