Robotické vysávače iRobot

Robotické vysávače iRobot sú najväčšou a najpredávanejšou značkou, pričom v tejto kategórii patria medzi úplnú špičku. Keby sme mali ísť skutočne do hĺbky, strávili by sme predstavovaním tejto značky veľa času. Každý jednotlivý model je niečím špecifický a má svoje charakteristické vlastnosti, avšak na to, aby ste ich spoznali bližšie, slúžia recenzie, ktoré sme si pre vás tiež pripravili.

My sa to pokúsime zobrať zo všeobecného hľadiska a načrtnúť vám tie najzaujímavejšie technológie, funkcie a schopnosti, s ktorými sa u robotických vysávačov iRobot môžete stretnúť v podobe prierezu jednotlivými modelovými radmi.

Treba podotknúť, že najúspešnejším a zároveň najhľadanejším modelovým radom je iRobot Roomba, s dokonalými a do posledného detailu vyladenými vlastnosťami.

Všetky robotické vysávače iRobot

Trojstupňový čistiaci systém AeroForce

Tento systém je typický pre vysávače Roomba série 800/900. V podstate ide o kombinácie rôznych prvkov, ktoré zvyšujú efektivitu vysávania skoro o 50 %. Tieto prvky zahŕňajú rotujúcu bočnú kefku, schopnú vysávať nečistoty pozdĺž stien i nábytku, ale aj v rohoch či na ťažko dostupných miestach, ďalej dve proste sebe rotujúce gumové kefy disponujúce špeciálnymi vodiacimi drážkami schopnými zbierať nečistoty z akéhokoľvek typu podlahy, koberce nevynímajúc.

Obe kefy boli upravené tak, že sa na nich nezachytávajú vôbec žiadne nečistoty, takže máte minimum práce s ich údržbou. Tretím a nemenej dôležitým prvkom je vysoký sací výkon kombinovaný s novo vyvinutým motorom.

Funkcia virtuálnej steny

S touto funkciou je možné vymedziť presnú plochu, na ktorej sa bude Roomba pohybovať a ktorú bude vysávať. Princípom je vytvorenie neviditeľnej (virtuálnej) prekážky, ktorú robotický vysávač jednoducho neprejde. Je to veľmi praktické najmä vtedy, keď chcete zabrániť priblíženiu prístroja napríklad ku káblom vášho počítača alebo ku krehkým predmetom.

Ďalšie zaujímavé vlastnosti

Na začiatok je skvelý veľkokapacitný zberný kôš, ktorý je vhodný všade tam, kde sú v domácnosti zvieratá. Zvládne zachytiť nielen chlpy, ale aj najjemnejšie prachové častice. Adaptívna čistiaca hlava tzv. druhej generácie sa bez problémov prispôsobí práve vysávanému povrchu, bez ohľadu na to, či práve upratuje dlažbu, koberec alebo napríklad plávajúcu podlahu.

Akustické a optické senzory pomáhajú vysávaču Roomba s detekciou veľmi znečistených priestorov, ktorých upratovaniu sa potom venuje s vysokou intenzitou. S funkciou načasovania upratovania bude záležať len na vás, aký zvolíte deň aj čas na vysávanie podláh. Môžete si nastaviť upratovanie napríklad trikrát do týždňa alebo na každý deň v rovnakom čase.

Všetky modely robotických vysávačov iRobot majú kompaktné rozmery, jednoduché ovládanie a sú vhodné na všetky typy podláh. Ľahko sa udržujú a doprajú nám maximálny komfort v podobe čistých podláh.

O značke iRobot

Zaujímavé na tejto značke je to, že keď v roku 1990 spoločnosť iRobot vznikla, bola dôvodom túžba troch kolegov, ktorí sa zaoberali výskumom robotiky, aplikovať získané znalosti a poznatky v reálnom živote, respektíve skúmať všetko priamo v praxi. Tým odštartovalo množstvo vizionárskych projektov, pričom na začiatku sa táto trojica robotických inžinierov zamerala na vývoj prieskumného robota, ktorý bude môcť byť vyslaný do vesmíru.

Výsledkom bol prvý robot Genghise, ktorý uzrel svetlo sveta roku 1991 a bol určený pre vesmírny prieskum. O päť rokov neskôr bol skonštruovaný profesionálny Robot Ariel, ten bol určený na to, aby hľadal či skôr detekoval míny, ktoré následne zneškodnia. Vyvinutý bol aj profesionálny robot Packbot, ktorý bol tiež určený na hľadanie a detekciu min. Tento typ bol dokonca použitý pri prehľadávaní trosiek Svetového obchodného centra aj Pentagonu po útokoch, ku ktorým došlo 11. septembra 2001.

Pokiaľ ide o domáce spotrebiče, zlomový bol rok 2002, kedy sa na trhu objavil prvý Roomba robotický vysávač, ktorý bol určený pre verejnosť. Nasledovalo predstavenie Scoobu a to o tri roky neskôr (2005), čo bol prvý av tom čase zatiaľ jediný domáci robotický vysávač, ktorý vytiera podlahy. V roku 2007 prichádza nová séria Roomba 500 a hneď tu máme rok 2010, ten znamenal zoznámenie s robotom Seaglider určeným pre podmorský prieskum a Chembotom, čo bol dokonalý koncept v podobe robota, ktorý vie meniť svoj tvar aj veľkosť.

Ďalším pomocníkom na vytieranie podláh bol iRobot Scooba 230 z roku 2012 a ešte zaujímavejší bol iRobot Looj 330, ten bol vytvorený na čistenie odkvapov, ktoré spoločnosť predstavila v roku 2013. Napokon to bol veľmi plodný rok, pokiaľ ide o nové produkty. Objavil sa aj teleprezenčný robot Ava500 určený na telekonferencie, ďalej robotický mop Braava, ktorý bol úplným hitom a počas dvoch mesiacov si získal obrovské množstvo spokojných užívateľov, pretože na vytieranie podlahy bol úplne dokonalý.

No a prišiel rok 2014 as ním aj najpredávanejší robotický vysávač v podobe série 800, kde najväčšou inovatívnou novinkou bol čistiaci systém AeroForce zaisťujúci 100% upratané podlahy. Hneď v závese bol toho istého roku Scooba 450, čo bol ďalší veľmi výkonný robot na vytieranie podláh.

S novou sériou Roomba 900 prišli roku 2016 aj zaujímavé inovácie, ako bola napríklad navigácia iAdapt disponujúca vizuálnou lokalizáciou a tiež aplikácia iRobot Home, ktorá umožňovala ovládať robotický vysávač z akéhokoľvek miesta av akomkoľvek čase.

Robotické vysávače iRobot môžete nakúpiť v e-shope: Alza.sk

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo