Krbové vložky

Krbové vložky predstavujú účinný spôsob vykurovania obydlia. Na rovnakom princípe ako krbové vložky fungujú aj v súčasnej dobe veľmi obľúbené krbové kachle. Nevýhodou krbových vložiek je väčšia finančná náročnosť aj zložitejšia inštalácia. Z tohto dôvodu je vhodné zapracovať krbovú vložku už do stavebnej dokumentácie.

Krbovou vložkou môžete vykurovať celý dom, môže teda plniť funkciu hlavného ohrievača, ale využiť ju môžete iba ako dizajnový doplnok. Tí, ktorí budú krbovú vložku využívať ako hlavný ohrievač, budú musieť vyberať z dvoch typov a vložiek. Najdôležitejším parametrom, ktorý je nutný správne vypočítať je výkon. V tomto prípade budete musieť prispôsobiť miesto, na ktorých bude vložka stáť, z bezpečnostného hľadiska a počítať musíte aj s vyššou obstarávacou cenou.

V domoch, kde bude vložka plniť dekoračnú funkciu je výber veľmi jednoduchý, tu záleží predovšetkým na vzhľade a vystačíte si s menšou, lacnejšou vložkou. Výber krbovej vložky však nie je nijako ľahký, v tomto ohľade sa oplatí konzultácia s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať tú správnu krbovú vložku na základe vašich potrieb.

Porovnať ceny krbových vložiek

Typy

Pri výbere krbovej vložky sa budete rozhodovať medzi teplovzdušnou a teplovodnou krbovou vložkou.

Teplovzdušná

Tento spôsob využíva prirodzenú cirkuláciu vzduchu. Krbová vložka ohrieva okolitý studený vzduch a rozvádza ho do ďalších miestností pomocou ventilátora. Tento spôsob však môže byť vplyvom používania ventilátorov hlučnejší, hoci sa výrobcovia snažia hlučnosť čo najviac znížiť.

Teplovodné

Funguje ako klasický kotol, aj tu vložka ohrieva vodu a to vďaka výmenníku. O rozvod vody sa stará čerpadlo. Do miestnosti je teplý vzduch vháňaný aj prieduchmi.

Tento typ je výkonnejší a odporúča sa v prípade, keď chcete vykurovať celý dom. Nevýhodou krbovej vložky s čerpadlom je výpadok elektrickej energie. Aby bolo možné krbovú vložku použiť aj pri výpadku, nezaobídete sa bez záložného zdroja, ktorý je nutné dodatočne nainštalovať.

Výkon

Najdôležitejším parametrom je výkon, ten sa odvíja od veľkosti priestoru, ktorý musí vložka vykúriť. Odporúča sa počítať aj s nejakou rezervou. Aby bol výpočet výkonu čo najpresnejší, je vhodné nechať si odborne vypočítať tepelné straty vášho obydlia. Tí, ktorí tento výpočet nemajú, môžu vychádzať z tzv. hrubého odhadu, ktorý udáva nasledovné:

  • Výkon 1 kW vykúri 20 m3 priestoru v horšie zateplených objektoch, ako je chalupa, chata, starší dom
  • Výkon 1 kW vykúri 30m3 priestoru v budovách s priemerným zateplením
  • Výkon 1 kW vykúri 40m3 priestoru v nízkoenergetických a pasívnych domoch. Tento výkon je udávaný aj pre novostavby.

Účinnosť spaľovania

Parameter súvisí s kvalitou krbovej vložky a určuje, na koľko % je využité palivo, ktoré používate. Kvalitná krbová vložka by mala dosahovať cca 85% účinnosti. Menej kvalitné vložky majú účinnosť okolo 70%, tie najkvalitnejšie až 90%. Čím je účinnosť vyššia, tým menej paliva spálite.

Spôsob otvárania

Krbové vložky sa môžu otvárať niekoľkými spôsobmi:

  • Predné – predné alebo bočné otváranie je typické pre väčšinu krbových vložiek. Hoci sa jedná o najobľúbenejší spôsob, má svoje úskalie, ktoré spočíva v nutnosti vymedziť v miestnosti priestor na palivo. Predísť nemožno ani neporiadku a vyššie prašnosti z krbu.
  • Vysúvacie – niektoré krbové vložky disponujú vysúvacím otváraním. Aj tu platí, že budete musieť počítať s miestom na palivo aj vyššou prašnosťou v miestnosti. Niektorí toto otváranie preferujú vďaka možnosti používať krbovú vložku aj ako otvorený krb.
  • Zadné – z hľadiska praktickosti môže byť najlepším riešením zadné otváranie. V obytnej miestnosti si užijete iba teplo a romantický pohľad na plamene. Prikladanie aj čistenie krbu sa potom odohráva najčastejšie na chodbe.

Topivo

Do krbovej vložky patrí iba kvalitné topivo:

  • Drevo – vykurovať je nutné iba skutočne vyschnutým drevom, odhadovaná doba vysychania je aspoň 2 roky. Ako najlepšie dreviny sa uvádza hrab, dub, buk alebo jelša. Tí, ktorí budú používať drevo, by si mali zistiť aj to, aké dlhé poleno môžu do krbu umiestniť. Krbové vložky môžu umožňovať použiť aj polená s dĺžkou 60 cm.
  • Ekobrikety – sú brikety, ktoré sa lisujú z pilín
  • Hnedé uhlie – opäť sa jedná o brikety, ich nevýhodou je náročnejšia údržba, ktorá spočíva v častejšom špinením skla.

Obmurovka

Pred tým, než začnete s obmurovkou, je nutné vložku umiestniť na nehorľavý povrch a správne zapojiť. Zapojenie vložky na komín by mala vykonávať zodpovedná osoba. Samotnú obmurovku zvládnu niektorí svojpomocne, tí, čo si na túto úlohu netrúfnuť opäť využijú služby profesionálov.

Príslušenstvo

Medzi praktické príslušenstvo, ktoré je vhodné pre každého majiteľa krbu, patrí krbové náradie. To je predávané v sade spoločne s praktickým stojanom a má množstvo podôb. V žiadnej sade by nemala chýbať lopatka na vyberanie popola, pohrabáč, kefa a kliešte určené na obracanie dreva.

O jednoduchšie a čistejšie upratovanie popola sa postará špeciálny vysávač popola. Vďaka spalinovému teplomeru budete vedieť, či sa krbová vložka neprekuruje alebo či nie je naopak priškrtená.

Značka

Výrobou krbových vložiek sa zaoberá mnoho výrobcov, hoci značka hrá pri výbere veľkú rolu, mali by ste dať skôr na odporúčanie kúrenára, ktorý vám bude s výberom pomáhať. Spoločne určite vyberiete dostatočne výkonný model, podľa vašich predstáv.

Čo sa týka samotného vzhľadu, z krbovej vložky uvidíte vďaka obmurovke iba predné sklo. Záleží tak na kvalite spracovania a potrebnom rozmere. Medzi obľúbené výrobcu patrí Dimplex, Prity, Jotul, Kratki, Aflamo, Victoria a ďalšie.

Cena

Cena krbových vložiek je pomerne vysoká. K obstarávacej cene musíte pripočítať aj nutnosť obstarania príslušenstva a nemalou mierou sa na cene podpíše obmurovka. Samotné najlacnejšie krbové vložky vyjdú na cca 790 eur, za najdrahšie zaplatíte aj viac ako 3 920 eur.

Porovnať ceny krbových vložiek

Údržba

Údržba krbovej vložky spočíva v pravidelnom odstraňovaní popola a čistení skla. K prvému spomínanému použijete špeciálne krbové náradie, efektívnejšie a rýchlejšie krb vyčistíte pomocou vysávača popola. Niektoré modely vám umožnia vysávať aj nie celkom vychladnutý popol.

Náročnejšia je údržba skla, tú môžete vykonať niekoľkými spôsobmi:

  • Čistenie popolom – tento spôsob je považovaný za najefektnejší a najlacnejší. Potrebovať budete papierový obrúsok alebo noviny a jemný popol. Papier sa namočí do popola a sklo sa čistí jemnými krúživými pohybmi.
  • Saponát – aj ten si s nečistotou poradí veľmi dobre, stačí ho iba nastriekať na sklo a zotrieť handričkou.
  • Špeciálny čistič – na silne znečistené sklo sú určené špeciálne čističe, ktoré sú bežne dostupné v drogériách. Po nastriekaní čističa na sklo sa nechá prípravok niekoľko minút pôsobiť. Potom ho jednoducho zotrite.

Otázky a odpovede

Je vhodnejšia krbová vložka alebo krbové kachle?

To, ktorý spôsob vykurovania zvolíte, musíte zvážiť dopredu. Na samotnú inštaláciu je náročnejšia krbová vložka, ktorá je tiež výrazne drahšia. V prípade, keď dôjde k poruche, bude nutné vložku demontovať. Výhodou je vhľad krbových kachlí, konkrétne obmurovky.

V tomto ohľade si môžete zvoliť design, ktorý zladíte so zvyškom miestnosti. Krbové kachle sú jednoduchšie na inštaláciu, nižšia je aj ich obstarávacia cena. Možno kúpiť aj kachle s varnou platňou alebo rúrou. Toto riešenie je ideálne na chalupu.

Aký je rozdiel medzi klasickou a pasívnou krbovou vložkou?

Základný rozdiel medzi klasickou a pasívnou krbovou vložkou spočíva v konštrukcii dverí. Klasická krbová vložka má štandardne iba jednosklo. Taká krbová vložka odovzdáva väčšie množstvo tepla do miestnosti a sklo je veľmi na povrchu veľmi horúce.

Pasívne krbové vložky majú spravidla dvojsklo alebo trojsklo. Do miestnosti sa tak dostáva o cca 1/3 – ½ menej tepla. Tieto vložky sú ideálnym riešením na vykurovanie pasívnych domov.

Aký je rozdiel medzi jednoplášťovou alebo dvojplášťovou krbovou vložkou?

Jednoplášťové krbové vložky sú lacnejšie, pri vložke nemôže dôjsť k prehriatiu. Pre svoj chod vložka nepotrebuje ventilátor. Nevýhodou je vyššia prašnosť a možnosť zafajčenia do miestnosti.

Pri dvojplášťovej vložke môžete počítať s rýchlejším prenosom tepla. Pre chod ich potrebuje ventilátor a obstarávacia cena je vyššia. Pri vložke môže dôjsť k prehriatiu, avšak teplotu je možné regulovať termostatom.

Záver

Obstaranie krbovej vložky je finančne náročnejšie, počiatočné náklady sa vám však v priebehu rokov vrátia a najmä vďaka stále sa zvyšujúcim cenám za elektrinu alebo plyn.

Z tohto dôvodu je o krbové vložky alebo krbové kachle stále veľký záujem. Správne zvolená krbová vložka vykúri celý dom a výhodou je aj možnosť zvoliť si podobu obmurovky. Kvalitné krbové vložky sú vyrobené z liatiny alebo rôznych zliatin.

 

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mbterm-krby.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo