Polarizačné okuliare

Polarizačné okuliare vám pomôžu na slnku vidieť ostro a to vďaka špeciálnemu polarizačnému filtru, ktorý majú okuliare nanesené na šošovkách. Tento filter prepúšťa menej odrazeného svetla, vďaka čomu nebudete svoje oči tak namáhať.

Princíp polarizačných okuliarov je pomerne jednoduchý. Okuliare majú na šošovkách nanesenú chemickú látku, ktorej molekuly sa môžu prirodzene stavať vedľa seba do tzv. retiazok. Okuliare tak prepustia iba svetlo s vertikálnou polarizáciou. Svetlo s horizontálnou polarizáciou do skiel iba narazí, ale cez neprejde.

Okuliare s polarizačnými sklami sú dostupné v mnohých tvaroch, veľkostiach aj farebných odtieňoch. Kvalitným okuliarom nesmie chýbať ani UV filter. Polarizácia plní iba funkciu nadstavbového filtra, ktorý pohlcuje horizontálne svetlo, ale neochráni vás pred škodlivým UV žiarením. Polarizačné okuliare budete vyberať rovnako ako klasické slnečné okuliare. Tu je veľkou mierou výber okuliarov skôr otázkou vkusu a financií. Napriek tomu môžete zvážiť aspoň odporúčania, čo sa týka tvaru, farby skiel alebo kvality filtra.

Porovnať ceny okuliarov

Tvar

Polarizačným filtrom sú vybavené slnečné aj dioptrické okuliare. Túto úpravu ponúkajú aj dioptrické alebo samozafarbovacie šošovky. Či už vyberáte akékoľvek okuliare, mal by vás zaujímať ich tvar. Výber tvaru môže byť otázkou vkusu, ale veľmi často sa okuliare vyberajú podľa tvaru tváre.

Najlepšie sú na tom majitelia oválnej tváre, ktorou pristane akýkoľvek tvar okuliarov. Osoby s okrúhlou alebo zaguľatenou tvárou budú potrebovať skôr okuliare s hranatým tvarom. Obdĺžnikové okuliare tvár predĺžia a zoštíhlia. Ľuďom s ostrými hranatými rysmi najviac pristanú okrúhle alebo oválne obrúčky.

UV filter

Aby vás polarizačné okuliare ochránili pred škodlivým UV žiarením, musia byť vybavené kvalitným UV filtrom. UV filtre ponúkajú dvojité značenie. UV filtre sa rozdeľujú do 5 kategórií, ktoré sú označené číslami 0 – 4. Číselný údaj označuje stupeň priepustnosti svetla a tým aj stupeň ochrany zraku pred škodlivým slnečným žiarením.

Najväčšiu ochranu poskytujú okuliare, ktoré sa nachádzajú v kategórii označenej číslom 4. Najmenšiu ochranu potom ponúkajú okuliare kategórie 0 a 1.

  • Kategória 4 – okuliare vhodné do miest s vysokou intenzitou slnečného žiarenia. Ideálne sú k moru aj na hory. Tieto okuliare prepustia iba 5% svetla. Vďaka tomu však nie sú okuliare vhodné pri riadení automobilu.
  • Kategórie 3 a 2 – okuliare s nižšou ochranou sú vhodné na bežné nosenie v prírode.
  • Kategórie 1 a 0 – vaše oči ochránia skôr pred mechanickými nečistotami alebo vetrom. Považovať ich však nemožno za plnohodnotné slnečné okuliare.

Kvalitné okuliare spoznáte aj podľa značenia UV 400. Tieto okuliare sú schopné odfiltrovať dostatočné množstvo škodlivého slnečného žiarenia a poskytnú vám dostatočnú ochranu.

Farba

Slnečné polarizačné okuliare sa líšia aj farbou. Vyberať môžete farbu obrúčok aj skiel.

Obrúčky

Voľba obrúčok je čisto individuálnou záležitosťou. Nestarnúcou klasikou sú okuliare s čiernymi aj hnedými obrúčkami. Tieto farby sú vhodné na každú príležitosť a stále vďaka tomu patria k tomu najobľúbenejšiemu. Vlastniť však môžete aj okuliare s výraznejšie sfarbenými obrúčkami alebo siahnuť po modeloch s rôznymi dekoračnými prvkami.

Sklá

Polarizačné okuliare majú hneď niekoľko odtieňov skiel. V tomto prípade nie je sfarbenie skiel iba otázkou vkusu, každá farba je vhodná do trochu iného prostredia.

  • Šedá – šedé sfarbenie je považované za univerzálne, okuliare budú dokonale fungovať vo všetkých podmienkach.
  • Červená/oranžová – toto sfarbenie je typické pre športové okuliare. Farba skiel zvyšuje kontrast a dokáže dobre zvýrazniť detaily.
  • Žltá/ružová – veľkej obľube sa tešia okuliare so žlto sfarbenými sklami. Žltá farba prepustí väčšie množstvo svetla a okuliare budete môcť nosiť aj pri menej dobrých svetelných podmienkach. Podobne sa chovajú okuliare s ružovými sklami. Nevýhodou tohto sfarbenia je horšie rozlišovanie farieb. Okuliare s týmito farbami nie sú vhodné pre vodičov.
  • Hnedá – farba vhodná pre osoby, ktoré riešia problémy s krátkozrakosťou.
  • Modrá – modrá farba je vhodná do miest, kde sa svetlo viac odráža napríklad od vodnej hladiny.

Materiál

K najobľúbenejším patria okuliare s plastovými obrúčkami. Ich výhodou je nízka cena aj hmotnosť. Plastové obrúčky bývajú obvykle väčšie ak dostaniu sú v mnohých farebných variantoch.

Pre mnohých sú štýlovejšie a módnejšie okuliare s kovovými obrúčkami. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, ale okuliare ustoja aj menej šetrné zaobchádzanie. Pre nerozhodných môžu byť riešením okuliare, ktoré majú obrúčky vyrobené v kombinácii oboch materiálov.

Materiál šošovky

Šošovky okuliarov sa tiež vyrábajú z niekoľkých materiálov. Voliť budete medzi sklom alebo plastom. Hoci sa mnohým môže javiť plastový variant za ten menej kvalitný, majú šošovky vyrobené z plastu i skla prakticky totožné vlastnosti. Kvalitu šošovky v tomto prípade určuje predovšetkým kvalitný výrobca.

Značka

Polarizačné okuliare sú k dostaniu v pánskom, dámskom aj detskom prevedení. Čo sa týka výrobcov, je určite z čoho vyberať. Na trhu je ponuka naozaj veľká, avšak okrem kvalitných okuliarov môžete bohužiaľ kúpiť aj nekvalitné okuliare. Preto venujte zvýšenú pozornosť výrobcovi a okuliare vždy kupujte iba v špecializovaných predajniach.

Naopak vyhnúť by ste sa mali ich nákupu v drogériách alebo supermarketoch. Na výrobu polarizačných okuliarov sa špecializuje napríklad značka Polaroid. Kvalitné okuliare kúpite od značky Delphin, R2, Relax, VeyRey, Caterpillar, Vuch alebo Arnette. Kvalitných výrobcov je na trhu však oveľa viac.

Cena

Polarizačný filter nie je nijako drahou záležitosťou. Za túto funkciu si priplatíte skutočne minimálne. Cenu okuliarov skôr určuje celkové prevedenie a pochopiteľne aj výrobný materiál. Najlacnejšie polarizačné okuliare nestoja ani 22 eur. Aj v tejto cenovej relácii je výber naozaj veľký a na svoje si prídu všetci menej nároční používatelia.

Väčší výber, čo sa designu týka, však ponúka cenové rozpätie 22 – 64 eur. Tu už máte k dispozícii okuliare všetkých tvarov a farebných variantov. Vyberať môžete medzi plastovými aj kovovými obrúčkami. Najnáročnejší užívatelia môžu za okuliare zaplatiť 86 – 214 eur.

Porovnať ceny okuliarov

Otázky a odpovede

V čom sa líši horizontálne svetlo od vertikálneho svetla?

Horizontálne svetlo sa odráža od rovných povrchu vo všetkých smeroch a pre ľudské oko pôsobí rušivo. Vertikálne svetlo naproti tomu pomáha vidieť jasné kontrasty a farby. Vďaka tomu, že polarizačný filter neprepustí horizontálne svetlo, budete pri nosení okuliarov menej oslňovaní. Okuliare znížia únavu očí, ktorú spôsobuje jasné, prudké svetlo. To sa hodí najmä počas konania.

Komu sa môžu polarizačné okuliare hodiť?

Polarizačné slnečné okuliare sú vhodné úplne pre každého. Vďaka svojim výnimočným schopnostiam sú tieto okuliare obzvlášť vhodné pre vodičov a všetkých, ktorí môžu byť pri akejkoľvek činnosti oslňovania horizontálnym svetom. To sa najviac odráža od vodnej plochy, cesty alebo snehu. Preto sú okuliare vhodné aj pre lyžiarov, všetkým, ktorí sa venujú vodným športom, ale výhody okuliarov ocenia aj rybári. Polarizačné okuliare oceníte aj pri čítaní na slnku.

Ako spoznať polarizačné okuliare?

Polarizácia nie je nutnou funkciou slnečných ani dioptrických okuliarov. To, že okuliare polarizačný filter majú, spoznáte podľa štítku alebo nálepky, ktorú majú okuliare na šošovke. Polarizáciu môžete aj veľmi jednoducho vyskúšať. Stačí okuliare otočiť o 60 – 90 °. Po tomto natočení by sa mali šošovky stať nepriehľadnými.

Záver

Polarizácia je funkcia, ktorú ponúka najmä slnečné okuliare. Vďaka polarizácii sa nebude svetlo v slnečných dňoch tak odrážať a znížite tak možnosť oslnenia. To býva bežné pri pohľade na horizontálne plochy, čo môže byť vodná hladina aj vozovka.

Polarizačné okuliare dokážu odrážajúce sa horizontálne svetlo pohltiť a ochránia vás pred možnou únavou očí. Pri výbere okuliarov sa zamerajte predovšetkým na kvalitu UV filtra. Ostatné parametre sú skôr individuálnou záležitosťou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alensa.sk, www.polarizacne.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo