Napeňovača mlieka

Mliečna pena je nevyhnutnou súčasťou kávových nápojov. Našľahať si doma správne mliečnu penu nie je úplne jednoduché, s použitím napeňovača mlieka to však zvládne každý. Ak teda patríte k milovníkom kávových nápojov a nevlastníte drahý kávovar, ktorého súčasťou napeňovač zvyčajne býva, poďte sa dozvedieť o tomto malom pomocníkovi niečo viac.

Vďaka vhodne zvolenému napeňovacia pripravíte bohatú penu a môžete si tak pripraviť lahodné cappuccino, caffe latte a ďalšie nápoje. Najlepšie mliečnu penu vytvoríte z čerstvého plnotučného mlieka, ktoré obsahuje aspoň 3,5% tuku. V prípade, že máte kvalitné mlieko, stačí vám už len vybrať vhodný napeňovač.

Porovnať ceny napeňovač mlieka

Typy

Speňovače sú k dostaniu v troch prevedeniach. Kúpiť môžete ručný alebo elektrický, každý je vhodný pre trochu iné využitie. Ručné sa oplatí v prípade, že budete penu šľahať príležitostne pre malý počet osôb.

Elektrický je vhodnejšie pre častejšie prípravu malého i väčšieho množstva mliečnej peny. Rôzne peniče mlieka sú k dispozícii aj v ďalších podobách.

Manuálne

Tieto typy patrí k lacnejším, ale práca s nimi môže byť náročnejšie. Penu však pripravíte do cca 1 minúty, takže to zvládne skutočne každý. Ručné napeňovač môže mať podobu ručného šľahača alebo shakera na šľahanie mlieka.

Ručné napeňovača majú podobu nádobky, vnútri ktorej je umiestnený piest. Penu našľaháte niekoľkých rýchlymi pohybu piestu. Niektoré napeňovača vyžadujú, aby bolo mlieko pred našleháním ohriate, v iných je možné penu šľahať zo studeného mlieka. Tieto peniče je možné po našľahanie vložiť do mikrovlnnej rúry a penu tak ľahko ohriať.

Shakery dokážu pripraviť mliečnu penu zo studeného mlieka s teplotou 1 – 5 ° C. Sú teda ideálne najmä pre výrobu ľadovej kávy. V prípade, že vám nebude vadiť studená pena na teplé káve, môžete ich využiť aj v týchto prípadoch.

Manuální pěnič mléka

Manuálne penič mlieka

Do nádoby stačí naliať potrebné množstvo mlieka, nasadiť horný diel a cca pol minúty trepať. Vo výsledku vám vznikne hustá pena.

Elektrický

Aj elektrické napeňovača sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Môžete využiť prístroje, ktoré sú napájané zo siete alebo typy, ktoré fungujú pomocou batérií.

V tomto prípade za prístroje zaplatíte vyššiu cenu než v prípade ručných typov. Aj tu je všetko pripravené rýchlo a pri elektrických typov navyše pohodlne.

Elektrické peniče majú podobu malých konvičiek a k dispozícii máte aj niekoľko možných funkcií. Sú k dostaniu v niekoľkých objemoch a vo väčšine prípadov umožňujú mlieko zároveň ohriať na potrebnú teplotu. Výhodou teda je menšie množstvo špinavého riadu.

Elektrický pěnič mléka Philips

Elektrický penič mlieka Philips

Jednoduché batériové modely majú podobu malých tyčových šľahačov. V tomto prípade je nutné mlieko ohriať v nejakej vhodnej nádobe a potom ich vyšľahať pomocou tohto šľahača. V prípade tohto typu je vhodné zakúpiť aj teplomer, vďaka ktorému môžete určiť správnu teplotu. Tá by mala v tomto prípade byť cca 60 – 65 ° C.

Napěňovač mléka na baterie

Napeňovač mlieka na batérie

Frapovač

Do skupiny elektrických peniace možno zaradiť tiež frapovače. Ide o prístroje, ktoré sú určené predovšetkým pre prípravu frappé čiže ľadovej kávy, ale využiť ich môžete aj na prípravu mliečnej peny.

späť na obsah ↑

Objem

Objem je parameter, ktorý je dôležitý pri elektrických konvičkových napeňovacia, piestových ručných typov alebo shakera. Pre správne zvolený objem je potrebné počítať s tým, že na jednu osobu budete potrebovať asi 60 ml mlieka.

Čo sa týka Shaker, v tomto prípade nemáte na výber a môžete tak využiť iba typy, do ktorých je možné naliať 70 ml mlieka. Rôzne ostatné výrobky sú potom vyrábané v rozmedzí od 150 – 500 ml. Naraziť môžete aj na peniče väčších objemov okolo 1 litra. Tieto typy sú vhodné skôr pre väčší počet osôb.

späť na obsah ↑

Materiál

Čo sa týka výrobného materiálu, môžete sa stretnúť s napeňovacia vyrobenými z nerezu, skla a plastu, alebo v kombinácii týchto materiálov. Ručné piestové napeňovača bývajú často nerezové. V tomto prípade vám umožní mlieko vnútri nádoby ohrievať na sporáku, niektoré je možné použiť aj na indukčnú platňu.

Ak sú v kombinácii nerez a sklo, túto funkciu umožňovať nemusí a v tomto prípade tak budete musieť mlieko ohriať v náhradnej nádobe a potom ich do kanvičky preliať. Ručné šľahače sú potom vyrobené opäť z nerezu alebo v kombinácii nerez a plast.

späť na obsah ↑

Príkon

Príkon vás bude opäť zaujímať iba pri elektrických napeňovač. V tomto prípade platí, že čím je príkon vyšší, tým skôr bude mlieko ohriate a pena pripravená. Kvalitné modely majú príkon okolo 500 a viac W. Menej výkonné sú k dostaniu s príkonom okolo 350 W.

späť na obsah ↑

Funkcia

Elektrické napeňovača vám môžu umožniť mlieko ohriať, alebo použiť ako teplé, tak studené mlieko. V prípade, že kúpite napeňovač vybavený termostatom, nebude sa musieť starať o teplotu a nebude riešiť ani prípadné pripálenia mlieka.

K rôznym funkciám patrí ohrev a napenenie, napenenia bez ohrevu, ohrev bez napenenia a ohrev na bezpečnú teplotu. Posledná funkcia je určená najmä pre ohrev mlieka pre deti.

Drahšie typy potom disponujú aj niekoľkými nástavcami, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy nápojov a pripraví vám tak rôznu kvalitu peny. K dispozícii máte aj ovládač, ktorým môžete nastaviť teplotu mlieka v určitom rozmedzí.

späť na obsah ↑

Značka

Speňovače sú k dostaniu od mnohých značiek, ktoré sa zaoberajú výrobou kuchynských spotrebičov. Patrí sem napríklad Orava, Krups, Guzzanti, ECG, Sencor, Xavax, DeLonghi, Tristar, Ruhnson a mnoho ďalších.

Ak vám záleží aj na vzhľade, môžete vyberať aj krásne kúsky od talianskej značky Bialetti, ktorá sa okrem iného špecializuje na výrobky určené na prípravu kávy.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie kúpite ručné napeňovača a shaker na šľahanie mlieka. Ich cena sa pohybuje od 10 – 20 EUR. K dostaniu sú však aj krásne dizajnovo vykonanej piestové peniče, ktoré vás vyjdú aj na cca 35 EUR.

K lacnejším patria elektrické šľahače, v tomto prípade je cena v rozmedzí 15 – 20 EUR. A k najdrahším patria elektrické napeňovača. Tu sa cena pohybuje okolo 40 EUR u tých najlacnejších a môže šplhať až k 120 EUR.

Porovnať ceny napeňovač mlieka

späť na obsah ↑

Údržba

Peniče možno vo väčšine prípadov rozobrať na jednotlivé časti, ktoré môžete umývať pod tečúcou vodou. Nerezové typy často umožňujú vloženie do umývačky.

Kvalitné prístroje, ktoré sú vybavené termostatom zabráni možnému pripaľovaniu mlieka, celková údržba je v tomto prípade jednoduchšie. To akú údržbu jednotlivé modely vyžadujú, je popísané v návode od výrobcu.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aké je ideálne mlieko na výrobu peny?

Aby bolo možné penu našľahať, je dobré mať po ruke čerstvé plnotučné mlieko, ktoré má aspoň 3,5% tuku. Nemusíte však kupovať žiadne špeciálne mlieko, stačí to, ktoré je bežne k dostaniu v obchode.

Mlieko však musí byť čerstvé, s trvanlivým mliekom kvalitnou penu nenašleháte. Využiť môžete aj mlieko z automatu na mlieko.

späť na obsah ↑

Záver

Speňovače sú výrobky, ktoré sú vhodné skôr pre skutočných milovníkov kávy. Ak teda patríte k týmto nadšencom, môže sa pre vás tento jednoduchý výrobok stať neoceniteľným pomocníkom.

V tomto prípade je lepšie investovať do kvalitného elektrického napeňovača, ktorý je vybavený reguláciou teploty a funkciami, kedy využijete ako studené tak teplé mlieko.

Ak by ste chceli výrobu mliečnej peny skúsiť, ale nie ste si istí, či u jej výroby vydržíte, kúpte si skôr lacnejší typ. V tomto prípade je vhodný niektorý manuálne alebo elektrický šľahač.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk