Záhradné lavice

Posedenie v prírode za pekného dňa málokto odolá. Na tento účel slúžia záhradné lavice, ktoré nájdete v každom parku alebo na ďalších verejných miestach. Tu narazíte na robustné a menej pohodlné lavice, pri ktorých je najdôležitejšia nosnosť a praktickosť.

Majitelia záhrad však môžu odpočívať na oveľa pohodlnejších laviciach. Aj pohodlné lavice sú vyrobené z vysoko odolných materiálov a môžu byť doplnené o ďalšie praktické funkcie. Na terase napríklad oceníte záhradnú lavicu s úložným priestorom, iní dajú prednosť hojdacej lavici.

Pri výbere akéhokoľvek záhradného nábytku hrá najdôležitejšiu úlohu výrobný materiál. Materiál lavice je potrebné voliť s ohľadom na umiestnenie lavice, niektoré materiály by nemali byť vystavené dažďu alebo mrazu.

Porovnať ceny lavíc

Materiál

Výrobný materiál je v prípade záhradnej lavičky úplne zásadný. Pri záhradnej lavici je najdôležitejšia odolnosť a nosnosť. Niektorým materiálom nevadí dážď, iné by však nemali byť vlhkosti zbytočne vystavené. Preto vyberajte materiál nielen s ohľadom na obstarávaciu cenu, ale aj na tom, kde bude lavica umiestnená.

Plast

Záhradné lavice vyrobené z plastu sú lacné a ľahké. Nízka hmotnosť nemusí byť však vždy výhodná, pri častých veterných dňoch môže ľahká lavica ľahko odletieť. Plastové lavice nemajú veľkú nosnosť ani stabilitu. Plastový nábytok by nemal byť vystavený priamym slnečným lúčom. Teplom môže lavica praskať, deformovať sa a postupne stráca aj sýtosť farieb. Výhodou je tak iba ľahká údržba.

Drevo

Drevo je všeobecne veľmi obľúbený materiál. Mnohé od obstarania klasickej drevenej lavice neodradí ani náročnejšia údržba. Drevené lavice sú vyrobené z bukového alebo dubového dreva. Oveľa lepšie vlastnosti má však tíkové drevo, ktorému nijako nevadí ani vlhkosť.

Ratan

Veľmi obľúbený a štýlový materiál, ktorý vyniká jednoduchou údržbou. Ratanové lavice sú odolné a umiestnené môžu byť aj na voľnom priestranstve. Ratan tak nepriťahuje slnečné lúče, v horúcich dňoch vás nepopáli ako kovová lavica. Výhodou je aj obrovský výber, ktorý vám umožní kúpiť lavicu v modernom aj vidieckom štýle.

Kov

Kovové lavice sú robustné a nevyžadujú žiadnu údržbu. Kovovú lavicu tak môžete umiestniť aj na voľné priestranstvo a ustáť by mala aj veterné počasie. Súčasťou kovových lavíc bývajú rôzne kvalitné textilné podložky, ale naraziť môžete na kovovú konštrukciu s drevenou výplňou.

Kameň

Naraziť môžete aj na záhradnú lavicu vyrobenú z kameňa alebo betónu. Táto lavica sa vzhľadovo líši od bežných materiálov, na pohodlné posedenie je však nevhodná. Kamenná lavica nie je nijako pohodlná, posedenie na nej nie je zo zdravotných dôvodov vhodné v chladnejších dňoch.

Nevýhodou je aj jej vysoká hmotnosť. Na druhú stranu je lavica vyrobená z kameňa vysoko odolná a má snáď nekonečnú životnosť. Impozantne môže pôsobiť v miestach s vysokou výsadbou.

Pohodlie

Záhradná lavica by vám mala poskytnúť potrebné pohodlie. Do záhrady si málokto zaobstará podobnú lavicu, ktorá sa dá vidieť na autobusovej zastávke. Pri domácej záhradnej lavici oceníte širokú sedaciu plochu, opornú plochu chrbta a opierky na ruky.

Dizajn

Záhradné lavice nie sú k dostaniu iba v prírodných farbách, kúpiť môžete moderné farebné lavice. K najpopulárnejším v súčasnej dobe patrí žltá, modrá alebo červená farba, ale výber je pochopiteľne oveľa väčší. Záhradnú lavicu je možné vyladiť s farbou omietky alebo napríklad dverí.

Možnosti

Záhradné lavice nemusíte využívať iba na odpočívanie, môžu byť aj praktickým doplnkom.

Úložný priestor

Veľmi praktický je úložný priestor. Túto možnosť oceníte pri laviciach umiestnených na terasách v blízkosti grilu, ale aj napríklad pri pieskovisku. Do úložného priestoru sa zmestí polstrovanie, príslušenstvo na grilovanie alebo detské hračky.

Polstrovanie

Väčšie pohodlie vám poskytnú lavice, ktoré sú doplnené o polstrovanie. Polstrovanie však vyžaduje určitú starostlivosť, chrániť ho musíte pred dažďom a vhodné ho ho každý večer upratať na bezpečné miesto, kde bude chránené pred vlhkosťou.

Polstrovanie sa líši svojou šírkou, hrúbka je v rozmedzí 2 až 7 cm. Silnejšie polstrovanie je drahšie, ale ponúka väčšie pohodlie. Polstrovanie môže byť umiestnené na sedacej časti, ale aj na opornej časti. Niektoré polstrovanie sa na lavici jednoducho položí, iné je možné prichytiť pomocou šnúrok.

Drahšie polstrovanie je opatrené vodeodolnou impregnáciou, ktorá ich ochráni pred dažďom i vlhkosťou.

Hojdanie

Záhradná lavica nemusí byť vždy umiestnená na zemi. Zvoliť môžete lavicu v podobe závesnej hojdačky. Aj tieto lavice sú vyrábané z rôznych materiálov.

Značka

Výrobcov záhradných lavíc je veľké množstvo. Medzi obľúbených výrobcov patrí najmä Rojaplast, Fieldmann, Goleto, Linder a mnoho ďalších.

Cena

To, koľko za záhradnú lavičku zaplatíte, sa odvíja od výrobného materiálu. Najlacnejšie sú plastové lavičky, ale pomerne lacno je možné kúpiť niektoré drevené alebo kovové lavičky. Najlacnejšie vonkajšie lavičky je možné zaobstarať už za cenu do 120 eur.

Kvalitnejšie lavice sú k dostaniu do 240 eur. Tieto lavice sa vyznačujú väčšou stabilitou a pochopiteľne aj nosnosťou. Aj táto cenová skupina vám umožňuje vyberať medzi lavicami vyrobenými z vysoko kvalitného plastu, ratanu, kovu ak dispozícii sú aj obľúbené teakové lavice. Niektoré lavice môžu byť doplnené o tenké polstrovanie.

Najdrahšie lavice vyjdú na 240 a viac tisíc eur. Za túto cenu je možné kúpiť vonkajšiu lavičku s úložným priestorom, hojdaciu lavicu aj záhradné pohovky.

Porovnať ceny lavíc

Údržba

Nie každý materiál vyžaduje starostlivosť, kovové lavice, kamenné alebo betónové lavice môžu byť umiestnené na svojom mieste po celý rok. Všeobecne sa však odporúča lavicu na zimu uskladniť na suché miesto.

Pravidelnú údržbu vyžadujú drevené vonkajšie lavičky. Tie treba aspoň 1x ročne ošetriť vhodným ochranným náterom. Teakové lavice je nutné aspoň 1 x ročne ošetriť špeciálnym olejom, určeným na údržbu práve tohto materiálu.

Otázky a odpovede

Z čoho by mala byť vyrobená drevená lavica?

Drevené lavice môžu byť vyrobené z rôznych drevín, najdlhšiu životnosť a najmenej práce budete mať v prípade, keď si priplatíte za lavicu vyrobenú z teakového dreva. Teakové drevo je veľmi odolné a nevadí mu ani dážď. Naopak, po nejakej dobe získa vplyvom vlhkosti nádych patiny a bude pôsobiť starodávnym dojmom.

Akú lavicu na vonkajšie využitie?

Ak bude vonkajšia lavica umiestnená na nechránenom mieste, mala by byť vyrobená z kovu, teakového dreva, ratanu alebo plastu. Na voľnom priestranstve môže stáť aj drevená lavica, je však potrebné, aby bola opatrená dostatočne odolným náterom.

Čo je záhradná pohovka?

Záhradná pohovka vyniká pohodlnosťou. Tento nábytok sa bežne nachádza na terasách, štát môže aj pod pergolou. Záhradná pohovka ponúka oveľa viac miesta na sedenie, použiť ju môže aj 6 a viac osôb. Bežne sú k dostaniu lavice v tvare písmena L alebo U. Najnáročnejšie môžu kúpiť pohovku s tvarom písmena O. Pre tieto lavice je typické silné a veľmi pohodlné polstrovanie a vysoká obstarávacia cena.

Záver

Záhradná lavica môže byť individuálny doplnok, zaobstarať ju však môžete aj k záhradnej zostave, ktorá sa skladá z jedálenského stola a stoličiek. V druhom prípade je veľmi praktická lavica s úložným priestorom. Vonkajšia lavička môže mať podobu aj veľkej hojdačky alebo záhradnej pohovky. To, aký vzhľad je pre vás tým najlepším, určujú požiadavky, ktoré na tento výrobok máte. Stabilitu lavíc umiestnených na voľnom priestranstve zvýšite tvrdým podkladom.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo