Ako vyčistiť koberec?

Napriek tomu, že sa v dnešnej dobe rad domácností prikláňa k tomu, že má plávajúce podlahy, prípadne uprednostní dlažbu či iné tvrdé povrchy, koberce majú stále svoje stabilné miesto a radia sa k obľúbeným podlahovým krytinám. Koberec dodá každej miestnosti pocit útulnosti, poskytuje komfort pri hraní vašich detí na podlahe, pretože izoluje chlad a zároveň spríjemní chôdzu, pokiaľ radi chodíte bez topánok.

Za nejaký čas stratí každý koberec zájde a postupne sa zošliape aj kobercový vlas. Pravidelné vysávanie pomocou vysávača pomôže síce zbaviť koberec nečistôt, ako je prach, chlpy, drobčeky atď., ale nevráti mu pôvodný vzhľad a farbu. Okrem toho sa môžu na kobercoch objaviť nežiaduce škvrny a občas aj zápach, zvlášť keď vám na podlahu spadne nejaké jedlo a kúsok priľne na vláknach koberca.

Bez vysávača ani ranu

Ten, kto má doma koberec alebo by si ho rád zaobstaral bude rozhodne potrebovať kvalitný vysávač. Existuje nepreberné množstvo výrobcov, teda značiek a samozrejme aj typov.

Na výber sú bezvreckové vysávače, vreckové, parné, tyčové, priemyselné, centrálne, ale aj parné či vysávače s vodným filtrom. Nechýba ani bohaté príslušenstvo, ktoré si môžete dokúpiť podľa ľubovôle, pokiaľ vám základné kúsky, s ktorými vysávač kupujete nebudú stačiť.

Na vysávanie je potrebný systém

Možno nad tým mávnete rukou, pretože predsa stačí vyluxovať len tie časti koberca, kde nič nie je, ale to je veľká chyba. Než začnete vysávať, je potrebné sa na to trochu pripraviť každú miestnosť, ktorou sa chystáte vysávať. Ako taká príprava vyzerá?

Odstráňte všetky nežiaduce predmety z podlahy, zvlášť ak máte deti či domácich miláčikov, ako sú hračky, časopisy, loptičky atď., skrátka všetko, čo by mohlo pri nechcenom vysaní mechanicky poškodiť vysávač. Nezabudnite žmurknúť aj pod nábytok, kde môžu byť také veci zapadnuté rovnako, vrátane napríklad mincí.

Naučte sa používať nástavce na vysávač na čalúnenie, tvrdé podlahy, koberce a ďalšie. Ľahko sa tak vysávačom dostanete napríklad pod pohovku. Tam sa môžu tvoriť usadeniny prachu a tvoriť nepríjemné chuchvalce.

Koberec vysávajte vertikálne aj horizontálne. V praxi to znamená, že najskôr jazdíte po koberke dopredu a dozadu, potom z ľavej strany na pravú a naopak. Ľahko sa tak dostanete ku všetkým častiam vlákna, pretože tie kobercové majú tendenciu sa krútiť.

Vysávať sa musí so železnou pravidelnosťou. Zo všeobecného hľadiska je dobré vysávať minimálne raz týždňa. Ak máte mačku, psa, alebo aj iných domácich miláčikov, budete musieť vysávať trebárs aj trikrát týždenne, niekedy až štyrikrát.

Len dobre vysatý koberec urobí dojem. Keď k vám niekto príde a uvidí na podlahe omrvinky, chlpy a chuchvalce všetkého možného, nabudúce už si návštevu rozmyslí, a ešte vám môže urobiť hanbu.

Ako vyčistiť koberec ručne?

Prvým krokom bolo vysávanie, o ktorom sme si písali v predchádzajúcom odseku. Koberec musíme zbaviť všetkého prachu a nečistôt, ako sú omrvinky, chlpy, vlasy a podobne. Keď sa rozhodnete čistiť tento druh podlahovej krytiny na sucho, budete potrebovať prášok, ktorý rozsypete na koberec. Pokiaľ má koberec vyšší vlas, je nutné čistiaci prášok pomocou kefy tzv. vmasírovať dovnútra. Vedľa prášku je možné použiť aj penu, tá tiež funguje na suchej báze.

Na mokré čistenie stačí prášok používaný na koberce zmiešať s vodou podľa návodu uvedeného na obale a vzniknutú penu s vodou nanášať na koberec pomocou kefy alebo hubky. Potom necháme pôsobiť tak dlho, ako je uvedené na obale.

Táto doba pôsobenia je stanovená výrobcom a je doporučené ju dodržiavať a zbytočne neprekračovať, aby nedošlo k poškodeniu koberca. Akonáhle koberec uschne a vyzerá, ako má, znova všade povysávajte.

Ako sa zbaviť zvieracích chlpov z koberca?

Domáci maznáčik, či už mačka, pes, králik, morča alebo iný dokáže prirobiť veľa práce. To platí dvojnásobne vo chvíli, keď pĺznu a premieňajú srsť.

Vyčistiť koberec od chlpov je občas veľmi tvrdý oriešok. Iste mi dáte za pravdu, že s prevažnou časťou chlpu z koberca jednoducho nedostanete. Občas to totiž vyzerá, ako keď ich k tej podlahe niekto snáď prilepil.

Veľkou pomôckou je vlhká huba, ktorou budeme prechádzať po koberci a využijeme ju tak ako taký lapač chlpov. Kto nemá chuť na takúto činnosť namáhať kolená, môže pokojne použiť tyč od metly a špongiu na nej jednoducho pripevniť.

Vyklepávanie kobercov ako za starých čias

Predtým sa vždy vyťahoval koberec na klopače, ktoré boli inštalované vonku pred domom. Dnes už to síce mnoho ľudí považuje za nežiaduci prežitok, ale verte, že dobre vyklepaný koberec má niečo do seba. Nielen, že z neho vyprášite usadený prach, ale zároveň ho prevetráte. Každý, kto má možnosť takto svoj koberec vyklepať, by to mal praktizovať pravidelne.

Čistenie kobercov vysávačom na tepovanie

Ide o špeciálny vysávač na mokré čistenie, ktorý váš koberec zbaví všetkých zaschnutých škvŕn, prachu a ďalších prípadných nečistôt. Napriek tomu, že takýto vysávač nie je často lacnou záležitosťou, rozhodne si svoju obstarávaciu cenu odpracuje na 100%. Jeho použitie je praktické, vysoko efektívne a hlavne jednoduché.

Vysávač na mokré čistenie disponuje nádobou určenou na vodu a tiež na čistiaci prípravok. V priebehu čistiaceho procesu je voda veľkým tlakom vtlačovaná do kobercových vlákien, vďaka čomu sa rozpustia nečistoty, škvrny aj prach.

Špina s prachom je potom vysávaná v tekutine do zachytávacej nádoby vysávača. Okrem kobercov sa dajú tieto prístroje použiť aj na čistenie matracov, pohoviek a čalúneného nábytku.

Čo najčastejšie priľne na koberci ako škvrna?

  • Káva
  • Víno
  • Ovocné šťavy
  • Čaj
  • Čokoláda
  • Pokrmy
  • Krv
  • Moč
  • Žuvačka
  • Vosk
  • Tuk
  • Make-up
  • Lak na nechty

Ako vyčistiť koberec bez chémie?

Podobne ako pri iných činnostiach, aj tu platí, že babské rady fungujú dokonale. Vedľa prachu, sa na koberci zachytávajú zvyšky pokrmov, rozliate tekutiny, ale aj telesné tekutiny zvierat atď. Naše babičky vedeli používať také suroviny, ktoré má doma v podstate každý.

Niekto čistí koberec octom, ďalšou soľou, niekomu stačí jedlá sóda a takto by mohol človek pokračovať aj s inými domácimi pomocníkmi.

Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, ako tieto ingrediencie/suroviny vlastne použiť, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu koberca. Je dobré spomenúť, že okrem škvŕn pomáhajú aj na odstránenie zápachu.

Ako vyčistiť koberec jedlou sódou?

Pokiaľ sa vám zdajú farby na koberci značne zašlé alebo sa z neho line nepríjemný zápach, je najvyšší čas ho vyčistiť. Začnite tým, že starostlivo vysajete celú miestnosť a nasadíte si upratovacie rukavice.

Na menšie škvrny stačí nasypať väčšie množstvo jedlej sódy a dané miesto postriekať horúcou vodou. Pri veľkých škvrnách bude nutné použiť hubku alebo malú kefku, aby sa sóda dostala aj do kobercových vlákien.
Po aplikácii nechajte minimálne 3 – 4 hodiny pôsobiť. Akonáhle jedlá sóda na koberci zaschne, znova koberec vysajeme tam, kde sa nachádzala škvrna.

Ak len chcete zbaviť koberec zápachu, posypte ho sódou v mieste zápachu a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Potom už len stačí koberec povysávať. V prípade potreby môžete niekoľkokrát opakovať.

Ako čistiť koberec octom?

Zašednutý koberec bez akejkoľvek iskry vie človeka otráviť, avšak vďaka obyčajnému octu môže zase žiariť ako nový. Ocot totiž zvládne koberec natoľko oživiť, že mu navráti pôvodné zafarbenie.

Do 1 litra vody vmiešame 20 ml klasického kuchynského octu. Vzniknutý roztok aplikujte na koberec, ale tak, aby bol len navlhnutý, nie mokrý. Nechajte 20 minút pôsobiť a následne niekoľkokrát utrite suchou handrou. Nakoniec stačí už len koberec povysávať a je hotovo.

Dobré je vyskúšať silu roztoku v mieste, kde je koberec zakrytý treba konferenčným stolíkom alebo iným kúskom nábytku, ktorý je ľahké kúsok odsunúť. U niektorých kobercov je totiž problém so stálosťou farieb a takýto roztok ich môže nechtiac vybieliť, preto je lepšie sa presvedčiť, že takú očistnú kôru vás koberec prežije bez úhony.

Ako vyčistiť koberec od kávy?

Budete potrebovať papierové utierky, k nim perlivú vodu a soľ (prípadne citrónovú šťavu, lieh, vínny ocot alebo napríklad peroxid vodíka). Najskôr odsajte tekutinu papierovými utierkami, tým zbavíte koberec rozliatej kávy.
Škvrnu potom polejte perlivou vodou, zasypte soľou a nechajte pôsobiť. Následne utrite čistou navlhčenou handrou a papierovými utierkami dosušte. Keď prvý pokus nezaberie, pokvapkajte škvrnu citrónovou šťavou, octom alebo len polejte perlivou vodou, nechajte pôsobiť pár minút a dočistite liehom. Nakoniec stačí suchý koberec povysávať.

Ako vyčistiť koberec od krvi?

Opäť začnite tým, že pomocou papierových utierok odsajete z koberca toľko krvi, koľko pôjde. Potom postihnuté miesto omývajte studenou vodou (nesmie byť nikdy teplá, inak sa krv zrazí a škvrny sa už nezbavíte).

Keď sa krv začne rozpúšťať, pokračuje s umývaním studenou vodou a odsávajte prebytočnú tekutinu papierovými utierkami. Potom posypte soľou a nechajte aspoň 2 hodiny pôsobiť. Soľ vymyte navlhčenou handrou. Celý postup opakujte, kým škvrna nezmizne.

Ako vyčistiť koberec od červeného vína?

Papierové utierky sú nepostrádateľné aj v tomto prípade. S ich pomocou treba odsať toľko tekutiny, koľko len pôjde. Dôležité je utierky iba prikladať, nie škvrnu utierať, tak sa akurát zväčšia.
Na škvrnu najlepšie nastriekajte citrónovú šťavu a zasypte jedlou sódou. Nechajte cca 30 minút pôsobiť a potom opatrne zotrite vlhkou handrou zvyšky a dosušte. Nakoniec koberec po úplnom uschnutí vysajte.

Ako vyčistiť koberec od vosku?

Sviečky milujeme všetci, najmä počas sviatkov, ale stačí chvíľka nepozornosti a vosk je na koberci. Na jeho odstránenie potrebujete, aby stuhol, s čím pomôže obyčajná kocka ľadu, ktorú si dáte do igelitového vrecka as ním potom prechádzate po vosku.

Ten zatuhne a vy ho ľahko odlúpnete od koberca, pričom jeho zvyšky jednoducho vysajte. Pokiaľ vám na kobercových vláknach zostanú čiastočky vosku, naskladajte na seba niekoľko vrstiev papierových utierok a prechádzajte po nich horúcou žehličkou. Vosk trochu povolí a jeho zvyšky sa nasajú do papierových utierok. Potom už len vysajte koberec a je hotové.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.nej-koberce.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo