Internetové obchody (e-shopy)

Viete si predstaviť váš deň bez aspoň malého nákupu? Chodíme do kamennej predajne alebo si niečo objednáme na internete. Nakupovanie je takou bežnou činnosťou, že už nad tým ďalej nezastavujeme.

V dnešnej dobe ale máme hneď niekoľko možností, ktoré nám môžu ušetriť čas aj peniaze. Viete, ktoré to sú? Ak sme vás trochu navnadili a radi by ste zistili, ako nakupovať múdro a výhodne, potom neprestávajte čítať. V nasledujúcom texte sa dozviete všetko, čo vás zaujíma.

Online obchody

Nakupovanie sa presunulo do sveta online. Kamenným predajniam e-shopy konkuruje hneď z niekoľkých dôvodov. Často ponúkajú výhodnejšie ceny a väčší výber tovaru. Nečakajú na vás v nich rady. Všetko nakúpite a zaplatíte z pohodlia domova. A potom len čakáte na doručenie.

Dnes si môžete vybrať medzi niekoľkými dopravcami, ktorí sa predháňajú v tom, aby ste sa práve vy stali ich zákazníkmi. A preto sú aj ich služby rýchle a spoľahlivé.

Ako si ale vybrať ten správny e-shop? Nie všetky online obchody sú rovnaké, aj keď majú v sortimente to isté. Vždy je dobré vedieť, u koho nakupujete. Nejedná sa náhodou o podvodníka? Aké sú recenzie skutočných zákazníkov? Nesmieme zabudnúť menovať ani zabezpečenie internetových platieb, to už by dnes malo byť samozrejmosťou.

Tak práve na tieto otázky vám chceme na stránkach Recenzer dať odpoveď. A nielen na tieto, ale aj na všetky ďalšie, ktoré vás ohľadom online obchodov môžu zaujímať. Berie nasledujúci text ako krátke uvedenie do problematiky, vďaka ktorému sa ľahšie zorientujete.

Kategórie obchodov

Potraviny (jedlo a nápoje)

V internetových obchodoch s potravinami získate kompletný sortiment ako v ktorejkoľvek supermarkete – pečivo, údeniny, mliečne výrobky, trvanlivé potraviny, nápoje či alkohol a ďalšie. Niektoré obchody sa navyše špecializujú na určitý typ potravín, zdravú výživu či alkohol pre náročných zákazníkov.

Lieky a doplnky stravy

Taktiež internetové lekárne získavajú na čoraz väčšej popularite. Nakúpite v nich nielen lieky, ale i doplnky stravy a zdravotnícke potreby. Ak chcete nakupovať lieky na predpis, skontrolujte si, či lekáreň podporuje predaj na eRecept – elektronickú verziu predpisu od lekára.

Kozmetika a zdravie

V internetových drogériách nájdete kompletný sortiment klasické kamenné drogérie. Dekoratívnu kozmetiku, drogériu a prípravky na upratovanie domácnosti. Získate v nich rovnako prípravky pre zdravie a výrobky iba z prírodných zdrojov s minimálnym použitím chémie.

Oblečenie a doplnky

E-shopy s oblečením sú jedny z najrozšírenejších internetových obchodov. Každý sa špecializuje na iný štýl, príležitosť alebo využitie. Zakúpite v nich tričká, košele, šaty, nohavice a ďalšie. Okrem odevov v obchodoch zvyčajne nájdete aj doplnky ako napríklad slnečné okuliare, batohy a kabelky. Môžete rovnako vyberať z obchodov, ktoré sa špecializujú na predaj obuvi, kde nakúpite nielen tenisky, poltopánky a lodičky.

Elektronika

V internetových obchodoch s elektronikou nakúpite mobilné telefóny, televízory ale aj veľké spotrebiče ako sú práčky, chladničky a ďalšie. A ak sa vám práve pokazil vysávač a radi by ste vyskúšali niečo nové, potom odporúčame elektro obchody, ktoré sa špecializujú na predaj robotických vysávačov.

Nábytok

E-shopy s nábytkom sú miestom, kde si vyberiete sedačku, komodu alebo skriňu presne podľa vašich predstáv. Niektoré obchody majú špecifický koncept a zameriavajú sa na dovoz nábytku a dekorácií moderných či klasických štýlov, napríklad škandinávskeho, boho štýlu, minimalizmu, rustikálneho a ďalších.

Detské tovary

Vo špecializovaných internetových obchodoch nájdete tiež vybavenie pre deti – novorodencov, batoliat aj tie staršie. Nakúpite tu postieľky, monitory dychu, odsávačky mlieka i hlenu. Na výber je rovnako z širokého sortimentu hračiek pre dievčatá i chlapcov.

Šport

Na trhu je hneď niekoľko e-shopov, ktoré sa zaoberajú predajom športového vybavenia a odevov. Nájdete medzi nimi aj českých výrobcov a značky. Nakúpite v nich všetko pre fitness, futbal, hokej, florbal, basketbal a ďalšie známe aj menej známe športy.

Auto/moto

Internetové obchody so zameraním na auto a moto poskytujú kompletný sortiment pre vaše auto aj ďalšie motorové vozidlá. Okrem náhradných dielov tu získate tiež prípravky a ďalšie nevyhnutnosti, bez ktorých sa váš vozidlo nezaobíde.

Dom, záhrada a stavba

Tzv. hobby markety nájdete aj na internete. Pohodlné prelistovávanie e-shopu je neporovnateľne pohodlnejšie a jednoduchšie než blúdenie vo veľkom obchode. Okrem materiálu, náradia a ďalších pomôcok predávajú tiež rôzne vychytávky a dekorácie, ktorými si môžete urobiť radosť a zkrášliť dom aj záhradu.

Pre dospelých (sexuálne a erotické pomôcky)

Na internete nájdete aj niekoľko online sexshopov. Do tých je vstup umožnený až po potvrdení veku 18 rokov a vyššie. E-shopy s erotickými pomôckami predávajú rovnako oblečenie, doplnky a ďalší sortiment zameraný týmto smerom. Tovar je zvyčajne zasielaný diskrétne.

Hobby a záujmové obchody

Niektoré e-shopy sa špecializujú na špecifický druh záujmov. Na internete nájdete obchody so zameraním na rybárčenie, kemping alebo s krmivom pre zvieratá. Nakúpite v nich potrebné vybavenie, ale aj doplnky, ktorými môžete urobiť radosť svojim blízkym, ako sú napríklad knihy.

Najväčší internetový obchod

Medzi najlepšie zahraničné e-shopy sa radia Amazon, Aliexpress, Ebay alebo Wish. Keďže je ale niekedy posielanie tovaru späť komplikované, možno vás viac zaujímajú českí predajcovia. Medzi najväčšie internetové obchody na českom trhu patria Alza, Mall (Allegro) alebo CZC.

Najčastejšie otázky týkajúce sa e-shopov

Ako vyzerá spoľahlivý e-shop?

Na e-shope by malo byť ľahko dohľadateľné predovšetkým dve veci. Kto ho prevádzkuje a kde má spoločnosť sídlo. Ďalej by ste mali dostať prístup k obchodným podmienkam a informáciám o prípadnej reklamácii. Ak ste zvedaví, ako je na tom obchod s kvalitou tovaru a služieb, odporúčame sa pozrieť po recenziách od zákazníkov.

Aký je čas pre odstúpenie od zmluvy?

Každý predajca vám podľa zákona musí umožniť vrátiť tovar do 14 dní. Väčšinou sa ale stretnete s o niečo dlhšími intervalmi, a dokonca aj ponukami na predĺženie záruky. To už je ale väčšinou v cene.

Je bezpečné nakupovať na čínskych e-shopoch?

U čínskych e-shopov odporúčame čítať recenzie zákazníkov. Môže sa totiž stať, že produkt úplne nezodpovedá inzerovanej fotografii. Počítajte s dlhšou dobou doručenia. Rovnako si dajte pozor na poplatky spojené s colným konaním. Od kedy sa platí clo? Pri každej objednávke vyššej ako 22 EUR vrátane poštovného. Vyplatí sa preto nakupovať od predajcov, ktorí ponúkajú výrobky s poštovným v cene. Vy tak máte jasnú predstavu o konečných nákladoch.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo