Posilňovacie veže

Tí, ktorí uvažujú o stroji, ktorým im pomôže sformovať postavu, a nie sú si úplne istí, čo presne by to malo byť, môžu začať uvažovať o posilňovacej veži. Posilňovacia veža je multifunkčná a využije ju doslova celá rodina. Tento prístroj je nenáročný aj na servis, neobsahuje časti, ktoré sú nejako výrazne namáhané a ani žiadnu elektroniku. Cena veží je porovnateľná s cenou iných posilňovacích strojov, kúpiť môžete malú aj profesionálnu vežu.

Počiatočná investícia sa vám však časom vráti, vďaka veži nebudete musieť utrácať peniaze za vstup a prípadnú cestu do posilňovne. Veža budete mať doma a vyhradiť si na ňu môžete čas podľa vlastnej potreby bez toho, aby ste na ňu museli vystáť front.

A výhodou môže byť domácu posilňovňu rozširovať vďaka veľkému množstvu ďalšieho príslušenstva, či už sa jedná o drahšie časti, ktorými môžete vežu rozšíriť alebo napríklad lacnú posilňovaciu gumu, vďaka ktorej môžete pridať ďalšie množstvo rôznych cvikov.

Posilňovacie veže treba vyberať podľa určitých pravidiel, cena nie je tým jediným, čo by vás malo pri výbere zaujímať, hoci to nie je nijako zanedbateľný parameter. Dôležitý je priestor, ktorý môžete veži obetovať. Vďaka veľkému výberu je možné kúpiť nejaký variant do každého priestoru a ochudobnení tak nebudú ani majitelia garsónky.

Kvalitná veža má robustnú konštrukciu a pozornosť je nutné venovať aj nosnosti. K nosnosti veže je vždy potrebné pripočítať aj hmotnosť činiek alebo iných závaží. Z tohto dôvodu si nemusíte vystačiť s nosnosťou 100 kg, ktorú niektoré lacnejšie veže ponúkajú.

Kvalitnú a bezpečnú vežu vám ponúkne kvalitný výrobca, vyhnúť by ste sa mali podozrivo lacným vežiam neznámych výrobcov. Za kvalitnú vežu si síce priplatíte, ale jej životnosť bude prakticky neobmedzená.

Porovnať ceny posilňovacích veží

Typy

Pomocou veže vám umožní precvičiť niektoré časti tela, ale kúpiť môžete aj vežu, pomocou ktorej je možné posilniť každú časť tela. Cviky môžete voľne kombinovať a meniť. Posilniť môžete celé telo alebo iba niektoré časti a cvičenia nebude nikdy jednotvárne a nudné. Na domáce cvičenie môžete vyberať z niekoľkých typov.

Kombinované veže

Pomocou kombinovanej veže precvičíte telo kompletne. Tieto stroje sú k dostaniu v rôznych podobách a patria k najdrahším, sú však vďaka komplexnosti cvičenia najžiadanejšie. Využiť môžete horné, dolné aj bočné kladky. Súčasťou je aj adaptér na nohy.

Bench-pressové veže

Tieto typy sú určené na posilňovanie prsných a hrudných svalov. Posilniť však môžete aj trapézové svaly a bicepsy. Tieto veže teda využijete na posilňovanie hornej polovice tela.

Bench-pressové s kladkou

Multifunkčné cvičebné zariadenie určené na posilnenie celého tela. Na cvičenie môžete využiť rôzne kladky aj laná. Na kladku je možné prikúpiť ďalšie nástavce a využiť tak viac cvikov.

Posilňovacia veža na nohy

Na posilňovanie nôh je možné využiť tzv. leg – press, čo je stroj určený iba na posilňovanie dolných končatín. Druhou možnosťou je dokúpenie špeciálneho adaptéra, alebo iných doplnkov, podľa vlastného uváženia. Na výber máte medzi pomôcky vhodnými na zakopávanie, znožovanie atď.

Kladkové stroje

Najjednoduchší variant obsahuje iba stabilný rám, oceľové lano a kladku. Pomocou kladky posilníte predovšetkým ruky, svaly hrudníka a chrbta. Výhodou tohto typu je bezpochyby nízka cena aj minimum priestoru.

Závesné veže

Pomernou novinkou je tzv. závesná posilňovacia veža. V tomto prípade však nečakajte robustnú konstrikciu, jedná sa o jednoduchý závesný systém. Materiály sú však veľmi odolné a pevné a cvičiť tak môžu osoby všetkých váhových kategórií. Výhodou je minimálny priestor, ktorý veža zaberie.

Ak máte miesto, kam veža zavesiť, je možné ju používať doma, na chalupe, dovolenke. Jednoduché premiestňovanie je možné vďaka hmotnosti 4,5 kg, čo je konečná váha závesnej veže. Veža je možné zavesiť do výšky 2 – 2,5 metrov kamkoľvek, kde sa nachádzajú dva pevné body. Pomocou rôznych cvikov môžete posilniť chrbát, hrudník, nohy, ruky, brucho aj stred tela.

Konštrukcia

Základom posilňovacej veže je stabilná oceľová konštrukcia. Zvyšok už závisí nielen od ceny, ale aj od typu veže. Častou výbavou je polohovateľná posilňovacia lavica. Tá však nie je súčasťou všetkých veží. Kúpiť môžete aj vežu s jednoduchým sedadlom, alebo iba jednoduchý stojan s hornou kladkou.

Súčasťou každej veže sú najčastejšie oceľové laná a prevody. Kúpiť môžete aj vežu s konopnými lanami, ktoré sa však môžu časom pretrhnúť a naraziť môžete na vežu s reťazami. Tie sú síce pevné, ale vyžadujú pravidelné mazanie. Všetko, čo je súčasťou veže, by malo dostatočne stabilné, a dôležitý je aj tichý chod stroja. Ten vám umožní dostatočne kvalitný pojazd.

Maximálne zaťaženie

Lacnejšie veže majú nosnosť cca 120 kg. Kvalitnejšie veže ponúknu nosnosť 150 kg, vysoko kvalitné potom 250 kg. Naraziť môžete aj na ver s nosnosťou 100 kg, čo nie je ideálne ani pri bežnom domácej cvičení. Vhodné je vyberať veže s nosnosťou aspoň 150 kg, pokiaľ budete cvičiť iba s vlastnou váhou a nebudete používať žiadne závažie, postačí nosnosť 120 kg.

Odporúčané maximálne zaťaženie nie je možné prekračovať, myslite teda aj na ďalšie vybavenie ako činky, ktoré treba do hmotnosti športovcov tiež nutné pripočítať. Pokiaľ k preťaženiu dôjde, môže to viesť k poškodeniu stroja av horšom prípade aj k zraneniu.

Značka

Výrobcovia posilňovacích veží vám často zaistia prepravu i možnosť nechať si vežu odborne zostaviť. V prípade takého seriózneho výrobcu nebude problém ani s prípadným servisom a počítať môžete aj s dlhšou zárukou. Okrem toho môžete niektoré veže dovybaviť ďalšími adaptérmi a nástavcami.

Tieto všetky benefity je vhodné uprednostniť pred nízkou cenou veží pochybných značiek. Podľa spokojnosti zákazníkov môžeme medzi kvalitných výrobcov uviesť HMS, FITHAM, Klarfit, MASTER, Finnio, inSPORTline, Acra.

Cena

Menej nároční užívatelia sa uspokoja s vežami do 400 eur. Tu môžete zakúpiť jednoduché kladkové stroje, ktoré vás vyjdú na 60 – 120 eur. A tiež menšie veže, ktorých súčasťou však môže byť bench lavička, posilňovač nôh, horná a spodná kladka atď. Nevýhodou týchto lacnejších veží môže byť menšia nosnosť a sú tak určené skôr drobnejším postavám.

Väčší výber vám ponúkne cenové rozpätie 400 – 790 eur. Tu si už vyberú aj náročnejší užívatelia aj majitelia vyšších a robustnejších postáv. Veže vám umožnia precvičiť celé telo a spoľahlivo nahradia celú posilňovňu. K dispozícii máte hornú aj dolnú kladku, kladku na brucho, bicepsovú opierku a mnoho ďalšieho.

Do 590 eur kúpite aj závesnú vežu. Posilňovacie veže je možné kúpiť aj za cenu prevyšujúcu 790 eur, naraziť môžete aj na cenu viac ako 1 960 eur. Tieto veže sú už vhodné aj na komerčné využitie. Nevýhodou týchto veží je predovšetkým veľký rozmer a tým aj veľký nárok na priestor.

Porovnať ceny posilňovacích veží

Otázky a odpovede

Koľko miesta veža zaberie?

Udávaný priestor pre pohodlné cvičenie je 3 metre do dĺžky a 2,5 metra do výšky. K dostaniu sú potom veľké veže, ktoré zaberú prakticky celú miestnosť, ale pochopiteľne aj veže menších rozmerov.

Aké funkcie by mala mať posilňovacia veža?

Posilňovacia veža by sa mala prispôsobiť veľkosti vašej postavy. Z tohto dôvodu by ste sa mali zamerať na to, či je možné výškovo nastaviť jednotlivé časti veže. To sa týka predovšetkým rôznych opierok. Výhodou je aj polohovateľná lavica. Pohodlné cvičenie vám umožní aj vysoká chrbtová opierka. Súčasťou niektorých veží je aj závažie, ktoré môžete podľa potreby pridávať.

Aké príslušenstvo je možné k veži prikúpiť?

Tu máte pomerne veľké možnosti. V ponuke sú rôzne typy lavíc a kladkostrojov. K posilňovaciemu stojanu je možné pripevniť rôzne háky.

Kúpiť môžete aj adaptér na triceps či príťahy. Lacnejšou možnosťou sú posilňovacie gumy, popruhy alebo precvičovacie laná. S pravidelnou údržbou vám pomôže silikónový olej a podlahu ochránite vhodnou záťažovou podložkou.

Ako cvičiť na závesnej posilňovacej veži?

Tento závesný systém je určený všetkým, ktorí chcú posilniť a spevniť telo. Cvičenie je šetrné a nepreťažuje kĺby, vežu tak môžete využiť aj na rehabilitáciu.

So správnou technikou vám môže pri cvičení pomôcť video kurz s trénerom, ktorý je možné dokúpiť. Základy sa však môžete aj pomocou krátkych videí. Tie je možné vidieť na stránkach výrobcu, ale nájdete ich aj na YouTube kanáli.

Záver

Vhodne zvolená posilňovacia veža vám doslova nahradí celú posilňovňu. Kúpiť môžete veľký a robustný stroj, ale aj menej priestranný, ktorý je možné využiť v menších bytoch. Výhodou je nenáročná prevádzka, ktorá nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu, z času na čas sa odporúča iba namazať namáhané časti stroja.

Pokiaľ nebudete vežu preťažovať, nemusíte sa obávať ani prípadné poruchy. Z finančného hľadiska sa veža vyplatí najmä tým, ktorí bežne navštevujú posilňovne a fitcentrá, odhadovaná návratnosť sa odhaduje na 4 roky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.insportline.sk, www.fitham.cz, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo