Okružné píly

Okružnú pílu môžete poznať aj pod názvom kotúčová píla, cirkulárka alebo mafl. Hlavnou súčasťou okružnej píly je kotúč, pomocou ktorého môžete rezať rôzne veľké materiály. Okružnú pílu môžete využívať mnohými spôsobmi. Túto pílu používajú tesári, aj všetci, ktorí potrebujú zarezávať dosky, pokladať podlahu, praktická je pri stavbe plotu alebo realizácii rôznych drevených stavieb. Pomocou stolovej píly budete môcť rezať drevo na vykurovanie alebo spracovávať materiál väčších rozmerov.

Okružné píly sú dostupné v dvojakom prevedení, veľkej obľube sa tešia najmä ručné píly. Pomocou stolných píl môžete spracovávať veľké materiály, nevýhodou je však vyššia hmotnosť, a tým aj horšia manipulácia s pílou. Jedným z najdôležitejších parametrov je výkon, veľkosť kotúča aj výrobný materiál.

Porovnať ceny píl

Typy

Okružné píly sa delia podľa spôsobu využitia a veľkosti na dva typy. V pomerne veľkom zastúpení sú najmä malé ručné píly, ale zaobstarať môžete aj typickú stolnú podobu známu ako cirkulárku.

Ručná píla

Menšia ručná píla známa aj ako mafl. Pri práci budete pílu posúvať po materiáli, ktorý budete rezať. Výhodou je väčšia mobilita, pílu môžete zakúpiť v elektrickej aj akumulátorovej podobe. Ručné píly sú k dostaniu v hobby aj profi variante. Pomocou ručnej okružnej píly môžete rezať drevo aj kov.

Stolová píla

Píla je usadená v stole, túto podobu poznáte ako cirkulárku. Rezaný materiál je nutné po stole posúvať ručne. Súčasťou stolovej píly môže byť aj pravítko. Stolové píly patria k výkonnejším, avšak nie sú vybavené tak veľkým rezným kotúčom, ktorý je typický pre klasickú cirkulárku.

Pohon

V najväčšom zastúpení sú okružné píly, ktoré pre svoj chod využívajú elektrickú energiu. Aj tento typ píly je však na trhu zastúpený akumulátorovým pohonom.

  • Elektrické píly – elektrické píly sú obľúbené najmä pre svoj vyšší výkon, čo oceníte najmä väčších cirkulárok. Nevýhodou môže byť nutnosť pripojenia píly do elektrickej zásuvky, vyššia cena aj hmotnosť nástroja. Elektrické prístroje je vhodnejšie pre náročnejších užívateľov aj profesionálov.
  • Akumulátorové píly – akumulátorové náradie sa teší stále väčšej obľube. Ich najväčšou prednosťou je možnosť pílu používať kdekoľvek. Nevýhodou môže byť nižší výkon, ktorý je pre akumulátorové náradie bežnejší.

Výkon

Podľa výkonu je možné okružné píly rozdeliť medzi hobby alebo profesionálne nástroje.

  • Hobby – tieto píly splnia nároky bežných užívateľov. Výkon sa pohybuje v rozmedzí 600 – 1 200 W. Hobby píly sú menej odolné, ich súčasťou môžu byť aj plastové časti a disponujú menším počtom funkcií.
  • Profesionálne – ak budete pomocou píly spracovávať veľké množstvo dreva, budete potrebovať výkonnejší a odolnejší stroj. Výkon býva v rozmedzí 1 000 – 1 700 W. Píly sú vyrobené z odolnejších materiálov, disponujú väčším množstvom funkcií a majú aj viac otáčok/minútu.

Otáčky

Dôležitým parametrom je v prípade okružnej píly aj počet otáčok/minútu. Rýchlosť otáčok ovplyvňuje kvalitu rezu aj rýchlosť práce. Najlacnejšie píly môžu mať iba 2 500 otáčok/ minútu, čo vám neumožní vykonávať ideálne čistý rez. Najvýkonnejšie píly majú aj viac ako 6 000 otáčok/minútu a rez bude v tomto prípade oveľa čistejší.

Kotúč

Hlavnou súčasťou píly je rezný kotúč. Okružná píla je v predaji v rôznych veľkostiach, čo ovplyvňuje práve veľkosť kotúča.

V súvislosti s kotúčom je vhodné zamerať sa na priemer a prierez.

  • Priemer kotúča – veľkosť kotúča určuje výkon píly. Kúpiť môžete pílu s kotúčom s priemerom 160 – 190 mm. Priemer kotúča 160 mm vám umožní rezať drevo široké cca 5 cm, kotúčom s priemerom 190 mm budete môcť rezať drevo s hrúbkou až 6,5 cm.
  • Prerez – tento parameter určuje, aký veľký materiál budete môcť pomocou píly spracovať. Prerez býva v rozmedzí 45 – 75 mm.

Materiál

Odolnosť a životnosť píly určuje aj v tomto prípade výrobný materiál. V prípade lacných píl narazíte na menej kvalitnú plastovú konštrukciu, menej kvalitná je aj prevodovka. Vďaka plastovej konštrukcii je však píla oveľa ľahšia, hmotnosť je okolo 4 kg.

Kvalitnejšie píly majú konštrukciu kovovú, čo vám umožňuje pílu používať aj na náročnejšiu prácu. Nevýhodou je vyššia hmotnosť píly, ktorá môže byť 6 a viac kg. Kvalitné píly sú doplnené o odolnú kovovú prevodovku. Táto časť má výrazný podiel na životnosti píly, ale aj na jej vyššej obstarávacej cene. Prednosťou kovovej prevodovky je aj lepšie tlmenie vibrácií, čo pri dlhodobom používaní určite oceníte.

Funkcia

V prípade okružných píl môžete pri práci využiť mnohé praktické funkcie, ktoré majú vplyv najmä na užívateľský komfort.

  • Regulátor otáčok – táto funkcia vám umožní rýchlosť rezu prispôsobiť rezanému materiálu.
  • Ochrana proti prehriatiu – bezpečnostná funkcia, ktorá zabráni prehriatiu píly počas práce.
  • Aretácia – ďalšia bezpečnostná funkcia sa postará o bezpečnú výmenu rezného kotúča.
  • Odsávanie – mnohé píly umožňujú pripojenie na odsávaciu hadicu, čo je praktické najmä pokiaľ budete s pílou pracovať v uzavretej dielni.
  • Plynulý rozbeh – praktická funkcia, vďaka ktorej vám nebude píla pri rozbehu v ruke poskakovať.
  • Brzda kotúča – postará sa o rýchlejšie zastavenie kotúča po vypnutí píly.

Značka

Pokiaľ chcete vlastniť kvalitný výrobok, mali by ste pri výbere uprednostňovať renomované spoločnosti, ktoré ponúkajú náradie vo všetkých cenových kategóriách, a napriek tomu sa budete môcť spoľahnúť na kvalitu a bezproblémový chod.

Výrobca je vhodné vyberať aj podľa toho, či umožňuje zakúpenie náhradných dielov alebo ďalšieho príslušenstva. Medzi popredných výrobcov rôzneho náradia patrí Bosch, DeWalt, Güde, Makita, Extol, Fieldmann, Narex, Husqvarna alebo napríklad Mafell.

Cena

Tí, ktorí využijú okružnú pílu iba príležitostne, budú môcť zvážiť nákup menej výkonného stroja, ktorého cena býva okolo 120 eur. Výkon býva od 800 – 1 500 W. Na výrobu týchto píl sú však použité menej odolné materiály, bežné sú menej odolné prevodovky aj plastové kryty, ktoré nemusia ustáť väčšiu záťaž.

Pre častejšie použitie sú k dostaniu píly, ktorých cena je v rozmedzí 160 – 320 eur a výkon sa pohybuje od 1 200 – 1 700 W. Výrobný materiál je odolnejší, čo sa podpisuje aj na vyššej hmotnosti píly.

Profesionálne píly kúpite za 280 a viac stoviek eur. Ich výkon môže byť aj viac ako 3 000 W, a vďaka vysokým otáčkam okolo 6 000 ot/min je možné vykonávať kvalitné čisté rezy.

Porovnať ceny píl

Otázky a odpovede

Prečo sa okružná píla hovorí mafl?

Prvé okružné píly vyrábal nemecký výrobca Mafell. Práve odtiaľ sa vzalo označenie mafl, ktorý používajú predovšetkým profesionáli. Pod pojmom mafl sa ukrýva menšia píla, ktorú stolári používajú pri rezaní dosiek alebo dosiek. Túto pílu je možné umiestniť aj do stola, ani by ste museli riešiť hriadeľ alebo remeň.

Aké príslušenstvo môže byť súčasťou okružnej píly?

Súčasťou ručnej píly môže byť vodiaca lišta, vďaka ktorej budú rezy presné a precízne. Pri stolných pílach sa o presnosť rezu postarajú pravítka. K niektorým malým ručným pílam je možné prikúpiť pracovný stôl, pomocou ktorého môžete mafl používať aj ako malú cirkulárku.

Ako by mala vyzerať základná doska?

Základná doska okružných píl býva vyrobená z menej kvalitného plechu, odolnejšieho hliníka alebo vysoko odolných zliatin. Nekvalitný ohýbaný plech vám nedovolí na pílu pri práci príliš tlačiť, pokiaľ budete pílu používať častejšie, mali by ste uprednostniť aspoň hliníkovú dosku. Kvalitná okružná píla by vám mala umožniť základnú dosku naklopiť a rezať aj pod uhlom do 45 °.

Záver

Okružnú pílu by ste mali vyberať podľa toho, akým spôsobom ju budete používať. Mali by ste zohľadniť frekvenciu používania. Pre občasné používanie si vystačíte s hobby ručnou alebo stolovou pílou, pre častejšie a náročnejšie využívanie sa oplatí priplatiť za výkonnejšiu pílu, ktorá má aj vyšší počet otáčok a je vyrobená z odolnejších materiálov. Praktickou súčasťou ručnej píly je vodiaca lišta alebo laserové pravítko.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo