Francúzske palice

Francúzske palice sú veľmi známe kompenzačné pomôcky, ktoré pomôžu s pohybom osobám so zníženou pohyblivosťou, či už je to dôsledkom úrazu, choroby, veku alebo postihnutia. Tieto palice najčastejšie používajú seniori, ale v predaji sú aj v detskej verzii. Na rozdiel od podpažných palíc sú kratšie a ich používanie je o niečo jednoduchšie.

Francúzske palice vám vo väčšine prípadov odporučí ošetrujúci lekár, ale kúpiť si ich môžete aj sami, ak cítite, že sa s palicami budete cítiť istejšie. Pri výbere francúzskych palíc narazíte na niekoľko podôb, ktoré sa líšia nielen prevedením, ale aj výrobným materiálom alebo ďalšími možnosťami. Čím viac ste ochotní do palice investovať, tým viac vám to môže ponúknuť.

Prezrieť francúzske palice

Typy

Francúzske barle sú kovové predlaketové zdravotné barle, ktoré sa líšia svojou konštrukciou. Najznámejšie sú barle s otvoreným alebo uzavretým držadlom. Menej známe sú palice so sedlom alebo palice viacbodové. Medzi francúzske palice niektorí výrobca radí skladacie palice alebo barle.

 • Otvorené francúzske palice – otvorené palice majú otvorenú predlaketovú opierku. Jednotlivé palice sa odlišujú iba spracovaním madla na držanie. Kúpiť môžete otvorené palice s ergonomicky tvarovaným, mäkčeným aj obyčajným plastovým madlom. Vo väčšine prípadov sa jedná o výškovo nastaviteľné palice.
 • Uzavreté francúzske palice – tieto palice majú opierku predlaktia uzavretú. Pokiaľ teda madlo pustíte, zostane vám palice ďalej držať na ruke bez toho, aby spadla na zem. Vďaka tejto jednoduchej funkcii máte viac voľnosti aj voľné ruky. Tieto palice spravidla umožňujú nastaviť nielen výšku palice, ale aj výšku opierky. Tiež tu je možné vyberať medzi barlami s mäkčenými aj ergonomicky tvarovanými madlami.

Ďalšie podoby palíc

Okrem týchto základných francúzskych palíc možno zaobstarať aj tzv. palice vychádzkové. Aj tieto pomôcky vám majú pomôcť s jednoduchším pohybom.

 • Vychádzková palica so sedom – jedná sa o špeciálnu a menej známu palicu, ktorej súčasťou je sedadlo. To môžete využívať vo chvíľach odpočinku. Tieto palice nie sú na trhu nijako rozšírené, pretože majú niekoľko nevýhod. Väčšinou sa jedná o palice, ktoré nie je možné výškovo nastaviť. Počítať tiež musíte s ich vyššou obstarávacou cenou i hmotnosťou.
 • Skladacie barle a palice – častejšou verziou je skladacia vychádzková palica, ktorú dopĺňa skladací mechanizmus. Vďaka nemu môžete palicu zložiť na 3 časti a umiestniť do tašky. Rovnakú funkciu ponúka aj menej rozšírené skladacie palice. Oba varianty sú výškovo nastaviteľné.
 • Viacbodobé barly a palice – ďalšiu špecifickú skupinu tvoria barle, ktoré ponúkajú väčšie množstvo oporných bodov. Obvykle sa jedná o 3 a viac bodov, vďaka ktorým má nemohúca osoba oveľa lepšiu stabilitu. Opäť sa jedná o výškovo nastaviteľné barle, ktoré sa odlišujú aj prevedením rukoväte.

Materiál

Francúzske palice sa vyrábajú z dvoch hlavných materiálov. Rozhodovať sa budete medzi palicami vyrobenými z hliníka alebo duralu. Madlá a opierky sú vyrobené z plastu alebo polypropylénu, drahšie palice majú madlá mäkčené. Na špičke palice sa nachádza gumová protišmyková špička.

 • Hliník – hliník je tradičný materiál, ktorý sa výrobu palíc používa dlhšiu dobu. Avšak ani tieto palice nemožno považovať za nekvalitné, na výrobu sa používa vysoko kvalitný hliník typu 6061-T6, ktorý garantuje dlhú životnosť palice. Palice sú tiež chránené epoxidovaným náterom, ktorý zvýši odolnosť voči poveternostným vplyvom.
 • Dural – je novší materiál, ktorý sa vyznačuje nízkou hmotnosťou a veľkou pevnosťou. Palice vyrobené z duralu majú obvykle vyššiu nosnosť.
 • Karbón – najdrahšie palice majú konštrukciu vyrobenú z karbónu. Karbón sa používa pri výrobe skladacích palíc.

Možnosti

Výrobou francúzskych palíc sa zaoberá hneď niekoľko výrobcov. Tí v snahe nalákať zákazníkov prichádzajú na trh stále s kvalitnejšími palicami, ich používanie má byť čo najviac pohodlné.

O pohodlie a spokojnosť užívateľov sa postará napríklad:

 • Vylepšená ergonómia rukoväte – vďaka nej padne palica skvele do ruky.
 • Rozšírená predlaketová opierka – hodí sa pre osoby s vyššou hmotnosťou, ale svoje využitie má aj v zimných mesiacoch. Používanie palice nebude nepohodlné ani bolestivé.
 • Zvýšená nosnosť – palice so zvýšenou nosnosťou môžu používať osoby s hmotnosťou do 150 kg. Obvyklá nosnosť palíc je v rozmedzí 100 – 130 kg.
 • Výšková nastaviteľnosť – možnosť výškového nastavenia ponúka drvivá väčšina palíc. Vďaka teleskopickému mechanizmu je možné berle výškovo prispôsobiť konkrétnym používateľom. Výšku môžete nastaviť jednoduchým uvoľnením zarážky v rozmedzí cca 2,5 – 25 cm. Tie najkvalitnejšie umožnujú výšku nastaviť do 10 – 15 pozícií.
 • Farebné prevedenie – pre bežné francúzske palice je typická šedá farba rukoväte. Moderné francúzske palice sú však v predaji v niekoľkých farebných prevedeniach.
 • Mäkčená rukoväť – obľúbené sú aj barle s mäkčenou rukoväťou.
 • Výškovo nastaviteľná opierka – novinkou sú aj francúzske palice so sklopnou a výškovo nastaviteľnou predlaketovou opierkou.
 • Svetelná odrazka – zvýši vašu viditeľnosť pri večerných prechádzkach.

Príslušenstvo

K francúzskym holiam je možné dokúpiť aj nejaké praktické príslušenstvo. Praktický je napríklad opasok, ktorým môžete palicu pripevniť k ruke. Opasok zaistí, že vám palicu nespadne vo chvíli, keď ju nebudete držať ruky.

Toto príslušenstvo využijete počas cestovania, nakupovania aj ďalších bežných situáciách. Ďalším bežným príslušenstvom je tlmiaca matica. Je vyrobená z gumy a tlmí klapanie bariel a plní aj protišmykovú funkciu.

V zimných mesiacoch vám pohyb uľahčí nadstavec doplnený hrotom. Ten však nie je ideálny pri pohybe v interiéroch, kde môže spôsobiť podkĺznutie palice. Ďalej je možné kúpiť napríklad mäkčený návlek na rukoväť a držiaky k stolu či nábytku.

Značka

Francúzske palice si môžete kúpiť od niekoľkých rôznych výrobcom. Výrobca ponúka francúzske aj vychádzkové palice, ale aj podpažné barle. Pri výrobe je kladený veľký dôraz na kvalitu a pohodlie. Veľký výber budete mať v prípade palíc značky DMA, tu nájdete opäť veľmi kvalitné palice vo všetkých možných prevedeniach. Spomenúť môžeme aj palice Handicap, Medic, Kana alebo Timago.

Cena

Francúzske palice sú pomerne dostupné pomôcky. Najlacnejšie palice je možné kúpiť za menej ako 9.1 eur. Vyberať môžete medzi palicami vyrobenými z hliníka aj duralu. Vystačiť si budete musieť s plastovým madlom.

Drahšie palice ponúkajú mäkčené, ergonomicky tvarované alebo rozšírené madlo. Cena sa v tomto prípade pohybuje od 9.1 – 22 eur. Ešte viac zaplatíte za skladacie karbónové palice. V ich prípade môže cena vyšplhať nad 43 eur.

Prezrieť francúzske palice

Otázky a odpovede

V čom sú francúzske palice praktickejšie?

Používanie francúzskych palíc je pohodlnejšie ako používanie palíc klasických. Francúzske palice sú ľahšie a majú kompaktný rozmer. Tieto palice sú praktické najmä pri presunoch vo vnútorných priestoroch. Francúzske palice sú doplnené o mechanizmus, ktorý tlmí otrasy. Tento mechanizmus zároveň znižuje tlak na kĺby, lakte, zápästie aj ramená. Vďaka tomu sú francúzske palice určené na dlhodobejšie užívanie.

Sú francúzske palice hradené poisťovňou?

Palice aj barly patria medzi pomôcky, na ktoré môžete získať nejaký príspevok. Úplne potom poisťovne uhradia palice v základnom najmenej ekonomicky náročnom prevedení. Každá poisťovňa má však svoje vlastné postupy, s ktorými je vhodné sa pred nákupom palicou zoznámiť.

Ako správne nastaviť výšku palice?

Pre nastavenie správnej výšky je nutné, aby stál užívateľ vo vzpriamenej polohe a palicu mal postavenú kolmo k zemi, madlo smeruje dopredu. Ruka splýva voľne pozdĺžne palice a lakeť samovoľne zaujme uhol 30 °. Ak je vaše zápästie v tejto chvíli vo výške madla, je palica nastavená v správnej výške. V opačnom prípade palicu do tejto výšky nastavte.

Záver

Francúzske barle sú kompenzačnou pomôckou pre deti i dospelých. Tieto barly môžu používať všetci so zhoršenou funkciou pohybového aparátu. Francúzske palice poskytnú užívateľovi pevnú oporu. Ich prednosťou je výšková nastaviteľnosť a nízka hmotnosť. Moderné barle ponúka aj niekoľko ďalších možností, ktoré majú používanie čo najviac zjednodušiť.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo