Depilátory

Nielen v lete sa snažíme dosiahnuť hladkú pokožku bez chĺpkov. Najčastejšie sa saténovo hladkú pokožku snažíme dosiahnuť pomocou depilácie či epilácie. Každý z týchto postupov má samozrejme množstvo výhod i nevýhod, ktoré by sme mali zvážiť, než sa rozhodneme si niektorý z týchto prístrojov zakúpiť.

Porovnať ceny depilátorov

Rozdiel medzi depilátorom a epilátorom

Aký je teda medzi týmito postupmi rozdiel? Depilácia je vlastne holenie, teda usekávanie chĺpkov tesne pri pokožke na druhú stranu epilácií odstraňujeme aj korienky chĺpkov. Okrem mnohých rôznych postupov depilácie, ktoré si uvedieme nižšie, sa veľmi často na depiláciu používa práve depilátor.

Depilátor funguje na rovnakom princípe ako pánsky holiaci stojok, čo znamená, že hlava holiaceho strojčeka je vybavená pohyblivými manžetami, ktoré sú schopné efektívne kopírovať krivky nášho tela. Veľkou výhodou depilátora je skutočnosť, že je táto procedúra bezbolestná, a to aj vďaka tomu, že je prakticky nemožné sa pri použití depilátora porezať.

Ďalšou výhodou depilátora oproti štandardným pinzetovým epilátorom je to, že ho môžete použiť pri akejkoľvek dĺžke chĺpkov. Medzi výhody potom môžeme určite zahrnúť aj rýchlosť depilácie, pretože oholenie chĺpkov depilátorom je oveľa rýchlejšie ako práca s epilátormi.

Nevýhodou je samozrejme to, že efekt depilácie nie je taký dokonalý a dlhodobý ako po epilácii, napríklad ženám s tmavšími chĺpkami sa môže stať, že jednotlivé folikuly budú viditeľné (korienky).

Epilátor funguje na princípe odstraňovania chĺpkov vrátane korienkov na čo využíva buď pinzety v hlavici strojčeka alebo IPL svetlo. Pokiaľ však budeme porovnávať len prístroje v cenovej relácii musíme zdôrazniť, že epilácia je proti depilácii bolestivá. A ľahšie dôjde k podráždeniu či začervenaniu pokožky, navyše pri krátkej dĺžke chĺpkov býva epilácia neefektívna a je nutné počkať na dorastenie do správnej dĺžky.

Výraznou výhodou proti depilátorom je však dlhodobejší efekt hladkej pokožky a tým pádom menej času stráveného snahou tento efekt dosiahnuť.

Ako vybrať depilátor?

Hoci nepatrí výber depilátora medzi tie zložitejšie voľby, je nutné, aby sme boli s výrobkom spokojní zvážiť niekoľko základných aspektov.

Na ktoré partie ho budeme používať

Pokiaľ budeme chcieť depilátor používať iba na nohy, bude nám stačiť základný model so širšou hlavicou. Ak však hľadáme depilátor, ktorý pôjde použiť aj na tvár alebo intímne partie je vhodné voliť depilátory, ktoré majú v základnom balení rozdielne nadstavce.

Depilátory na rôzne partie tela by tiež mali mať nastaviteľný výkon, pretože napríklad v oblasti tváre alebo slabín spravidla nastavujeme nižší výkon, aby nedošlo k podráždeniu.

Mokré alebo suché holenie

Pri výbere depilátora by sme si mali medzi základnými otázkami zodpovedať, či máme záujem o strojček, ktorý sa používa na sucho alebo napríklad priamo v sprche na mokro. Depilačné strojčeky, ktoré vedia obe tieto funkcie nazývame Wet & Dry.

Depilačný strojček s týmto označením môžeme z vlastných skúseností vrelo odporučiť. Wet & Dry depilačné strojčeky, ktoré je možné použiť práve v sprche menej často spôsobujú nepríjemné podráždenie kože.

Podľa napájania

Pri výbere napájania depilačného strojčeka volíme druh napájania. V obchodoch sa tak môžeme stretnúť s depilátormi napájanými zo siete, napájanými batériami, napájanými akumulátorom či depilátormi, kde je možné napájanie kombinovať.

Depilátor s napájaním zo siete

Depilátory s napájaním zo siete nás samozrejme limitujú tým, že je možné ich použiť iba blízko zásuvky. Ich výhodou je však vyšší výkon ako pri depilátoroch na batérie. Depilátory na batérie patria medzi tie lacnejšie modely, ale okrem celkovo nižšieho výkonu ich výkon v dobe používania aj naďalej klesá, podľa toho, ako sa batérie postupne vybíjajú.

Depilátory akumulátorové sú vhodnou voľbou pre ženy, ktoré často cestujú a potrebujú tak použiť depilátor napríklad aj na toaletách v kempe, kedy býva problém zohnať zásuvku.

Depilátor s akumulátorom

Kvalitnejšie modely depilátorov s akumulátorom dosahujú porovnateľný výkon s depilátormi sieťovými. Najlepšou možnou voľbou sú potom depilátory, kde je možné využiť ako sieťové napájanie, tak akumulátor. Životnosť depilačného strojčeka totiž nie je obmedzená len životnosťou akumulátora a môžete ho zároveň využívať aj keď nie je poruke žiadna zásuvka.

Podľa typu

Základné typy depilátorov sme si naznačili už v prvom bode. Jedná sa o depilátory tvárové a klasické depilátory. Priamo tvárové depilátory sú malé a veľmi diskrétne spravidla napájané batériami. Tieto depilátory často vyzerajú ako rúž a je možné ich použiť naozaj rýchlo.

Klasický depilátor potom funguje a vyzerá podobne ako klasický pánsky holiaci strojček. Existujú však aj voskové depilátory, ktoré sú napájané batériami a nanášate za ich pomoci na svoju pokožku rovnomernú vrstvu vosku.

Výrobca a rad predajcov ho síce radí medzi depilátory, ale my by sme si dovolili povedať, že sa jedná skôr o epiláciu, pretože pri správnej funkcii a používaní by mal chĺpok odstrániť aj s korienkom.

Funkcia depilátora

Depilátory potom môžeme voliť aj podľa ich špeciálnych funkcií, napríklad či majú LED diódu ako osvetlenie na zle viditeľné miesta. Výkyvnú hlavicu pre dokonalé a ľahké oholenie všetkých kriviek. Či či ich hlavica disponuje aj prúžkom z aloe vera na upokojenie pokožky.

Moderné depilátory, ktoré často nazývame aj ako múdre depilátory bývajú vybavené dvoma hlavicami a dajú sa tak použiť na rôzne časti tela.

Spravidla sú vybavené vyššie uvedeným LED osvetlením a ich najzaujímavejšou vlastnosťou je potom to, že sa automaticky spustí pri dotyku s pokožkou. Chytrý depilátor môžeme okrem zásuvky nabíjať aj pomocou USB kábla cez počítač.

Ak váhame medzi tým, či chceme epilovať alebo depilovať môžeme voliť aj kombinované strojčeky, ktoré obsahujú depilačnú aj epilačnú hlavicu. Vďaka tomu môžeme menej citlivé telesné partie epilovať a tie citlivejšie depilovať.

V prípade batériových, ale hlavne akumulátorových depilačných strojčekov sú veľmi praktické indikátory batérie, ktoré dopredu hlásia stratu výkonu z dôvodu nízkeho príkonu energie.

Vrelo potom odporúčame voliť depilátory s ergonomickým úchopom a pokiaľ možno aj protišmykovou úpravou. Tieto funkcie nielen pomôžu s jednoduchou manipuláciou, ale predovšetkým majú bezpečnostnú funkciu.

Príslušenstvo

Aj jednotlivé modely depilátorov na trhu sa líšia svojim príslušenstvom, zoženiete tak modely, ktoré ponúkajú najrôznejšie vychytávky.

  • Zrkadlo – patrí medzi základné príslušenstvo, ktoré sa pridáva tak nejako z povinnosti, pretože väčšina ľudí má predsa len doma zrkadlo či malé zrkadlo a rozhodne tak toto príslušenstvo nepovažujeme za veľké plus.
  • Cestovné puzdro – je veľmi praktické, pretože ochráni depilátor aj pri cestách ako je dovolenka alebo služobná cesta.
  • Zastrihávacia hlavica – sa už považuje za nadštandardné príslušenstvo a určite sa hodí pri úprave dlhších chĺpkov.

Ceny

Ceny depilátorov sa pohybujú od 10 eur do 80 eur, pričom obstarávacia cena depilátora je závislá na vyššie uvedených parametroch. Ako je napájanie, regulácia výkonu, typ depilátora, ďalej potom príslušenstvo, možnosť použitia za mokra a sucha a pod.

Cena do 20 eur

Depilátory s obstarávacou cenou do 20 eur sú väčšinou depilátory, ktoré sú napájané bežnými batériami a vydržia v prevádzke len niekoľko desiatok minút.

Následne je nutné vymeniť batérie. Tieto depilátory je možné používať spravidla iba za sucha a býva veľmi komplikované zakúpiť novú holiacu hlavicu. Väčšinou tak po otupení hlavice nezostane nič iné ako kúpiť celý nový depilátor.

Cena do 40 eur

Depilátory, ktoré sa pohybujú v cenovej hladine 20 – 40 eur sú už mnohokrát vhodné aj do sprchy a môžu aj LED svetielko či reguláciu rýchlosti. Veľakrát v tejto cenovej relácii nájdete aj modely s príslušenstvom. Okrem toho k týmto modelom už na trhu bežne zoženiete aj náhradné hlavice.

Cena do 80 eur

V cenovej relácii 40 – 80 eur sa už pohybujú tie najlepšie modely depilátorov, ktoré majú všetky možné vychytávky a príslušenstvo už súčasťou balenia, nechýbajú často ani náhradné hlavice ako napríklad zastrihávač.

Porovnať ceny depilátorov

Údržba

Údržba depilátorov je rozdielna na základe toho, či má odnímaciu hlavicu alebo nie. Depilátory s odnímacou hlavicou môžeme udržovať pod prúdom tečúcej vody, respektíve hlavicu môžeme dať pod prúd tečúcej teplej vody.

Pokiaľ sa však jedná o depilátor bez odnímateľnej hlavice musí sa depilátor čistiť iba štetcom, kedy sa z neho odstraňujú opatrným vymetaním prichytené chĺpky, ktoré zostali v hlavici.

Depilátory na tvár, ktoré sú v dizajne rúžu majú navyše zásobníky na chĺpky, takže ich nezabúdajte pravidelne vysypávať.

Značky

Medzi najznámejšie značky v oblasti dámskej depilácie patrí bezpochyby Braun, Philips, ale aj Veet či Remington. Na trhu potom samozrejme nájdete aj množstvo menej známejších značiek, ktoré ponúkajú tovar porovnateľnej kvality.

Možnosti depilácie

Okrem vyššie uvedených depilátorov môžeme na depiláciu používať aj iné metódy.

Za základné depilačné metódy sa samozrejme považuje používanie dámskych paličiek, najmä jednorazových. Tieto holítka sa líšia počtom čepieľok, ale aj tým, či majú opasok napustený aloe vera pre upokojenie pokožky.

Jednorazové holítka

Pri používaní jednorazových paličiek potom dôrazne odporúčame používať aj penu na holenie, ktorá minimalizuje podráždenie pokožky. Bežné jednorazové holítka, ale aj holítka s vymeniteľnou hlavou sa tešia veľkej popularite, pretože oholenie chĺpkov je veľmi rýchle a bezbolestné.

Depilačné krémy

Ďalšou možnosťou depilácie sú potom depilačné krémy, depilácia z týmito krémami je veľmi rýchla a bezbolestná navyše má dlhodobejší efekt ako depilácia za pomoci holítok. Depilačné krémy sa používajú tak, že na pokožku, ktorú chcete depilovať, nanesiete trochu depilačného krému a necháte podľa návodu výrobcu niekoľko minút pôsobiť.

Po odporúčanej dobe pôsobenia odporúčame skúsiť stierkou zotrieť len kúsok krému, aby ste zistili, či bola doba pôsobenia dostatočná a stierate krém aj s chĺpkami.

Na druhú stranu odporúčame si dať pozor na to, aby ste krém nenechali na pokožke nanesený príliš dlho, pretože potom môže dôjsť k silnému podráždeniu pokožky, a dokonca až k jej popraskaniu, čo je veľmi bolestivé.

Rovnako dôrazne odporúčame si na každý depilačný krém urobiť alergénny test, rovnako ako pri farbách na vlasy. Teda naniesť trochu krému len na kúsok pokožky cca 1-2 cm, krém nechať pôsobiť pár minút a následne ho umyť, potom odporúčame počkať ešte 48 hodín a až potom začať s vlastnou depiláciou. Najznámejšími výrobcami depilačných krémov sú značky Opilca a Veet.

Depilačné pásky

Depiláciu môžeme podľa mnohých zdrojov vykonávať aj formou depilačných pások, v tomto prípade však už ide opäť skôr o epiláciu, pretože dochádza k vytrhávaniu chĺpkov spolu s korienkami.

Najčastejšie otázky

Najčastejšie sa ženy ohľadom depilácie pýtajú na jej správny postup pri práci s depilátorom. Práca s depilátorom je pritom veľmi jednoduchá a nenáročná, všetko býva vysvetlené v priloženom návode či videách od výrobcu. Je tu však niekoľko vecí, ktoré by sme si mali po depilácii dať pozor.

Nohy si neholíme na poslednú chvíľu

Jednou zo základných chýb, ktoré sa u žien často opakujú je oholenie na poslednú chvíľu a očakávajú, že pokožka bude vyzerať dobre ihneď. Pritom práve chvíľu po oholení hrozí, že pokožka môže trochu začervenať, čo pôsobí dosť nepekne av prípade použitia siloniek to môže byť aj nepríjemné či ľahko bolieť.

Čerstvo oholené nohy si hneď neopaľujeme

Ďalšou veľmi častou chybou je skutočnosť, že mnoho ľudí sa ide po depilácii opaľovať, pritom zabúdajú, že ich pokožka dostala ľudovo povedané „zabrať“ už vlastnou depiláciou, a navyše stratila aj prirodzený ochranný film. Nielen, že sa rýchlejšie spáli, ale môže dôjsť aj k bolestivej vyrážke.

Výber správnej kozmetiky na čerstvo oholené partie

Veľmi dôležitý je aj výber správnej kozmetiky na čerstvo oholenú pokožku, ak si depilujete podpazušie neodporúčame potom používať kozmetiku s alkoholom, okrem krátkeho intenzívneho pálenia sa môže dostaviť aj dlhodobejšie podráždenie.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo