Vaflovače

Vafle sú pochúťka pochádzajúca z Belgicka alebo Francúzska. Prvé vafle ľudia pripravovali už v 14. storočí a to tak, že nalievali cesto medzi železné pláty. Nemali však dnešnú mriežkované podobu.

Železné pláty boli oveľa väčšie a boli zdobené podobou Ježiša alebo inými biblickými obrázkami. Tie sa potom na vafle obtlačili. Táto pochúťka sa následne rozšírila do celého sveta a je obľúbená u všetkých vekových kategórií.

Príprava vaflí je veľmi jednoduchá a časovo nenáročná, nájsť môžete mnoho receptov predovšetkým na sladké vafle a v obmedzenej miere potom môžete pripraviť aj vafle na slaný spôsob. Dnes sa vafle pripravujú pomocou vaflovača, čo je malý spotrebič, s ktorého pomocou zvládnete vafle pripraviť v priebehu niekoľkých minút.

Porovnať ceny vaflovačov

Vaflovač

Vaflovač je malý prístroj, ktorý je vybavený dvoma odklápacími platničkami, medzi ktoré sa leje riedke cesto. Na spodnú platničku vlejete malé množstvo cesta a potom priklopíte jeho druhú polovicu.

Potom už stačí len chvíľu počkať a za chvíľku môžete vyberať prvé zlatisté vafle. Platničky majú rôzny tvar a veľkosť. Vaflovače sú na trhu zastúpené vo veľkom množstve, líšia sa najmä veľkosťou, tvarom platničiek alebo funkciami.

Veľkosť a materiál vaflovača

Veľkosť vaflovača je dôležitá, to koľko kusov vaflí pripravíte v jednom cykle, zásadne ovplyvní čas, ktorý prípravou strávite. Pripravovať vafle pre štvorčlennú rodinu s pomocou jednej platničky je nielen mrhaním času, ale je to tiež značne neekonomické.

Dnešné najobľúbenejšie vaflovače umožňujú pripraviť 2 kusy vaflí. Je to veľkosť, ktorá postačí pre 2 – 3 členov v domácnosti. Ak je vaša rodina početnejšia, budú vám viac vyhovovať modely, vďaka ktorým pripravíte 4 kusy.

Ale vaflovače umožňujú pripraviť tiež 1, 5, 6, 8 alebo 10 vaflí naraz. Veľké vaflovače však v bežnej domácnosti asi nevyužijete, sú vhodné skôr pre komerčné účely. Majú veľké rozmery a zaberajú veľa miesta.

Kvalitné vaflovače sú vyrobené z nerezu, menej kvalitné sú spotrebiče plastové. K dostaniu sú však aj typy, ktoré kombinujú oba tieto materiály. V tomto prípade je lepšie dať prednosť nerezovým vaflovačom, ktoré sú síce o niečo drahšie, majú ale dlhšiu životnosť a nedôjde u nich k prehrievaniu, čo sa vám pri dlhšej príprave môže pri plastových modeloch stať.

Tieto spotrebiče sú k zohnaniu v mnohých farebných kombináciách, a nie je problém vybrať model, ktorý sa vám bude v kuchyni dobre vynímať. Rovnakú pozornosť ako vzhľadu venujte tiež dĺžke prívodného kábla.

Kábel by mal byť dosť dlhý na to, aby umožňoval pohodlnú prípravu, na druhej strane, by však nemal prekážať. Najbežnejšia dĺžka kábla je v tomto prípade medzi 1,2 – 1,5 metra.

Niektoré vaflovače umožňujú kábel umiestniť do schránky, ktorá je súčasťou vaflovača. A v neposlednom rade, by mal byť kvalitný vaflovač vybavený protišmykovými nožičkami.

Tvar a materiál platničiek

Čo sa týka tvaru platničiek, môžete vyberať medzi klasikou, čo sú typické hranaté vafle. Vaflovače, ktoré umožňujú pripraviť také vafle, sú na trhu zastúpené v najväčšej miere. Pripraviť ale môžete vafle, ktoré tvarom pripomínajú srdce alebo kvetinu.

Platničky sú najčastejšie vyrobené z teflónu, v menšej miere je zastúpená keramika. Oba materiály majú nepriľnavý povrch. Keramické vaflovače majú vyššiu cenu, keramika je však odolnejšia proti poškodeniu, neodlupuje sa a ľahko sa čistí.

Nevýhodou teflónu je krehkosť. Teflón je náchylný na poškriabanie. Ak preferujete tento materiál, nepoužívajte na vybratie vaflí žiadne ostré kovové predmety a preferujte nástroje z dreva.

Dajte pozor tiež pri čistení, v žiadnom prípade teflónovú platničku nedrhnite napríklad drôtenkou. V prípade, že je teflónový povrch narušený, môže sa stať, že sa bude lúpať a jeho kúsky môžete nájsť v jedle. Takto poškodené platničky by už nemali byť ďalej používané.

Funkcie

Vaflovač nie je nijako zložitý prístroj, napriek tomu je rozdiel medzi lacnými a drahšími prístrojmi. Jednotlivé modely disponujú niektorou alebo všetkými týmito funkciami:

  • Svetelná kontrolka – svetlo, ktoré vás upozorní na to, že je vaflovač dostatočne zahriaty
  • Nastavenie teploty – kvalitné prístroje umožňujú nastavenie teploty
  • Odtokový žliabok – zachytí prebytočné cesto a zabráni mu tak stiecť do tela prístroja
  • Ochrana proti prehriatiu – vďaka tejto funkcii sa vaflovač pri hroziacom prehriatí sám vypne
  • Zámok veka – bezpečnostný prvok, ktorý znemožní otvorenie vaflovača počas doby pečenia
  • Izolovateľná rukoväť – ďalší bezpečnostný prvok, ktorý zabráni prípadnému spáleniu

Rýchlosť a príkon

Príkon je udávaný vo wattoch a určuje spotrebu elektrickej energie. To, akým veľkým príkonom jednotlivé spotrebiče disponujú má zásadný vplyv na dobu prípravy vaflí aj na čas, kedy sú pečiace dosky dostatočne nahriate a umožňujú začať s prípravou vaflí.

Príkon je u vaflovača v rozmedzí od 700 – 2 000 W. Zlatou strednou cestou sú v tomto prípade spotrebiče, ktorých príkon je cca 1 200 W. S týmto príkonom sa doba prípravy vaflí pohybuje okolo cca 3 minút.

Značky

Vaflovače ponúka mnoho rôznych značiek, ktoré sú obľúbené aj v prípade iných kuchynských spotrebičov. K tým hlavným patrí Sencor, Concept, Domo, Tristar, Severin alebo Rohnson. Prvenstvo v obľube si ale držia vaflovače od značky SilverCrest, ktorá nie je až tak známa.

SilverCrest je v dnešnej dobe veľmi obľúbená a rýchlo rastúca značka. Môžete ju poznať najmä vďaka predajniam Lidl, ktoré ponúkajú mnoho kvalitných kuchynských elektrospotrebičov tejto značky.

Cena

Vaflovač je cenovo nenáročný a môže si ho dovoliť snáď každý. Vaflovače menších rozmerov kúpite už do 20 EUR, nejedná sa však o nekvalitné výrobky. Za túto cenu ich ponúkajú aj vyššie vymenovaní výrobcovia kvalitných kuchynských spotrebičov.

Väčšie typy sú k dostaniu za cenu okolo 40 EUR. Majú vyšší výkon, viac platničiek a snáď všetky funkcie, ktoré môžu vaflovače ponúknuť.

Drahšie modely, ktorých cena šplhá ku 80 EUR, ponúkajú predovšetkým krásne dizajnové montované výrobky a kvalitný povrch pečiacich dosiek. Záleží na vás, či je pre vás vzhľad výrobku tým prvoradým, alebo sa uspokojíte s lacnejším modelom, ktorý nie je tak precízne vyrobený, ale pripraví vám vafle rovnakej kvality, ako drahý prístroj.

Porovnať ceny vaflovačov

Údržba

Vaflovače by mali byť pravidelne čistené po každom použití. Čo sa týka údržby, sú v tomto prípade lepšie výrobky, ktoré umožňujú vybratie pečiacich dosiek. Tie potom môžete vložiť do umývačky, čo je veľká výhoda. Ak sú dosky na pevno, bude potrebné postupovať opatrne.

Samozrejmosťou je, aby bol prístroj pred umývaním odpojený z elektrickej siete a nebol horúci. Potom musíte dosky utrieť navlhčenou handričkou, na čistenie nepoužívajte žiadne ostré predmety. Mohlo by dôjsť k poškrabaniu platničiek.

V prípade, že vaflovač nedisponuje odtokovým žliabkom, odstráňte tiež cesto, ktoré sa dostalo mimo dosky. A v konečnej fáze potom utrite celý vonkajší povrch vaflovača.

Prístroje 3 v 1

Vaflovače sú k dostaniu ako jednoduché pomôcky, ktoré vám umožňujú pripraviť iba vafle. Oveľa častejšie sa však stretnete s tým, že vymeniteľné platničky na vafle sú súčasťou multifunkčných hriankovačov. Ide o spotrebič, ktorý nesie názov sendvičovač.

Vďaka tomuto systému máte k dispozícii prístroj, vďaka ktorému môžete pripraviť vafle, toasty, Pannini alebo menšie grilované pochúťky.

Sendvičovače disponujú rôznym počtom vymeniteľných platničiek, najmenej sú to dve platničky. Jedny na vafle a druhé na sendviče. Drahšie výrobky potom majú 3 a viac týchto platničiek.

Vzhľadovo ich od klasických vaflovačov takmer nerozoznáte. Tieto prístroje sú k dostaniu od rovnakých výrobcov ako vaflovače a ani cena nie je nijako výrazne vyššia.

Otázky a odpovede

Ako spoznať multifunkčný vaflovač?

Vaflovač, ktorý má platničky zabudované na pevno, využijete iba na prípravu vaflí. Spotrebič, ktorý disponuje rôznymi typmi vymeniteľných platničiek, môžete použiť na prípravu toastov a iných dobrôt.

Vaflovač ako súčasť kuchynskej linky?

Vaflovače sú k dostaniu v mnohých farebných prevedeniach a môžu sa stať súčasťou vašej linky. Ak máte linku menších rozmerov alebo nebudete pripravovať vafle tak často, vyberajte spotrebiče menších rozmerov, ktoré môžete uskladniť, a nezaberú vám veľa miesta.

Akými funkciami by mal kvalitný vaflovač disponovať?

Čo sa týka funkcií, oceníte predovšetkým poistku proti prehriatiu, izolovanú rukoväť a tiež svetelné kontrolky, ktoré vás upozornia na dosiahnutie požadovanej teploty.

Záver

Pri výbere vaflovača zohľadnite predovšetkým materiál a veľkosť pečiacich dosiek. Ľahšiu údržbu vám poskytnú prístroje umožňujúce vybratie dosiek a tiež tie, ktorých súčasťou je odtokový žliabok na cesto.

Kvalitnejšie sú pečiace dosky s keramickou úpravou povrchu a dlhšiu životnosť vám poskytne výrobok vyrobený z kvalitného nerezu. Dôležitý je tiež dostatočný výkon, ktorý skráti dobu prípravy. Čo sa týka bezpečnosti, máte k dispozícii protišmykové nožičky a bezpečnostné poistky, zámok veka a tepelne izolovanú rukoväť.

Keď už máte ideálny prístroj doma, nie je nič jednoduchšie ako nájsť otestovaný recept na cesto a užiť si sladkú chuť tejto pochúťky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo