Slnečné okuliare

Slnečné okuliare poskytujú očiam ochranu proti škodlivému slnečnému žiareniu. Ide teda o výrobok, ktorý by nemal chýbať nikomu a zaobstarať by ste ich mali samozrejme aj deťom, ktorých oči sú na žiarenie ešte viac náchylné. Okrem toho však plní funkciu módneho doplnku.

Slnečné okuliare sa líšia svojím tvarom, čo má svoj dôvod. Vyberať by ste ich mali aj podľa tvaru svojej tváre. Nie každé okuliare vám totiž sadnú. Najdôležitejší je však UV filter, potrebnú ochranu vám poskytnú okuliare s UV filtrom 400. Vyberať môžete aj farebné prevedenie skiel, alebo tvar obrúčok.

Porovnať ceny slnečných okuliarov

Typy

Polarizačné okuliare

Polarizačné okuliare sú doplnené o polarizačný filter, ktorý vás ochráni pred slnečnými lúčmi, ale oproti niektorým iným typom nemajú vplyv na kvalitu ostrosti. Vďaka tomu sú vhodné najmä pre vodičov, ale oceníte ju aj pri rôznych letných aj zimných športových aktivitách.

Ich prednosti ocenia aj rybári alebo milovníci vodných športov, ktoré nebudú oslňovať slnečné lúče, ktoré sa odrážajú od vodnej hladiny. Sú samozrejme vhodné aj na bežné nosenie a ich výhodou je skutočnosť, že sú šetrné a toľko oči nenamáhajú.

Dioptrické okuliare

Majitelia dioptrických okuliarov môžu oči pred slnkom chrániť rôznymi spôsobmi. Bežné slnečné okuliare môžete nosiť v kombinácii s dioptrickými šošovkami. Kúpiť môžete aj polarizačné okuliare, ktoré môžete nasadiť pred klasické okuliare. Dioptrické okuliare však môžete doplniť o špeciálne klipy.

Tie sa uchytávajú pomocou klipov na obrúčky. Ak vám žiadna možnosť nevyhovuje, je možné nechať okuliare upraviť zabrúsením tmavých dioptrických šošoviek.

A zaobstarať môžete aj dioptrické slnečné šošovky, ktoré sa umiestnia do rámov dioptrických okuliarov. Vyberať môžete z mnohých typov týchto šošoviek, k dostaniu sú samozafarbovacie, polarizačné, antireflexné aj rôzne sfarbené.

Zrkadlové okuliare

Tieto okuliare sa od ostatných typov líšia nielen vzhľadom, ale aj funkčnosťou. Aj tieto okuliare vám poskytnú spoľahlivú ochranu očí pred slnečným žiarením. Zrkadlové okuliare značne znižujú slnečné svetlo a sú ideálne do veľmi svetlého až oslňujúceho prostredia. Nevýhodou zrkadlových okuliarov je určité skresľovanie farieb a taktiež skutočnosť, že uvidíte každý škrabanec.

Antireflexná úprava

Rovnako ako u dioptrických okuliarov majú niektoré slnečné okuliare antireflexné šošovky. Táto úprava je cca o 8% šetrnejšia k vašim očiam. Antireflexná úprava sa nanáša na zadnú stranu šošovky.

Takto ich zamedzí rušivým odrazom. Okuliare s antireflexnou úpravou sa odporúčajú používať, pokiaľ pracujete na počítači, pri riadení v horších podmienkach, ale aj pri umelom osvetlení.

UV filter

Hlavným parametrom pri výbere okuliarov je UV filter. Jeho úlohou je poskytnúť očiam potrebnú ochranu pred UV žiarením. S jeho pomocou predídete možnému poškodeniu zraku a zamedzíte tvorbe vrások v okolí očí. Kvalitný UV filter by mal dosahovať hodnotu 400 nanometrov, toto množstvo odstráni až 99 % UV-A aj UV-B žiarenia.

Kúpiť môžete okuliare s rôznou hodnotou UV filter, ktoré sa zásadne líšia kvalitou. Je dobré riadiť sa tým, že čím je hodnota UV vyššia, tým kvalitnejšia je ochrana očí.

Okrem hodnoty UV si ustrážte aj správny typ ochranného filtra. Ten je rozdelený do 4 kategórií. Hodnota 0 a 1 poskytnú vašim očiam minimálnu ochranu, mene kvalitnej je tiež stupeň 2.

Kvalitné okuliare by mali byť označené stupňom 3, ktorý poskytuje vysokú ochranu. Najvyšší stupeň 4 nie je naopak vhodný, pokiaľ budete šoférovať auto, vaše oči však dostatočne ochránia pred zimným slnkom.

Materiál

Výrobným materiálom skiel je plast alebo sklo. Mnoho používateľov bude zrejme preferovať tradičné sklenené okuliare. Dnešné plastové okuliare sú však rovnako kvalitné, a kúpite ich aj od renomovaných výrobcov. Ich používanie naopak prináša niekoľko výhod. Plastové okuliare sú odolnejšie, ľahšie aj bezpečnejšie.

Obrúčky

Obrúčky sú spravidla vyrobené z plastu alebo kovu. Plastové obrúčky sú ľahšie, kovové sú odolnejšie. Podceňovať by ste nemali ani správnu veľkosť, malé okuliare budú tlačiť a spôsobiť môžu aj otlaky, príliš veľké budú skĺzavať s každým pohybom hlavy. Každé kvalitné okuliare majú na vnútornej strane údaj o šírke nosníka, skla a dĺžke straničky.

Veľkosť je uvedená v milimetroch. Šírka skla je údaj o najširšom mieste, pod názvom nosník sa ukrýva vzdialenosť medzi sklami a najčastejšie je v rozmedzí 14 – 24 mm. Dĺžka straničky je 135, 140 a 145 mm, väčšia hodnota je typická pre pánske okuliare.

Tvar tváre

Slnečné okuliare musia dobre padnúť, preto sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, aby sa prispôsobili akémukoľvek tvaru tváre. Kúpiť môžete okuliare vhodné hranatý, okrúhly, oválny aj srdcovitý tvar. Pred výberom je ideálne rôzne tvary vyskúšať a rozhodnúť sa podľa vlastného pocitu, pomôcť vám môže aj tieto rozlíšenia.

  • Hranatá tvár – majitelia hranatej tváre poznáte podľa vysokého čela a ostrých rysov. Vhodné sú pre nich zaoblené alebo okrúhle obrúčky, vyhnúť by sa naopak mali hranatým okuliarom.
  • Okrúhla tvár – úlohou okuliarov je guľatá tvár vizuálne zoštíhliť, čo docielite pomocou hranatých obrúčok alebo ostrých hrán. Vyhnúť by ste sa mali okrúhlemu tvaru okuliarov.
  • Oválnu tvár – oválnu tvár môžete ozdobiť prakticky akýmkoľvek tvarom okuliarov. Pozor si však dajte na široké obrúčky.
  • Srdcovitú tvár – osoby s týmto tvarom tváre poznáte podľa úzkej brady, vhodným tvarom sú pre nich ľahko zaoblené alebo hranaté obrúčky.

Zafarbenie skiel

Moderné slnečné okuliare nemajú iba typické čierne sklá, vyberať môžete okuliare s hnedými, šedými, červenými, modrými, ale aj ďalšími farbami. Farebných skiel sa nemusíte báť, pretože nijako neovplyvní vaše farebné vnímanie, napriek tomu však môže u niektorých farieb dochádzať k miernemu skresľovaniu.

Pozor si musíte dať predovšetkým na modré sklá, ktoré nie sú vhodné pri riadení automobilu. Modré sklá môžu tlmiť zelenú aj červenú farbu.

  • Šedá, čierna sklá – najčastejšie farebné prevedenie, ktoré nemení farby. Tieto odtiene iba znížia intenzitu slnečného žiarenia. Prednosť by im mali dávať osoby, ktoré sú citlivé na svetlo.
  • Hnedá – jedná sa o jednu z najobľúbenejších farieb, ktorá je univerzálna a zachováva rovnaké vnímanie farieb. Výhodou je prehĺbenie kontrastu.
  • Žltá a oranžová – sú vhodné pre zimné obdobie, ale aj šport. Ich výhodou je podpora kontrastu farieb aj skutočnosť, že neznižujú v takom množstve jas.
  • Zelené sklá – výhodou zelených skiel je pohlcovanie infračerveného žiarenia a zníženie únavy očí. Nevýhodou je ľahká zmena vnímania farieb. Zelené sklá tiež zvyšujú kontrast.
  • Modré sklá – aj táto farba môže ovplyvniť vnímanie niektorých farieb, okrem toho zjemní intenzívne slnečné svetlo.

Značka

Veľké množstvo kvalitných okuliarov pre deti i dospelých kúpite od značiek Polaroid, Oakley, Vogue, Ray-Ban, Gucci, Julbo, CarreraHugo Boss a mnoho ďalších.

Cena

Najlacnejšie okuliare kúpite do 20 eur, ak ich budete vyberať medzi známymi značkami, poskytnú vám kvalitnú ochranu. Vďaka jednoduchému dizajnu budú vyhovovať skôr menej náročným používateľom.

Najväčší výber vám poskytne cenové rozpätie 20 – 60 eur. Tu už kúpite okuliare moderného vzhľadu, rôznych tvarov a k dispozícii máte rôzne zafarbenie skiel aj kovové obrúčky.

Slnečné okuliare kúpite aj za 80 – 240 a viac tisíc eur. Okrem klasických sa jedná o okuliare vhodné na šport.

Porovnať ceny slnečných okuliarov

Otázky a odpovede

Čo je EEC štandard?

EEC štandard je certifikácia potvrdzujúca, že sú okuliare schopné pohlcovať UV-A aj UV-B žiarenie. Táto schopnosť sa overuje laboratórne a budete mať priamy dôkaz o tom, že ste zakúpili skutočne kvalitné okuliare.

Aké sú najčastejšie chyby pri výbere slnečných okuliarov?

Slnečné okuliare sa často kupujú na poslednú chvíľu v bežných supermarketoch alebo na benzínových pumpách. Výhodou je bezpochyby nízka obstarávacia cena, nevýhodou mizivá kvalita. Slnečné okuliare by ste mali vyberať v špecializovaných predajniach.

Ako zistiť, že budú okuliare pohodlné?

Okuliare musia byť pri nosení pohodlné, po nasadení nesmú rezať ani nikde tlačiť. To, či ste zvolili vhodnú veľkosť, zistíte, ak sa v okuliaroch predkloníte alebo otočíte hlavou na obe strany. Okuliare musia sedieť, nesmú padať ani sa posúvať.

Záver

Slnečné okuliare je možné kúpiť v supermarketoch, obchodoch s oblečením alebo hračkami. Tieto výrobky vás môžu lákať ľúbivým dizajnom a nízkou obstarávacou cenou. Pokiaľ budete chcieť zakúpiť kvalitné okuliare, je lepšie tieto okuliare úplne vynechať.

Ochrana očí je v tomto prípade veľmi nízka, pokiaľ vôbec nejaká. Slnečné okuliare vyberajte vždy v špecializovaných predajniach, kde vám s výberom poradí kvalifikovaná osoba. Nezabúdajte ani na svoje deti, aj pre nich by ste mali vyberať kvalitné okuliare, ktoré im poskytnú dokonalú ochranu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www-mall.sk, www.optikafontana.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Na slnečných okuliaroch jednoznačne nešetrím, určite ich nebudem kupovať na tržnici. Predsa majú chrániť oči a je to investícia aj na pár rokov. Je pravda že niekedy mám problém vybrať nejaké rámiky ktoré mi super sadnú ale teraz je toho toľko že vždy sa niečo nájde. A hlavne keď som vyberala pred letom v Grandopticale tak personál vedel doporučit a s výberom pomôcť, čo si myslím že je podstatné. Inak by som tam vyberala ešte teraz. Takže za mňa jednoznačne optika kde sa vyznajú.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo