Prívesné vozíky

Prívesné vozíky majú mnoho podôb, využiť ich môžete na súkromné aj firemné účely. Na občasné používanie vozíka na prevoz skôr ľahších nákladov vám postačí jednoduchý vozík. Pre časté používanie je vhodnejšie investovať do prívesného vozíka, ktorý je doplnený o ďalšie príslušenstvo a disponuje aj brzdami.

Najdôležitejším parametrom prívesných vozíkov je nosnosť a hmotnosť. Pri výbere vozíka musíte tiež zohľadniť možnosti vášho vozidla. Pri výbere vozíka podľa hmotnosti je nutné vychádzať z údajov uvedených v technickom preukaze vozidla. Tam by mala byť uvedená maximálna hmotnosť brzdeného/nebrzdeného prívesu.

Porovnať ceny prívesných vozíkov

Typy

Vozíky sa delia na brzdené a nebrzdené. Tieto vozíky sa líšia nielen veľkosťou, ale aj hmotnosťou.

Nebrzdený

O spomaľovanie vozíka sa stará vozidlo, ktoré vozík ťahá. Nebrzdené vozíky vážia maximálne 750 kg. Nebrzdené vozíky majú najčastejšie podobu univerzálnych valníkov. Nebrzdené vozíky sú lacnejšie a zvládnu previesť náklad s hmotnosťou od 500 – 600 kg. Nebrzdený vozík spravidla nevyžaduje žiadnu údržbu.

Brzdený

Prívesný vozík je vybavený brzdami, ktoré odľahčia brzdám ťažného vozidla, vďaka tomu zvládne vozík prevážať oveľa ťažší náklad, ktorého hmotnosť môže byť až 2 tony. Brzdené vozíky lepšie zvládajú jazdu po snehu alebo poľadovici.

Tieto vozíky využívajú na brzdenie brzdové lanká, pri cúvaní vám pomôže cúvacia mechanika. Brzdové lanká vyžadujú občasnú údržbu, čas od času je nutné lanká premazať a skontrolovať musíte aj ich správne napnutie.

Hobby/profesionálne

Prívesné vozíky majú mnoho podôb, líšia sa však aj kvalitou materiálov. Podľa toho, aký je vozík robustný, je možné ich rozdeliť na hobby a profesionálne vozíky.

  • Hobby vozík – patrí k najobľúbenejším vozíkom na bežné domáce používanie. Vozíky patria k cenovo dostupnejším, sú vyrobené z ľahkých materiálov, čo vypovedá aj o nižšej kvalite. Aj v tejto kategórii však narazíte na kvalitnejšie vozíky. Tie sú dostatočne odolné, aby zvládli previesť drevo, kamene alebo iné materiály. Aj hobby vozík by ste však mali kupovať u známych výrobcov, ktorí vám zaručia potrebný servis aj nákup náhradných dielov.
  • Stredná trieda – stále ešte cenovo dostupné vozíky, vyrobené z kvalitnejších aj odolnejších materiálov. Sú vhodné najmä na prepravu stavebných materiálov.
  • Profi vozík – vysoko kvalitné vozíky určené na časté používanie. Tieto vozíky bývajú vybavené aj potrebným colným príslušenstvom a sú ideálne na diaľkové cesty.
    Okrem týchto štandardných vozíkov je možné zakúpiť vozíky špeciálne. Tie sú vhodné napríklad na prevoz lodí, motoriek alebo napríklad zvierat.

Materiál

Pri výbere prívesného vozíka sa neoplatí šetriť ani na výrobnom materiáli. Vozíky vyrobené z kvalitných materiálov majú dlhšiu životnosť a nebudú sa vám po niekoľkých rokoch rozpadať. Pri výbere sa zamerajte nielen na konštrukčné riešenie, ale aj na zdanlivé detaily, ku ktorým patria spoje použité na bočniciach, kvalita rámu podvozku alebo podlahový materiál.

  • Rámy – bývajú montované alebo zvárané. Kvalitný rám je vyrobený z profilových dielov. Toto riešenie zaručí dostatočnú tuhosť a pevnosť podvozku.
  • Bočnice – kvalitné spoje môžu byť nitované nerezovými alebo oceľovými nitmi. Pevnosť vám zaručí aj spoje skrutkované. Výrobným materiálom bočníc býva plech, hliník alebo preglejka.
    • Plech – bočnice sú ľahké
    • Hliník – bočnice sú pevné a ľahké
    • Preglejka – bočnice sú pevné a dostatočne odolné, nájdete ich najmä u profi vozíkov
  • Stĺpiky – preferujte tvarované stĺpiky, ktoré do seba dokonale zapadajú, čím zabraňujú prípadnému priškripnutiu nitu či skrutky. Práve priškripnutie býva častejšie pri rovných spojoch, pretože všetko pnutie sa prenáša práve na spojovací materiál.
  • Oj – môže byť rúrková alebo V – oj.
    • Rúrková – je možné ju zasunúť, čo uľahčí skladovanie vozíka. Umožní vám aj jednoduchšie cúvanie.
    • V – oj – lepšie rozložia váhu prívesu
  • Kolesá – vozíky majú kolesá umiestnené pod ložnou plochou alebo vedľa ložnej plochy. V prípade, že sú kolesá uschované, bude sa vám náklad lepšie nakladať z boku a ľahšia bude aj manipulácia. Pri vozíku s kolesami vedľa ložnej plochy býva nižšie ťažisko a výhodou je tu nižšia obstarávacia cena.

Veľkosť

To, aký veľký vozík budete potrebovať, určuje náklad, ktorý budete prevážať. Medzi najviac predávané vozíky patria modely s ložnou plochou 110 x 206 cm, 125 x 206 cm a 125 x 250 cm. Pri výbere veľkosti je potrebné zvážiť aj to, kde budete s vozíkom parkovať a koľko miesta mu môžete vyhradiť.

Vodičské oprávnenie

Tí, ktorí zvolia ľahké nebrzdené vozíky, nebudú potrebovať žiadne špeciálne vodičské oprávnenie a vystačia si s vodičským preukazom skupiny B. Je však nutné myslieť na to, že hmotnosť súpravy nesmie presiahnuť 3,5 tony.

Pokiaľ budete prevážať náklad, ktorý je ťažší ako 3,5 tony, budete musieť svoje vodičské oprávnenie rozšíriť na B96. Toto oprávnenie vám umožní prevážať náklad s hmotnosťou do 4250 kg. Vodičské oprávnenie skupiny E vám umožní prevážať súpravu s hmotnosťou necelých 7 ton.

Možnosti

Prívesné vozíky môžu mať niekoľko špecifík, ktoré vám uľahčia prevoz materiálov. Líšiť sa môžu aj ďalším príslušenstvom.

  • Sklopný vozík – urýchli vykládku rôzneho nákladu, bude sa aj ľahšie vymetať. Tieto vozíky je vhodné uprednostniť v prípade, keď budete častejšie prevážať sypké materiály. Nevýhodou je vyššia cena.
  • Plachtový vozík – častým doplnkom býva plachta alebo rôzny veká, tie prevážané náklady ochránia aj zafixujú.
  • Oporné koliesko – uľahčí manipuláciu s vozíkom
  • Oporné nohy – postarajú sa o potrebnú stabilitu
  • Sklopná korba – umožní vám prevoz ťažkých strojov ako je kosačka, traktor atď.

Z ďalšieho príslušenstva využijete napríklad kotviace úchyty, náhradné žiarovky, kľúč na matice alebo príručný zdvihák.

Značka

Pri výbere prívesného vozíka je špecializovaný predajca veľmi dôležitý. Výrobca by vám mal zaistiť aj potretý servis, ktorý vozíky využijú.

K tomu najbežnejšiemu patrí servis tlmičov, pneumatík, ložísk kolies. Čas od času bude treba vymeniť zásuvku. Vozíky kúpite od Unitrailer, AgriFab, Tecak, Riwall a ŠUPA.

Cena

Najobľúbenejšie hobby vozíky je možné kúpiť od 510 eur. Cenové rozmedzie vozíkov je 510 – 1 279 eur. Čím drahší vozík bude, tým kvalitnejší bude aj výrobný materiál. Ešte kvalitnejšie a drahšie sú vozíky strednej triedy. Tu môže cena šplhať k 2 132 eur, oplachtované vozíky sú ešte drahšie. Cena špeciálnych alebo profi vozíkov môže byť vyššia ako 4 261 eur.

Porovnať ceny prívesných vozíkov

Otázky a odpovede

Aké ťažné zariadenie?

Ťažné zariadenie má niekoľko podôb. Okrem pevného ťažného zariadenia môžete svoje vozidlo vybaviť odnímateľným ťažným zariadením. To je možné používať iba vtedy, keď budete potrebovať pripojiť vozík. To, aký typ ťažného zariadenia nakoniec zvolíte, nie je nijako dôležité. Oveľa dôležitejšie je zaobstarať ťažné zariadenie s certifikáciou.

Ako sa prívesný vozík prihlasuje?

Po zakúpení prívesného vozíka je nutné na vozík uzavrieť povinné ručenie. Pred samotným prihlásením by ste mali absolvovať evidenčnú kontrolu, ktorá sa vykonáva na STK. Potrebovať budete kúpnu zmluvu vozíka a veľký aj malý technický preukaz vozidla. Až potom, čo budete mať všetky potrebné dokumenty, je možné, prihlásiť vozík na registri vozidiel.

Aké doklady je nutné mať pri prihlasovaní pri sebe?

Ak chcete, aby prihlásenie prívesného vozidla prebehlo bez problému, musíte mať všetky potrebné dokumenty. Medzi ne patrí, doklad totožnosti, veľký a malý technický preukaz, osvedčenie o registrácii, doklad o poistení, protokol z evidenčnej kontroly. Medzi ďalšie dokumenty patrí napríklad záložná alebo lízingová zmluva, potvrdenie o zaplatení dane, to však iba v prípade, keď vozík zakúpite v inom členskom štáte EÚ.

Záver

Najobľúbenejšie sú hobby vozíky, ktoré sú k na trhu v najväčšom zastúpení. Aj tieto vozíky sa líšia výrobným materiálom aj kvalitou.

Pri nákupe hrá dôležitú úlohu celková hmotnosť, tá nesmie prekročiť povolenú hodnotu vášho vozidla. Každý prívesný vozík by mal byť vybavený povinnou výbavou aj príslušenstvom. Najobľúbenejšie sú vozíky s ložnou plochou 1100 x 2060 mm.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo