Sedlovky

Sedlová tyč známa aj ako sedlovka je časť, ktorá drží sedlo v ráme bicykla. Sedlovku môžete nastaviť do výšky, ktorá vám vyhovuje z hľadiska výšky vašej postavy. Vďaka tejto možnosti bude jazda pohodlná a možnosť nastavovania výšky sa odrazí aj na optimálnych výkonoch.

Každé kolo má pochopiteľne svoju sedlovú rúru už z výroby. Obvykle sú nové bicykle vybavené klasickou pevnou sedlovkou. Tú môžete v prípade potreby vymeniť a náruživejší cyklisti ju môžu vymeniť za obľúbenú odpruženú alebo teleskopickú sedlovku.

To, či si vystačíte s klasickou pevnou, alebo sa vám naopak oplatí kúpa odpruženej či teleskopickej sedlovky závisí iba od spôsobu jazdy. Veľký vplyv na výber má aj terén, po ktorom sa bežne pohybujete, pretože každá sedlovka má iné vlastnosti. Potom, čo budete presne vedieť, aká sedlová tyč je pre vás tou pravou, bude dôležité iba vybrať správnu veľkosť a materiál.

Porovnať ceny sedloviek

Typy

Sedlovka na bicykel má niekoľko podôb. Základom je pevná sedlovka, za vyššiu triedu sa považuje sedlovka odpružená a najviac výhod získate obstaraním teleskopickej sedlovky.

Pevná

Základom, ktorý nájdete na každom kolese je pevná sedlová tyč. Tú môžete podľa potreby zvýšiť alebo znížiť najčastejšie pomocou objímky na ráme. Pevná sedlovka bude vyhovovať najmä nenáročným cyklistom, ktorí sa pohybujú iba po spevnených cestách. V teréne bude jazda na pevnej sedlovke menej komfortná a často aj bolestivá.

Odpružená

Tí, ktorí radi vyrážajú aj do terénu, ocenia viac odpruženú sedlovku, ktorej súčasťou sú 2 pružiny. Vďaka nim nebude pevný rám kolesa toľko prenášať vibrácie a jazda terénom bude oveľa príjemnejšia. Odpruženou sedlovkou môžu byť vybavené drahšie terénne bicykle. Všeobecne sa odporúčajú na inštaláciu na crossové a trekové bicykle, ktoré majú úzke plášte. Zdvih odpružených sedloviek je väčšinou v rozmedzí 40 – 50 mm.

Teleskopická sedlovka

Pre mnohých je kúpa teleskopickej sedlovky skôr zbytočnou investíciou. Mnohí bežní cyklisti si myslia, že teleskopickú sedlovku využijú iba pri jazde v extrémnych podmienkach. Teleskopická sedlovka je však vhodná aj pri jazde v menej náročnom teréne.

Pri pohybe v teréne, pri jazde poľnými alebo lesnými cestami však budete môcť vďaka teleskopickej sedlovke jazdiť rýchlejšie a bezpečnejšie. Odvážnejší cyklisti si môžu počas jazdy vyskúšať aj rôzne menšie skoky. Výška zdvihu týchto sedloviek je väčšinou od 50 – 200 mm.

Teleskopickú sedlovku môžete ovládať počas jazdy dvoma rôznymi spôsobmi.

  • Z riadidiel – komfortnejšia, častejšia a drahšia možnosť ovládania. V tomto prípade je nutné prepojiť sedlovku a riadidlá pevným vnútorným vedením v podobe drôtu, ktoré vám ovládanie umožní. Niektoré sedlovky umožňujú vedenie rámom, iné sú stavané iba na vonkajšie vedenie.
  • Pod sedlom – menej pohodlný, ale lacnejší variant. Výhodou tejto možnosti je, že môžete sedlovku jednoducho vybrať z rámu. To ocenia tí, ktorí bicykel častejšie prevážajú.

Teleskopické sedlovky ponúkajú 2 možnosti, ako meniť polohu zasunutia do rámu.

  • Pevná poloha – tieto sedlovky majú výrobcom presne daný medzistupeň zasunutia. Pevná poloha sa hodí v ťažšom teréne, ovládanie je jednoduchšie.
  • Zasunutie v celom rozsahu – polohu môžete meniť v celom rozsahu. Tieto sedlovky sú variabilnejšie a ponúkajú viac možností.

Priemer

Sedlovky je možné inštalovať na sedlové rúrky rôznych veľkostí. Pred tým, než sa do výberu pustíte, musíte vedieť, aký priemer sedlovky potrebujete. To, akú veľkú sedlovku budete potrebovať, zistíte veľmi jednoducho. Priemer sedlovej tyče je spravidla uvedený na ráme bicykla. Pokiaľ túto informáciu z rámu nevyčítate, pomôže vám klasické posuvné meradlo.

Najčastejšie je možné kúpiť teleskopické sedlovky s priemerom 30,9 a 31,6 mm. Menší výber ponúka priemer 27,2 mm. Obvykle je možné kúpiť sedlovky s priemerom od 21,15 – 35 mm. Pokiaľ nezoženiete vhodnú veľkosť, budete musieť zakúpiť ešte redukciu, vďaka ktorej budete môcť sedlovku na pevno prichytiť.

Materiál

Sedlové tyče sa vyrábajú z ocele, hliníka alebo karbóny. Aj tu určuje výrobný materiál z veľkej časti typ sedlovky.

  • Oceľová – lacné oceľové sedlovky sú vhodné pre mestský bicykel. Zohnať oceľovú sedlovku je dnes už oriešok, tento materiál je typický skôr pre retro kolesá. Umiestniť ju môžete na sedlovú rúrku s priemerom 25,4 mm.
  • Hliník – z hliníka sa vyrábajú pevné aj teleskopické sedlovky. Vyberať môžete sedlovku pre cestné aj horské bicykle. Tyče sú k dostaniu v niekoľkých priemeroch.
  • Karbón – tento materiál veľmi dobre pohlcuje vibrácie a používa sa predovšetkým pri výrobe odpružených aj teleskopických sedloviek. Sedlovku z karbónu môžete inštalovať na mestský aj horský bicykel. Aj tieto sedlovky sú k dostaniu v niekoľkých priemeroch.

Príslušenstvo

K sedlovke je možné kúpiť aj rôzne príslušenstvo. Najčastejšie narazíte na redukciu, vďaka ktorej môžete pripevniť aj tyč s neštandardným priemerom. Ďalej zoženiete rýchloupináky, imbusy a sedlové objímky. Do odpruženej sedlovky budete môcť kúpiť náhradné pružiny, k teleskopickej sedlovke je možné zohnať nové ovládanie. Ďalej je možné dokúpiť kryt zámku alebo nosič na sedlovku.

Značka

Sedlovku na bicykel kúpite v špecializovaných predajniach aj prostredníctvom internetových obchodov. Ponuka rôznych výrobkov je skutočne veľká a narazíte na pomerne veľké množstvo značiek. Každý výrobca má potom v ponuke všetky typy sedloviek v niekoľkých cenových kategóriách. Medzi obľúbené patria sedlovky značky SR Suntour, Force, Ritchey, Rock Shox, PRO, Easton, Specialized a ďalšie.

Cena

Cenu sedlovky na bicykel určuje typ a výrobný materiál. Najlacnejšie sú pevné hliníkové sedlovky, ktoré môžete kúpiť za menej ako 17 eur. Veľký výber ponúka cenové rozpätie 15 – 26 eur. V tomto cenovom rozpätí je možné vyberať aj medzi mnohými odpruženými hliníkovými sedlovkami.

Kvalitnejšie odpružené sedlovky vyjdú na viac ako 43 eur. Drahšie sú teleskopické sedlovky, tu cena začína na cca 52 eur. Teleskopickú sedlovku však môžete kúpiť aj za viac ako 427 eur. Najdrahšie sedlové tyče sú vyrobené z karbónu.

Porovnať ceny sedloviek

Otázky a odpovede

Kedy sa hodí teleskopická sedlovka?

Teleskopickú sedlovku si môžu zaobstarať všetci, ktorí radi podnikajú cesty terénom. Vhodná je do každého terénu, ale neoceniteľná pri extrémnych zjazdoch alebo naopak veľmi náročných výjazdoch. Vo chvíli, keď budete môcť sedlo posunúť o malý kúsok nižšie, získate lepšiu stabilitu. To sa hodí aj pri jazde snehom, kedy môže dôjsť k nečakanému správaniu bicykla.

Ako môžem meniť výšku jednotlivých sedloviek?

Každá sedlovka má svoj spôsob, ktorým môžete výšku meniť. Väčšinou sa jedná o objímku alebo páčku. Dôležité však nie je, ako výšky meniť, ale kedy výšku meniť. Zatiaľ čo výšku pevnej a odpruženej sedlovky môžete meniť iba v pokoji, teleskopická sedlovka vám umožňuje meniť výšku sedla počas jazdy.

Aké nevýhody má teleskopická sedlovka?

Teleskopická sedlovka má v porovnaní s ostatnými sedlovkami o niečo vyššiu hmotnosť. Rozdiel je však iba okolo 200 g. Po inštalácii tejto sedlovky vám na bicykli pribudne nový drôt, ktorý bude sedlovku ovládať. Počítať musíte aj s náročnejšou údržbou. Sedlovku je nutné pravidelne odvzdušňovať.

Záver

Sedlovka je jednou z hlavných častí každého bicykla. Pomocou sedlovky môžete meniť výšku sedátka. Pre nenáročných cyklistov, ktorí sa pohybujú po spevnených komunikáciách, sú v ponuke pevné sedlovky. Do terénu je komfortnejšie vyraziť na bicykli vybavenom odpruženou sedlovkou. Milovníci adrenalínu, náročných zjazdov aj extrémnych výstupov, by mali investovať do teleskopickej sedlovky, ktorá im dovolí meniť výšku posedu za jazdy.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.najsport.sk, www.mtbiker.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo