Príručná batožina

Máte v pláne vyraziť na dlhšiu cestu a potrebujete si so sebou vziať nejaké veci? Príručná batožina je výhodná hneď z niekoľkých dôvodov. Pokiaľ cestujete autom, pohodlne sa vám zmestí do kufra. Pri lietaní ho môžete vziať so sebou na palubu a mať ho pod kontrolou bez toho, aby ste sa báli, či docestuje do danej destinácie s vami. Je ale potrebné, aby malo určité rozmery, inak nemôže byť za príručnú batožinu považované. Ako ho vybrať a na čo sa sústrediť?

Porovnať ceny batožiny

Typy

Na čo máte v pláne batožinu používať? Budú to pracovné cesty alebo rodinné dovolenky? Balíte skôr viac alebo menej vecí? Toto všetko sú otázky, ktoré by ste si mali pred výberom položiť.

Podľa prevedenia

Podľa toho, s akou batožinou cestujete, dokážete lepšie či menej zvládať určité situácie (eskalátory, veľké množstvo ľudí, výťahy). Aby ste boli pripravení na všetko, treba vyberať taký typ, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Poďme sa pozrieť, na čo sú jednotlivé prevedenia určené.

Cestovná taška na kolieskach

Sú vám sympatickejšie cestovné tašky ako kufre? Ich výhodou je, že sa do nich mnohé zmestí a sú praktické tým, že ich môžete nosiť v ruke alebo ich ťahať za sebou. Bývajú odolnejšie a zvládnu rôzne povrchy, vrátane dlažobných kociek a betónu. Využijete ich na výletoch typu kempovania alebo rybárčenia.

Príručná batožina na kolieskach

Najklasickejšou voľbou je príručná batožina na kolieskach, ktorá sa hodí na všetky účely. Môžete si ich vziať na dovolenku, služobnú cestu alebo krátku návštevu miesta automobilom. Niektorá príručná batožina má takú veľkosť, s ktorou vás do lietadla pustí, iné modely ale môžu byť o niečo rozmernejšie, takže si ich musíte nechať odbaviť. Záleží na tom, čo je pre vás výhodnejšie.

Príručná batožina – palubná batožina

Batožina určená priamo na palubu je podľa svojho účelu tiež pomenovaná – palubná batožina. Sú charakteristické svojimi rozmermi maximálne 22” x 14” x 9”, ktoré požadujú letecké spoločnosti. Túto batožinu si so sebou beriete do lietadla a máte nad nimi neustálu kontrolu. Hodiť sa budú všetkým, ktorí cestujú s menším množstvom vecí, či už na krátku alebo dlhšiu dobu.

Príručné batohy na kolieskach

Veľmi praktické riešenie ponúka príručné batohy na kolieskach, ktoré je možné voziť alebo ich prehodiť cez rameno. Vyrieši sa tým množstvo situácií, ktoré by s klasickým kufrom mohli byť o dosť zložitejšie, preto sa budú hodiť hlavne vášnivým cestovateľom. Ich cena je tiež nižšia.

Tašky a puzdrá na tablety a prenosné počítače

Beriete so sebou na cesty aj tablet alebo počítač? Potom určite budete chcieť zaistiť ich ochranu. Existujú rôzne typy prevedení s niekoľkými vreckami, popruhmi a chlopňami. Narazíte napríklad na puzdro vo forme malého kufríka, tašky cez rameno alebo kabelky. Vďaka tomu môžete na svojom zariadení pracovať aj počas letu.

Prepravné tašky

Posledným typom príručnej batožiny sú prepravné tašky, ktoré využívajú hlavne športovci. Nezmestí sa do nich príliš veľa vecí, preto sa hodí všetkým, ktorí neplánujú nadmerne baliť. Sú navyše veľmi praktické, dá sa s nimi ľahko pohybovať a bezpečne ich uložiť do určeného priestoru na palube. Cena je tiež veľmi nízka.

Podľa materiálu

Existujú štyri materiály, z ktorých sa batožina, respektíve kufre, vyrábajú. Každý z nich sa nachádza v inej cenovej kategórii, má iné vlastnosti a hodí sa na iné účely. Ktorý sa bude najviac hodiť vám?

Textilné

Cestovné kufre a tašky vyrobené z textilu sú veľmi populárne, pretože sú odolné a vyzerajú štýlovo. Ďalšou výhodou je, že sa dobre omývajú, navyše nie je potrebný špeciálny čistič.

Hlinený

Ak zháňate najodolnejší kufor, potom to bude určite ten hlinený. Vyjde vás síce na dosť vysokú čiastku, za to sa ale naň môžete spoľahnúť. Navyše je neopozeraný, málokto ho bude mať tiež.

Škrupinový

Ten najčastejší kufor, ktorý ľudia kupujú, je škrupinový, vyrobený z plastu. Vďaka tomu je jeho cena nízka, ale napriek tomu je odolný. Poteší vás aj svojou nízkou váhou.

Kožený

Ak vám nevadí priplatiť, kožené kufre sa pohybujú okolo ceny až 427 eur. Vďaka svojmu materiálu sú odolné a vyzerajú luxusne. Pre ochrancov prírody však nepripadajú do úvahy.

Parametre príručnej batožiny

Aby sme mohli hovoriť o príručnej batožine, ktorú si so sebou môžete vziať na palubu, je potrebné dodržať určité parametre. Už sme hovorili o veľkosti, ktorá by mala byť maximálne 22” x 14” x 9”. V ekonomickej triede je povolené vziať so sebou jednu takú batožinu, v business triede až dve zadarmo.

Čo sa týka váhy, väčšina leteckých spoločností požaduje maximálne 8, niekedy 10 kg. Pár výnimiek povoľuje až 12 kg. Je dobré sa o povolených limitoch danej spoločnosti informovať vopred, všetky informácie nájdete na internete.

Funkcia

Ako už sme si povedali, príručná batožina je určená na cestovanie v lietadle alebo aute, pretože sú menších rozmerov, a tak sa zmestia do kufra alebo do úložného priestoru nad hlavou či pod sedačku. Do lietadla si môžete vziať jednu takú batožinu, v prípade business triedy potom dve.

Dajte si doň všetko, čo budete na palube využívať a čo chcete mať po ruke. Rovnako tak to môže byť jediná batožina, ktorú si so sebou na cesty beriete, pokiaľ nemáte v pláne si baliť veľa vecí. Na výber máte z niekoľkých typov, ktoré sa hodia na konkrétne účely.

Značka

Aké značky vyrába tá najlepšia a najodolnejšia príručná batožina, na ktorú by ste sa nemali zabudnúť pozrieť je Thule a Traveline.

Cena

Cena bude zásadnou informáciou, podľa ktorej sa budete rozhodovať. Je asi jasné, že kufre vás vyjdú na viac peňazí ako tašky, pretože boli na ich konštrukciu použité drahšie materiály a sú o niečo odolnejšie. Z ktorých cenových kategórií môžete vyberať?

Do 64 eur

Najlacnejšie príručné kufre stoja do 64 eur, jedná sa väčšinou o menšie alebo detské modely. Pozrite predovšetkým na materiál, ktorý by mal byť kvalitný, aby vôbec niečo vydržal. Inak sa aj v tej najlacnejšej kategórii dajú zohnať kvalitné kúsky. Tiež tu nájdete väčšinu príručných tašiek.

Od 64 do 97 eur

Väčší výber prevedenia nájdete od 64 do 97 eur, väčšinou z textilného materiálu. Kufre sú stále menšie veľkosti.

Od 97 do 171 eur

Ak chcete zaobstarať skutočnú kvalitu, oplatí sa investovať v tomto rozmedzí. Kufre mávajú nejaké funkcie navyše ako napríklad vnorený TSA zámok, ktorý určite oceníte.

Od 171 eur

V tej najvyššej cenovej kategórii sa dočkáte pevných kufrov z hliníka s nízkou váhou, tichými kolieskami, odľahčeným teleskopickým madlom a ďalšími výhodami. Budú sa hodiť predovšetkým vášnivým cestovateľom, ktorí kufor používajú často a chcú, aby im vydržal dlhé roky.

Porovnať ceny batožiny

Údržba

Kúpili ste si kvalitnú batožinu, či už sa jedná o kufor alebo tašku a chcete, aby vám vydržali dlhú dobu? Treba sa o ne starať podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené.

  • Mäkká škrupina – použite valček na žmolky, vyčistite čistiacim prostriedkom na tkaniny, utrite a nechajte uschnúť v miestnosti, ktorú je možné vetrať,
  • Pevná škrupina – možno umývať vodou a prípravkom na riad, povrch utrite vlhkou handričkou, aby ste vyčistili všetky miesta, nakoniec vysušte uterákom a umiestnite do miestnosti, v ktorej môžete vetrať,
  • Tašky a batohy – pred vložením do práčky vyklepte všetky nečistoty zvnútra, potom podľa návodu buď vyperte ručne alebo v práčke, sušte otvorené vo vetranej miestnosti.

Otázky a odpovede

Ktorý typ príručnej batožiny vybrať?

To, aký by ste mali vybrať typ, sa odvíja od toho, na čo príručnú batožinu budete používať. Ak máte v pláne cestovať dlho a s väčším množstvom vecí, bude sa vám hodiť kufor na kolieskach, ktorý zvládnete jednoducho premiestňovať.

Na kratšiu cestu využijete cestovnú tašku, do ktorej dáte len tie najdôležitejšie veci. Pre váš notebook či tablet môžete tiež zakúpiť tašku alebo puzdro, ktoré ho ochránia počas cesty.

Aký materiál vybrať?

Príručná batožina sa vyrába predovšetkým z textilu, škrupiny, kože alebo hliníka. Najodolnejší je hliník, ale zároveň je aj najdrahší, šplhá k cene až 427 eur.

Rovnako tak je tomu u kožených kufrov a tašiek, ktoré sú drahé, ale odolné. Textilná batožina je veľmi obľúbená, dobre sa čistí a len tak sa neopotrebuje. Škrupinové sú najlacnejšie a používajú sa asi najčastejšie. Medzi ich prednosti patrí hlavne odolnosť. Vyberajte teda podľa toho, ako často cestujete a za akým účelom.

Aké podmienky by mala príručná batožina spĺňať, aby ma s ňou pustili na palubu?

Každá letecká spoločnosť má podmienky nastavené trochu odlišne, vo všeobecnosti je ale potrebné, aby mala batožina rozmery maximálne 22” x 14” x 9” a hmotnosť do 8 – 10 kg.

Do ekonomickej triedy si takúto batožinu môžete vziať jednu, do business triedy dve. Než sa vydáte na cesty, skontrolujte si podmienky leteckej spoločnosti na internete, aby ste neboli prekvapení.

Záver

Cestovanie je obľúbenou aktivitou mnohých ľudí a správny typ batožiny je k nemu potrebný. Dbajte na kvalitu, ktorá sa vám vráti, aj keď vás bude stáť viac peňazí. Starajte sa o svoju batožinu, aby ste dosiahli tú najlepšiu službu, ktorú vám môže poskytnúť. To, ako ho vybrať a na aké parametre hľadieť, sme si práve vysvetlili, teda môžete začať. Hurá na nákupy!

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo