Návleky na topánky

Návleky na topánky pozná každý, bežne sa používajú v nemocniciach, určite každý mal špeciálne návleky na prehliadkach hradov či zámkov. K videniu sú aj v niektorých školách, škôlkach či iných inštitúciách. Trochu odlišnú podobu majú návleky na topánky pre športovcov. Tu sa používajú pri rôznych aktivitách, ako je turistika, jazda na bicykli, lezenie po skalách atď. Návleky na topánky využijete rôznymi spôsobmi. Vo všetkých prípadoch však budú slúžiť ako ochranný prvok pre vašu obuv. Použiť ich možno celoročne, topánky chránia pred vlhkom, snehom i vniknutím rôznych nečistôt.

V zimných mesiacoch môžete športové aktivity prevádzkovať aj v bežných zimných topánkach. Ak však nešportujete pravidelne, nemusí sa vám nákup drahých topánok vyplatiť. Práve v týchto chvíľach prichádzajú na rad nepremokavé návleky na topánky, ktorých najväčšou výhodou je nízka obstarávacia cena a vysoká skladnosť aj funkčnosť.

Návleky na topánky môžete používať pri rôznych príležitostiach. Vyberať by ste ich teda mali podľa toho, kde presne budete návleky používať. Od typu sa veľmi zásadne odvíjajú ďalšie parametre, ako je výrobný materiál, hrúbka i spôsob uchytenia na topánku. Návleky by ste mali vždy nakupovať v špecializovaných predajniach, kde si ho budete môcť vyskúšať v kombinácii so športovou topánkou.

Porovnať ceny návlekov

Typy

Návleky na topánky sú vhodné pre turistov, lyžiarov, rybárov, cyklistov aj tých, ktorí sa pohubujú v extrémnych terénoch. Jednorazové návleky sa využívajú aj v zdravotníctve alebo gastronómii.

Na bicykel

Vášnivým cyklistom, ktorí sa bez bicykla nezaobídu ani v zimnom počasí sú určené návleky na bicykel. Tieto návleky vás v zime ochránia proti chladu aj vlhku. Návleky sa líšia v hrúbke použitého materiálu. Aj tie najtenšie návleky vás ochránia pred vodou, tepelný komfort však bude mizivý. Silnejšie návleky možno naopak používať aj v mrazivom počasí.

Turistické

Návleky ochránia vaše topánky pred vlhkom a vaše nohy pred studeným počasím. Vhodné najmä v prípadoch, keď sa budete pohybovať v hlbokom snehu. Návleky by sa mali dať ľahko navliekať aj dávať dole pri obutej obuvi. Z tohto dôvodu je vhodné použiť celorozopínacie návleky.

Turistické návleky sa od ostatných líšia svojou dĺžkou, tieto typy nechránia iba obuv, ale aj podstatnú časť nohy a tým aj oblečenie. Zimné návleky sú dlhšie, chránia topánku aj časť nohavíc, letné návleky bývajú kratšie a líšia sa aj výrobným materiálom. Turistické návleky môžu využívať aj lesní robotníci, poľovníci alebo ktokoľvek iný, kto sa pohybuje celoročne v teréne.

Profesijné

Trochu iné návleky využívajú ľudia, pracujúci v rôznych profesiách. V gastro odvetví sa používajú návleky so špeciálnou protišmykovou úpravou, ktorá je pri práci v kuchyni prakticky nevyhnutná. Jednorazové návleky majú svoje využitie najmä v zdravotníctve. Svoje vlastné návleky môžu mať aj policajti, security pracovníci a iní. Vďaka návlekom môžu tieto osoby lepšie maskovať stopy atď.

Nešmýky

Ďalším odlišným typom sú tzv. nesmeky. Jedná sa o jednoduché pásiky doplnené o kovové hroty. Nešmýky možno používať prakticky iba počas zimy, kedy sa budete musieť pohybovať na zľadovatenom povrchu. Používať by sa nemali v bahnitom teréne, ale ani na suchom tvrdom povrchu. Tu by sa mohli pomerne rýchlo poškodiť kovové hroty.

Nešmýky sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Pri pobyte v meste alebo menej náročnom teréne si vystačíte s gumovými nesmekmi. Tí, ktorí sa chystajú na náročnejšiu túru do prírody alebo hôr by mali uprednostniť kvalitnejšie a drahšie retiazkové nesmeky.

Mačky

Posledné špecifické návleky, sú určené najmä horolezcom. Mačky využijete pre ľahší pohyb na ľade a snehu. Mačky sú známe aj ako stúpacie železa, typické je pre nich ozubenie, ktoré vám poskytne potrebnú oporu. Na rozdiel od iných návlekov je výber správnych mačiek ťažší. Vyberať ich musíte podľa toho, akým spôsobom ich budete používať.

Veľkosť

Veľmi dôležité je vybrať návleky správnej veľkosti. Niektoré návleky, ktoré sa na tesno nasadzujú na topánky, je vhodné pred nákupom vyskúšať priamo so športovou topánkou. To sa týka najmä návlekov pre cyklistov.

Jednorazové alebo turistické návleky sú veľkostne rozlíšené podobne ako oblečenie. Kúpiť tak môžete návleky o veľkosti S – XL. V prípade turistických návlekov môžete veľkosť prispôsobiť pomocou nastaviteľného remienka. Vhodnú veľkosť voľte podľa toho, či chcete, aby vám návlek siahal po lýtko alebo až pod koleno.

Materiál

Výrobný materiál je daný typom návleku. Aby návleky plnili svoj účel zodpovedne, musia byť vyrobené z odolného a nepremokavého materiálu. Samozrejmosťou by mala byť aj vodoodpudivosť. Na výrobu turistických návlekov sa používajú väčšinou syntetické materiály ako polyester. Nevýhodou tohto materiálu je malá priedušnosť, pred vodou vás však ochráni spoľahlivo.

Pri návlekoch na bicykel hrá dôležitú úlohu aj teplota, do ktorej je možné návleky použiť. Zatiaľ čo vrchná časť je aj v tomto prípade najčastejšie polyesterová, vnútro býva vyrobené z rôzne odolných materiálov, ktoré sa starajú o teplotný komfort.

Mačky

Výber návlekov na topánky nie je nijako obtiažny. Veľmi jednoducho vyberiete turistické návleky aj nesmeky. O niečo ťažšie budete vyberať návleky na bicykel. Tu je potrebné, aby návlek tesne obopínal topánku a nijako sa pri pohybe nekĺzal. Najnáročnejšie je však zvoliť správne mačky.

Mačky sa podľa konštrukcie delia na turistické, lezecké a skialpinistické. Výrobným materiálom je oceľ, hliník alebo kombinácia oboch materiálov. Hliníkové mačky sú odolné a majú nižšiu hmotnosť. Hliník by sa mal používať skôr na prírodnom snehu, na technickom sa môže rýchlejšie opotrebovať.

Turistické

Turistické alebo aj remienkové mačky majú horizontálne hroty, poskytnú vám dobrú oporu na mäkkom povrchu, teda snehu. Výrobným materiálom býva oceľ a na mačke nájdete 10 – 12 hrotov. Tieto mačky je možné upevniť prakticky na akúkoľvek obuv a považujú sa za univerzálne. Používajú sa pri vysokohorskej turistike aj ľadovcových výstupoch.

Lezecké

Predné hroty sú vertikálne, poskytnú vám oporu na ľade aj malých vstupoch pri lezení. Lezecké mačky by mali umožniť výmenu predného hrotu. Vo väčšine prípadov sú opatrené 12 – 14 hrotmi.

Skialpinistické

Svojím tvarom pripomínajú turistické mačky, líšia sa však viazaním, ktoré je často automatické, v niektorých prípadoch aj poloautomatické. Mačky sú vyrobené najčastejšie z ľahkého hliníka, ak sa budete pohybovať po technickom povrchu, odporúča sa vybrať mačky, ktorých predná časť je oceľová.

Značka

Turistické návleky kúpite od značky Acra, Rab, Dolby, Mil-Tec, Poludník, GripGrap a ďalších. Pokiaľ hľadáte návleky na cyklistické tretry, budú vás zaujímať výrobky značiek BBB, Etape, Force, Craft, Endura alebo Maloja. Nešmýky sú na trhu zastúpené značkou Snowline, S-TREK alebo Nortec. Mačky dodáva alebo Climbing technology.

Cena

Najlacnejšie zaobstaráte turistické nepremokavé návleky na topánky. Veľký výber ponúka už cena do 20 eur, pričom naozaj jednoduché návleky kúpite za cca 10 eur. Najdrahšie návleky vyrobené z vysoko kvalitných materiálov vyjdú na 40 – 60 eur.

Návleky na bicykel sa líšia najmä podľa teploty, do ktorej sú určené. Najlacnejšie návleky vyjdú na cca 15 – 40 eur, sú vhodné do teplého aj menej chladného počasia. Kvalitnejšie návleky, ktoré možno používať aj za chladného počasia stoja v rozmedzí 30 – 60 eur.

Cena nesmekov býva v rozmedzí 6 – 20 eur v prípade jednoduchších gumových modelov. Retiazkové kúpite od 800 – 2 000 Sk. Drahšie sú potom mačky, ktoré možno kúpiť od cca 20 – 200 eur.

Porovnať ceny návlekov

Otázky a odpovede

Sú turistické návleky naozaj potrebné?

Do terénu sa môžete vybaviť veľmi kvalitnou obuvou aj oblečením. Najslabším článkom však bude prakticky zakaždým spojnica topánky a nohavice. Práve tadiaľto sa môže do topánok dostávať piesok, drobné kamienky alebo sneh. Ak chcete predísť nepríjemným zraneniam alebo nepohodliu, ktoré vám tieto nečistoty môžu spôsobovať, budú sa vám aj vašim blízkym návleky určite hodiť.

Ako sa turistické návleky nasadzujú?

Návleky možno vo väčšine prípadov zaháčkovať do šnúrok a uchytia sa aj pomocou remienka, ktorý sa prevlečie pod topánku. Súčasťou niektorých návlekov môže byť aj železné lanko alebo opasok, aj v tomto prípade istí tieto časti návlek zospodu. Práve lanko alebo remienok je tou najviac namáhanou časťou návlekov. Pri výbere návlekov tak myslite aj na, či vám výrobca umožní kúpiť tieto časti samostatne. V opačnom prípade budete musieť investovať do nových návlekov.

V hornej časti, ktorá by vám mala ideálne siahať nad lýtko, je možné návlek stiahnuť pomocou sťahovacej šnúrky alebo popruhu doplneného o plastovú sponu. Súčasťou niektorých kratších návlekov, ktoré sú vhodné najmä v letných mesiacoch, je iba pevná predĺžená manžeta.

Čo sú nesmeky?

Nešmýky sú najčastejšie gumové alebo retiazkové návleky, ktorých súčasťou sú kovové hroty. Tieto návleky majú podobu remienkov a nasadzujú sa priamo na topánky. Ich úlohou nie je chrániť topánku ako takú, ale zabrániť vám pošmyknutiu na namrznutom teréne. Využiť ich môžete pri bežnom pohybe v meste, ale vhodné sú aj pre bežcov, využijete ich pri venčení psa atď.

Záver

Návleky sú príslušenstvo, ktoré mnohí nepovažujú za nutné vybavenie. Pokiaľ však pravidelne športujete, vyrážate na prechádzky alebo pravidelne venčíte psa, budú pre vás návleky proti snehu, vode i prachu neoceniteľné.

Návleky je možné používať celoročne, v lete vás ochránia pred prachom poľných ciest alebo naopak blatom. V zime tiež pred snehom a zimou. Návleky sa postarajú o váš komfort a pohodlie a poskytnú ochranu aj samotnej obuvi. Na rozdiel od nepremokavých nohavíc sú návleky veľmi skladné, nosiť ich môžete vo vrecku aj batohu.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo