Farby na vlasy

Farbenie vlasov je v dnešnej dobe úplnou samozrejmosťou pre ženy, ale aj mužov mnohých vekových kategórií. Mladšie ročníky získajú vďaka výstrednej farbe na vlasy atraktívnejší vzhľad, tým starším farba zakryje šediny. Farby na vlasy je možné kúpiť v mnohých odtieňoch, každý rok je módny iný odtieň alebo štýl.

Farby na vlasy môžete použiť na trvalejšiu aj krátkodobú zmenu vzhľadu. Okrem klasických farieb je veľký výber rôznych prelivov aj farebných korektorov. Pred tým, než sa pustíte do výberu farby, mali by ste skontrolovať stav a kvalitu vlasov. Nevhodne vybraná farba môže poškodiť vysušené alebo inak poškodené vlasy. Poškodené vlasy je však možné farbiť šetrnou prírodnou farbou.

Ak sa rozhodnete farbu na vlase použiť, mali by ste vedieť, že ju budete musieť obnovovať alebo aspoň dofarbovať každý 1 – 2 mesiace. Pochopiteľne záleží na tom, ako rýchlo vaše vlasy porastú. Pozor pri farbení vlasov by si však mali dať tehotné ženy. Všeobecne sa farbenie vlasov, kvôli amoniakovým výparom, neodporúča v prvých 3 mesiacoch tehotenstva.

Porovnať ceny farieb na vlasy

Typy

Vlasy si môžete nechať nafarbiť odborne pri kaderníčke, ale zvládnuť to môžete aj sami v domácom prostredí. Stačí len vybrať správny typ farby a potom veľmi starostlivo prečítať návod výrobcu. Odporúčaný postup by ste mali vždy dodržať. Doma však pravdepodobne nezvládnete vlasy zosvetliť. Hoci je možné kúpiť aj peroxid, nebude výsledok pravdepodobne rovnakej kvality, ako keď sa zveríte do starostlivosti odborníka.

Permanentné farby

Prvým typom je nezmývateľná, permanentná farba na vlasy. Permanentná farba je zložená z oxidačných činidiel – peroxidu vodíka a amoniaku, ďalšou zložkou je zmes pigmentov. Takéto zloženie otvorí vlasové vlákno a farba sa tak môže uložiť oveľa hlbšie do vlasu.

Permanentnú farbu teda nemožno vymyť šampónom, ale po nejakej dobe dôjde k jej úplnému vyblednutiu a do vašej prirodzenej farby vlasov. Permanentná farba je vhodná predovšetkým pri účinnom krytí šedín.

Permanentné farby vydržia cca 6 – 8 týždňov, aj na tento typ farby negatívne pôsobí UV žiarenie, rôzna bežná vlasová kozmetika atď. Dlhšiu trvanlivosť mávajú tmavšie odtiene. Vlasy farbené permanentnou farbou je vhodné dofarbovať, ak budete chcieť zmeniť odtieň, nebude zmena taká výrazná ako v prípade, keď budete používať zmývateľné farby.

Zmývateľná farba

Tieto typy farieb sa s každým umytím vlasov postupne vymývajú. Zmývateľné farby sú označené ako semi alebo demi permanentné farby.

Toto označenie určuje množstvo oxidačných činidiel vo farbe. A oxidačné činidlá určujú, ako veľmi môže farba preniknúť do vlasov. Zmývateľná farba vydrží cca 12 – 30 umytí. Kratšiu životnosť majú farby bez činidiel, jedná sa o lacné farebné šampóny alebo prelivy na vlasy. Tieto farby obalia povrch vlasu a vydržia cca 12 – 15 umytí.

Zmývateľné farby môžete použiť v núdzových prípadoch, keď čakáte na termín u kaderníka. Tento typ farby je obľúbený u tých, ktorí sa svojim vzhľadom radi experimentujú. Obľúbené sú zmývateľné farby v podobe sprejov na šediny a odrasty. Sprej šediny ihneď zakryje a ide jednoducho vymyť šampónom.

Henna

Henna je prírodná farba, ktorá sa používala už v starom Egypte. Je pre ňu typická červená farba, ktorá sa nanáša nielen na vlasy, ale aj kožu alebo nechty. Po nanášaní henny budú mať vlasy gaštanovo-červenú farbu, ktorá zjemní aj spevní štruktúru vlasov. Henna je veľmi účinná v boji s lupinami a pôsobí antibakteriálne. Okrem červenej je možné kúpiť aj bezfarebnú hennu, ktorá vlasy neofarbí, ale iba ošetrí.

Po aplikácii henny nebudú mať vlasy ihneď konečnú farbu, na výslednú podobu si budete musieť počkať cca 4 dni. Prvé 2 dni henna oxiduje a následne tmavne. Pri pobyte na slnku potom henna postupne zosvetlí.

Henna je vhodná pre osoby s poškodenými vlasmi aj tehotné ženy, farba je prírodná a neobsahuje teda žiadne oxidačné činidlá. Vlasy farbené hennou vyzerajú prirodzene a po farbení sú navyše vyživené a dôjde aj k ich zjemneniu. Henna je vodná aj na krytie šedín, aby bolo krytie šedín naozaj účinné, je často nutné proces opakovať.

Hoci je henna prírodná farba, mali by ste byť pri jej výbere opatrní. Henna sa totiž predáva v niekoľkých podobách:

  • Čistá henna – zafarbuje vlasy do červena. Prírodnú hennu je možné zmiešavať s ďalšími látkami, používa sa napríklad rastlina bhringraj, ibištek alebo čaj. Do nekvalitnej henny sa však pridávajú aj metalické soli. Tie farbu zvýraznia, avšak henna veľmi silne reaguje s amoniakom. Pokiaľ vlasy ošetríte prípravkom, ktorý amoniak obsahuje, môže dôjsť k zničeniu vlasovej štruktúry.
  • Indiko – je modré farbivo, ktoré sa henny taktiež pridáva. Indigo je látka, ktorá silne reaguje s peroxidom vodíka, čo je bežné zosvetľovacie činidlo. Pokiaľ použijete hennu aj indigom na odfarbenie vlasov, môžu sa vaše vlasy zafarbiť na zeleno.
  • Čierna henna – je považovaná za najviac rizikovú. Čierna henna je označená ako Kali Mehandi, jej použitie môže u niektorých jedincov spôsobiť veľmi vážnu alergickú reakciu.

Odtieň

Pri farbe na vlasy môžete zvoliť odtieň a to buď studený, teplý alebo neutrálny. Odtieň môžete vyberať podľa svojho vkusu alebo tónu vašej pleti. Ak má vaša pleť teplý odtieň, bude pre vás ideálny teplý tón, studený odtieň pleti bude ladiť so studeným tónom farby.

  • Jarný typ – pleť je svetlá až priesvitná so zlatistým podtónom alebo broskyňovým nádychom. Farba očí svetlo alebo sýto modrá, šedozelená, šedomodrá alebo hnedá. Pôvodná farba vlasov je svetlo hnedá so zlatistým podtónom alebo plavá. Jarný typ pleti môže mať pehy a opaľuje sa do hneda. Osoby s jarným typom pleti sú náchylní na červenanie. K jarnému typu sa hodia svetlé blond farby, ale použiť môžete aj svetlú hnedú.
  • Letný typ – pleť je porcelánová s olivovým alebo ružovkastým nádychom. Oči majú tmavomodrú, modrozelenú, šedomodrú, šedohnedú alebo šedozelenú farbu. Pôvodná farba vlasov je popolavá hnedá alebo blond alebo stredne hnedá. Osoby s letným typom sa veľmi ľahko opaľujú. Týmto typom pristanú stredne a tmavo plavé odstané. Ideálna je svetlo hnedá alebo oriešková farba. Nevhodné sú tmavé odtiene.
  • Jesenný typ – pokožka je zlatisto béžová alebo bronzová. Oči sú výrazné, farba je jasne hnedá, zelená alebo modrá. Pôvodná farba vlasov ryšavá, zlatohnedá, medená či červenozlatá. Osoby s jesenným typom by nemali podstupovať žiadne výrazné zmeny, ideálne je iba oživiť prirodzenú farbu vlasov. Vhodné sú medené, červené, gaštanové alebo hnedé farby.
  • Zimný typ – veľmi svetlé Snehurovké typy alebo naopak južanská farba pleti. Oči majú šedú, šedomodrú, hnedú alebo modrú farbu. Pôvodná farba vlasov je tmavo hnedá alebo čierna. Vhodné sú skôr tmavšie farby na vlasy.

Technika farbenia

Módne trendy sa stále menia, v súčasnosti patria medzi obľúbené techniky:

  • Balayage – pramienky vlasov sa po celej hlave náhodne zosvetľujú. Efekt je veľmi prirodzený a odrasty nie sú tak výrazné. Technika vlasy nijako výrazne nezaťažuje ani nepoškodzuje.
  • Ombré – vlasy sa farebne rozdelia na dve polovice. Jedna polovica je svetlejšia, druhá tmavšia, prechod je veľmi prirodzený. Farbí sa väčšinou spodná časť vlasov, nemusíte teda nijako riešiť odrasty.
  • Preliv – preliv získate použitím zmývateľnej farby na vlasy. Preliv vlasy oživí, rozjasní a súčasne zmení tón prirodzenej farby.
  • Melír – je veľmi známy, ale stále obľúbený. Táto technika spočíva v postupnom farbení jednotlivých pramienkov. V súčasnej dobe sa používajú rôzne štýly melírovania.

Značenie

Farby na vlasy majú pre prehľadnosť jednotný systém značenia. Označenie je dvojčíselné.

  • Prvé číslo – označuje odtieň farby a značenie je od 1 – 10. Číslom 1 sa značí čierna a číslom 10 najsvetlejšia farba.
  • Druhé číslo – označuje lesk farby. Nulou je označený neutrálny odtieň. Studené farby sú značené číslom 1 – popolavá a číslom 2 dúhová. Teplé odtiene sú značené číslom 3 – zlatá, číslom 4 – medená, číslom 5 – mahagónová a číslom 6 – červená.

Zloženie

Farba na vlasy obsahuje farbiace krémy a oxidačné činidlá. Konečná podoba odtieňa je závislá na koncentrácii činidla, teda peroxidu.

  • 6% peroxidu – farba vhodná na miešanie semipermanentnej farby alebo šetrnej permanentnej farby.
  • 9% – jemné zosvetlenie alebo intenzívnejšia permanentná farba.
  • 12 % – používa sa ako silný zosvetľovač.

Značka

Farby na vlasy sa predávajú v rôznych objemom. Veľkosť balenia vyberajte podľa dĺžky vašich vlasov. Majitelia krátkych vlasov si vystačia s menším balením, na dlhé vlasy vám však nemusia stačiť ani najväčší objem.

Farbu na vlasy kúpite v každej drogérii, supermarkete alebo v špecializovaných kaderníckych predajniach. Obľúbené sú farby značky Wella, L´Oréal, Palette, Schwarzkopf, Syoss, Garnier, Vitality’s, Londa, Joanna a ďalšie profesionálne značky L’Oréal Professionnel, Artégo, Goldwell a Matrix.

Cena

Farby na vlasy je možné kúpiť už za menej ako 5 Sk. Oveľa väčší výber je však u cenovej kategórie 5 – 13 eur. Za túto cenu môžete zaobstarať zmývateľné aj permanentné farby. Ak chcete, aby farba vydržala dlhšiu dobu, bude vhodnejšie priplatiť za kvalitnejší výrobok. Cena drahších farieb je od 13 – 26 eur.

Porovnať ceny farieb na vlasy

Starostlivosť o vlasy

Hoci sa farby na vlasy vyrábajú tak, aby boli čo možno najšetrnejšie, je nutné sa o farbené vlasy adekvátne starať. Starostlivosť o farbené vlasy však nie je nijako zložitá, jediné čo musíte urobiť, je zaobstarať špeciálne prípravky určené práve pre starostlivosť o farbené vlasy. Okrem šampónov sú vhodné rôzne balzamy alebo masky, ktoré vlasy ochránia pred vymývaním farby, pôsobením UV žiarenia, zachovávajú intenzitu farby a hydratujú.

Otázky a odpovede

Ako rýchlo vlasy rastú?

Rast vlasov je individuálny, môže byť v priemere od 1 – 2 cm za mesiac. V priemere sa udáva 15 cm/rok. Rast vlasov je genetická záležitosť a ovplyvňuje ho aj zdravotný stav jednotlivcov.

Je možné hennu použiť na chemicky farbené vlasy?

Hennu je možné použiť aj na vlasy farbené chemickou farbou. Je však nutné nechať vlasy pred farbením hennou aspoň mesiac odpočinúť. Vhodnejšie je však počkať ešte dlhšiu dobu, odporúčajú sa cca 3 mesiace. Dlhšie oneskorenie má za následok rovnomernejšie prefarbenie aj minimálne nežiaduce reakcie.

Ako postupovať pri farbení?

Celý proces farbenia je podrobne popísaný v návode. Odporúčaný postup je nutné dodržiavať, prekročiť by ste nemali najmä dobu pôsobenia. Farbu je vhodné najskôr otestovať, aby ste zabránili prípadným alergickým reakciám.

Test je možné vykonať nanesením malého množstva farby na lakťovú jamku a počkať na prípadnú reakciu cca 24 hodín. Ak sa žiadne nežiaduce reakcie neobjavia, môžete začať so samotným farbením. Pred použitím farby si mastným krémom urobte kontúry. Farba na vlasy sa nanáša od korienkov ku končekom do suchých vlasov. Po uplynutí odporúčanej doby je nutné farbu z vlasu dôkladne zmyť.

Záver

Farba na vlasy prináša jednoduchý spôsob, ako zmeniť vzhľad, zakryť šediny a celkovo omladnutý. Aby bola zmena naozaj pozitívna, je nutné vybrať správny farebný odtieň. Pred výberom farby na vlasy si najskôr overte, aký je váš farebný typ.

Najprv si ujasnite svoju typovú charakteristiku, teda to, či patríte medzi teplý alebo studený typ. Na základe tohto zistenia budete vedieť, či vám viac sadnú teplé alebo skôr chladné odtiene. Dôležitá je aj farebná typológia podľa ročného obdobia. Potom prejdite k samotnému výberu farby.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.piluka.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo