Kondómy

Kondómy patria medzi najviac používané ochranné pomôcky pri sexe. Pomocou kondómu sa budete chrániť pred nechceným tehotenstvom, ale aj prenosnými pohlavnými chorobami. Vďaka kondómu si budete môcť užiť sex na plno a samotný sexuálny zážitok ešte viac vylepšiť. Pomôcť vám k tomu môžu vrúbkované alebo extra bezpečné kondómy.

Súčasná ponuka je veľmi pestrá ak dispozícii je mnoho rôznych podôb týchto pomôcok. Výber toho správneho kondómu by ste nemali podceniť. Iba vhodne zvolený kondóm vám zaistí pocit bezpečia a pohodlia. V dnešnej dobe je možné vyberať medzi rôznymi podobami týchto ochranných pomôcok. Pri výbere je nutné zvoliť správnu veľkosť aj dostatočne kvalitný výrobný materiál.

Porovnať ceny kondómov

Typy

Kondóm plní funkciu ochranného prostriedku a pred nechcením počatím by mal chrániť za každej situácie. Na trhu sú však k dostaniu kondómy rôznej odolnosti. Preto pri výbere zohľadnite aj to, či preferujete nežná alebo skôr drsný sex.

Nežný sex

Tí, ktorí preferujú nežný sex, môžu používať extra jemný kondóm. Tieto kondómy sú veľmi tenké a poskytnú vám intenzívnejšie splynutie. Tenké kondómy bývajú extra lubrikované. Extra tenké kondómy sa neodporúčajú používať začiatočníkom. Pokiaľ nemáte s používaním kondómov zatiaľ veľké skúsenosti, je vhodné začať s kondómom štandardnej hrúbky.

Drsný sex

Ak preferujete drsný a rýchly sex, bude pre vás vhodné siahnuť po oveľa odolnejšom variante. Extra silné kondómy ustoja nadmerne rýchle trenie aj častú zmenu polôh. Silný kondóm je naopak ideálny pre začiatočníkov a bez problémov si poradí aj s panenskou blanou.

Druh

V minulosti nebola ponuka kondómov nijak široká. K dispozícii bol iba kondóm štandardnej veľkosti. Dnes je však možné vyberať z rôznych druhov.

  • Štandardné – najbežnejší kondóm má dĺžku 17 cm, šírka je 54 mm. Všetky kondómy sú lubrikované.
  • Extra veľké/malé – kondómy malých alebo naopak väčších veľkostí.
  • Aromatizované – kondómy štandardnej veľkosti s rôznou vôňou.
  • Ultra jemné – umožní prežiť intenzívnejšie milovanie s väčším pocitom voľnosti.
  • Extra bezpečné – zosilnené kondómy vyrobené z prémiového latexu poskytnú väčší pocit bezpečia.
  • Vrúbkované – ich súčasťou sú stimulujúce výčnelky.
  • Pre alergikov – tieto kondómy neobsahujú latex

Veľkosť

Štandardná dĺžka kondómu sa pohybuje okolo 17 cm. Štandardná šírka je potom 52 – 56 mm. Táto veľkosť vyhovuje až 87% mužom. Bezpečný kondóm však môžu zaobstarať aj menej alebo naopak viac vybavení muži.

Aby ste zistili, aký veľký kondóm budete potrebovať, postačí zmerať dĺžku stoporeného penisu. Priemerný penis má dĺžku v stoporenom stave 13 – 15 cm.

  • Muži s dĺžkou do 10 cm, budú potrebovať kondóm so šírkou do 5 cm.
  • Pri dĺžke od 11 – 13 cm, budete potrebovať kondóm široký 4,8 – 5,2 cm.
  • Dĺžka väčšia ako 14 cm, vyžaduje kondóm so šírkou 5,6 – 6 cm.

Materiál

Najčastejším výrobným materiálom je latex. Tento materiál však nemôžu používať tí, ktorí sú na latex alergickí. Pre nich sú v ponuke bez latexovej varianty. Používa sa napríklad polyizoprén alebo polyuretán. Nevýhodou týchto materiálov je až niekoľkonásobne vyššia obstarávacia cena. Hypoalergénne kondómy je často možné kúpiť iba v sexshope alebo prostredníctvom internetových obchodov.

Latex

Kondómy z latexu sú tenké a dostatočne pružné. Ide o spoľahlivú ochranu pred prienikom spermií, vírusov i baktérií. Kondóm z latexu je veľmi prispôsobivý a jeho používanie je pohodlné.

Latex je však materiál, ktorý nevedie teplo a niektorí tak nemusia dostatočne cítiť zavedený penis. To však môže vyhovovať mužom s citlivým penisom, ktorí tak nemusia riešiť problémy s predčasným vyvrcholením. V kombinácii s latexovým kondómom nie je možné použiť lubrikant ani masážny olej na báze oleja. Použiť však môžete prípravky na báze silikónu alebo vody.

Polyizoprén

Je materiál, ktorý sa veľmi podobá latexu, avšak neobsahuje bielkoviny, ktoré môžu vyvolať nežiaducu alergickú reakciu. Kondómy z polyizoprénu sú silné, čo môže vyhovovať mužom s citlivým penisom. Aj v tomto prípade vám kondóm môže pomôcť s rýchlym vyvrcholením.

Polyuretán

Na rozdiel od predošlého materiálu je polyuretán tenší a veľmi dobre vedie teplo. Vyhovovať tak bude predovšetkým mužom so zníženou citlivosťou, ktorí riešia problémy s vyvrcholením.

Značka

V prípade kondómov je veľmi dôležitá aj značka. Voľnopredajné kondómy musia spĺňať všetky bezpečnostné normy a musia byť opatrené potrebnou certifikáciou. Na slovenskom trhu sú v najväčšom zastúpení kondómy značiek Durex, Pasante, EXS, Primeros. Ďalšie výrobky je možné kúpiť aj od Sico, London, Love Match a mnohých ďalších.

Cena

Výhodou kondómov je aj relatívne nízka obstarávacia cena. Balenie, ktoré obsahuje 3 ks, je možné kúpiť za menej ako 2 eur. 10 kusov kondómov možno zaobstarať od 5 – 17 eur. Zaobstarať však môžete aj extra veľké balenie s viac ako 100 ks kondómov. Jeho cena sa pohybuje od 43 – 86 eur.

Porovnať ceny kondómov

Otázky a odpovede

Je nutné zároveň s kondómom použiť lubrikant?

Vo väčšine prípadov možno zaobstarať kondómy lubrikované. V ich prípade nie je nutné lubrikanty používať. Použitie lubrikovaného kondómu je komfortné a použiť ho môžete pri rôznych formách styku.

Čo robiť keď kondóm praskne?

Ak budete používať kondóm správnym spôsobom, nemalo by k jeho prasknutiu dôjsť. Ak však predsa len táto situácia nastane, je vhodné vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše antikoncepciu, ktorú je možné použiť po sexuálnom styku. Dôležité však je s návštevou lekára neotáľať, čím skôr antikoncepciu použijete, tým je riziko otehotnenia menšie.

Na čo myslieť pred použitím kondómu?

Kondóm je spoľahlivou ochrannou pomôckou iba v prípade, keď ho budete používať správnym spôsobom. Aby ste mali istotu, že kondóm pred použitím nijako nepoškodíte, je vhodné balíček s kondómom neotvárať pomocou zubov. Kondómy sú výrobky, ktoré podliehajú dátumu spotreby. Preto nikdy nepoužívajte kondóm po záručnej dobe.

Záver

Kondómy sú jednoduché a cenovo dostupné ochranné pomôcky, ktoré sa postarajú o váš bezpečný pohlavný styk. Chrániť vás budú pred nechceným otehotnením aj pred rôznymi prenosnými chorobami. Medzi tie najčastejšie patrí kvapavka, syfilis a HIV. Na trhu nájdete kondómy rôznych veľkostí a podôb.

Najžiadanejšie sú latexové kondómy štandardnej veľkosti. Zaobstarať môžete kondóm obyčajný, parfumovaný aj vrúbkovaný. Ak patríte medzi 4% osôb trpiacich alergiou na latex, budete musieť siahnuť po bez latexovej variante. Každý kondóm je potom nutné používať správnym spôsobom, aby ste zabránili jeho možnému poškodeniu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.ilovex.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo