Steppery

Chôdza do schodov je považovaná za intenzívnu fyzickú aktivitu, vďaka ktorej spálite za 1 minútu viac kalórii ako pri behaní. Odhaduje sa, že tí, ktorí majú normálnu váhu, spália pri každom kroku do schodov 0,1 kalórií a pri chôdzi zo schodov potom 0,05 kalórií.

V prípade nadváhy alebo obezity je toto číslo ešte väčšie. Podľa ďalšej štúdie sa potom zistilo, že chôdza do schodov znižuje riziko mŕtvice, zlepšuje funkciu kardiovaskulárneho systému. Len 15 minút aktívnej chôdze môže predĺžiť život o tri roky.

Pravidelným cvičením posilníte partie ramien, paží, sedacie svaly, prednú a zadnú stranu stehien a lýtkové svaly. Pokiaľ nemáte vo svojom okolí žiadne vhodné schody, pomôže vám s cvičením stepper, čo je vo svojej podstate simulátor chôdze do schodov.

Porovnať ceny stepperov

Typy

Steppery sú k dostaniu v dvoch prevedeniach s držadlom a bez neho. Každý je určený na trochu iné cvičenie a je tu aj zásadný rozdiel v cene. Pokiaľ to ale s cvičením myslíte vážne, nemala by byť cena, tým zásadným, čo vás pri výbere ovplyvní najviac.

Stojanový stepper

Má robustnú klasickú konštrukciu, vďaka ktorej môžete posilňovať dolnú aj hornú polovicu tela a to vďaka držadlám, ktoré sú jeho súčasťou. Stojanový stepper umožňuje účinnejšie a trvanlivejšie cvičenia vďaka vyššiemu kroku a rozsiahlejšie možnosti regulovať záťaž.

Ministepper

Sú malé, skladné a obľúbené. Nie sú však vhodné na dlhé a pravidelné používanie, pokiaľ sa teda radíte k aktívnym športovcom, alebo túžite po celkovej zmene a chcete sa do cvičenia naozaj vložiť, vyberajte vhodný stroj medzi stojanovými typmi.

Tieto malé stroje vo väčšine prípadov neumožňujú nastaviť záťaž, aj tu však ide naraziť na výnimky, ktoré podľa výrobcov umožňujú záťaž nastaviť. Nejde však o možnosť nastaviť záťaž, ale o možnosť zvoliť výšku kroku.

V prípade, že si vyberiete drahší model s počítačom, budete sa musieť uspokojiť s obmedzeným množstvom funkcií. Niektoré ministeppery umožňujú ku konštrukcii pripevniť gumové expandéry, vďaka ktorým precvičíte aj hornú polovicu tela.

Twist steppery

Sú stroje, ktoré umožňujú pri cvičení zapojiť boky. Sú teda vhodné, pokiaľ chcete posilňovať predovšetkým stehná, brušné aj chrbtové svaly a predovšetkým boky. Dá sa povedať, že patrí k najobľúbenejším typom a je možné ich zakúpiť v podobe stroja s klasickou konštrukciou aj ako mini stepper.

Funkcia

Väčšina stepperov je vybavená LCD displejom a umožňuje merať tepovú frekvenciu, výdaj kalórií, počet krokov a dobu tréningu.

Snímač tepovej frekvencie býva často umiestnený v madlách stroja, alebo je dodávaný samostatne v podobe hrudného pásu, ktorý je presnejší. Drahšie prístroje sú vybavené počítačom, na ktorom môžete nastaviť niekoľko cvičebných programov.

Nastavenie záťaže

Meniť intenzitu cvičenia je pri cvičiacich strojoch veľmi dôležité. Vďaka tomu môže stroj používať viacero členov rodiny a aj vy určite oceníte, ak si budete môcť dávať po nejakej dobe viac do tela.

Ako už bolo povedané, ministeppery nemajú možnosť regulovať odpor šliapania. Pokiaľ je u nejakého tohto typu výrobku táto možnosť spomenutá, jedná sa o zmenu výšky kroky, nie však záťaže.

Nastavenie posuvom tlmičov

Súčasti steppera je pevný tlmič av tomto prípade zo záťaž nastavuje posuvom tlmiča po páke šľapky. Toto riešenie však nie je práve ideálne, rozsah záťaže je obmedzený a prenastavenie je zdĺhavou záležitosťou.

Otočenie tlmiča

K najobľúbenejším patria steppery, ktoré umožňujú záťaž nastaviť otočením tlmiča. Tlmiče týchto strojov majú otočnú koncovku so stupnicou a tou je možné záťaž regulovať.

Ak budete záťaž meniť často, alebo má stepper slúžiť viacerým ľuďom s rozdielnymi požiadavkami, je lepšie priplatiť a kúpiť naozaj kvalitný stroj, pretože lacnejšie steppery môžu mať životnosť tlmičov obmedzenú. Naopak značkové výrobky majú životnosť dlhšiu av prípade nejakých problémov vám sú schopní poskytnúť patričný servis.

Magnetická brzda

Steppery, ktoré umožňujú záťaž meniť magnetickou brzdou, patria do skupiny profesionálnych strojov a sú vďaka svojej vysokej cene určené skôr na komerčné využitie. Tieto stroje majú dlhú životnosť.

Stabilita

Pri cvičení je dôležitá stabilita. Aby stroj pri cvičení pevne stál a nijako sa neposúval alebo nenakláňal, je vybavený nastavovacími kolieskami. Tie vyrovnajú všetky možné nerovnosti podlahy. Lacnejšie steppery na vyrovnávanie využívajú otočnú excentrickú koncovú nožičku.

Kvalitnejšie modely sú vybavené otočným regulátorom, ktorý sa nachádza na každej koncovke steppera. Stojanové steppery sú ťažké a pre lepšiu manipuláciu sú vybavené prepravnými kolieskami. Vďaka nim nebude problém s ich premiestňovaním.

Nosnosť a hmotnosť

Pri výbere sa zamerajte aj na nosnosť výrobku. Tá je daná predovšetkým masívnym rámom a pri stojanových býva v rozmedzí 120 – 150 kg a môžu ich tak používať aj osoby, ktoré disponujú robustnou postavou.

Horšie sú na tom však ministeppery, tie udávajú nosnosť najčastejšie do 100 kg. Ministeppery sú však vyrobené s menej robustným rámom, a pokiaľ patríte k osobám s vyššou hmotnosťou, môžete sa často stretávať s poškodením niektorých súčiastok.

Stojanové steppery môžu mať hmotnosť od cca 10 – 50 kg a ich nevýhodou sú veľké rozmery. Budete teda musieť počítať s tým, že ich nebude možné nikam schovávať, budú stále na očiach a zaberú aj väčšiu časť miestnosti.

Z tohto dôvodu nie sú vhodné do malých bytov, kde by pravdepodobne skôr prekážali. Oproti tomu ministepper je malý as váhou, ktorá býva v rozmedzí 8 – 10 kg, ľahko uskladniteľný. Zmestí sa do skrine, alebo ho jednoducho strčíte pod posteľ.

Značka

Popredné miesta obľúbenosti si držia stroje značky InSPORTline. Medzi ďalšími obľúbenými sú to potom stroje HMS, Spartan, TUNTURI alebo Hop-Sport. U týchto výrobkov by mala byť kvalitná značka samozrejmosťou, pretože vám zaistí potrebný servis alebo predĺženú záruku.

Je dobré vyberať značku aj podľa toho, či umožňuje vykonať prípadný servis u vás doma, tým sa vyhnete starostiam s nutným prevážaním alebo posielaním ťažkého a neskladného stroja na adresu výrobcu.

Cena

Cenové rozpätie je v tomto prípade skutočne veľké. Najlacnejšie ministeppery môžete kúpiť za necelých 40 eur. Aj tieto stroje môžu mať LCD displej, ktoré vás budú informovať o spotrebe kalórií, dobe tréningu alebo počte krokov. K dispozícii môžete mať aj karabínky na pásoch určené na bezpečné držanie.

Väčšinou sú však ministeppery k dostaniu za cenu, ktorá sa pohybuje okolo 80 eur. Prvé kvalitnejšie stojanové steppery kúpite v rozmedzí 200 – 400 eur a to klasickú aj twist verziu. Najkvalitnejšie stroje vhodné pre domáce použitie kúpite od 400 – 790 eur.

Porovnať ceny stepperov

Údržba

Klasické stojanové steppery väčšinou nevyžadujú príliš veľkú údržbu, cca po 10 dňoch cvičenia je vhodné skontrolovať skrutkové spoje av prípade nutnosti uvoľnené skrutky dotiahnuť. Ak je súčasťou stroja počítač, stierajte z neho po každom použití prípadný pot. Ten by mohol poškodiť elektroniku.

Pri stepperoch s reťazovým pohonom je dôležité občasné premazávanie vhodným olejom. Použiť môže olej určený na kolesá alebo šijacie stroje. Tiež ministeppery vyžadujú pravidelné premazávanie.

Cvičenie na stepperi

Cvičenie na stepperi by ste nemali hlavne zo začiatku preháňať. Na to, aby vaše telo spaľovalo pri cvičení tuky, musíte poznať hodnotu vašej tepovej frekvencie.

Pokiaľ nemáte k dospozícii stepper s počítačom, ktorý umožnuje meranie tepovej frekvencie počas cvičenia, je vhodné zaobstarať si športtester, teda merač tepovej frekvencie.

Tepovú frekvenciu je nutné sledovať preto, aby nebol tréning prehnane vysiľujúci ani zbytočne mierny. Intenzita cvičenia by mala byť medzi 55 – 70% vašej maximálnej tepovej frekvencie. Samotná dĺžka tréningu by mala byť v rozmedzí od 30 – 60 minút.

Dôležité je aj zvolenie samotného odporu. Ak chcete predovšetkým chudnúť, je vhodnejšie zvoliť menší odpor šliapania. Ak chcete tvarovať postavu, zvoľte väčší odpor, ktorý vám umožní silové šliapanie s menšou rýchlosťou. Pre každým začiatkom cvičenia by mala byť aspoň 5 minútová rozcvička a strečing, potom samotné cvičenie a končiť by ste mali opäť strečingom.

Otázky a odpovede

Je možné cvičením na stepperi schudnúť?

Cvičením na stepperi spálite kalórie, čo má za následok aj chudnutie. Dôležitá je intenzita cvičenia a samozrejme zmena životosprávy. Pri chudnutí vám však lepšie poslúži rotopéd alebo bežecký pás.

Je možné pri twist stepperi meniť smer cvičenia?

Twist stepper je určený pre rotačný pohyb, čo je dané samotnou konštrukciou a meniť smer cvičenia tak v tomto prípade nemožno.

Je kúpa ministeppera dobrá investícia?

Ministeppery je možné kúpiť v mnohých prevedeniach a tešia sa aj značnej obľube, avšak samotní predajcovia od ich nákupu skôr odrádzajú, vzhľadom na ich vysokú poruchovosť a veľmi obmedzenú životnosť.

Túto skutočnosť ukazujú na príklade, kedy ministepper, ktorý je pravidelne používaný osobou a telesnou hmotnosťou 70 kg, má životnosť niekoľko týždňov, než dôjde k prvému poškodenému dielu a to bez ohľadu na značku alebo výrobcu.

Záver

Na záver si výber ešte raz zhrnieme. Stojanové steppery využijete vtedy, pokiaľ beriete cvičenie naozaj vážne a stroj budete používať pravidelne. Je vhodnejší pre osoby s väčšou výškou a váhou, pretože je vyrobený z kvalitných materiálov a má vyššiu nosnosť.

Cvičenie naň je efektívnejšie, vďaka možnosti zvoliť záťaž av kombinácii s počítačom poskytuje aj viac funkcií. K jeho hlavným nevýhodám patrí vyššia cena, veľká hmotnosť a väčší nárok na priestor.

Ministeppery sú ideálne na občasné využitie av prípade, že na ne nemáte žiadne veľké požiadavky. Sú vhodné pre osoby drobnejších postáv, neumožňujú zvoliť intenzitu cvičenia av kombinácii s počítačom si budete musieť vystačiť s obmedzeným množstvom funkcií. Ich prednosťou je nižšia cena a hmotnosť a malé rozmery, čo ho robí dostupným aj pre majiteľov menších bytov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo