Bežecké pásy

Beh patrí k najobľúbenejším pohybovým aktivitám, Jeho čaru prepadli doslova všetky vekové skupiny. Beh je vhodný na spaľovanie tukov, stimuluje sa pri ňom kardiovaskulárny systém, vďaka čomu má pozitívny vplyv na činnosť srdca a ciev. Behaním posilníte kosti i šľachy, zlepšíte trávenie i spánok.

Behanie je označované ako jeden z najlacnejších športov vôbec. To však neplatí, ak si chcete domov zaobstarať bežecký pás. Tieto stroje sú na obstaranie finančne náročné, poskytnú vám však všetky pozitíva, ktoré beh prináša aj v prípade zlého počasia. Správne vybraný pás bude slúžiť všetkým členom rodiny po mnoho rokov.

Pri výbere bežeckého pásu je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov. Zaujímať by vás malo odpruženie, dĺžka a šírka bežeckej plochy, jednoduché ovládanie, možnosť počas cvičenia merať tepovú frekvenciu. A pri motorových bežeckých pásoch je to tiež tichý chod motora.

Porovnať ceny bežeckých pásov

Typy

Bežecké pásy sa delia na dva základné typy, ktoré sa líšia pohonom.

Bezmotorové

Tieto pásy musíte rozpohybovať vlastnou silou. Sú menšie, lepšie sa skladujú a vyznačujú sa menšou obstarávacou cenou. Vďaka menším rozmerom sú však menej stabilné a cvičenie nie je tak komfortné. Sú vhodné pre kondičnú chôdzu, rehabilitácie a vyhovovať budú aj starším užívateľom.

S elektromotorom

Motor zaisťuje nastavenie rýchlosti aj sklonu, ktoré môžete jednoducho meniť. Motor by mal mať tichý chod. Tieto typy sa vyznačujú robustnou konštrukciou a ponúkajú mnoho rôznych funkcií. Nevýhodou je ich vyššia cena. Využiť ich môžete na pravidelné behanie alebo športový tréning.

Motorové bežecké pásy je vhodné vyberať s ohľadom na výkon motora. Ten je udávaný v konských silách. Podľa výkonu sa pásy pohubují v rozmedzí od 1 – 6 HP. Aby bol stroj naozaj kvalitný mal by mať výkon aspoň 3 – 4 HP. Naopak nevhodné sú stroje s výkonom okolo 1,5 HP.

Bežecká plocha

Najdôležitejšou časťou pásov je bežecká plocha. Veľkosť tejto plochy ovplyvňuje komfort pri behu a limituje maximálnu rýchlosť. Vhodnú dĺžku a šírku spoznáte podľa toho, že sa pri behu nemusíte pozerať pod nohy.

Na základe vašej výšky je možné riadiť sa nasledujúcim:

Osobám do výšky 170 cm, bude stačiť plocha v dĺžke 120 cm a šírke 40 cm. Tieto pásy sú vhodné skôr pre kondičnú chôdzu, pre beh ich však nevyužijete.

Osoby s výškou do 180 cm, by mali vyberať pásy s dĺžkou 130 cm a šírkou v rozmedzí od 45 – 48 cm. Pásy s týmito rozmermi sú vhodné pre domáce behanie s rýchlosťou od 8 – 10 km / h.

Tí, ktorí majú postavu vyššiu ako 180 cm, využijú najlepšie pásy s dĺžkou väčšou ako 145 cm a šírkou nad 50 cm. Tieto pásy umožňujú komfortné behanie aj pri vyššej rýchlosti.

Odpruženie

Pozornosť je potrebné venovať tiež odpruženiu. Kvalitné odpruženie bude šetriť vaše kĺby i chrbticu. Všeobecne je možné povedať, že kvalita odpruženia závisí na cene stroja. Pri lacnejších typoch teda nemôžete čakať to najkvalitnejšie odpruženie.

Stredná trieda bežeckých pásov má odpruženie riešené uložením celej dosky na niekoľkých pružných segmentoch, ktoré eliminujú dopady. Lepšie stroje majú rámové odpruženie. Najdrahšie stroje umožňujú nastavenie tvrdosti došliapnutí. Kvalita odpruženia potom úzko súvisí s hlučnosťou stroja.

Sklon

Sklon je možné regulovať iba u niektorých typov bežeckých pásov. Zvýšením alebo naopak znížením plochy je možné simulovať beh z kopca alebo do kopca.

Sklon je možné meniť manuálne alebo elektronicky. Pokiaľ pás disponuje displejom a umožňuje nastaviť profil tréningu, môže sa sklon meniť počas behania automaticky.

Hmotnosť

U bežeckých strojov je dôležitá tiež hmotnosť. Ťažšie stroje sa vyznačujú kvalitnejšou konštrukciou. Minimálna hmotnosť by sa mala pohybovať okolo 50 kg. K dostaniu sú však aj ľahšie stroje s váhou do 40 kg. Tie sú však pre behanie nevhodné.

Ľahším bežcom, ktorí chcú stroje využívať pre kondičný beh, by mali stačiť pásy s hmotnosťou od 50 – 70 kg. Ťažšie osoby budú potrebovať stroje s váhou od 80 – 100 kg. A v prípade, že chcete pás využívať pre športový tréning, vyberajte tie s hmotnosťou nad 100 kg. V prípade športového tréningu sa neberie ohľad na typ postavy.

Ovládací panel

Ovládací panel je dôležitou časťou motorových bežeckých pásov. Lepšie využijete jednoduchý panel, ktorý sa bude ľahko ovládať všetkým, ktorí chcú pás využívať. Panel by mal umožňovať ovládanie aj pri behu.

V súčasnej dobe sa môžete stretnúť s rôzne veľkými panelmi. Tie najlepšie stroje sú vybavené LCD displejom. Lepšie bežecké pásy vám poskytnú niekoľko rôznych bežeckých módov v rôznej intenzite.

Môžu tiež disponovať tiež USB výstupom alebo bezdrôtovým pripojením pre externé mobilné aplikácie. Najlepšie pásy navyše vedia simulovať reálnu bežeckú trať podľa Google maps alebo s pomocou video aplikácií, kde vás pri behu sprevádza tréner.

Funkcia

Bežecké pásy sú, čo sa týka funkcií limitované displejom. Čím kvalitnejší displej je, tým viac funkcií je možné využiť. Okrem rôzneho množstva programov je možné nastaviť aj rýchlosť. K ďalším funkciám patrí už spomínaná zmena sklonu.

Tepová frekvencia je funkcia, ktorá by nemala chýbať žiadnemu bežeckému pásu. Pri lacnejších strojoch je možné využiť dotykové senzory v madlách. Toto meranie však nie je príliš presné. Lepšie stroje využívajú pre meranie hrudný pás. Pás si zapnete okolo hrudníka a prepojíte ho s displejom. Toto meranie je pohodlnejšie a presnejšie.

Lepšie stroje by mali umožňovať ľahké zloženie, kedykoľvek to bude potrebné. Vďaka tomu nebudú zaberať v miestnosti miesto vo chvíli, keď ich nebudete využívať. Pre ľahšie premiestňovanie sú pásy vybavené transportnými kolieskami.

Značka

V tomto prípade hrá značka stroja veľkú úlohu. Kvalitný výrobca vám poskytne predĺženú záruku. Ponúknuť vám môže tiež zmontovanie stroja priamo u vás doma a v prípade poruchy zaistí opravu.

Tú v ideálnom prípade tiež vykoná priamo vo vašom dome. Medzi kvalitné značky patrí inSPORTline, Master, Housefit, Cecotec, Falcon alebo Lifefit.

Cena

Cena bežeckých pásov nie je práve malá, v tomto prípade ale nie je rozumné vyberať stroj s ohľadom na cenu. Dôležitá je najmä kvalita a prevedenie.

Najlacnejšie motorové stroje je možné kúpiť za cca 280 EUR. Ale ani tieto stroje nie sú vhodné pre každodenné dlhodobé používanie. Ak to myslíte s behaním naozaj vážne, oplatí sa vám investovať do pásov, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí od 400 – 590 EUR.

Pre kondičný beh je potrebné kúpiť stroje v cenovom rozmedzí od 790 – 980 EUR. Profesionálne stroje s veľkým displejom určené na kondičné cvičenie je možné zaobstarať za cenu vyššiu ako 1180 EUR.

Porovnať ceny bežeckých pásov

Otázky a odpovede

Čo robiť v prípade, že sa stroj pokazí?

V prípade poruchy je potrebné postupovať podľa pokynov výrobcu. Na výber máte z dvoch spôsobov. V tom horšom je nutné stroj poslať na uvedenú adresu, ktorá je zvyčajne uvedená v manuáli. V tom lepšom potom príde servisný technik priamo k vám. Vďaka tomu vám odbudne zložité balenie a preprava ťažkého stroja.

Je bežecký pás hlučný?

Motorové bežecké pásy patria k hlučnějším. Podľa merania bola hlučnosť u bežných strojov viac ako 90 dB, čo je možné prirovnať k hluku nákladného auta alebo idúceho vlaku. K dostaniu sú však aj menej hlučné stroje, kedy sa hlučnosť pohybovala okolo 70 dB. Túto hlučnosť je možné prirovnať k práčke.

Záver

Pri výbere sa zamerajte na kvalitu jednotlivých komponentov. Na kvalitnej konštrukcii vás upozorní vyššia hmotnosť stroja. Čím je pás ťažší, tým je stroj kvalitnejší. Pri výbere pásu zohľadnite tiež výrobcu. Tí sa od seba líšia aj dĺžkou poskytovanej záruky. Štandardná záruka je v dĺžke 2 rokov, niekedy je možné využiť predĺženú záruku v dĺžke 3 – 5 rokov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.fitplus.sk, www.mastersport.sk, www.hej.sk, www.insportline.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Mám doma tento model: Duvlan Cairo a splnil moje očakávania.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo