Štvorkolky

Najobľúbenejšie typy štvorkoliek

Štvorkolka patrí do skupiny malých motorových vozidiel. Na rozdiel od motocyklov však majú dve nápravy rovnako ako automobil.

Štvorkolka sa môže veľmi ľahko pohybovať aj v zložitom teréne, avšak vďaka štyrom kolesám je štvorkolka bezpečnejšia a vďaka tomu sa radí aj medzi obľúbené pracovné vozidlá. Za niektoré štvorkolky môžete pripojiť príves a prevážať na ňom rôzny náklad.

Pred výberom tohto vozidla si ujasnite, za akým účelom budete štvorkolku kupovať. Štvorkoliek je viac typov, inú využijete na bežné prechádzky, trochu inú podobu má štvorkolka, ktorá plní pracovného záhradného vozidla.

Využiť ju môžete aj na ťahanie dreva z lesa. Zvážiť by ste mali aj to, koľko osôb bude štvorkolku zároveň využívať. Slabšie štvorkolky sú vhodné pre jednu osoby, štvorkolky pre dvoch potom budú potrebovať viac sily a kvalitnejší motor.

Porovnať ceny štvorkoliek

Typy

Štvorkolka je vozítko, ktoré je možné využívať mnohými spôsobmi. Veľmi často si ju ľudia kupujú len tak pre radosť a podnikajú na nej bláznivé vychádzky. Okrem týchto športových štvorkoliek sú obľúbené aj štvorkolky pracovné, ktoré majú svoje uplatnenie pri práci v lese aj na záhrade.

A v neposlednom rade patrí štvorkolka medzi vôbec najobľúbenejšie detské vozítko. Toto rozdelenie nie je nijako náhodná, každý z modelov vám ponúka trochu iné vlastnosti a je teda vhodné, rozdiel medzi jednotlivými modelmi poznať.

Športová štvorkolka

So športovou štvorkolkou môžete driftovať, pretekať alebo podnikať rôzne výlety. Športové štvorkolky môžu byť označené QUARD a je tu kladený veľký dôraz na rýchlosť a akceleráciu. Vyznačujú sa aj vyšším výkonom, nižšou hmotnosťou a majú o niečo širšie kolesá.

Náhon je len na zadných kolesách, ťažisko je posadené nižšie, čo sa odráža na výborných jazdných vlastnostiach. Jazda na športovej štvorkolke bude vždy dynamická a obratná, pričom je možné štvorkolku veľmi ľahko ovládať.

Pri výbere športovej štvorkolky budete voliť medzi:

  • Štvorkolkou s variátorom – postará sa o radenie a vy si tak môžete užiť naozaj pohodovú a bezstarostnú jazdu. Táto štvorkolka je ideálna pre začiatočníkov alebo tých, ktorí si zase toľko nepožívajú adrenalín.
  • Štvorkolkou s prevodovkou – sú veľmi ostré, vhodné pre pokročilých užívateľov alebo skutočných milovníkov rýchlej, adrenalínovej jazdy. Manuálnu prevodovku budete ovládať obdobne ako prevodovku na motorke.

Úžitková štvorkolka

Je ideálny na chalupu, záhradu, hospodárstvo a používať ju môžete aj na zábavu. Pracovnú štvorkolku by nemalo zastaviť žiadne počasie, zabrať by mala za snehu aj dažďa. Na rozdiel od športových sú pracovné štvorkolky robustné a majú vyššiu hmotnosť, vďaka tomu si poradia doslova v každom teréne.

K týmto typom je možné prikúpiť ďalšie príslušenstvo ako radlicu, snehovú frézu, kosačku či mulčovač. Kúpiť potom môžete štvorkolku vybavenú zadným nosičom alebo krytím, ktoré ju ochránia pred vodou a blatom. Aj tu potom môžete vyberať medzi štvorkolkou 2 x 4 alebo 4 x 4.

  • Náhon na 2 kolesá – lacnejšie štvorkolky si nemusia poradiť pri jazde v zasneženom alebo príliš blatistom teréne.
  • Náhon na 4 kolesá – spoľahlivé vozidlá, ktoré vás nesklamú v žiadnej situácii. Na niektoré zo štvorkoliek je možné nasadiť aj snehové pásy.

Nákladná štvorkolka

Tieto štvorkolky sa líšia svojím vzhľadom, na riadenie slúži miesto riadidiel volant a nechýba ani kabína či miesto pre spolujazdca umiestnené štandardne vedľa vodiča. Súčasťou je aj nákladná korba a nákladná štvorkolka sa najčastejšie používa pri práci v lese.

Toto vozidlo do lesa vám umožní voziť dreva alebo zvážať kŕmenie pre lesnú zver. Drvivá väčšina nákladných štvorkoliek má náhon na všetky kolesá a aj tu je možné dokúpiť ďalšie príslušenstvo. Pri jazde nie je nutné používať helmu, o vašu bezpečnosť sa starajú bezpečnostný rám a pásy.

Detská štvorkolka

Štvorkolka pre dieťa je jedným z najobľúbenejších detských vozítok. Tieto vozidlá sa líšia spôsobom napájania a sú vhodné pre deti od cca 3 rokov veku. Na rozdiel od klasických majú obmedzenú rýchlosť a ich používanie je tak bezpečné.

Benzínová

Plyn je možné pridávať pomocou páčky umiestnenej na riadidlách. Aj niektoré tieto štvorkolky je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača. Niektoré benzínové štvorkolky mávajú elektrický štartér, a štartovať ju je možné stlačením jedného tlačidla. Na vypnutie motora slúži ďalšie tlačidlo umiestnené na riadidlách. Výhodou benzínovej štvorkolky je neobmedzená prevádzka a rovnaký výkon. Nevýhodou je vyššia hlučnosť a zložitejšia údržba.

Elektrická

Elektrické vozítka sú veľmi tiché, pri jazde tak nebude dieťa rušiť susedov, jazdiť môže v lese, parku a na ďalších verejných miestach. Počas jazdy nevznikajú škodlivé emisie a štvorkolka je teda aj ekologická. Elektrické štvorkolky majú štandardne spiatočku a ovládanie celej štvorkolky je veľmi jednoduché.

Výhodou je aj veľmi jednoduchá údržba, pravidelne je nutné dobíjať iba akumulátor. Nevýhodou je tu práve obmedzená kapacita batérie, ktorý vydrží rádovo 10 minút alebo hodín. Vplyvom vybíjania sa tiež znižuje výkon, ten však obmedzuje aj počasie. Všeobecne sa neodporúča jazda počas mrazov alebo za dažďa.

Pre deti od 3 – 7 rokov – štvorkolky pre najmenších je možné ovládať aj diaľkovým ovládaním. Nad svojim potomkom tak budete mať kontrolu za každej situácie a povoziť sa môžu aj mladšie deti, ktoré ešte nie sú schopné vozítko samostatne ovládať. Vozítka môžu byť poháňané elektrickým aj benzínovým motorom a ich rýchlosť väčšinou neprekročí 20 km/hod. Tieto malé štvorkolky nemusia mať vždy spiatočku a sú určené jednému jazdcovi.

  • Benzínové – kolesá majú veľkosť 4 alebo 6´´, rozdiel medzi jazdnými vlastnosťami je minimálny. Štvorkolky majú 49cc, tankovať je možné Natural 95 a pravidelne je nutné dolievať vysokootáčkový olej. Jazda je možná po rovinatom alebo mierne stúpajúcom teréne.
  • Elektrická – má výkon od 500 – 1 300 W a kúpiť ju môžete aj 2 ročným deťom. Vozítka mávajú 2 – 3 rýchlosti aj spiatočku. Na rozdiel od malých elektrických autíčok si štvorkolka poradí aj so zložitejším terénom. Vďaka nosnosti až 80 kg si môžu štvorkolku vyskúšať aj dospelí.
  • Pre deti od 6 – 15 rokov – svojou podobou už pripomínajú klasické štvorkolky, ovládanie je o niečo zložitejšie. Aj v tejto kategórii je možné nájsť diaľkovo ovládané štvorkolky. Tiež tu je možné vyberať medzi benzínovou alebo elektrickou štvorkolkou. Tieto štvorkolky umožňujú meniť rýchlosti a k dispozícii máte aj spiatočku.
  • Benzínová – vhodná pre deti s výškou od 110 – 140 cm. Tieto štvorkolky majú kolesá s veľkosťou 7 – 8“, na naštartovanie môžete použiť elektrické tlačidlo.
  • Elektrická – má výkon od 1 000 – 1 300 W, použiť ju môžu deti s výškou 110 – 140 cm. Jazdiť môže rýchlosťou až 30 km/hod. So štvorkolkou môžete vyraziť do zložitejšieho terénu alebo väčšieho kopca.
  • Deti od 14 rokov – pre väčšie deti sú k dispozícii benzínové 150 – 250 cc štvorkolky. Tieto štvorkolky majú kolesá s veľkosťou od 8 – 10´´ a vďaka veľkej nosnosti uvezú aj dospelých. K dispozícii sú 3 – 4 rýchlosti a tiež spiatočka. Aj tieto štvorkolky mávajú elektrický štartér.

Výkon

Pri všetkých typoch štvorkoliek je dôležitý výkon, ktorý určuje, po akom teréne sa so štvorkolkou budete môcť pohybovať. Väčšina štvorkoliek má objem od 300 – 700 ccm.

  • Športová štvorkolka – výkon sa tu pohybuje od 300 – 450 ccm. V tejto kategórii nájdete menej výkonné štvorkolky, ktoré však vedia výkon využiť oveľa lepšie ako pracovné modely a vy si vďaka tomu užijete skutočne rýchlu adrenalínovú jazdu.
  • Pracovná štvorkolka – výkon je v rozmedzí 300 – 700 ccm. Najmenej výkonné modely sú vhodné pre menej náročných záhradkárov alebo rybárov. Štvorkolka s výkonom okolo 400 ccm zvládne aj náročnejší lesný terén. Výkon 500 ccm a viac je určený profesionálom alebo tým, ktorí majú na štvorkolku vysoké nároky.

Značka

Štvorkolku môžete kúpiť od čínskeho výrobcu alebo radšej zvoliť kvalitné vozidlo z dielne popredných Európskych, Japonských alebo Amerických výrobcov. Voľba značky do značnej miery súvisí s cenou aj kvalitou.

Ak chcete skôr lacnú štvorkolku, odporúčajú sa pomerne kvalitné čínski výrobcovia Linhai. Vyššiu kvalitu a lepší servis možno očakávať od výrobcov Kymco. Medzi popredných výrobcov patria štvorkolky Suzuki. Deťom môžete kúpiť štvorkolku Hecht, Sunway, MiniRocket

Cena

Pri štvorkoliek nie je široké cenové rozpätie nijako prekvapivé. Pokiaľ budete chcieť spoľahlivé vozidlo, nie je vhodné pri robení nijako šetriť. Detské štvorkolky stoja od 400 – 1 180 eur. Cena súvisí predovšetkým s vekom dieťaťa. Prvé štvorkolky pre dospelých stoja cca 3 920 eur. Najdrahšie modely možno kúpiť za 9 800 – 1 1750 eur.

Porovnať ceny štvorkoliek

Otázky a odpovede

Ako treba hustiť pneumatiky?

Túto informáciu by ste sa mali dočítať v manuáli výrobcu. Všeobecné pravidlo však radí, hustiť menej pneumatiky určené na jazdu v teréne. Viac by mali byť nahustené pneumatiky u štvorkoliek, ktoré sa pohybujú po asfaltových alebo iných spevnených komunikáciách. Hodnotu tlaku v pneumatikách je nutné pravidelne kontrolovať pomocou nízkotlakových meračov. Bežným meračom nie je možné tlak v pneumatikách skontrolovať.

Čo o štvorkolkách hovorí legislatíva?

Športovú aj úžitkovú štvorkolku je nutné najskôr prihlásiť a požiadať o platnú ŠPZ. Štvorkolky je možné registrovať na bielu alebo žltú ŠPZ. Ak dostane vaša štvorkolka žltú značku, nemusíte mať počas jazdy helmu.

Pohybovať sa však nesmiete rýchlosťou vyššou ako 40 km/hod a viesť nikdy nesmiete spolujazdca. Registrácia na bielu ŠPZ ukladá nosiť za jazdy prilbu aj okuliare. Jazdiť môžete najvyššou povolenou rýchlosťou a vyraziť môžete so spolujazdcom. Rovnako ako s automobilom musíte absolvovať každé 4 roky kontrolu na STK.

Aké vodičské oprávnenie je potrebné vlastniť?

Väčšiu štvorkoliek môžu riadiť tí, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie skupiny B. Štvorkolky sú však rozdelené do niekoľkých kategórií a podľa toho, do akej kategórie štvorkolka spadá, sa mení aj skupina. Niektoré typy je možné riadiť s oprávnením základnej skupiny AM, niekedy budete potrebovať vodičák skupiny A. To, akú skupinu budete potrebovať, súvisí s výkonom a hmotnosťou štvorkolky.

Záver

Štvorkolku môžete zaobstarať deťom i dospelým. Na začiatku si tu ujasnite, kde všade budete štvorkolku používať a na aký účel ju budete potrebovať. Akonáhle budete mať jasno, či budete potrebovať športovú, pracovnú alebo nákladnú štvorkolku, bude pre vás dôležitý výkon stroja. Pri výbere hrá hlavnú rolu výrobca, možnosť servisu aj nákup náhradných dielov alebo ďalšieho príslušenstva.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.superstvorkolky.sk, www.esell.sk, www.max-moto.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo