Pracovné štvorkolky

Štvorkolka je vozítko, ktoré majú mnohí spojené s rýchlou jazdou a športom. Športové štvorkolky sú všeobecne tými najobľúbenejšími variantmi pre dospelých. Okrem nich možno však zaobstarať aj štvorkolku pracovnú. Tú využijete pri práci na záhrade, chalupe, na statku aj v lese. Pracovnú štvorkolku spoznáte podľa robustnej konštrukcie a veľkej sily. Predtým boli pracovné štvorkolky pre bežného užívateľa skôr nedostupné, dnes však kúpite aj lacnejšie varianty, ktoré sú často schopné nahradiť záhradný malotraktor.

Pred tým, než si pôjdete pracovnú štvorkolku kúpiť, musíte presne vedieť, na čo presne ju budete potrebovať. Pracovné štvorkolky sa najviac odlišujú svojou konštrukciou a výbavou. Vedieť musíte aj to, či budete chcieť štvorkolku využívať sezónne alebo celoročne. To všetko sa prejaví na stavbe, doplnkoch a tým aj obstarávacej cene.

Porovnať ceny štvorkoliek

Typy

Pracovnú štvorkolku je možné v súčasnosti kúpiť v dvoch rôznych prevedeniach. Okrem klasickej pracovnej štvorkolky je možné do tejto kategórie zahrnúť nákladné štvorkolky.

Pracovná štvorkolka

Úžitková štvorkolka je robustný stroj, ktorý si dokáže poradiť v každom teréne. Tieto štvorkolky mávajú bežne náhon na všetky štyri kolesá 4×4. V menšej miere však možno zaobstarať štvorkolku 2×4, ktorá má náhon iba na 2 kolesá a nie je stavaná do najnáročnejšieho terénu.

Zaobstarať ju môžete aj s krytím, ktoré ochránia rôzne časti pred vodou a blatom. Súčasťou štvorkoliek býva veľmi často aj zadný a predný nosič. A pri rôznych prácach môžete využívať príslušenstvo v podobe kosačky, mulčovača, radlice aj snehovej frézy. Tieto stroje využijete celoročne pri celom rade príležitostí. Pracovná štvorkolka je však naozaj veľmi multifunkčná a vyraziť na nej môžete aj na dlhší výlet.

Nákladná štvorkolka

Nákladná štvorkolka sa líši už samotným vzhľadom. Riadiť tu nebudete pomocou riadidiel, ale volantu a súčasťou štvorkolky býva aj robustný rám, ktorý tvorí jej kabínu. Štvorkolka je navyše doplnená o nákladnú korbu, ktorá býva vo väčšine prípadov sklopná. Pokiaľ vám nebude priestor korby stačiť, môžete k štvorkolkcii pripojiť ďalší vozík.

Tiež nákladné štvorkolky je možné kúpiť vo verzii 4×4 a doplnená môže byť aj o bezpečnostné pásy. V tomto prípade potom už zo zákona nemáte povinnosť používať počas jazdy helmu. Aj nákladný variant umožňuje dokupovať ďalšie potrebné vybavenie.

Výkon

Pohon štvorkolky zaisťuje spaľovací motor, staršie typy využívali dvojdobý zážihový spaľovací motor, dnešné modely sa už vybavujú štvordobým zážihovým motorom, ktorý využíva kvapalinové chladenie s núteným obehom.

Zásadným parametrom je pri výbere pracovnej štvorkolky výkon. Tieto stroje sú najčastejšie ponúkané s objemom motora od 300 do 700 ccm. Väčší výkon by mala mať predovšetkým štvorkolka v prevedení 4×4, toto prevedenie využíva cca 25% výkonu motora. Menej výkonné štvorkolky používajú najčastejšie jednovalcový motor, výkonnejšie varianty dvojvalcový motor.

Štvorkolka s výkonom okolo 300 ccm je vhodná skôr na menšie práce v ľahšom teréne.
Štvorkolky s výkonom okolo 400 ccm využijete pri náročnejších prácach na statku, odtiahnuť s ňou môžete spadnutý strom, odpratávať sneh atď.

Objem motora 500 ccm sú už určené na ťažkú prácu v náročnejšom teréne. Pre najvýkonnejšie štvorkolky potom už prakticky nie je žiadne obmedzenie.

Konštrukcia

Pracovné štvorkolky majú robustnú konštrukciu, ktorú tvorí rám z jäckelových a oceľových profilov. Rám je nosným prvkom prevodovky, motora, nádrže a ostatných komponentov. K rámu je ďalej pripojené predné pružné výkyvné ramená a odpružená zadná náprava.

Na rám sú namontované prvky vyrobené z ľahkých zliatin a neobvyklé nie sú ani niektoré plastové časti.

Na riadenie použijete riadidlá, na ktorých je umiestnená páčka na ovládanie plynu a chýbať nesmú ani brzdové páčky. K dispozícii máte núdzové vypnutie motora aj posilňovač riadenia. O bezpečnú jazdu sa postarajú aj spätné zrkadlá.

Na jazdu využívajú pracovné štvorkolky najčastejšie nízkotlakové balónové kolesá, ktoré dopĺňa hrubú vzorku.

Príslušenstvo

K pracovnej štvorkolke je možné dokúpiť celý rad príslušenstva. Podoba príslušenstva sa mení s kvalitou výrobcu. Preto sa na túto problematiku zamerajte ešte pred výberom konkrétneho modelu.

Pri práci v lese oceníte napríklad sane, ktoré vám pomôžu s vyťahovaním stromov. Pri ťažbe dreva môžete k štvorkolke pripojiť kladičiar. Táto vlečka môže odviesť aj niekoľko metrové kmene stromov.

Náklad môžete prevážať pomocou prípojných vozíkov. Voliť môžete medzi celokovovými vozíkmi alebo vozíkmi s plastovou korbou. Na štvorkolku je možné namontovať výklopné prepravníky, rôzne držiaky náradia, koša alebo nosiča. Zaobstarať môžete tiež upínacie siete či navijaky.

Pri práci na záhrade sa vám bude hodiť aj kosačka, mulčovač alebo napríklad postrekovač.
V zime sa vám bude hodiť snehová radlica, ktorá môže byť opäť vyrobená z plastu alebo kovu. K niektorým štvorkolkám je možné pripojiť aj kefový zametač s vlastným pohonom. Ten môžete pri zametaní ciest a chodníkov využívať celoročne.

Cestný zákon

Podľa cestného zákona spadajú pracovné štvorkolky do niekoľkých skupín vozidiel.

  • AM – tu nájdete štvorkolky s hmotnosťou do 350 kg. Výkon štvorkolky je najviac 4 kW.
  • B1 – v druhej skupine nájdete štvorkolky s výkonom do 15 kW a hmotnosťou 400 – 550 kg. Ťažšie varianty sú určené na prepravu tovaru.
  • B – najčastejšie spadajú pracovné štvorkolky do kategórie B, výkon je viac ako 15 kW a hmotnosť by nemala prekročiť 3 500 kg.

Značka

Pracovné štvorkolky je možné kúpiť od mnohých výrobcov. V tomto prípade je jednoduché vyberať štvorkolku od seriózneho výrobcu, u ktorého máte istotu, že bude k dispozícii potrebný servis a náhradné diely. Každý z výrobcov ponúka niekoľko modelov, ktoré možno využívať na rôzne hobby účely. Spoľahnúť sa môžete na štvorkolky Sunway, Polaris, MiniRocket a TaoTao.

Cena

Pracovné štvorkolky boli v minulosti skôr nedostupným tovarom. Dnes je ich cena viac ako prijateľná. Menej výkonnú štvorkolku na záhradu môžete kúpiť za cenu od cca 5 539 – 6 818 eur. Výkonnejšie modely vyjdú na 7 321 – 10 652 eur. Cenu štvorkolky môžu znížiť rôzne zľavové akcie.

Porovnať ceny štvorkoliek

Otázky a odpovede

Akej legislatíve pracovné štvorkolky podliehajú?

Po kúpe je nutné pracovnú štvorkolku registrovať na bielej alebo žltej ŠPZ. Pri registrácii na bielej ŠPZ máte povinnosť nosiť pri jazde helmu a chýbať by nemala ani ochrana očí. Vyjsť môžete aj na cesty 1.triedy a voziť môžete spolujazdca. Vašou povinnosťou je dostaviť sa každé 4 toky na STK.

Registrácia na žlté značky vám neumožní využívať na jazdu cesty 1. triedy a na tých ostatných by ste nemali prekročiť rýchlosť 40 km/hod. Pri jazde nemusíte mať ochrannú helmu, nemusíte na pravidelné STK, ale povolené nie je voziť spolujazdca. Pravidlá pre používanie štvorkoliek sa môžu pochopiteľne čas od času zmeniť a je dobré sa s menia zoznámiť ešte pred prvým vyjazdením.

Je možné u štvorkoliek vymeniť kolesá za pásy?

Túto možnosť ponúka iba niektoré modely. Vďaka tejto premene bude štvorkolka slúžiť podobne ako snežný skúter. Zvoliť môžete aj to, či dáte prednosť reťazovému alebo si priplatíte za odolnejší a bezúdržbový kardanový náhon zadných kolies.

Čo umožňuje pracovná štvorkolka 4×4?

Prevedenie 4×4 je obľúbenejšie, pretože štvorkolku môžete využívať aj v naozaj náročnom teréne. K tomuto variantu potom môžete pripojiť oveľa viac príslušenstva. Výhodou je aj skutočnosť, že pohon predných kolies môžete kedykoľvek odpojiť a pracovný stroj využiť aj na zábavu, svižnú jazdu aj rôznym výletom.

Záver

Pracovné štvorkolky nie sú určené na zábavu rovnako ako obľúbené štvorkolky športové. Túto variantu využijete predovšetkým pri práci na záhrade, na rodinnej farme, v lese ak videniu je aj v komerčnom prostredí. Úžitková štvorkolka je k dostaniu ako pracovný alebo nákladný variant. Je teda nutné vedieť naozaj presne, na čo všetko budete štvorkolku používať a aké príslušenstvo budete chcieť k štvorkolke pripojiť. Okrem príslušenstva je nutné zvoliť správny výkon a nepodceniť ani výber seriózneho výrobcu.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.superstvorkolky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo