Helmy na kolobežky

Šport je krásna, ale aj nebezpečná záľuba. Najvážnejšie úrazy, ktoré sa môžu pri športe stať, sú potom úrazy hlavy. Predchádzať vážnym zraneniam je pritom veľmi jednoduché. Stačí mať iba správnu prilbu. Povinnosť nosiť ochrannú prilbu majú iba deti do 18 rokov. Tie by sa bez helmy nemali pohybovať na bicykli, kolobežke, odrážadle ani na kolieskových korčuliach. Nie každý dospelí je však pri jazde na kolobežke či inom podobnom dopravnom prostriedku helmou vybavený.

Ochranná helma vám zaistí ochranu v prípade pádu a výrazným spôsobom minimalizuje poranenie hlavy. Helma však nemusí byť iba bezpečnostným, ale aj štýlovým prvkom. V obchodoch nájdete helmy mnohých farieb, veľkostí i tvarov a vybrať tú správnu tak nie je zase také náročné.

Helmu na kolobežku budete vyberať podľa potrieb užívateľa a mieste, kde sa na kolobežke najčastejšie pohybujete. U detí je najdôležitejšie zvoliť správnu veľkosť, materiál a design. Ako už bolo povedané, v ich prípade je ochranná prilba povinnosťou. Dospelí potom pri výbere zohľadnia aj miesto, kde sa na kolobežke pohybujú.

Kvalitnejšiu helmu budete potrebovať pri rýchlej športovej a fitness jazde. S jednoduchším prevedením si vystačíte pri vychádzkach po meste. Najdôležitejšie je zvoliť správnu veľkosť, dôležité je, aby helma bola skutočne funkčná. Vami vybraná helma by mala spĺňať všetky potrebné normy.

Porovnať ceny heliem

Typy

Helmy na kolobežku majú niekoľko rôznych podôb. Najčastejšie sa kupujú klasické helmy, ktoré tvoria pevná škrupina. Kúpiť môžete aj helmu s mäkkou škrupinou, nosenie takého helmy je pohodlnejšie, pretože helma je o niečo ľahšia. Vyraziť môžete v streetovej helme, ktorá vás na prvý pohľad zaujme svojim moderným vzhľadom. Vyznávači adrenalínovej jazdy budú potrebovať maximálne bezpečnú helmu s vnútorným polstrovaním.

Pevné helmy na kolobežku

Pri jazde na kolese alebo na kolobežke sa bežne používajú tzv. hardshell helmy. Pevná helma vám zaistí maximálnu ochranu pred akýmkoľvek možným nárazom. Na ich výrobu sa používajú tvrdé a odolné materiály. Pevné helmy je možné kúpiť deťom aj dospelým a sú ideálne pri jazde terénom.

In-mold helmy na kolobežku

Druhou veľmi obľúbenou a modernou variantou sú helmy vyrobené technológiou in-mold. Konštrukcia helmy je založená na dokonalom spojení vnútornej i vonkajšej časti helmy. Vďaka tomu sú helmy veľmi ľahké a vynikajú moderným vzhľadom. Pevné spojenie navyše poskytuje maximálnu ochranu hlavy. Aj tieto helmy je možné kúpiť deťom i dospelým.

Skladacie helmy na kolobežku

Jazdu na kolobežke si môžete maximálne užiť aj vďaka skladacej helme. Táto helma sa dokonale prispôsobí veľkosti hlavy, pričom poskytujú maximálnu ochranu hlavy. Vďaka možnosti skladania sú helmy ľahko prenosné, čo oceníte najmä pri pohybe po meste. Skladacie helmy je možné kúpiť v niekoľkých veľkostiach a farebných kombináciách.

Materiál

Helmy na kolobežku sa vyrábajú z materiálov, ktoré vám sú schopné zaistiť počas jazdy maximálnu bezpečnosť. Všetky materiály sú certifikované, odolné a pevné. Pri materiáloch je však aj požiadavka na nízku hmotnosť a pohodlné nosenie. Helmy na kolobežky sa najčastejšie vyrábajú z tvrdeného plastu, ďalšími materiálmi sú kevlar či sklolaminát. Materiál ovplyvňuje nielen komfortnosť pri nosení, ale aj obstarávaciu cenu.

  • Polystyrén – tento materiál je tým najčastejšie používaným. Polystyrén je veľmi odolný a pritom ľahký materiál, ktorý je schopný pohltiť väčšinu energie pri náraze.
  • Polykarbonát – pri rýchlejšej jazde je vhodná helma z polykarbonátu. Tento materiál vyniká vysokou pevnosťou a maximálnou odolnosťou. Výhodou polykarbonátu je aj nízka hmotnosť as ňou spojené komfortné nosenie.
  • Kevlar – jedny z najkvalitnejších heliem sú vyrobené z kevlaru. Helma z kevlaru vás spoľahlivo ochráni v každej situácii.

Veľkosť

Či už vyberiete akýkoľvek typ helmy, najdôležitejšie je zvoliť jej správnu veľkosť. Helma, ktorá nebude dokonale sedieť, nie je schopná plniť svoju funkciu správne a nedokáže vás tak pri pádoch či zrážkach adekvátne ochrániť. Malá helma neochráni každú časť hlavy, veľká bude pri nasadení nestabilná.

Pred tým, než pôjdete helmu vyberať, by ste si mali pomocou metra zmerať obvod hlavy. Meter je nutné omotať okolo najširšej časti hlavy, čo je cca 2,5 cm nad obočím. Potom, čo budete poznať svoju mieru, môžete vychádzať z informácií uvedených vo veľkostných tabuľkách jednotlivých výrobcov.

Helmy na kolobežku je potom obvykle možné v určitom rozsahu povoliť alebo utiahnuť. Túto možnosť oceníte najmä pri heliem pre deti, ktoré môžete používať niekoľko sezón.

Odvetrávanie

Helmy na kolobežku nie sú nijak zložité výrobky. V ich prípade je najdôležitejší certifikovaný materiál, ktorý sa postará o odolnosť a pevnosť. Aby bola jazda v helme príjemná, je nutné, aby bola helma adekvátne odvetrávaná.

Značka

Helmy na koleso a kolobežku sú bežne k dostaniu v obchodoch aj na internetových e-shopoch. Najdôležitejšie je kúpiť naozaj kvalitnú a certifikovanú helmu. Helmy bez certifikácie by nemalo byť možné v kvalitnom obchode kúpiť. Výber heliem je naozaj veľký, na kolobežke môžete vyraziť v helme vhodnej pre cyklistov, ale použiť je možné aj helmy na In-line korčule. Vyberať môžete helmy značiek Spokey, Kellys, Melon, Seven, Meteor, Acra a mnohých iných.

Cena

Helma na kolobežku je pomerne dostupná. Veľký výber ponúka cenové rozpätie 22 – 35 eur. Detské helmy možno zaobstarať ešte lacnejšie. Pokiaľ patríte medzi vyznávačov rýchlej jazdy, oplatí sa investovať do kvalitnejšej helmy. Zaplatiť za ňu môžete 35 – 86 eur.

Porovnať ceny heliem

Údržba

O helmu na kolobežku je nutné adekvátne starať. Pokiaľ dôjde pri používaní helmy k nárazu, je nutné helmu riadne skontrolovať. Pokiaľ nájdete akúkoľvek prasklinku, je nutné helmu vymeniť. Helmu by ste mali tiež pravidelne čistiť. Z povrchu odstránite špinu pomocou mokrej handričky.

Postačí vám iba trochu vlažnej mydlovej vody. Na čistenie helmy je možné použiť aj špeciálne čističe, ktoré je možné zakúpiť v obchode s cyklistickou výbavou. Výhodou je, ak helma umožňuje vybrať vnútorné polstrovanie. To potom môžete dokonca vyprať a zbaviť ich tak potu aj prachu. Pred opätovným vložením je nutné polstrovanie dokonale vysušiť.

Otázky a odpovede

Čo ďalšie sa môže pri jazde na kolobežke hodiť?

Zaobstarať môžete aj ďalšie vybavenie, ktoré vám zaistí pri pohybe na kolobežke väčšiu bezpečnosť. Praktické môžu byť špeciálne rukavice. Súčasťou rukavíc je penová výplň, ktorá tlmí nepríjemné otrasy do rúk. Vďaka rukaviciam bude jazda predsa len komfortnejšia. Rukavice pochopiteľne ruky v prípade pádu ochránia.

Na kolobežke môžete jazdiť v základných bezprstých rukaviciach pre cyklistov. Hodiť sa môžu aj okuliare, ktoré ochránia vaše oči pred prachom aj hmyzom. Vhodné sú aj viditeľné reflexné prvky, ktoré môžete mať na helme či oblečení.

Pre koho je helma na kolobežku povinná?

Pri jazde na kolobežke by ste mali dodržiavať tie isté pravidlá, aké platia pre jazdu na kolesu. Z nich vyplýva, že povinnosť nosiť helmu majú všetky osoby do 18 rokov veku. Avšak helma by z hľadiska bezpečnosti nemala chýbať žiadnemu jazdcovi.

Aké helmy je možné pri jazde na kolobežke používať?

Jazda na kolobežke je predsa len špecifická. Správnu helmu je vhodné vybrať podľa preferovaného štýlu jazdy. Nasadiť si môžete bežnú cyklistickú helmu, variantom môžu byť aj helmy pre in-line korčule či skate. K dostaniu sú pochopiteľne aj helmy určené práve na jazdu na kolobežkách. Jedná sa predovšetkým o moderné skladacie prevedenie.

Záver

Helmy na kolobežku je možné kúpiť deťom aj dospelým. V každej kategórii nájdete prilby mnohých tvarov a designov. Tým najdôležitejším, čo musíte pred výberom konkrétneho modelu urobiť, je dobre zmerať obvod hlavy. Bezpečná bude iba dobre padnúca helma. Kvalitu a cenu potom určuje predovšetkým výrobný materiál. Ten je treba voliť s ohľadom na miesta, kde sa budete na kolobežke pohybovať najčastejšie. Vždy by ste si mali skontrolovať, že je vami vybraný model vybavený potrebnou certifikáciou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo