Inhalátory

Inhalácia je veľmi účinný spôsob liečby, pretože pôsobí lokálne v mieste použitia. Pri inhalácii tak liečebné látky neprechádzajú tráviacim traktom, ale pôsobia priamo na mieste. Liečivé látky sú v tekutej podobe, či už sa jedná o minerálne vody alebo niektoré chemické liečivá. Inhalátor toto liečivo premení na dýchateľný aerosól, ktorý sa potom dostáva do pľúc.

Inhalátor využijú všetci, ktorí trpia dlhodobým kašľom, ďalej potom môže čiastočne pomôcť astmatikom aj alergikom. Pomocou inhalátora tak môžete vyriešiť kašeľ, ktorý nevyžaduje lekársky dohľad, a problémy ste schopní vyriešiť doma prírodnými prostriedkami.

Nie je však určený pre osoby s vážnejšou formou ochorenia, medzi ktoré je možné zaradiť laryngitídu alebo bronchitídu, v tomto prípade je nutné riešiť zdravotný problém s lekárom a inhalátor používať ako prevenciu alebo spôsob, ktorý môže proces liečby urýchliť.

Výhodou inhalátora je na rozdiel od často využívaného naparovania, bezpečné používanie, ktoré oceníte najmä v prípade detí. Vyhnete sa možnému obareniu horúcou parou alebo vodou, používanie je komfortnejšie a na rozdiel od pary má inhalátor lepší účinok.

Porovnať ceny inhalátorov

Typy

Inhalátory sú k dostaniu v niekoľkých podobách. Parný alebo tiež aerosólový, kompresorový aj ultrazvukový inhalátor je určený na studenú inhaláciu. V prípade, že budete na základe vašich zdravotných problémov preferovať teplú inhaláciu, budete vyberať iba medzi kompresorovým a ultrazvukovým typom, ktoré sú schopné minerálnu vodu rozprášiť na veľmi malé časti.

Parné

Ide o vôbec najstarší typ, vykurovacie teleso je ponorené vo vode a tým sa vylučuje vodná para. Parný inhalátor sa bežne využíva pri relaxácii a je vhodný aj na kozmetické účely. Použiť môžete bylinné aj vonné oleje. Výhodou tohto typu je predovšetkým nízka cena.

K nevýhodám patrí skutočnosť, že sa neodporúča používať pri telesnej teplote. Inhalátor je schopný vytvárať veľké častice, ktoré sa nedostanú do celých pľúc.

Kompresorový

Inhalátor pracuje na princípe trysky, k výhodám tak patrí veľký nebulizačný výkon as ním spojená väčšia produkcia liečebných častíc. Možno ho používať v kombinácii s rôznymi liečivami. K nevýhodám patrí hlučnejší chod a väčšia veľkosť.

Ultrazvukový

Patrí k tomu najlepšiemu, čo je v súčasnosti možné kúpiť. Produkuje veľmi malé čiastočky, ale nie je schopný úplne spracovať tuhé olejové liečivá. Výhodou je aj tichý chod a ľahké prenášanie.

Detský

Detský inhalátor je k dostaniu vo všetkých podobách. Funkcie sú rovnaké av kombinácii so správnou veľkosťou masky ho môžu používať aj dospelí. Od bežných prístrojov sa inhalátory odlišujú designom, ktorý má deti zaujať a zbaviť prípadného strachu.

Veľkosť častíc

To aký inhalátor bude tým najlepším pre vás, záleží predovšetkým na veľkosti častíc, ktoré je schopný produkovať. Tu platí jednoduché pravidlo, čím menšie častice sú, tým hlbšie sa dostanú.

Inhalátory, ktoré produkujú veľké častice 10 – 14 mikromilimetrov, môžu liečiť horné dýchacie cesty, teda nos, hrtan, hltan, pažerák a zmierňuje priebeh laryngitídy.

Inhalátory, ktoré produkujú menšie častice 6 – 9 mikromilimetrov, vyliečia horné cesty dýchacie aj dolnú časť dýchacích ciest kam patria priedušnice a priedušky. Využiť ich môžete pri zápale priedušiek a bronchitíde.

Inhalátory, ktoré produkujú najmenšie častice 1 -5 mikromilimetrov, liečia aj pľúcne pivnice. Využiť ich môžete tiež ako doplnkovú liečbu pri zápale pľúc.

Nebulizačný výkon

Je parameter, ktorý označuje rýchlosť rozprašovania liečiva a je udávaný v ml/min. Čím je rýchlosť vyššia, tým rýchlejšie bude proces inhalácie na konci, čo oceníte opäť najmä v prípade detí. Nebulizačný výkon sa pohybuje v rozmedzí 0,2 – 0,5 ml/min. Niektoré inhalátory sú vybavené funkciou, ktorá umožňuje rýchlosť rozprašovania nastaviť.

Objem

Objem je taktiež pri výbere veľmi dôležitý. Na to, aby ste vybrali správnu veľkosť, je potrebné poznať veľkosť jednej dávky liečiva. Túto informáciu je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Na základe jeho odporúčaní potom môžete vyberať správnu veľkosť.

Objem sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 7 – 12 ml. Pokiaľ bude mať inhalátor menšiu veľkosť, neznamená to, že ho nemôžete využívať, budete len musieť liečivo doplniť a proces inhalácie zopakovať.

Príslušenstvo

Súčasťou balenia je často niekoľko veľkostí masiek, vďaka tomu je možné, aby inhalátor používalo viac osôb. Masky v rôznych veľkostiach by vám mal výrobca umožniť dokúpiť aj samostatne.

Z ďalšieho príslušenstva môžeme menovať trubicu alebo rozprašovaciu časť. Nielen na cesty sa vám bude taška alebo úložný box, ktorý vám bezpečné uskladnenie inhalátora.

Spôsob inhalácie

Na zmiernenie zdravotných ťažkostí môžete využiť studenú a teplú inhaláciu.

  • Studená inhalácia – v tomto prípade má roztok teplotu 22 – 26 stupňov. Najčastejšie sa využíva pri rôznych respiračných ochoreniach, zápale hrtana, zápale priedušiek, laryngitíde, bronchitíde i hlbokom zápale pľúc.
  • Teplá inhalácia – prebieha pri teplote roztoku v rozmedzí 38 – 42 stupňov. Teplá para, ktorú inhalátor vytvára, využijete na prekrvenie slizníc. Vďaka tomu je teplá inhalácia vhodná pri liečbe nádchy.

Nadstavec

Pri výbere vhodného nástavca hrá svoju rolu vek aj zdravotné komplikácie. Na výber máte z dvoch možností a to masky alebo náustku.

Maska

Ide o univerzálny variant. Využijete ju pri ošetrení horných dýchacích ciest a to pri vdychovaní nosom. Ak budete vdychovať ústami, budete liečiť dolné dýchacie cesty. Maska je vhodná na inhaláciu detí a uprednostniť ju môžete tiež pri ošetrovaní starších a mentálne postihnutých užívateľov.

Náustok

Náustok je pri inhalácii nutné držať v ústach a dôležité je aj správne dýchanie. Jeho používanie je teda možné iba u osôb, ktoré túto techniku zvládnu. Všeobecne sú to staršie deti a dospelí. Je vhodnejšie pri kašli, laryngitíde alebo astme.

Čo inhalovať?

Inhalovať by sa malo podľa odporúčania 1x denne po dobu 5 – 10 minút v prípade, keď sa jedná o preventívnu inhaláciu. V prípade prvých zdravotných ťažkostí a ako prevencia pri astme je vhodné inhalovať 2 – 3 x denne. Inhalácia by mala prebiehať v pokoji, deťom ju potom môžete spríjemniť sledovaním televízie, alebo čítaním knihy.

Inhalovať môžete minerálnu alebo slanú vodu, odporúčané množstvo na jednu inhaláciu je do 10 ml. Na inhaláciu sa odporúča používať Vincentku alebo Bílinskú kyselku. Inhalovať môžete aj kúpeľnú minerálnu vodu a to ako prevenciu aj pri bežných problémoch. Vystačiť si môžete aj so slanou vodou, ktorú pripravíte z 1 litra vodu a 9 g soli.

Na inhaláciu je určený aj roztok chloridu sodného, a ďalej potom látky s mukolytickým účinkom, ktoré je možné roztokom chloridu soľného riediť. Sem patria napríklad bežne dostupné liečivá ako Bromhexin, Ambrobene alebo Mucosolvan.

Naopak sporné je používanie rôznych éterických olejov. Zatiaľ čo niekto ich používanie nevylučuje, iný ich naopak v žiadnom prípade neodporúča. Preto je ich možné používanie vhodné najprv konzultovať s vašim ošetrujúcim lekárom.

Značka

Inhalátory ponúkajú značky ako Laica, Omron, Beurer, Sanitas alebo Respira. Inhalátor na Vincentku je možné kúpiť od Nimo alebo Intec.

Cena

Inhalátor nie je nijako nákladné zariadenie. Tie najlacnejšie kúpite už za cca 50 eur. Zlatú strednú cestu tvorí cenové rozpätie 60 – 80 eur. Najdrahšie modely je možné kúpiť do 140 eur.

Porovnať ceny inhalátorov

Otázky a odpovede

V čom sa líši inhalácia od naparovania?

Pomocou naparovania môžete liečiť hornú a strednú časť dýchacích ciest. Para sa skladá z väčších častíc. Inhalátor je schopný vyrobiť asi o 1/3 menšie častice, ktoré sa následne dostanú do celých pľúc. Sliznice sú s pomocou inhalátora zvlhčované, minerálne látky majú pozitívny vplyv na obranyschopnosť.

Ako pomáha inhalácia pri astme?

Astma je ochorenie priedušiek, kvôli zúženiu dýchacích ciest pri ňom dochádza k záchvatom kašľa a dýchavičnosti. Inhalácia v tomto prípade plní funkciu preventívnej ochrany.

Na predchádzanie astmatickým záchvatom sa odporúča vykonávať inhaláciu 2x denne 15 minút v kombinácii s vhodným liekom. V tomto prípade využijete studenú inhaláciu.

Čo je nebulizátor?

Ide o elektrický inhalátor, ktorý vytvára jemnú hmlu. Nebulizátory sú k dostaniu ako ultrazvukové alebo kompresorové prístroje, ktoré sa líšia iba princípom fungovania, avšak oba typy umožňujú kvalitnú inhaláciu. Nevýhodou kompresorových nebulizátorov je hlučnejší chod, na druhej strane majú dlhšiu životnosť.

Záver

Na bežnú inhaláciu sú najideálnejšie ultrazvukové inhalátory. Ak budete inhalovať liečivá, bude vám najviac vyhovovať kompresorový inhalátor. V prípade ťažkostí vám môže inhalátor predpísať váš ošetrujúci lekár.

V tomto prípade máte nárok na príspevok od zdravotnej poisťovne. Ak si prístroj zaobstaráte na prevenciu sami, vždy jeho používanie so svojím lekárom najskôr konzultujte.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo