Oblečky pre psov

Pes je jedným z najobľúbenejších domácich maznáčikov. V mnohých rodinách pes nahrádza právoplatného člena rodiny a môže sa pýšiť rovnakou výbavou, aká je bežná u detí. Najmä menším psom tak vo výbave nechýba hneď niekoľko módnych oblečkov, ktoré bežne nosia na prechádzkach aj doma.

Oblečky pre psov však neplnia iba dizajnovú funkciu, pre mnohé psy plnia aj termoregulačnú funkciu. Preto sa oblečky hojne využívajú najmä v sychravom jesennom a zimnom období, ale používať ich môžete prakticky celoročne. Vďaka oblečku udržíte vášho psa v teple aj v suchu, čo vás tiež praktické u psov, ktorí trávia väčšinu času v bytoch.

Oblečky sú k dostaniu nielen pre malé a stredné plemená, kúpiť by ste ich mali šteňatám ale aj starým či chorým psom. Práve veľkosť psa je jedným z najdôležitejších parametrov. Pri výbere treba zvážiť aj psie plemeno a najmä dĺžku a typ srsti. Potom už môžete vyberať podľa ročného obdobia a vyberať môžete hneď z niekoľkých typov.

Porovnať ceny oblečkov

Typy

Vyberať môžete medzi niekoľkými rôznymi typmi. Rozhodnúť sa musíte, čo presne od oblečku očakávate.

 • Ochrana pred zimou – tento výrobok by mal mať čo najmenšiu absorpciu a pochopiteľne musí aj zahriať.
 • Ochrana pred vlhkom – obleček by mal byť vyrobený z nepremokavého materiálu. Psa má chrániť pred vodou aj bahnom.
 • Módny doplnok – pri tomto oblečení oceníte predovšetkým vzhľad a pohodlnosť.

Vesta

Výhodou je jednoduché obliekanie, čo stavia vestu na prvé miesto v rebríčku obľúbenosti. Vesta je veľmi praktická, dobre chráni celé telá, avšak neobmedzuje psa v pohybe. Tento typ je ideálny pre psy, ktoré si na obliekanie nijako zvlášť nepotrpia a vyhovovať bude aj šteňatám.

Kombinéza

Tento typ vyžaduje natiahnutie nohavičiek, čo je zdĺhavé av prípade, keď pes nebude spolupracovať aj náročné až nemožné. Kombinéza sa tak odporúča zaobstarať naozaj veľmi chúlostivým psom, ktorí sa v mrazoch nijako zvlášť necítia. Pri kombinéze si potom obzvlášť ustrážte, že vášho psa nijako neobmedzuje.

Bunda

Na rozdiel od kombinézy má bunda len dve nohavičky, ktoré sa obliekajú na predné labky. Ide teda o akýsi kompromis medzi predošlými typmi.

Pláštenka

Takmer každý majiteľ sa dostane do situácie, keď bude treba venčiť psa v daždi. Pláštenka je tak typ, ktorý by nemal vo výbave chýbať

Ročné obdobie

Psie oblečky je možné používať celoročne. V zime budete potrebovať model, ktorý vášho psa udrží v teple, v lete bude jeho funkcia najmä módna.

 • Jar – v tomto období bude obleček vyrobený skôr z ľahkého materiálu. Vášho psa bude chrániť najmä pred vlhkom. Z tohto dôvodu vyberajte nepremokavé či vodeodolné oblečenie. Jarný obleček môže disponovať repelentnými účinkami a vášho psa ochráni aj pred rôznymi parazitmi.
 • Leto – v letnom období je nutné vyberať skutočne ľahký a vzdušný materiál. Obľúbené sú predovšetkým rôzne šatôčky. Ochranu pred slnečnými lúčmi vyžadujú predovšetkým psy bez srsti tzv. naháči, tie je nutné chrániť pred spálením.
 • Jeseň – jesenné oblečenie by malo rovnako ako to jarné chrániť pred dažďom. Aj v tomto prípade sú žiaduce nepremokavé materiály. Na rozdiel od jarného oblečenia však budete vyberať teplejšie modely, ktoré vášho psa ochránia aj pred dažďom a studeným počasím.
 • Zima – je, čo sa oblečkov týka najzastúpenejším ročnom období. Oblečky majú často hornú vrstvu vyrobenú z nepremokavého materiálu a spodná časť je zateplená. V naozaj veľkých mrazoch sa odporúča obliečky vrstviť.

Veľkosť

Rovnako ako pri bežnom oblečení, je aj pri psom oblečení veľmi dôležité vybrať tú správnu veľkosť. Ak oblečiete svojmu psovi zle padnúci obleček, nebude schopný správne plniť svoju ochrannú funkciu.

Navyše môže byť nepohodlný a pes môže byť aj zle padnúcim oblečením tiež obmedzený v pohybe. Aby bolo možné vybrať vhodnú veľkosť, bude nutné psa správne zmerať. Podstatná je dĺžka chrbta, obvod krku a hrudníka, ďalej obvod brucha a stehna a dĺžka predenia nohy od kohútika.

 • Dĺžka trupu – jedná sa o dĺžku psa od hlavy po chvost. Merať by ste mali od druhého krčného stavca po špičku krížovej kosti. Obleček má končiť cca 3 cm pred chvostom. Príliš krátky obleček neposkytne psovi adekvátnu ochranu, príliš dlhý sa môže naopak rýchlo vymazať pri vyprázdňovaní.
 • Obvod hrudníka – meter je nutné omotať okolo najširšieho miesta hrudníka.
 • Obvod krku – meria sa opäť okolo 2. krčného stavca a odporúča sa ponechať nejakú menšiu vôľu.
  Veľkosti sú na jednotlivom oblečení vždy popísané, čo vám však často nezaručí, že bude oblečenie dobre sedieť. Rozdielne sú totiž strihy. Preto je vhodné pred nákupom jednotlivé výrobky vyskúšať.

Materiál

Psie oblečenie sa vyrába z rôznych materiálov, ktoré sa líšia funkčnosťou aj kvalitou. Z praktického hľadiska sa nedoručuje kupovať oblečky vyrobené z umelých materiálov, ktoré sú menej priedušné a môžu aj dlhšiu dobu schnúť.

 • Membránový softshell – patrí k najmodernejšiemu materiálu. Jeho výhodou je menšia hmotnosť, ľahká údržba, rýchlejšie sušenie a vysoká funkčnosť.
 • Termo materiál – je tiež veľmi obľúbený a má takmer totožné vlastnosti ako predchádzajúci typ.
 • Šusťákovina – z tohto materiálu je vyrobených mnoho oblečkov. Tu je však veľmi nutné dbať na kvalitu. Lacné šusťákové oblečky nemajú potrebnú úpravu av daždivom počasí rýchlo premoknú. Kvalitná šusťákovina je špeciálne upravená tak, aby vodu odpudzovala.
 • Pletenina – je opäť veľmi obľúbená. Je príjemná na dotyk a psovi poskytne aj dobrú ochranu pred zimou. Neochráni ho však pred snehom ani dažďom. Možno ju tak používať v chladnejších, ale skôr slnečných dňoch, kedy plní aj funkciu módneho doplnku.
 • Fleece – rovnako ako pletenina poskytne psovi dostatočný tepelný komfort, neochráni ho však pred dažďom alebo snehom
 • Bavlna – je priedušná a ideálna pre teplejšie dni. Skôr než pred mrazom ochráni vášho psa pred horúčavou.

Spôsob zapínania

Vybrať môžete aj spôsob zapínania. Oblečky je možné zapnúť pomocou klasického aj suchého zipsu. Využiť môžete aj patentky, alebo zvoliť obleček, ktorý sa jednoducho natiahne cez hlavu.

 • Klasický zips – je väčšinou umiestnený na chrbte, stačí iba prevliecť labky. Výhodou tohto zapínania je dobrá životnosť.
 • Suchý zips – veľmi rýchly spôsob, ktorý ocenia majitelia netrpezlivých psov. Nevýhodou suchého zipsu je však rýchlejšie opotrebenie.
 • Patentky – tento spôsob môžu voliť najmä majitelia pokojných psov, ktorí nemajú s obliekaním problém. Patentky sa obvykle nachádzajú na spodnej strane, počítať tak musíte s dlhšou dobou strojania. Ich najväčšou prednosťou je dlhá životnosť.

Značka

Kvalitné a krásne oblečenie kúpite od značiek Tommi, Trixie, Collar, Hurtta, Samohýľ, Krusse, Zolux, Pudlíček a ďalšie.

Cena

Jednoduché vesty a pláštenky svojmu psovi zaobstaráte od 5 – 15 eur. K dostaniu sú výrobky vhodné pre malé aj väčšie plemená a zastúpené sú aj kvalitné značky. Od 20 – 300 eur môžete nakúpiť funkčné zimné bundy aj kombinézy, ale aj kvalitnejšie vesty. Za kvalitné zimné oblečenie však môžete zaplatiť aj 40 – 80 eur. K dostaniu sú zimné vesty, bundy aj kombinézy.

Porovnať ceny oblečkov

Otázky a odpovede

Poskytuje srsť psovi dostatočnú ochranu?

Problematika psej srsti je veľmi zložitá, existuje hneď niekoľko typov srsti napríklad hladká srsť, srsť s podsadou, hodvábna či kučeravá. Nie každá srsť je vhodná na celoročný pobyt vonku. Psie oblečenie však nemusíte kupovať psom, ktorí majú srsť s podsadou.

Do tejto skupiny patrí nemecký ovčiak, sibírsky husky, slovenský čuvač, špic a ďalšie. Viac psov má však srsť bez podsady a nie sú tak prispôsobení na celonočný pobyt vonku. Práve týmto psom je vhodné na zimnú prechádzku zaobstarať nejaký typ oblečku.

Ako psa na oblečenie naučiť?

Niektorí majitelia majú to šťastie, že nemusia svojho psa na oblečení učiť vôbec. Iní však môžu v začiatkoch so svojim psom bojovať. Pokiaľ sa váš pes v oblečku necíti dobre, skontrolujte, či psa nijako neobmedzuje. Voľte taký, ktorý je možné ľahko a rýchlo natiahnuť aj zložiť. Potom už nezostáva než trpezlivo trénovať, odmeňovať a chváliť.

Majú oblečky nejaké doplnky?

Z praktického hľadiska sú veľmi dôležité reflexné prvky, ktoré oceníte najmä pri večernom venčení. Majiteľom chlpáčov sa môžu páčiť aj oblečky s kapucňou, ktoré však u samotných psov zase tak populárne nie sú.

Kapucňa navyše zvýši aj obstarávaciu cenu, preto je tento doplnok skôr na zvážení. V prípade niektorých oblečkov môžete využiť aj očko určené na pripnutie vodidla alebo otvor, ktorým môžete pretiahnuť obojok.

Záver

Psy sú veľmi často zaobstarávané do bytu, kde si hovia pri izbových teplotách. Preto im nemusí náhla zmena teplôt robiť dobre. Najmä tieto psy by mali špeciálne oblečenie používať.

Pes, ktorý je zvyknutý tráviť podstatnú časť dňa vonku, bez ohľadu na ročné obdobie oblečiek naopak nepotrebuje. Vďaka veľkej ponuke môžete oblek zaobstarať malým aj veľkým psom a ochrániť ich tak pred možnými zdravotnými komplikáciami.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo