Kvapaliny do ostrekovačov

Voda do ostrekovačov je druhou najpoužívanejšou kvapalinou. Úlohou vody do ostrekovačov je zaistiť bezpečný výhľad a teda zvýšiť bezpečie celého osadenstva. Napriek tomu mnoho motoristov venuje nákupu koncentrátu minimálnu pozornosť a rozhodujúce slovo má obvykle obstarávacia cena.

Najlacnejšia voda však predné sklo nemusí dokonale vyčistiť a môže dokonca spôsobiť poškodenie vášho zdravia či vozidla. Preto by ste pred nákupom mali o zmesiach do ostrekovačov vedieť aspoň to základné.

Pri výbere vody do ostrekovačov zohráva hlavnú úlohu ročné obdobie. Veľmi dôležité je, aby koncentrát obsahoval iba kvalitné a bezpečné zložky. V prípade zimných zmesí si ustrážte aj bod tuhnutia, ktorý určuje teplotu, kedy je možné zmes bezpečne použiť.

Porovnať ceny voda do ostrekovačov

Typy

Zmes do ostrekovačov sa delí na dva základné typy, a to letné a zimné. Spoločným základom oboch zmesí je voda, ktorú dopĺňajú ďalšie zložky v závislosti od typu zmesi. Do zimnej nemrznúcej zmesi sa napríklad pridáva alkohol alebo lieh Etanol. Vodu do ostrekovačov môžete kúpiť kúpiť ako hotovú zriedenú zmes alebo neriedený koncentrát.

Koncentrát je treba pred použitím zmiešať s vodou v odporúčanom pomere od výrobcu. Koncentráty sú oveľa lacnejšie, ich nevýhodu však môže byť pre niekoho práve ich príprava.

Letná zmes

Základnou zložkou letných zmesí je voda. V týchto zmesiach nenájdete nemrznúce zložky, pretože v lete budete riešiť iba rôzne nečistoty a šmuhy spôsobené hmyzom. V závislosti na cene sa mení ďalšie zloženie. Zatiaľ čo niektoré vody šmuhy skôr rozmazávajú, iné sklo dokonale vyčistia.

Ďalšou zložkou sú teda rôzne saponáty a vône. Najmodernejšia letná voda do ostrekovačov obsahuje nanočastice. Nanočastice všetku špinu rýchlo odstránia a ich výhodou je aj dlhodobý účinok. Za kvalitnú vodu zaplatíte viac, avšak počítať môžete s jej dlhšou výdržou.

Zimná zmes

Výber zimnej zmesi by ste nemali brať na ľahkú váhu, pretože zamrznutie zmesi môže spôsobiť množstvo poškodení. Voda do ostrekovačov môže zamrznúť nielen v nádrží, ale aj hadičkách. Pokiaľ nekúpite kvalitnú zmes, môžete tak riešiť napríklad poškodené čerpadlo či roztrhnutú hadičku.

Tiež zimné zmesi sa veľmi líšia svojou kvalitou a teda aj cenou. Za kvalitný sa považuje iba koncentrát, v ktorom je obsiahnutý prírodný lieh. Jeho nevýhodou je však práve vyššia obstarávacia cena. Náhradkou za lieh býva toxický metanol, ktorý sa počas používania ostrekovačov môže dostať do ventilácie vozidla. Zimné zmesi obsahujúce metanol sú tými najlacnejšími. Metanol je však nebezpečný aj tým, že môže poškodiť gumové tesnenie okolo skla. Tá potom jeho vplyvom rýchlejšie zterí a popraská.

Súčasťou lacnejších zmesí je acetón, čo je zložka, ktorá sa používa ako rozpúšťadlo. Acetón môže poškodiť aj samotný lak vozidla. Ďalšou nežiaducou toxickou látkou, ktorú môžu zimné zmesi obsahovať, je izopropylalkohol. Táto látka samotné vozidlo nepoškodzuje, ale pri používaní prídete do kontaktu z veľmi nepríjemným zápachom.

Zloženie

Základnou zložkou zmesí je voda a ďalšie prímesi. Používa sa lieh, parfémy a saponáty. Prídavné zložky sa majú postarať o to, aby voda v ostrekovačoch v zime nezamŕzala av lete okno dokonale očistila. Parfémy sa však pridávajú aj do zimných zmesí. Tu je ich úlohou zmierniť typický nepríjemný zápach alkoholu.

Kvalitná voda do ostrekovačov môže obsahovať destilovanú vodu, farbivo a čistiacu prímes.

  • Detergent – pri používaní viacerých pení a môže spôsobovať šmuhy na skle. Aby ste sa nežiaducich šmúh zbavili, budete mať pravdepodobne väčšiu tendenciu koncentrát používať častejšie.

Bod tuhnutia

Pri nákupe zimnej zmesi je dôležitý bod tuhnutia. Väčšina kvapalín funguje pri teplotách -5 až -20 °C. Tieto kvapaliny sú pre naše podmienky obvykle dostačujúce. Väčšiu istotu vám dajú zmesi, ktorých bod tuhnutia je -30 °C. Kúpiť je možné aj vodu s bodom tuhnutia -50 °C, alebo dokonca -70 °C.

Objem

Vody do ostrekovačov sa predávajú v rôzne veľkých baleniach. Objem zásobných nádržiek býva okolo 3 litrov. Modernejšie vozidlá však mávajú aj ostrekovače svetlometov a objem nádrže tak môže byť až 5 litrov. Toto by ste mali zvážiť pri výbere veľkosti balenia.

Svoju úlohu potom pochopiteľne zohráva aj to, ako často auto používate a ako často budete ostrekovače používať. Niektorým vodičom môže nádrž vydržať celý rok, iní budú musieť vodu počas roka dolievať.

Značka

Vody do ostrekovačov môžete kúpiť na benzínových staniciach, v supermarketoch alebo prostredníctvom internetového obchodu. Na všetkých miestach je možné zohnať rôzne kvalitné zmesi, pred nákupom si tak vždy prečítajte zloženie. Všeobecne sa však skôr neodporúča kupovať vodu do ostrekovačov práve na benzínových pumpách. Tu bývajú koncentráty veľmi predražené.

Zistené dokonca bolo, že za balenie môžete zaplatiť až päťnásobok ceny. Medzi kvalitné a obľúbené patria vody značky Sheron, Clean Fox, Sonax, Carlson, Carline alebo napríklad Coyote.

Cena

Obstarávacia cena sa z veľkej časti odvíja od typu zmesi, zloženia i veľkosti balenia. 5 litrové balenie môžete kúpiť za 9 – 39 eur. V tomto cenovom rozpätí možno nájsť aj zmesi popredných výrobcov, ale jednotlivé zmesi obsahujú rozdielne pomery zložiek a napríklad pri zimných zmesiach sa výrazne líšia aj bod tuhnutia. Lacnejšie zmesi sú účinné do teploty -20 °C, tie najdrahšie majú bod tuhnutia až -70 °C.

Porovnať ceny voda do ostrekovačov

Otázky a odpovede

Prečo sa vyhnúť nákupu lacných ostrekovačov?

Niektorí nepoctiví výrobcovia do zmesi pridávajú nebezpečné alebo dokonca jedovaté látky napríklad izopropanol alebo metanol. Tieto látky sú počas odparovania veľmi cítiť av prípade, keď zmes obsahuje vysoko nekvalitné látky, môže dôjsť aj k poškodeniu plastov na svetlometoch alebo laku auta. Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča kupovať iba vody renomovaných výrobcov. Tí do zmesí pridávajú iba vysoko kvalitný európsky lieh, ktorý je dodatočne prečistený.

Je možné miešať letnú a zimnú vodu do ostrekovačov?

Veľmi často je pôvodná letná voda dolievaná zimnou zmesou. Tento postup však nie je vhodný, pretože zimná zmes obsahuje koncentrovaný lieh, ktorý má nižšiu hustotu ako voda, ktorú obsahuje letnú zmes. Vďaka tomu letnú a zimnú zmes nikdy dokonale nepremiešate a voda môže v ostrekovačoch dokonca zamrznúť.

Ako vybrať zimnú zmes do ostrekovačov?

Výber zimnej zmesi je o niečo komplikovanejší, pretože musíte zvážiť viac parametrov. Všeobecne sa odporúča vyberať iba zimné zmesi renomovaných výrobcov, ktoré sa vyznačujú kvalitným zložením. Dobre zvážte, do akej teploty je voda mrazuvzdorná. Odporúča sa nechať si nejakú rezervu, aby nemohlo dôjsť k zamrznutiu zmesi.

Záver

Vody do ostrekovačov vyberajte v závislosti od ročného obdobia. V závislosti od typu zmesi sa výrazne mení zloženie zmesi. V oboch prípadoch sa oplatí kupovať iba zmesi popredných výrobcov, dvojnásobne to platí pri výbere zimných zmesí. Zimná zmes by mala obsahovať lieh, nežiaducimi zložkami sú acetón a metanol.

Množstvo zmesi voľte podľa toho, či zmes používate iba k očiste skla alebo aj svetlometov. Do letnej zmesi by ste nikdy nemali dolievať zimnú zmes. Vzhľadom na odlišnú hustotu obe zmesi nikdy dokonale nepremiešate a riskujete zamrznutie zmesi v nádrži.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo