Afrodiziaká

Afrodiziaká sú látky, ktoré zvýšia chuť na sex. Poznať ich môžete tiež pod označením libido. Tieto látky stimulujú pohlavné orgány, zvýšia citlivosť na rôzne sexuálne podnety a posilnia vaše zmysly. Po ich použití budete správne naladení na svojho partnera.

Afrodiziakum je názov, ktorý pochádza z gréčtiny a je spätý s bohyňou Afroditou, čo je bohyňa lásky a plodnosti. V histórii boli afrodiziaká užívané v podobe bylín, ale konzumoval sa napríklad koreň mandragory.

V súčasnej dobe sú bežne dostupné v podobe tabletiek, sprejov, mastí či kvapiek a kúpiť ich môžete v každej lekárni. Afrodiziaká sú k dostaniu pre mužov aj ženy. U mužov majú zvýšiť sexuálnu výkonnosť, ženy by potom mali byť po konzumácii afrodiziak viac vzrušené.

Porovnať ceny afrodiziak

Typy

Podľa definície Úradu pre kontrolu potravín a liečiv medzi afrodiziaká patrí akýkoľvek preparát, na ktorom je uvedené, že sa po jeho požití zvýši sexuálna túžba alebo dôjde k zlepšeniu sexuálnej výkonnosti.

Naopak informáciu o účinnosti sa najmä u nekvalitných prípravkov nedozviete. Preto sa odporúča vyskúšať najskôr prírodné afrodiziaká a až potom ideálne s odporúčaním lekára prejsť na tzv. moderné afrodiziaká.

Prírodné afrodiziaká

Medzi prírodné afrodiziaká patria niektoré bežne dostupné potraviny. Výhodou týchto potravín je skutočnosť, že sa bežne vyskytujú v mnohých domácnostiach bez toho, aby ste vedeli, že ide o afrodiziakum.

Po ich konzumácii sa nemusíte obávať žiadnych nežiaducich reakcií. Vo väčšine prípadov sa jedná o zdraviu prospešné potraviny, ktorých konzumácia je teda všeobecne veľmi prospešná. V prípade prírodných afrodiziak nemusíte riešiť ani dávkovanie.

Moderné afrodiziaká

Moderné afrodiziaká sú k dostaniu v podobe tabletiek či kvapiek a fungujú na inom princípe. V prípade mužov je ich úlohou postarať sa o dostavenie erekcie, u žien sa má zväčšiť túžba na sex.

Na rozdiel od prírodných afrodiziak sú chemické prípravky väčšinou spoľahlivé, účinok sa obvykle dostaví rýchlo a môže vás ohromiť svojou silou. Na druhú stranu môže ich pravidelné užívanie predstavovať pre telo väčšiu záťaž a dostaviť sa môžu často nepríjemné vedľajšie účinky. V tomto prípade je nutné dodržiavať dávkovanie skutočne starostlivo.

Určenie

Afrodiziaká majú mnoho podôb a líšia sa aj určením. Kúpiť môžete afrodiziaká určené výhradne mužom alebo naopak ženám. Pred samotnou kúpou týchto prípravkov venujte pozornosť zloženiu. Kvalitné afrodiziaká by mali obsahovať výťažky bylín, často je tu zastúpený šafran, rozmarín či žerucha peruánska.

  • Pre mužov – u mužov by sa mala po požití afrodiziak dostaviť erekcia. Afrodiziaká tiež pomáhajú oddialiť ejakuláciu.
  • Pre ženy – používajú afrodiziaká kvôli väčšej citlivosti pohlavných orgánov, pomôcť by im mala aj s chuťou na sex všeobecne.

Forma afrodiziak

Afrodiziaká môžu byť voľne dostupné, ale predpísať vám ich môže aj váš lekár. V prípade voľnopredajných prípravkov sú obvykle účinky minimálne av niektorých prípadoch si môžete privodiť skôr rôzne zdravotné komplikácie.

Preto sa voľnému predaju afrodiziak radšej vyhnite a preferujte skôr lieky na predpis, ktoré sú oveľa bezpečnejšie. Aj tu sa však môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie, medzi ktoré často patrí bolesť svalov a hlavy. Afrodiziaká na predpis potom neriešia sexuálnu túžbu, ale skôr rôzne sexuálne dysfunkcie.

  • Nápoje – obsahujú rôzne zmesi bylín, ktoré majú pozitívny vplyv na sexualitu či prekrvenie pohlavných orgánov. Dostupné sú v sexshopoch a ich kvalita nie je nijako vysoká.
  • Prášok – dá sa rozpustiť vo vode, počítať môžete s rovnakým zložením ako v prípade nápojov. Aj v tomto prípade sa jedná o voľne dostupné prípravky s menšou účinnosťou.
  • Kvapky – známe ako španielske mušky obsahujú opäť výťažky z bylín a vitamíny, podieľajú sa na lepšom prekrvení a ani tieto afrodiziaky svojimi účinkami skôr neohromia.
  • Sprej – hoci sú obľúbené, ich účinnosť nie je nijako závratná. Afrodiziaká v spreji sú určené spravidla mužom.
  • Gély a krémy – táto podoba afrodiziak sa väčšinou vyznačuje väčšou kvalitou i účinnosťou.
  • Tabletky – najdrahšia a najúčinnejšia podoba afrodiziak. Kúpiť ich môžete v sexshopoch aj lekárni a nájdete medzi nimi mnohé prípravky, ktoré môžete poznať z televíznych reklám.

Prírodné afrodiziaká

Prírodné afrodiziaká sú pri rozumnom množstve bezpečné, rovnako ako moderné afrodiziaká majú pozitívny vplyv na myseľ aj citlivosť a starajú sa o dostatočné prekrvenie pohlavných orgánov. Niektoré potraviny sa síce za afrodiziaká vydávajú, avšak ich účinnosť je skôr mizivá, u iných sú blahodárne účinky naopak preukázané vedecky a nájdete ich často aj v zložení moderných preparátov dostupných v lekárňach.

Ženšen

Zvýšenie sexuálnej aktivity je u tejto byliny dokázané. Pričíta sa jej pozitívny vplyv na sexuálne vzrušenie a pomáha mužom dosiahnuť erekciu. Ženšen po požití pôsobí na nervový systém a ovplyvňuje hladinu hormónov. Ženšen môžete konzumovať v podobe čaju, ktorý je možné pripraviť zo suchého aj čerstvého koreňa.

Šafran

Toto korenie sa používalo už v dávnej histórii. Šafran zlepšuje sexuálnu dysfunkciu, u žien prebúdza túžbu, u mužov odstráni problémy s erekciou. Kvalitný šafran môžete pridávať do bežných pokrmov, pridáva sa k mäsu, zelenine, je častou zložkou v pokrmoch obsahujúcich ryžu.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba sa používa už od nepamäti v čínskej medicíne. U tohto rastlinného extraktu boli preukázané pozitívne účinky na sexuálnu dysfunkciu u žien aj mužov. Podľa štúdií ginkgo biloba ovplyvňuje všetky sexuálne reakcie, teda túžbu, vzrušenie aj orgazmus. Aj tento preparát je na zohnanie v predajniach zdravej výživy.

Maca Peruánska

Maca Peruánska je koreňová zelenina, ktorá sa používa už v minulosti za účelom zvýšiť plodnosť, je používaná aj ako stimulant. Má obdobné účinky, ako predchádzajú potraviny.

Koreň je k dostaniu v predajniach zdravej výživy najčastejšie v podobe prášku. Vždy kupujte iba 100% macu. Jej chuť je možné prirovnať k muškátovému oriešku alebo škoricu a pridáva sa do sladkých jedál i koktailov.

Čokoláda

Pri čokoláde nie sú preukázané priame pozitívne účinky na výkony v posteli, po jej konzumácii sa vám však minimálne zlepší nálada. Jednou zo zložiek obsiahnutých v čokoláde je fenytylamín, čo je stimulant známy ako droga lásky. Tryptofán sa zase podieľa na produkcii serotonínu. Tieto pozitívne účinky nájdete iba pri kvalitnejšej čokoláde, ktorá obsahuje minimálne 70% kakaa.

Cesnak, korenie, chilli či iné pikantné potraviny zvyšujú tep, čo zrýchli krvný obeh a následne aj prekrvenie. Sexuálny apetít môže zvýšiť aj vanilka, škorica alebo mango, a to v klasickej podobe, ale aj v podobe vonných a masážnych olejov či sviečok. Pozitívny dopad na sexuálnu túžbu je ďalej pripisovaný zázvoru, zeleru či špargle.

Značka

Medzi jedny z najznámejších afrodiziak určené mužom patria prípravky Advance Nutraceutics, Ruf, Hot, Cobeco Pharma, Cobeco. Ženám sú určené afrodiziaká značky EROpharm a Clerex.

Cena

Cena preparátov má vplyv na kvalite. Tie najlacnejšie menej známe doplnky vás pravdepodobne svojou účinnosťou nijako neoslnia. Tieto afrodiziaká vyjdú na menej ako 5 eur, ale väčšinou sa jedná skôr o vyhodené peniaze. Lacnejšie afrodiziaká sú k dostaniu predovšetkým v sexshopoch.

Preto sa zamerajte predovšetkým na overené výrobky, ktoré poznáte z reklám, alebo na tie, ktoré vám odporučia priamo v lekárni. Cena kvalitných afrodiziak sa spravidla pohybuje v rozmedzí 9 – 22 eur. Tie najznámejšie vás však mnohokrát vyjdú aj na viac ako 43 eur.

Porovnať ceny afrodiziak

Otázky a odpovede

Čo je libido?

Výklad tohto slova nie je presne definovateľný. Pod týmto slovom si niekto môže predstaviť zväčšenie chuti na sex, čo je koniec koncov to najdôležitejšie, čo od konzumácie afrodiziakov očakávate. Libito je však spájané aj s potenciou či sexuálnou výkonnosťou. Pod označením libido sa môže ukrývať aj obyčajná príťažlivosť.

Pôsobí afrodiziaká spoľahlivo?

Spoľahlivosť týchto prípravkov nie je možné zaručiť každému. Na každého pôsobí niečo iné a inou silou, niektorí však môžu byť skôr sklamaní. Na vine môže byť telesná stavba aj nepoctiví výrobcovia. Preto sa zamerajte skôr na známejšie značky, venujte pozornosť užívateľským recenziám alebo sa na účinky jednotlivých výrobkov informujte priamo v lekárni.

Čo nepatrí medzi afrodiziaká?

Vašu sexuálnu túžbu všeobecne nezvýšia drogy, ktoré sú bohužiaľ hojne používané. Okrem alkoholu a marihuany užívajú niektorí tvrdé drogy ako extázu alebo kokaín. Drogy pochopiteľne pôsobia na vaše zmysly, ale nemajú žiadny vplyv na výkonnosť.

Vyhnúť by ste sa mali aj alkoholu. S jeho pomocou sa bezpochyby zbavíte zábran a pozitívny vplyv môže mať aj na sexuálne vzrušenie, avšak tu už všetky pozitíva končia. Najmä po vypití väčšieho množstva alkoholu môžete na všetky sexuálne výkony zabudnúť.

Záver

Prírodné afrodiziaká môžete užívať vo väčšom množstve aj ako bežnú zložku jedálnička. Medzi najlepšie prírodné afrodiziaká patria podľa odborných výskumov šafran, maca, ženšen, ginkgo biloga a čokoláda. Účinky týchto potravín nemusia byť úplne vyhovujúce, preto radšej mnohí siahnu po chemickej podobe afrodiziak.

U tých si však najskôr starostlivo preštudujte zloženie aj to, čo by sa vám malo podariť ich užívaním dosiahnuť. Hlavné je v tomto prípade ako rýchlo začnú pôsobiť a ako dlho potrvá, kým prestanú účinkovať. Vo chvíli, keď narazíte na prípravok, ktorý vám bude vyhovovať, nezanedbajte ani odporúčaný postup dávkovania.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo