Basketbalové koše

Basketbal česky basketbal je ďalší z radu kolektívnych loptových hier, ktorý nie je nutné dlho predstavovať. Basketbal si pravdepodobne zahral vo svojom živote aspoň raz každý. Či už ako jeden z 5 hráčov v tíme, alebo ako jednotlivec, ktorý si vyskúšal iba streľbu na kôš. Princípom basketbalu je umiestniť čo možno najviac lôpt do koša a týmto spôsobom získať pre svoj tím bod.

Basketbal je populárny prakticky všade na svete, ktorého vznik je datovaný do roku 1891. Kolískou tejto loptovej hry sú Spojené štáty, kde bola už v roku 1932 založená IBF teda Medzinárodná basketbalová federácia.

Aby ste si mohli basketbal zahrať, budete potrebovať iba správny kôš a loptu. Na profesionálnej úrovni je nutné, aby bol basketbalový kôš umiestnený vo výške 3,05 metra. Obruč koša musí mať priemer 45 cm, hrúbka musí byť v rozmedzí 1,6 – 2 cm. Pre amatérov sú však k dostaniu koše, ktoré si môžu vybrať podľa svojich možností a žiadny dôraz nie je kladený ani na umiestnenie.

Domáce basketbalové koše majú mnoho podôb. Hádzať na kôš môžete vo vode aj na súši. Prvý kôš môžete kúpiť aj veľmi malým deťom, dospelým sú potom určené oveľa kvalitnejšie koše, ktoré môžu byť na stojane alebo pevne uchytené v stene.

Porovnať ceny košov

Typy

Basketbalové koše sú k dostaniu v niekoľkých podobách. Každý typ koša má svoje výhody a nevýhody a umožňujú vám kôš využívať pri vonkajšej aj vnútornej hre. To, či budete kôš používať vonku alebo doma, má vplyv na správny výber výrobného materiálu.

Stojanový kôš

Basketbalový kôš so stojanom je možné považovať za univerzálny. Táto varianta vám umožní kôš používať doma aj vonku. Stojanový kôš môžete podľa potreby prevážať. Pre ľahšiu manipuláciu majú niektoré stojanové koše pojazdné kolieska.

Stojanové koše sú k dostaniu vo vonkajšom aj vnútornom použití, pokiaľ teda nebudete kôš pravidelne upratovať, venujte pozornosť výrobnému materiálu. Prednostné kvalitnejších stojanových košov je možnosť nastaviť výšku stojana podľa vašich potrieb. Nastavenie výšky je pri jednotlivých košoch možné v rozmedzí 140 – 190 cm, 152 – 210 cm, 210 – 260 cm a 245 – 305 cm.

Kôš na stenu

Pokiaľ máte pre kôš pevne stanované miesto, môžete kúpiť variant, ktorý môžete umiestniť na stenu. Pred upevnením treba dobre zvoliť správnu výšku. Výhodou tohto typu je cenová dostupnosť. K dostaniu sú pochopiteľne aj veľmi robustné koše, ktoré sú vhodné skôr na komerčné využitie.

Trenažéry

Trochu stranou stoja väčšie trenažéry, ktoré sú určené na vnútorné použitie. Trenažér umožňuje trénovať streľbu na kôš vo dvojiciach. Súčasťou trenažéra je LCD displej, ktorý koša počíta. Trenažéry sú k dostaniu v pomerne veľkom cenovom rozmedzí, lacný trenažér urobí radosť deťom, pre dospelých sú k dostaniu robustnejšie oceľové konštrukcie.

Určenie

Basketbalový kôš je vhodný pre všetky vekové kategórie. Kôš by ste tak mali vyberať práve podľa možností jednotlivých používateľov.

Pre deti

Najmenším deťom sú určené nafukovacie koše. Tieto koše sú vhodné na vnútorné použitie, v lete ich však môžete umiestniť do bazéna. Vďaka tomu si zábavu užijú nielen deti, ale aj dospelí. Nafukovacie koše sú k dostaniu aj vo variante so stojanom.

Väčším deťom je možné kúpiť menšie koše so stojanom aj v závesnom variante. Pokiaľ preferujete koše na vnútorné použitie, budú ich súčasťou spravidla mäkké gumové alebo penové lopty. Malé závesné koše je možné pripevniť aj na dvere.

Pre dospelých

Starším deťom aj dospelým sú určené väčšie koše. Veľmi obľúbené sú predovšetkým jednoduché závesné koše. Kúpiť môžete samostatnú obruč, alebo kôš doplnený o zadnú dosku. Doska môže mať niekoľko podôb a dostupná je v niekoľkých veľkostiach. Starším sú potom určené kvalitnejšie a robustnejšie stojanové koše. Niektoré koše umožňujú pre väčšiu stabilitu naplniť stojan pieskom alebo vodou.

Veľkosť

Basketbalové koše sú pre väčšiu prehľadnosť rozdelené do niekoľkých skupín podľa veku hráčov.

U8 je kategória určená deťom mladším ako 8 rokov. Výška koša je 1,9 metra.

U10 je kategória vhodná pre deti do 10 rokov. Výška koša je 2,6 metra.

Deťom starším ako 10 rokov a dospelým sú určené koše s oficiálnou výškou 3,05 metra.

Tieto parametre však nie je nutné nijak striktne dodržiavať. Najmä pre občasných užívateľov je možné kôš vyberať podľa vlastných parametrov. Stojanové koše je možné v mnohých prípadoch výškovo nastaviť a koše na stenu jednoducho umiestnite vo výške, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

Doska

Súčasťou väčšiny basketbalových košov je rôzne veľká doska. Profesionálna doska musí mať rozmer 180 x 105 cm. Pri doske si všímajte nielen veľkosť, ale aj výrobný materiál.

  • Polyetylén – pre lacnejšie koše sú typické polyetylénové dosky. Tieto dosky sú náchylné na poškodenie a sú vhodnejšie skôr na občasné používanie.
  • Polykarbonát – pre náruživejších hráčov sú vhodnejšie polykarbonátové dosky. Tieto dosky sú pevnejšie, čo sa odráža aj na ich dlhšej životnosti. Polykarbonátová doska má však aj lepšie odrazové vlastnosti, materiál sa používa aj pre profesionálne basketbalové koše.

Obrúčka

Neoddeliteľnou súčasťou koša je aj obrúčka. Ako už bolo spomenuté, profesionálne koše musia mať obrúčku s priemerom 45 cm a hrúbkou v rozmedzí 1,6 – 2 cm. Pri rekreačných košoch nájdete obrúčky s priemermi 22, 32, 38 a 45 cm. Do obrúčok s priemerom 32 – 45 cm, sa zmestí štandardná lopta o veľkosti 7. Pre najmenších obrúčky sú určené gumové alebo penové loptičky s priemerom 12 cm.

Obrúčka je vo všetkých prípadoch vyrobená z ocele. Najbežnejšie sa jedná o oceľ s hrúbkou 16 mm, najmenšie obrúčky sú vyrobené z ocele s hrúbkou 7 mm.

Lacnejšie obrúčky sú pevné, drahšie obrúčky odpružené.

  • Pevná – obrúčka dostačujúca pre občasných hráčov
  • Odpružená – vhodná pre náruživejších hráčov aj profesionálov

Značka

Basketbalové koše môžete kúpiť v hračkárstve aj obchodoch so športovým tovarom. Značka hrá úlohu skôr vo chvíli, keď chcete kúpiť basketbalový kôš na pravidelné používanie. Kvalitný kôš kúpite napríklad od značky inSPORTline, Spartan, Wilson alebo Spalding. Deťom môžete zaobstarať kôš výrobcu Acra alebo Aga.

Cena

Malé koše určené deťom kúpite do 20 eur. V tejto cenovej kategórii je možné kúpiť nafukovacie koše alebo malé koše na stenu. Od 20 – 80 eur sú k dostaniu kvalitnejšie koše na stenu, ale aj menej kvalitné stojanové koše. Ak patríte k náruživým hráčom, môžete sa zamerať na cenové rozpätie 80 – 200 eur. Tu nájdete veľmi kvalitné stojanové aj závesné koše.

Porovnať ceny košov

Otázky a odpovede

Aké príslušenstvo je možné ku košu zaobstarať?

Niektoré koše umožňujú v prípade potreby dokúpiť náhradnú sieť na kôš. Žiadne ďalšie príslušenstvo k samotnému košu kúpiť nemožno. Pre hru však budete potrebovať vhodnú loptu a pumpu na jej nafúknutie.

Prečo mať doma basketbalový kôš?

Basketbalový kôš je veľmi vhodný na odreagovanie. Po náročnom dni sa prostredníctvom neho upokoja deti i dospelí. Zahádzať na kôš si môžete ako jednotlivec, alebo je možné zapojiť všetkých členov rodiny.

Hoci sa môže zdať streľba na kôš jednoduchou záležitosťou, môžete počas tejto činnosti spáliť mnoho kalórií. Hranie basketbalu sa prirovnáva k aeróbnemu cvičeniu, tento pohyb má blahodarný vplyv aj na cievny systém a srdce.

Akú basketbalovú loptu vybrať?

Basketbalové lopty sa líšia výrobným materiálom aj veľkosťou. Štandardná veľkosť je veľkosť 7. Pre ženy je možné kúpiť loptu veľkosti 6, deťom kúpite loptu s veľkosťou 5 alebo 3. Výrobným materiálom je guma, syntetická alebo pravá koža. Najlacnejšie sú gumové lopty, ktoré nie sú nijak kvalitné. Najviac sú zastúpené lopty vyrobené zo syntetickej kože, ktoré majú najlepší pomer cena/výkon.

Záver

Basketbalový kôš vám poskytne mnoho zábavy a prispeje aj k zlepšeniu zdravia všetkých členov rodiny. Výhodou tohto príslušenstva je cenová dostupnosť a celková nenáročnosť. Okrem klasickej podoby koša je možné kúpiť aj nafukovací kôš, ktorý poteší najmenšie deti a vďaka ktorému si môžete spríjemniť čas strávený v bazéne.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo