Krbové kachle

Najobľúbenejšie typy krbových kachlí

Krbové kachle môžu slúžiť v bytovom dome ako jeden zo zdrojov kúrenia, alebo ako jediný zdroj kúrenia na chate a chalupe. Práve to, kam chcete kachle umiestniť, hrá pri ich výbere jednu z najdôležitejších rolí.

Vďaka správnemu výberu sa vyhnete riziku, že si zaobstaráte kachle s nadmerným alebo naopak nízkym výkonom. Predtým sa výber kachlí riadil predovšetkým vzhľadom a veľkosťou priestoru bez toho, aby sa toľko dbalo na výkon. Dnes sa berie predovšetkým ohľad na tepelné straty, ktorým sa nevyhne žiadny starší, ale ani nový dom.

Porovnať ceny kachlí

Typy

Krbové kachle môžu byť jednoduchým dizajnovým doplnkom a používať ich môžete na vykurovanie jednej miestnosť, alebo naopak plnia funkciu hlavného kúrenia pre celý dom.

V závislosti od spôsobu vykurovania môžete vyberať medzi niekoľkými typmi. Najviac výrobkov umožňuje používať na vykurovanie tuhé palivo. Menší počet kachlí funguje v kombinácii s elektrinou alebo plynom.

S výmenníkom

Tieto kachle plnia klasickú funkciu kotla. Je možné ich pripojiť k radiátorom aj podlahovému kúreniu a využiť na vykurovanie celého domu. Výmenník je dodávaný v 2 typoch:

  • Teplovodné – ohrieva vodu, ktorá je potom rozvedená do radiátorov alebo vykurovacích telies.
  • Teplovzdušný – kachle ohrievajú vzduch, ktorý do miestností prúdi vďaka ventilátorom, tento spôsob vykurovania je rýchlejší.

Bez výmenníka

Kachle bez výmenníka miestnosť vyhrievajú vlastným plášťom. Tento spôsob zaisťuje prirodzený a rovnomerný ohrev. Kachle bez výmenníka majú niekoľko podôb:

Konvekčné

Tieto kachle sú dvojplášťové. Spodnú časť nasáva studený vzduch, ktorý je následne privedený medzi spaľovaciu komoru a vonkajší plášť.

Vzduch sa teda ohrieva medzi plášťami, potom ohriaty vstúpi nahor. Vďaka tejto cirkulácii môžu kachle vykurovať väčší priestor. Teplota však nie je taká vysoká, ako pri sálavých kachliach. Výhodou je schopnosť vyhriať aj vedľajšiu miestnosť.

Sálavá

Tieto jednoplášťové kachle cirkuláciu vzduchu neumožňujú. Teplo vychádza z celého povrchu, kachle sú teda veľmi horúce, čo môže byť nebezpečné pre deti aj zvieratá. Výhodou je rýchly ohrev a vyššia nerovnomerná teplota vzduchu.

Tepelné straty stavby

Pri zlom výbere výkonu kachlí sa môžete dostať do situácie, že bude priestor počas relatívne krátkej doby prekurovaný. Túto situáciu potom budete musieť riešiť priškrtením prívodu vzduchu. Tým ale dôjde k zvýšeniu zadehtovania spaľovacej komory. Druhým riešením prekúrenej miestnosti je teplo jednoducho vyvetrať.

Tepelné straty sú v prípade novostavieb bežne uvedené už v projekte. V tomto ohľade je teda neskorší výber kachlí jednoduchší. Tí, ktorí chcú krbové kachle do starších domov, by si najskôr mali nechať tepelné straty spočítať odborníkom. Niektorí predajcovia vám v dnešnej dobe umožnia tepelné straty vypočítať priamo na svojich internetových stránkach.

Výkon

Je udávam v kW a mal by byť uvedený na každom výrobku. Výkon krbových kachlí označuje, aké maximálne množstvo tepla krbové kachle vyrobia. Okrem výkonu vás bude zaujímať aj výhrevnosť kachlí. Tento parameter udáva, aký veľký priestor sú kachle schopné vykúriť.

Ohľadom výkonu sa uvádza, že v prípade novostavby je potrebný 1 kW na vykúrenie 40 m3. U starších domov sa počíta s tým, že 1 kW vykúri priestor o veľkosti 20m3.

Krbové kachle by mali umožňovať reguláciu výkonu a to buď manuálnu, alebo automatickú.

  • Manuálne – vykonávať ju môžete podľa potrieb pomocou páčky alebo otočného kolieska
  • Automatická – táto regulácia zaisťuje optimálne a čisté spaľovanie. Zaistený je aj správny prívod vzduchu do spaľovacej komory.

Vzhľad

Z hľadiska praktickosti je nutné kachle vyberať na základe výkonu. Pri tomto výrobku však zohráva veľmi dôležitú úlohu aj vzhľad. Hoci sú kachle zastúpené vo veľkom počte, v rôznych tvaroch, veľkostiach i farebných variantoch, nemusí byť výber úplne jednoduchý.

V súčasnej dobe vám však výber môže veľmi zjednodušiť moderné a praktické mobilné aplikácie. S jej pomocou, podľa jednoduchého návodu, môžete aj z pohodlia domova vybrať pre vás tú najlepšiu podobu krbových kachlí.

Materiál

Výrobný materiál má veľký podiel práve na vzhľade, zaobstarať môžete moderné aj klasické kachle v retro štýle. Záleží na tom, kde budú kachle umiestnené a akému štýlu dávate prednosť.

Moderné kachle sú vyrobené z ocele alebo liatiny. Výhodou týchto materiálov je rýchly ohrev. Nevýhodou oceľových kachlí je však nízka akumulačná schopnosť, vďaka ktorej kachle opätovne rýchlo chladnú. Lepšiu akumulačnú schopnosť vám poskytnú krbové kachle z liatiny.

O retro vzhľad sa postarajú kachle vyrobené z kachlí alebo keramiky. Tieto kachle sú k dostaniu v niekoľkých farbách a veľkou výhodou sú aj ich tepelné vlastnosti a akumulačná schopnosť.

Často sa pri výbere stretnete aj s kombináciou rôznych materiálov. Vďaka tomu môžete využívať výhody jednotlivých materiálov.

Značka

Obstaranie krbových kachlí predstavuje pomerne veľkú investíciu. Preto by mal byť výber známeho výrobcu samozrejmosťou. Spoľahlivý výrobca vám pomôžu s výberom kachlí na základe výkonu, pomôžu s inštaláciou a postarajú sa aj o prípadný servis. Medzi obľúbené výrobcu patria kachle Prity, Kratki, Nordica, Strend Pro, Thalia a mnoho ďalších.

Cena

Malé krbové kachle je možné kúpiť za menej ako 400 eur. Väčšie krbové kachle väčších rozmerov, ale skôr tradičného vzhľadu vyjdú na cca 790 eur. Jedny z najobľúbenejších modelov vhodné aj do modernej novostavby nájdete v cenovom rozpätí 1 180 – 1 570 eur.

Prvé celokachľové pece vyjdú na cca 50 000 eur. K najdrahším patria kachľové pece, ktoré sú ideálne na chalupu. Tieto krásne výrobky stoja od 2 750 – 3 665 eur.

Porovnať ceny kachlí

Údržba

To ako bude údržba kachlí náročná, závisí z veľkej miery od typu topia. Krbové kachle umožňujú vykurovať pomocou dreva, peliet i brikiet. V prípade peliet a brikiet by nemalo dochádzať k žiadnym problémom so zanášaním kachlí. Pri kúrení nedostatočne vysušeným drevom však môže dochádzať k pomerne rýchlemu zanášaniu aj možnému vykurovaniu.

Či už budete používať akékoľvek palivo, nevyhnete sa pravidelnému vyberaniu popola. To môžete vykonávať pomocou rôzneho náradia. Tento spôsob je menej praktický ako používanie vysávača na popol. S jeho pomocou predídete vylietavaniu jemného popola, ktorý sa môže usadzovať na všetkom v miestnosti.

Občasnú údržbu vyžaduje aj krbové sklo, ktoré je nutné čistiť špeciálnymi prípravkami. Pravidelne je tiež potrebné čistiť vnútorný plášť krbu a podľa potreby samozrejme aj vonkajší plášť.

Otázky a odpovede

Aké kachle do nízkoenergetického alebo pasívneho domu?

U týchto kachlí je dôležité, aby sa teplo vytvorené pri horení primárne ukladalo do akumulačnej zložky a nesálalo do priestoru. V opačnom prípade by totiž dochádzalo k prekurovaniu miestnosti.

Z tohto dôvodu sú krbové kachle doplnené o akumulačnú časť, ktorá sa obvykle nachádza v hornej polovici. Spodná polovica kachlí má potom klasickú podobu. Také kachle môžu ukladať viac ako 2/3 tepla. Po 2 hodinovom kúrení môžu kachle priestor vykurovať aj 10 a viac hodín.

Aké kachle do zatepleného alebo zrekonštruovaného domu?

Do týchto domov sú vhodné kachle s výkonom 4 – 5 kW s regulovateľnosťou cca 2 kW. Vhodné môžu byť konvekčné krbové kachle, konvekcia kachlí dopomôže k rovnomernému prehrievaniu priestoru. Výkon je možné regulovať manuálne alebo za pomoci automatickej regulácie.

Ako vybrať kachle na chalupu?

Do chalupy alebo víkendového domu sú vhodnejšie výkonnejšie kachle. Tieto domy totiž nebývajú nijako správne zateplené a kachle často bývajú aj jediným zdrojom vykurovania. Do chalupy sa veľmi často kupujú kachle, ktoré vám umožnia využívať sporák aj rúru.

Záver

Krbové kachle vám spríjemnia dlhé zimné večery a ich teplo si môžete užívať aj v chladnejších letných dňoch. Ak preferujete vidiecky štýl, môžete svoju domácnosť vybaviť krásnou kachľovou pecou s rúrou aj varičom.

Pri výbere kachlí hrá najdôležitejšiu úlohu výkon a tepelné straty domácnosti. Podľa spôsobu využitia budete vyberať medzi kachľami s výmenníkom alebo bez výmenníka.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.biano.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo