Koberce

Koberec môžete položiť na akúkoľvek podlahovú krytinu. V domácnostiach sa používajú bytové koberce, do firemných priestorov alebo na verejné miesta môžete položiť záťažové koberce. Do chodby sú ideálne behúne.

Kobercov je na trhu veľké množstvo, kúpiť môžete jednoduché jednofarebné aj pestré alebo vzorované koberce. Vzhľad, veľkosť a cena však nie sú jedinými parametrami, ktoré by ste mali sledovať. Na kvalitu koberca vás upozorní hustota vlákien, ktorá je udávaná počtom vpichov na 1 m2 a gramáž. Na životnosť a údržbu má vplyv výrobný materiál spodnej časti aj vlákien.

Porovnat ceny koberců

Typy

Koberce sa delia do 2 základných skupín.

Kusové

Kusové koberce sú v súčasnej dobe obľúbenejším variantom. Kúpiť ich môžete v rôznych veľkostiach, hodí sa do každej izby. Kusový koberec kryje iba určitú časť podlahy, hodí sa do domácností s malými deťmi, kde plní aj ďalšie praktické funkcie.

V miestach, kde je koberec položený slúži ako tepelný izolant a taktiež tlmí hluk. Kusový koberec sa ľahšie čistí, pokiaľ na koberci nestojí nábytok, môžete ho vziať, vyklepať alebo odniesť do čistiarne. Kusový koberec je vhodný najmä pre alergikov.

Celoplošné

Celoplošné koberce pokryjú podlahu v celej miestnosti, pôsobia celistvým aj útulným dojmom. Nevýhodou celoplošných kobercov je náročnejšie čistenie.

Veľkosť

Veľkosť koberca je čisto individuálnou záležitosťou. U celoplošných kobercov môžete kúpiť koberec vo veľkosti miestnosti, poprípade môžete koberec nastaviť. Pri celoplošných kobercoch sa odporúča pripočítať asi 5 cm, ktoré vám budú slúžiť na finálnu úpravu rezu.

Podľa normy ČSN 14159 sa počíta s 1% toleranciou na šírku a dĺžku pri celoplošných kobercoch. Koberce sa často predávajú v bežných metroch. Štandardná šírka celoplošných kobercov je 3, 4 a 5 metrov. Ak hľadáte koberec so šírkou 4 metre, bude jeho veľkosť 400 x 100 cm, čo znamená, že udaná cena je za 4m2 koberca.

Určenie

Koberec môžete mať prakticky v akejkoľvek miestnosti, na chodbe alebo schodoch. V každej miestnosti budete potrebovať trochu iné vlastnosti a odolnosť.

  • Obývacia izba – miestnosť, kde sa pohybuje väčšie množstvo osôb, by ste mali vybaviť odolným materiálom. Vhodné sú polyesterové aj polyamidové koberce. Zaobstarať môžete aj koberec s dlhším hustým vlasom.
  • Spálňa – v spálni sa vystačíte s menej záťažovým kobercom. Do tejto miestnosti budete môcť zaobstarať prakticky akýkoľvek model. Preferovať by ste mali koberce v zemitých farbách, vhodný je hnedý, béžový, modrý, šedý alebo napríklad zelený koberec.
  • Kuchyňa/chodba – do týchto častí bytu sa hodia jednoduché a predovšetkým praktické koberce, ktoré sú odolné voči škvrnám aj záťaži. Voliť by ste mali koberec s čo najkratším vlasom alebo zvoliť bezvlasé bouclé koberce.
  • Detská izba – rovnako ako spálňa je možné detskú izbu vybaviť akýmkoľvek kobercom. V kombinácii s malými deťmi sú vhodnejšie koberce s krátkym vlasom, starším a dospievajúcim deťom môžete zaobstarať aj koberec s dlhým vlasom. V detských izbách môžu byť farebné a veselé motívy.

Materiál

Koberce sa vyrábajú zo syntetických aj prírodných materiálov. Materiál ovplyvňuje cenu aj spôsob údržby koberca.

Polypropylén

Tento materiál označený písmenami PP sa používa najčastejšie, medzi jeho prednosti patrí cenová dostupnosť a pomerne jednoduchá údržba. Na čistenie je možné používať bežné chemické prostriedky. Polypropylénové koberce držia dobre tvar, vlákno sa príliš neohýba a je ľahké ale pevné.

Na koberci sa nebudú tvoriť žmolky a nestane sa ani rejdiskom molí alebo roztočov. Polypropylénový koberec tak môžete kúpiť aj do rodiny s alergikmi. Hoci je koberec skôr interiérovou záležitosťou, je možné polypropylénové koberce používať aj vonku.

Tieto koberce sú k dostaniu v rôznych variantoch:

  • BCF – najlacnejší koberec s veľmi tenkým vlasom by mal byť skôr núdzovým riešením. Koberec má krátku životnosť a nie je chránený pred statickou elektrinou.
  • Frisé – odolnejšie verzie, jednotlivé vlákna sú zložené z dvoch vlasov. Frisé koberce je možné už kúpiť aj ako variantu s dlhým vlasom.
  • Heatset – najodolnejšia a najobľúbenejšia verzia. Koberce sú odolné a farebne stále.

Akryl

Je ďalší syntetický materiál, ktorý sa na výrobu kobercov používa. Akrylové koberce sú veľmi jemné a na dotyk rovnako príjemné ako prírodná vlna. Na koberci sa však po čase môžu tvoriť žmolky, aj tieto koberce sa však dobre udržujú. Akrylové koberce je možné kúpiť do rodiny s alergikmi, pretože sa v nich nedržia plesne, roztoče ani baktérie.

Polyamid

Obľúbené sú aj koberce vyrobené z polyamidu. Výhodou sú jeho veľmi dobré akustické aj izolačné vlastnosti. Koberec je odolný voči mechanickému poškodeniu i oderu, odolný je aj proti nečistotám a ľahko sa čistí. Nevýhodou je tak iba menšia odolnosť voči slnečnému žiareniu. Medzi vláknami sa potom môže tvoriť statická elektrina.

Polyester

Koberce označené skratkou PES majú lesklé a jemné vlákno, na dotyk sú veľmi príjemné. Výhodou je dobrá odolnosť, farebná stálosť, odolnosť voči slnečnému žiareniu a ľahká údržba. Nevýhodu je však vyššia obstarávacia cena.

Vlna

Prírodný materiál, ktorý spravidla obsahuje aj vlákna bavlny. Kúpiť môžete aj luxusné a drahšie čisto vlnené koberce. Tieto koberce patria k drahším, avšak obstaranie sa vám vzhľadom na jeho veľmi dlhú životnosť oplatí. Jednotlivé vlákna sú husté a pružné, koberec tak dobre drží tvar. Tieto koberce sú tiež veľmi jemné, pocitovo teplé a dobre pohlcujú vlhkosť. Nevýhodou je nižšia odolnosť voči zašpineniu a zložitejšie čistenie.

Bavlna

Rovnako ako vlna je aj bavlna odolný a dotyk príjemný materiál. Výhodou je jednoduchšia údržba a veľký výber farebných odtieňov. Koberec však nie je príliš odolný voči škvrnám a je farebne nestály, farba bude blednúť predovšetkým na slnku. Životnosť bavlneného koberca je o poznanie kratšia ako v prípade koberca vyrobeného z vlny.

Hodváb

Hodvábne koberce sú lesklé, veľmi často sú tieto koberce doplnené o mnohé vzory. Aj na dotyk je tento materiál veľmi príjemný a odolný. Koberec z hodvábu by však nemal byť vystavený vlhkosti. Hodvábne koberce patria k jedným z najdrahších.

Technológia výroby

Na výrobu kobercov sa používajú rôzne technológie. Tiež to, akým spôsobom je koberec zachovaný jeho odolnosť a životnosť.

  • Ručne tkané – tradičná, avšak veľmi zdĺhavá a pracná výroba je typická pre najdrahšie koberce. Výhodou týchto luxusných kúskov je však dlhá životnosť. Ručne tkaný koberec môže pri správnej starostlivosti prežiť niekoľko generácií.
  • Strojne tkaný – veľké množstvo kobercov je tkaných strojne. Výhodou je cenová dostupnosť a vzhľadom na modernú výrobu sa môžete spoľahnúť aj na pomerne dlhú životnosť.
  • Všívanie – koberce vyrobené všívaním sú jemné a príjemné na dotyk a dajú sa jednoducho čistiť. Tento spôsob výroby je vôbec najrozšírenejší a všívané koberce sú aj cenovo dostupné.
  • Vpichovanie – postup výroby je veľmi podobný ako v prípade všívaných kobercov. Pri vpichovaní však nie sú vlákna upevnené tak kvalitne ako pri vpichovaní, životnosť aj obstarávacia cena kobercov je nižšia. Rovnako ako všívané sa aj vpichované koberce ľahšie čistia.
  • Tuftovanie – pomerne nový spôsob výroby, ktorý by mal spojiť výhody ručného a strojného tkania. Koberce patria k tým drahším, sú však veľmi odolné.

Ďalšie parametre

Medzi ďalšie skôr okrajové parametre, ktoré však nebývajú pri jednotlivých modeloch uvádzané, patria:

  • Hustota vpichov – pokiaľ na tento parameter narazíte, riaďte sa pravidlom čím viac, tým lepšie. Hustota vpichov býva uvádzaná skôr pri ručne tkaných kobercoch, tie kvalitné majú 10 000 uzlov na 1 m2, najkvalitnejšie potom aj 400 000 uzlov na 1 m2.
  • Výška vlákien – najmenšie vlákna mávajú výšku iba 2 mm, najvyššie majú viac ako 13 mm. Pomerne dobre sa vám bude čistiť koberec s výškou vlákien okolo 4 – 7 mm.

Značka

Medzi výrobcov kobercov patrí Breno, Spoltex, B-line, Chemex, Lano, Jutex, Timzo, Vopi, Betap a mnoho iných. Koberec by ste mali vyberať v špecializovaných predajniach, kde budete vidieť presný odtieň a budete môcť skontrolovať kvalitu koberca vizuálne aj hmatom.

Cena

Uviesť cenu koberca prakticky nemožno. Cenu ovplyvňuje nielen rozmer a materiál, ale aj rôzne akcie, ktoré dodávatelia na výrobky dávajú. Konkurencia na trhu je obrovská a veľmi často tak narazíte na výrobky v zľave alebo výpredaji.

Porovnat ceny koberců

Otázky a odpovědi

Je vhodnejší koberec s vysokým alebo krátkym vlasom?

To, či zaobstarať koberec s krátkym alebo dlhým vlasom, je skôr otázkou vkusu. Všeobecne sa dá povedať, že koberec s dlhým vlasom pôsobí luxusným dojmom, na dotyk je veľmi príjemný a mäkký. Nevýhodou koberca s vysokým vlasom je zložitá údržba.

Tieto koberce sú k dostaniu v metrážovej aj kusovej podobe, vhodnejšie je kúpiť kusový koberec. Praktickejšie sú nízke koberce, tento variant môžete voliť aj ako celoplošný koberec. Koberce s krátkym vlasom sa ľahšie čistia a menej absorbujú pach.

Aká podlaha nie je vhodná na kladenie koberca?

Koberec môžete položiť na akýkoľvek podklad, v prípade celoplošných kobercov nehrá materiál podlahy žiadnu rolu. Kusové koberce nie sú vhodné na pokladanie na drevenú podlahu. Nevýhodou dreva je farebná nestálosť, v miestach, kde bude koberec ležať, bude podlaha svetlejšia. Kusové koberce sú vhodné v kombinácii s laminátovou, vinylovou aj PVC podlahou.

Aký vybrať podklad koberca?

Spodná časť koberca, na ktoré sú jednotlivá vládna pripevnená sa vyrába z rôznych materiálov. V súčasnej dobe je najpoužívanejší filc vyrobený zo syntetického polyesteru. Filc dobre izoluje zvuk, je mäkký a ohybný. Pri detských kobercoch tvorí podklad väčšinou gélová pena, ktorá má protišmykové vlastnosti. Pri záťažových kobercoch nájdete záťažovú gumu a bežný je aj penový podklad.

Záver

Do domácností môžete kúpiť koberce vyrobené z rôznych materiálov. Najľahšie vyčistíte koberce s polyamidovými vláknami, najzložitejšiu údržbu budete mať pri vlnených kobercoch. Tie sú vhodné skôr do menej navštevovaných miest, napríklad spálne. Výška vlákien by mala byť od 4 mm viac. Nižšie vlákna sú vhodnejšie do domácností, ktoré zdieľate so zvieratami. Dôležité je kúpiť skôr hustý koberec.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.bonami.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo