Dioptrické okuliare

Dioptrické okuliare sú určené všetkým, ktorí majú akékoľvek problémy so zrakom. V skorších dobách boli okuliare považované za nutné zlo a mnohí sa za skutočnosť, že musia okuliare nosiť, priamo hanbili. V dnešnej dobe sú však dioptrické okuliare niečo ako štýlový módny doplnok, ktorý má zakryť nedostatky a vyzdvihnúť prednosti všetkých tvarov tváre.

Pre mnohých je tým najdôležitejším aspektom pri výbere okuliarov to, ako budú na tvári vyzerať. Pri výbere okuliarov tak hrá dôležitú úlohu aj tvar tváre, materiál obrúčok alebo vhodne zvolená veľkosť.

Porovnať ceny okuliarov

Tvar tváre

Dioptrické aj slnečné okuliare by ste mali vyberať podľa tvaru vašej tváre. Každému tvaru vyhovuje iný štýl. Pred tým, než sa do výberu pustíte, ujasnite si na základe kontúr tváre, aký tvar tváre je pre vás typický.

Oválny

Oválny tvar je považovaný za ideálny a to najmä vďaka symetrickému tvaru. Tomuto typu tváre pristanú okuliare všetkých tvarov. Vhodné sú predovšetkým oblé a podlhovasté obruby, ktoré kopírujú tvar obočia. Voliť môžete okuliare s rôznymi postrannými detailmi, ktoré zaujmú na prvý pohľad.

Okrúhly

Tvar tváre má dĺžku a šírku v rovnakom pomere. Správny tvar okuliarov by mal tvár zúžiť a predĺžiť. Vhodné sú okuliare s úzkymi hranatými rámčekmi. Vhodné sú aj okuliare s výrazným mostíkom. Vašu tvár môžu zoštíhliť aj okuliare s výraznou hornou obrubou. Vyhnúť by ste sa naopak mali okrúhlym rámom.

Tvar srdca

Horná časť tváre je širšia ako časť spodná, túto nesúrodosť vám pomôžu zmenšiť okuliare, ktoré majú rámček na spodnej časti širší. Vybrať však môžete aj okuliare, ktoré majú tenké a svetlé rámčeky. Poslednou možnosťou sú okuliare bez okrajov, ktorých vzhľad je vzdušný a ľahký.

Podlhovastý

Tvár je dlhšia a úzka, vyznačuje sa dlhou lícnou rovinou. Správne zvolené okuliare môžu tvár vizuálne skrátiť. Vhodné sú okuliare s kontrastnými alebo ozdobnými obrúčkami, ktoré dodajú vašej tvári potrebnú šírku.

Štvorcový

Šírka a dĺžka tváre je približne rovnaká, čeľusť aj čelo majú väčšiu šírku. Tomuto tvaru dodajú potrebnú mäkkosť okuliare s úzkymi rámčekmi. Sklá by mali mať ideálne oválny tvar.

Trojuholníkový

Čelo je úzke a tvár sa smerom dole rozširuje. Okuliare by mali hornú časť tváre rozšíriť a dolnú časť naopak zúžiť. K tomu vám dopomôžu okuliare, ktoré majú rámčeky podobné tvaru mačacích očí.

Obruby

Jednou zo skorých chýb, ktorou sa môžete pri výbere dioptrických okuliarov dopustiť je zle zvolená veľkosť rámu. Veľkosť obruby by mala byť uvedená na vnútornej strane stranice. Číslo, ktoré je značené v milimetroch udáva veľkosť očnice, nosníka a stranice. Číselné označenie vám pravdepodobne pri výbere nijako zvlášť nepomôže, dôležitý je opäť vizuálny dojem.

Aby ste vybrali tie správne okuliare pre vás, držte sa niekoľkých zásadných pravidiel:

  1. Okuliare by nemali byť širšie ako vaše lícne kosti.
  2. Po nasadení okuliarov by malo byť oko ideálne uprostred očnice.
  3. Obruba by mala byť v úrovni obočia, alebo nepatrne nižšie.
  4. Okuliare nesmú ani tlačiť ani kĺzať, sedieť musí pevne a pohodlne.

Dioptrické okuliare sa líšia aj vzhľadom rámu:

  • Celo – rámové – rám je po celom obvode očnice, výhodou je ochrana skiel po celom ich obvode. Okuliare sú pevné, majú stály tvar a vyššiu hmotnosť.
  • Polo – rámové – okuliare nemajú rám v hornej alebo dolnej časti očnice. Tieto okuliare mierne zvýraznia tvar tváre, nie sú tak nápadné a majú nižšiu hmotnosť. Pevnosť okuliarov je dostatočná, avšak časť očnice bez rámu nie je dostatočne chránená.
  • Bezrámové – tieto okuliare pôsobia veľmi jemne, sklá okuliarov sú spojené iba nosníkom. Nevýhodou týchto okuliarov je krehkosť, sú ideálne skôr ako módny doplnok a nie sú vhodné na každodenné bežné nosenie.

Materiál

Na výrobu rámov sa používa mnoho materiálov. Najčastejšie sú zastúpené obruby z plastu, ocele alebo titánu, ale častá je kombinácia rôznych materiálov.

  • Titán – tieto rámy sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí majú alergiu na kov. Titán je hypoalergénny materiál a jeho výhodou je aj nižšia hmotnosť. Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena.
  • Oceľ – výhodou kovových obrúčok je najmä vyššia odolnosť. Okuliare s oceľovými obrubami mávajú nastaviteľné nosníky. Nevýhodou tohto materiálu je vyššia hmotnosť.
  • Plast – plastové obrúčky sú lacnejšie a majú nižšiu hmotnosť. Plast je však náchylnejší na mechanické poškodenie, najväčšou prednosťou plastových rámov je možnosť vyberať zo širokej palety farieb. Vzhľadom k nízkej hmotnosti si môžete zaobstarať aj rôzne atypické tvary.

Značka

Na kvalitu okuliarov má veľmi podstatný vplyv aj značka a to, kde okuliare zaobstaráte. Vyhnúť by ste sa mali nákupu lacných jednorazových okuliarov, ktoré môžete kúpiť v supermarketoch alebo benzínových pumpách. Tieto okuliare nespĺňajú potrebné požiadavky na váš zrak. Medzi popredných výrobcov dioptrických okuliarov patrí Guess, Dior, Ray Ban, Gucci, Versace, Hugo Boss a mnoho ďalších.

Cena

Cena dioptrických okuliarov je veľmi individuálna. Okuliare by ste mali kupovať vždy v kamenných predajniach. Bohužiaľ narazíte aj na optiky, kde je cena okuliarov naozaj neúmerne vysoká.

Je to dané najmä tým, že tu kupujú obruby okuliarov cez iných distribútorov. Preto si pred nákupom najskôr jednotlivé optiky overte a zaujať vás môžu aj mnohé zľavové akcie, ktoré jednotliví výrobcovia na okuliare poskytujú. Cena dioptrických okuliarov sa pohybuje v rozmedzí 86 – 1 061 eur.

Porovnať ceny okuliarov

Otázky a odpovede

Ako zvoliť tvar rámu?

Obruby by mali byť vyberané podľa počtu dioptrií. Pre vyššie mínusové a plusové dioptrie sú vhodné okuliare s celo – rámovou obrubou s čo najmenšou možnou očnicou. V prípade veľkých očníc nebude hrúbka dioptrických skiel pôsobiť esteticky. V tomto prípade sa teda odporúča voliť stenčené šošovky.

Vystačím si s jednými dioptrickými okuliarmi?

Zaobstaranie dioptrických okuliarov nie je práve lacnou záležitosťou. Za najčastejšiu chybu odborníci na okuliare považujú skutočnosť, že drvivá väčšina používateľov používa jedny dioptrické okuliare na každú príležitosť.

Podľa ich odporúčaní by ste mali vlastniť jedny dioptrické okuliare na bežné nosenie, ďalšie okuliare by mali slúžiť na rôzne formálne príležitosti, ďalšie môžete používať pri športe. To, či sa týmto odporúčaním budete riadiť, záleží iba na vašich možnostiach.

Čo ďalšie zohráva pri výbere okuliarov úlohu?

Pri robení dioptrických okuliarov hrá zásadnú úlohu aj typ pleti. Pokiaľ má vaša pleť teplý odtieň, mali by ste vyberať okuliare v červenej, oranžovej, zlatej alebo medenej farbe. Pre studený typ pleti sú vhodnými farbami biela, fialová, modrá a zelená.

Záver

Starostlivosť o zrak je veľmi dôležitá, až 80% všetkých informácií je prijímaných zrakom, pokiaľ teda pozorujete akékoľvek problémy so zrakom, nemali by ste s obstaraním dioptrických okuliarov otáľať.

Okuliarové rámy môžu byť hradené aspoň čiastočne zdravotnou poisťovňou. Hradené bývajú predovšetkým okuliarové rámy určené deťom, ale každá poisťovňa má svoje vlastné pravidlá, ktoré sa môžu rôzne meniť. Pred nákupom si tak túto možnosť najskôr overte.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.eyerim.sk, www.fokusoptika.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo