Tepovače

Tepovací vysávač je k dostaniu aj pod označením extraktor. Pomocou tohto špeciálneho čističa môžete vyčistiť nielen koberce, ale aj textilné závesy, matrace, čalúnenie, autosedačky alebo textilné rohožky. Je vhodný aj na údržbu schodov s kobercovým obkladom, poradí si s mokrými nečistotami a hodiť sa bude aj na bežné vysávanie akejkoľvek podlahovej krytiny.

Tepovač teda nie je možné chápať iba ako čistič kobercov, v mnohých prípadoch sa jedná o multifunkčný prístroj, ktorý zvládne suché aj mokré vysávanie. Vďaka vysokému výkonu si tepovač poradí s hĺbkovým čistením a zatočí aj s roztočmi alebo alergénmi. Je teda vhodný do rodiny alergikov.

Tepovač kobercov je na rozdiel od bežného vysávača väčší a jeho súčasťou sú aj nádoby na čistú aj odpadovú vodu. Pri výbere vhodného tepovača budete musieť zvážiť nielen objem týchto nádob, ale zaujímať by vás mali aj ďalšie parametre. Pri každom vysávači je dôležitý najmä sací výkon, možné funkcie a príslušenstvo. V prípade tepovacích vysávačov je potrebné zvážiť aj výkon čerpadla alebo veľkosť nádrží.

Porovnať ceny tepovačov

Typy

Tepovače je možné rozdeliť do dvoch skupín podľa typu konštrukcie. Okrem klasickej podoby je možné kúpiť aj tepovač tyčový.

Klasický

Tieto extraktory sú obľúbenejšie a na trhu zastúpené vo výrazne väčšom počte. Svojou podobou pripomínajú robustnejšie vysávače. Ich prednosťou je veľký výkon a väčšie nádržky na vodu. Klasické tepovače majú spravidla malé kolieska, ktoré vám uľahčia ich premiestňovanie. Súčasťou tohto typu býva aj pomerne veľké množstvo príslušenstva. Nevýhodou je ich vyššia hmotnosť a väčší rozmer. Na ich uskladnenie budete potrebovať viac miesta.

Tyčový

Ak preferujete tyčový tepovač, bude váš výber veľmi obmedzený. Prednosťou tyčových tepovačov je menší rozmer, svojim vzhľadom pripomínajú klasický tyčový vysávač. Vďaka menšiemu rozmeru musíte počítať s menšími nádržami na vodu a tým pádom aj s ich častejším doplňovaním alebo naopak vyprázdňovaním.

Tyčové tepovače majú tiež nižší výkon a nemusia si poradiť so zažranou špinou. Pri tomto type nemôžete využívať ďalšie príslušenstvo, nemajú totiž hadicu, ku ktorej by bolo možné príslušenstvo pripevniť.

Veľkosť nádrží

Kapacita nádrží patrí pri tepovači ku kľúčovému parametru. Čistič kobercov máva spravidla dve nádoby, do prvej je možné naliať čistú vodu s čistiacim prostriedkom a do druhej je vysávaná špinavá voda z koberca. Menej často sú tepovače vybavené 3 nádržami, v tomto prípade je oddelená nádrž na čistič a čistú vodu.

Pred tým, než začnete tepovač vyberať, je potrebné vedieť, akú veľkú plochu budete čistiť. V domácnosti si vystačíte s menším a ľahším tepovačom, pokiaľ budete čistiť veľké komerčné plochy. Veľkosť nádrží potom pochopiteľne ovplyvňuje aj celkovú veľkosť a hmotnosť tepovača.

  • Menšie plochy – čalúnenie, malé koberce alebo autopoťahy vyčistíte s tepovačom s objemom do 10 litrov.
  • Stredné plochy – do väčších domácností sa spravidla kupujú tepovače s objemom 10 – 30 litrov. S týmito etraktormi vyčistíte aj koberce v kanceláriách alebo v menšej predajni.
  • Veľké plochy – na komerčné použitie sú vhodné tepovače s objemom od 30 – 70 litrov.

V súvislosti s objemom sa uvádza nasledujúce:

  • Plochu o rozlohe do 50 m2 vyčistíte s tepovačom s objemom 2 litre.
  • Plocha s rozlohou do 150 m2 vyžaduje nádrž s objemom okolo 4 litrov.
  • Veľké plochy s rozlohou viac ako 150 m2 je možné vyčistiť vďaka nádrži s objemom viac ako 5 litrov.

Sací výkon/príkon

Výkon je pri výbere zásadný a ovplyvňuje, ako veľmi bude tepovač kvalitný. Výkon sa štandardne uvádza vo Wattoch a najčastejšie býva od 300 – 600 W. Veľmi praktické je, pokiaľ tepovač umožňuje sací výkon podľa potreby regulovať. Takýto čistič si lepšie poradí s rôznymi povrchmi.

V mnohých prípadoch je u jednotlivých prístrojov uvedený iba príkon. Tu platí, že sací výkon je cca 25% príkonu. Za kvalitné sú považované tepovače s príkonom od 1 000 – 1 200 W. Profesionálne čističe sú však oveľa výkonnejšie a ich príkon je v rozmedzí 2 000 – 2 200 W.

Výkon čerpadla

Neoddeliteľnou súčasťou každého tepovača je aj čerpadlo. To čerpá roztok z nádrže s čistou vodou. Tento roztok sa potom vstrekuje do koberca alebo čalúnenie. Výkonnejšie čerpadlá sú schopné roztok vstrekovať pod vyšším tlakom, vďaka čomu sa dostane hlbšie do povrchu. Vďaka tomu môžete odstrániť aj mastné alebo zaschnuté nečistoty.

Za kvalitné sa považujú čerpadlá s výkonom okolo 40 W. Takto výkonné čerpadlo je ideálne aj na hĺbkové čistenie. V mnohých prípadoch je možné výkon čerpadla regulovať a čistiť môžete rôzne husté koberce alebo ďalšie jemnejšie povrchy.

Hlučnosť

Tepovač kobercov môže byť pomerne hlučný. Hlučnosť by vás mala zaujímať najmä v prípade, keď bývate v bytových domoch. Pre majiteľov rodinných domov môže byť hlučnosť prístroja skôr okrajovým parametrom.

Hlučnosť sa štandardne udáva v decibeloch pod skratkou dB a najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 60 – 90 dB. Hlučnosť je parameter, ktorý súvisí s výkonom, tichý tepovač je užívateľsky komfortnejší, avšak jeho výkon nemusí byť dostačujúci.

Za tiché sú považované extraktory s hodnotami od 60 – 70 dB. Zlatú strednú cestu tvoria prístroje s hlučnosťou 70 – 80dB a hlučné prístroje majú hodnoty väčšie ako 80 dB.

Filtrácia

Tepovací vysávač je považovaný za vhodný prístroj pre alergikov. Nielen v rodinách alergikov je tak dôležitá aj filtrácia, ktorá je schopná zachytiť prachové častice, baktérie, mikróby a ďalšie alergény. Značkové tepovače môžu zachytiť až 99% všetkých týchto alergénov. Tepovače môžu mať rovnako ako vysávače bezvreckovú aj vreckovú filtráciu.

Jednotlivé tepovače môžu disponovať 3 základnými typmi filtrov:

  • HEPA filter – tieto filtre nájdete aj u mnohých ďalších vysávačov. Sú považované za najlepšiu možnú voľbu a môžu zachytiť aj tie najjemnejšie častice prachu, rôznych mikroorganizmov alebo peľov.
  • Mikrofilter – aj tento typ filtra je kvalitný, avšak nie je schopný zachytiť veľmi drobné častice, s ktorými si HEPA filter hravo poradí.
  • Vodná filtrácia – ako jediná zvlhčuje vzduch, avšak nie je tak účinná ako predchádzajúce typy.

Funkcia

Tepovače nie sú iba prístroje, ktoré vyčistia koberec. Vďaka nadštandardným funkciám toho zvládnu oveľa viac. S počtom týchto funkcií však rastie cena prístroja. Preto dobre zvážte, čo všetko ste schopní skutočne využiť.

  • Mokré a suché vysávanie – mnoho tepovačov je multifunkčných a využiť ich môžete oboma spôsobmi.
  • Ovládanie – lacnejšie tepovač môžete ovládať pomocou tlačidiel, drahšie čističe majú ovládanie dotykové. V prípade najdrahších modelov je možné použiť diaľkový ovládač.
  • Čistiace programy – jedná sa o štandardnú funkciu, ktorá vám umožní čistiť nielen koberce, ale aj ďalšie textílie.
  • Umývanie okien – tepovač môžete vďaka rôznym nástavcom použiť aj na tento účel.
  • Spätný chod – premení tepovač na fukár.
  • LED indikátory – svetelná signalizácia vás upozorní na prázdnu alebo plnú nádobu s vodou.

Príslušenstvo

Ku klasickému tepovaču dostanete aj ďalšie príslušenstvo. Jeho množstvo sa líši, aj tu platí, že čím je tepovač drahší, tým viac vám toho ponúkne.

  • Nadstavec na podlahu – využijete ho na vysávanie všetkých typov tvrdých podláh.
  • Nadstavec na okná – tepovači s funkciou umývania okien nechýba ani tento nadstavec.
  • Nadstavec na čalúnenie – okrem neho pravdepodobne nájdete aj ďalšie podoby rôzne veľkých nástavcov.
  • Nadstavec fúkací – tento nadstavec majú tepovače s funkciou spätného chodu.
  • Turbokefa – odstráni vlasy aj zvieracie chlpy.

Značka

Tepovače ponúkajú mnoho známych výrobcov. Medzi najkvalitnejšie patrí čistiaca technika Kärcher. Tento výrobca sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach rôznych testov. Medzi ďalšie obľúbené patria tepovače Thomas, Numatic, Lavor, Viper a ďalšie.

Cena

Cenové rozpätie tepovačov je pomerne veľké. Túto čistiacu techniku môžete používať doma, ale bežne je využívaná aj na komerčné účely. Najlacnejší čistič koberca vyjde na cca 107 eur. Medzi lacné a menej výkonné prístroje patria tepovače s cenou do 214 eur.

Kvalitnejšie tepovače, ktoré môžete využiť pri údržbe väčšej domácnosti alebo menších komerčných priestorov kúpite do 427 eur. Naozaj veľké a výkonné profesionálne tepovače vyjdú na viac ako 427 eur.

Porovnať ceny tepovačov

Otázky a odpovede

Čo ešte sledovať?

Zaujímať by vás mala aj dĺžka prívodného kábla. U týchto prístrojov máva kábel dĺžku najčastejšie od 6 – 10 metrov. K dĺžke kábla sa pri klasických tepovačoch pripočítava aj dĺžka hadice. Tá má spravidla 2 metre. Niekedy sa môžete stretnúť aj s označením akčný rádius, čo je práve súčet dĺžky hadice aj kábla. Akčný rádius určuje vzdialenosť od elektrickej zásuvky po koniec hubice.

Čo je multifunkčný vysávač?

Medzi multifunkčné patria vysávače, ktoré zvládnu suché aj mokré vysávanie. Niektoré typy majú funkciu parného čistenia alebo zvládnu šampónovanie koberca. Okrem toho u nich môžete využívať mnoho ďalších funkcií. Ich nevýhodou je pochopiteľne vyššia obstarávacia cena.

Akú majú tepovače zbernú nádobu?

Tepovače sa delia na vreckové a bezvreckové. V prípade vreckových sú nečistoty zachytávané do prachového vrecka. Nevýhodou je nutnosť vrecúška meniť a pravidelne dokupovať iné. Bezvreckové vysávače vysávajú väčšie nečistoty do nádoby, ktorú je nutné pravidelne vysypávať a čistiť.

Záver

Tepovač patrí do skupiny multifunkčných vysávačov. Primárne je určený na čistenie kobercov a čalúnenie, ale zvládne povysávať prakticky akýkoľvek povrch. Pri tomto type je rovnako ako u bežných vysávačov dôležitý sací výkon. Zaujímať by vás mala aj veľkosť zbernej nádrže, výkon čerpadla alebo hlučnosť. Nevýhodou týchto čističov je vyššia obstarávacia cena, za kvalitný tepovač, ktorý bude naozaj účinný, si budete musieť priplatiť.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo