Epilátory

Najobľúbenejšie typy epilátorov

Dokonale hladká pokožka je snom mnohých žien, ale zbavenie sa nežiaducich chĺpkov štandardným holením zaberá veľa času a môže byť aj značne nepríjemné. Navyše mnohokrát zistíte, že tam zase pár chĺpkov zostalo.

Navyše holenie napríklad v oblasti slabín môže byť aj bolestivé. S tým nám našťastie už pomáhajú moderné prístroje ako sú napríklad epilátory. Epilácia na rozdiel od depilácie totiž odstraňuje chĺpky vrátane korienku, čo ocenia najmä ženy s tmavými chĺpkami, pretože sa po bežnej depilácii stáva, že sú korienky vidieť. Navyše epilácia má dlhodobejší účinok ako štandardná depilácia.

Výber epilátora sa môže zdať byť trochu zapeklitým problémom, ale nasledujúce riadky by vám mali s jeho výberom pomôcť.

Porovnať ceny epilátora

Ako vybrať epilátor?

Na trhu sa stretávame s rôznymi druhmi elektrických epilátorov, ktoré sa líšia svojou konštrukciou, cenou, príslušenstvom, ale predovšetkým typom. Pokiaľ máte záujem o epiláciu a nechcete sa trápiť voskom alebo cukrovou pastou je pre Vás elektrický epilátor jasnou voľbou.

Typy epilátorov

Medzi základné druhy elektrických epilátorov počítame 4 druhy, ktoré sa líšia predovšetkým svojou konštrukciou.

Epilátor s pružinovou cievkou

Najstarším a asi najznámejším typom epilátora je epilátor s pružinovou cievkou, ktorý funguje na princípe pružiny v tvare špirály. Túto špirálu potom musíte držať pri určitej partii tela, ktorú chcete epilovať. Práve tento nástroj bol až neskôr vyvinutý v elektrickom prevedení, aby bola epilácia rýchlejšia a menej náročná na prácu.

Táto tradičná metóda epilácie je pomerne bolestivá, pretože okrem samotného vytrhávania chĺpkov si môžete jednoducho priškripnúť aj kožu. S týmto typom epilátora sa ešte môžete stretnúť, pretože sa sem tam ešte používa ako epilátory na tvár.

Rotujúci epilátor

Ďalším typom epilátora, ktorý sa na trh dostal neskôr bol rotujúci epilátor, respektíve epilátor s rotujúcimi diskami. Tieto kovové rotujúce disky vytrhávali chĺpky, keď sa prekryli. Hoci bola epilácia stále bolestivá, už sa tak často nestávalo, že by ste si priškripli aj kožu.

Pinzetový epilátor

Najmodernejším mechanickým epilátorom je potom pinzetový epilátor, ktorý je veľmi šetrný a bolestivosť sa znateľne znížila. Pinzetové epilátory majú niekoľko doštičiek s pinzetami, ktoré zachytávajú chĺpky a vytrhávajú ich aj s korienkami.

IPL epilátor

IPL epilátory sú špeciálnym typom epilátorov, ktoré na bezbolestnú epiláciu využívajú fotoepiláciu. IPL epilátor funguje na základe termolýzy, kedy je chĺpok zahrievaný na teplotu 70 °C, chĺpok pri tejto teplote vypadne, ale pokožka a podkožie zostane nepoškodené. Niekedy sa môžeme u IPL epilátorov stretnúť aj s označením ako laserové epilátory.

Epilátor na tvár

Špecifickým typom je potom epilátor na tvár, súčasné epilátory na tvár fungujú rovnako ako pinzetové epilátory, ale majú podstatne menší valček. Pre detailnejšiu prácu treba v oblasti obočia.

Ako vybrať pinzetový epilátor?

Pokiaľ sa rozhodnete pre pinzetový epilátor, mali by ste vyberať podľa nasledujúcich parametrov, ktoré sú pre výber ideálneho modelu kľúčové.

Počet pinziet

Pinzetové epilátory vyberáme predovšetkým podľa počtu pinziet, pretože čím vyšší počet pinziet tým rýchlejšia je epilácia, ale pokiaľ na pinzetový epilátor nie ste zvyknutí, tak musíme upozorniť, že epilácia s viacerými pinzetami s bežným epilátorom je bolestivejšia.

Pre začiatočníkov s epiláciou pomocou pinzetového epilátora teda odporúčame používať epilátory so začiatočníckou hlavicou, ktorá má spravidla 25 pinziet. Skúsenejší užívatelia epilátorov potom volia hlavice s väčším počtom pinziet, pretože už majú navyklú pokožku a sú zručnejšie.

Samozrejme, že epilácia s menším počtom pinziet trvá podstatne dlhšie a nie je toľko efektívna, ako epilácia napríklad s hlavicou so 70 pinzetami.

Podľa pridaných funkcií

V súčasnej dobe sú však aj pinzetové epilátory s chladiacim systémom, ktoré pomáhajú znižovať bolestivosť epilácie a tá je tak takmer bezbolestná.

Podľa možnosti použitia

Pinzetový epilátor vyberáme aj podľa toho, či ho chceme používať aj vo vode, pretože základné modely epilátorov nie sú vodotesné ani vodeodolné. Vodeodolné epilátory, ktoré sú vhodné na použitie ako na sucho, tak vo vode označujeme Wet & Dry epilátor.

Výmena nástavcov

Ak chcete používať epilátor po dlhšiu dobu je praktickejšie voliť modely, kde sa dajú vymeniť hlavice. Či už sa jedná o hlavice s rozdielnym počtom pinziet alebo veľkosť hlavice či hlavice masážne.

Pri lepších modeloch potom môžete voliť pinzetové epilátory, ktoré je možné výmenou hlavice zmeniť na depilačný strojček a ten tak použiť na citlivejšie partie. S bolestivosťou potom môžu pomôcť aj masážne nástavce. K lepším modelom sa potom dodávajú aj peelingové hlavice, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky a môžete tak predísť zarastaniu chĺpkov.

Nastaviteľná rýchlosť

Aby bol epilátor vhodný na použitie na viacerých častiach tela odporúčame voliť epilátory s možnosťou nastavenia rýchlosti. Vyššie rýchlosti sú vhodné najmä na holenie nôh, pretože sa jedná o väčšiu plochu a pokožka nie je taká citlivá napríklad ako na tvári alebo podpazuší, kde je vhodné voliť rýchlosť nižšiu.

Hlasitosť

Tak ako mnoho iných elektrických spotrebičov aj elektrické epilátory vydávajú hluk, ktorý nás v prílišnej miere môže dráždiť, najmä ak sa budete potrebovať holiť aj mimo domova.

Drôtový alebo bezdrôtový

Základné modely bývajú na klasické drôtové pripojenie, ich použitie je samozrejme obmedzené na zdroj elektrickej energie. Vyššie modely potom pracujú s dobíjacími akumulátormi, takže ho v prípade potreby môžete použiť napríklad aj keď vyrazíte za dobrodružstvom pod stan. Medzi lacné modely patria epilátory na batérie, ktoré môžete kedykoľvek vymeniť.

Hoci sa na jednu stranu môže zdať používanie epilátorov na akumulátor alebo batérie výhodnejšie je dôležité zdôrazniť, že tieto epilátory majú nižší výkon ako klasický drôtový a ako klesá energia batérie, klesá aj výkon epilátora. Najlepším riešením sú kombinované epilátory, teda epilátory, ktoré sú na akumulátor, ale dajú sa používať aj pripojené zo siete.

Podľa funkcií navyše

Na trhu sa môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré majú napríklad integrované svetielko vo forme LED diódy, ktorá má poslúžiť na to, aby bolo lepšie vidieť na zle dostupné miesta na všetky chĺpky.

Veľmi praktickou funkciou navyše je potrebná protišmyková rukoväť, ktorá sa stará predovšetkým o bezpečie počas epilácie alebo výkyvná hlava epilátora, vďaka ktorej sa dostanete aj do zle dostupných miest.

Ako vybrať IPL epilátor?

Než si zaobstaráte IPL epilátor, mali by ste vedieť, že tieto epilátory pracujú s melanínom v chĺpkach, ak teda máte svetlé chĺpky nemusia tieto epilátory fungovať správne a epilácia môže byť málo efektívna.

Rovnako pokiaľ máte kožné problémy alebo by ste boli tehotná je vhodné sa poradiť s lekárom či edukovanou kozmetičkou. Ak uvažujete o obstaraní IPL epilátora mali by ste vyberať podľa niekoľkých základných technických parametrov.

Veľkosť okienka

Veľkosť okienka, kde preblikáva svetlo je veľmi dôležitá, pretože určuje veľkosť plochy, ktorú budete môcť na jedno prebliknutie svetla epilovať. Pokiaľ tak chcete epilovať najmä väčšie plochy na tele, malo by byť okienko väčšie, pretože epilácia je potom rýchlejšia.

Nástavce

Opäť sa dostávame k otázke ohľadom častí tela, ktoré budete chcieť epilovať, pretože ak budete chcieť epilovať iba nohy je základný väčší nástavec dostačujú. Ak budete chcieť epilovať aj tvár či iné partie je dôležité vyberať modely aj s menšími nástavcami.

Regulácia zábleskov

Každý z IPL epilátorov disponuje reguláciou zábleskov, niektoré lepšie modely majú túto reguláciu automatickú. Ak si však zaobstaráte epilátor s manuálnym nastavením zábleskov je nutné venovať pozornosť tomuto parametru.

Nemusíte sa však manuálneho nastavenia obávať, priložené návody sú ohľadom tohto nastavenia veľmi podrobné a pokiaľ by ste si nastavili prílišnú intenzitu pocitovo hneď spoznáte a na ďalšie miesto už nastavíte menej zábleskov.

Počet zábleskov

Počet zábleskov, ktoré sú u IPL epilátorov udávané nám určujú životnosť epilátora, pretože nám udáva, koľko zábleskov je epilátor schopný celkovo vyvinúť. Je to teda podobné ako pri žiarovkách, kde máme danú životnosť v hodinách.

Na jednu epiláciu celého tela potom väčšinou potrebujete asi 400 zábleskov. Štandardný počet zábleskov sa u epilátorov pohybuje medzi 50 000 zábleskami u lacnejších modelov a až 400 000 u tých s najdlhšou životnosťou.

Nezabudnite však na to, že epilácia IPL epilátorom sa nevykonáva tak čsto ako depilácia alebo epilácia pinzetovým epilátorom, takže sa aj IPL epilátor s nižším počtom zábleskov môže stať vašim pomocníkom na niekoľko rokov.

Ďalším parametrom, ktorý je spoločný pre oba prístroje je potom skutočnosť, či je epilátor určený pre mužov aj ženu. Hoci je väčšina predávaných modelov unisex. Muži určite ocenia inú farbu ako ružovú alebo fialovú.

Značky

Medzi najznámejšie značky u klasických epilátorov patria predovšetkým firmy Braun, Remington, Philips ďalej aj Rowenta či Panasonic. V oblasti IPL epilátora patrí k najrozšírenejším epilátorom Braun, Panasonic a Remington, menej často sa stretnete aj s výrobkami značiek Beurer alebo Eta.

Ceny

Cenová relácia u epilátorov je vďaka rozličným parametrom pomerne široká, tie najlacnejšie modely zoženiete už rádovo pár desiatok eur, tie najprepracovanejšie modely z radu IPL epilátorov potom môžu dosahovať na obstarávaciu cenu 600 eur.

Do 40 eur

Ako sme už uviedli vyššie najlacnejšie pinzetové epilátory zaobstaráte už asi od 15 eur, tieto modely majú však menšie hlavice s počtom pinziet okolo 20 a majú tiež nižší výkon. Tie najlacnejšie kúsky sú väčšinou epilátory na batérie.

S trochu vyššou cenou, ale stále do 40 eur potom zoženiete aj modely akumulátorové. U všetkých vyššie uvedených však počítajte, že výsledok epilácie nebude dokonalý.

Od 40 eur do 120 eur

V tejto cenovej relácii už nájdete lepšie pinzetové epilátory, ktoré dosahujú počet pinziet okolo tridsať, a navyše aj s reguláciou rýchlosti. Rovnako už môžete zohnať Wet & Dry epilátory. Vyberať môžete z epilátorov do siete aj epilátorov na akumulátor s už slušnou výdržou batérie okolo 40 minút.

Od 120 eur do 200 eur

Epilátory z tejto cenovej kategórie už zahŕňajú aj lacnejšie modely IPL epilátorov a tie najlepšie pinzetové epilátory často už s bohatým príslušenstvom. Pinzetové epilátory z tejto skupiny Vám zaručia skvelé výsledky.

Od 200 eur

Táto cenová relácia pokrýva tie najdokonalejšie pinzetové epilátory, ktoré sa od štandardnej ponuky líšia napríklad svojim dizajnovým prevedením. Najväčšie zastúpenie v tejto kategórii však majú IPL epilátory, ktorých cena bežne siaha až 590 eur.

Porovnať ceny epilátora

Údržba

Klasické elektrické pinzetové epilátory mávajú odnímateľné hlavice, ktoré je možné umyť pod prúdom teplej vody. Existujú však aj epilátory s čistiacou stanicou, ktoré odvedú túto prácu za Vás, a navyše epilátor aj vydezinfikujú. Len pozor na modely, ktoré nie je možné umyť pod tečúcou vodou, tie sa musia spravidla čistiť iba štetcom, ale ruku na srdce nikdy neodstránite z epilátora všetko.

Príslušenstvo

Súčasťou základnej sady býva celý rad príslušenstva k tým lepším modelom si potom môžete dokúpiť príslušenstvo podľa vlastného uváženia.

Zrkadlo

Býva často základným príslušenstvom, ktoré by ste asi nikdy ani neriešili, pretože už ho určite máte doma.

Cestovné púzdro

Je na druhú stranu veľmi praktické, najmä ak často cestujete a plánujete tak epilátor používať aj mimo domova. V prípade, že nie je cestovné puzdro súčasťou balenia odporúčame si ho obratom zakúpiť, aby pasovalo na Váš model epilátora.

Nadstavec na pedikúru

Je tiež veľmi praktickým a zaujímavým doplnkom. Úprimne, kto z nás si nájde v každodennom zhone čas na riadnu starostlivosť o naše nohy. S týmto praktickým nástavcom to zvládnete rýchlosťou blesku.

Zastrihávací nadstavec

Ocení každý, kto zápasí s hustejším ochlpením a často býva obľúbený u mužov. Ide vlastne o veľmi praktický nástavec, ktorý môžeme použiť pri úprave dlhších chĺpkov.

Nadstavec na napnutie pokožky

Nepatrí nijak často k základnému vybaveniu, čo je škoda, pretože vďaka nemu dosiahnete rýchlejšie dokonalú epiláciu. Keď pokožku napne, môže epilátor zachytiť viac chĺpkov.

Záver

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať výber toho správneho epilátora pomerne náročnou voľbou, dúfame, že sme Vám s tým dokázali pomôcť a osvetliť tie najdôležitejšie parametre.

Pre tých, ktorí chcú mať stále dokonale hladkú pokožku, ale nechcú sa epilácii venovať často a hlavne ju mať bezbolestne je najlepšou voľbou IPL epilátor, na druhú stranu je nutné akceptovať jeho vyššiu obstarávaciu cenu.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.nay.sk, www.holime.eu, www.hej.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Kúpila som si pred rokom epilátor značky Braun a som s ním spokojná. Chcela by som do budúcnosti si kúpiť Epilátor Philips Lumea IPL Series 9900 BRI977/00 počula som naň samé dobré recenzie, ale zatiaľ ma odrádza jeho vyššia cena a preto si ho nemôžem zatiaľ zaobstarať.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo