Sušiaky na bielizeň

Pranie a sušenie bielizne je vo väčšine domácností každodennou záležitosťou. Mnoho rodín vlastné sušičku na bielizeň, tí čo také šťastie nemajú, musia riešiť otázku, kam vyprané prádlo zavesiť. Ale ani v sušičke nie je možné sušiť všetko oblečenie alebo domáce textílie, a tak sa takmer v každej domácnosti objaví nejaká varianta sušiaku na bielizeň.

Sušiť bielizeň je možné doma aj vonku. Majitelia záhrad alebo balkónov uprednostňujú vonkajšie sušenie najmä v letných mesiacoch alebo kedykoľvek počas roka, ak to počasie dovolí. Sušiaky je možné kúpiť v rôznych veľkostiach, klasické záhradné sa inštalujú priamo do hliny, alebo na pevný podklad.

Balkónových sušiakov je celý rad a líši predovšetkým spôsobom ukotvenia. A aj v dome alebo byte môžete vyberať z rôznych typov a veľkostí.

Porovnať ceny sušiakov na bielizeň

Typy

Ako už sme spomenuli, sušiak je možné používať doma, vonku a na balkóne. Okrem klasického sušiaku, môžete využiť pre sušenie bielizne tiež obyčajné šnúry. Ak vám to priestor dovolí, možno ich využívať pri vonkajšom i domácim sušenia.

Domáce sušiak

Pri sušení bielizne doma je potrebné myslieť na pravidelné odvetrávanie miestnosti, ktorá je na sušenie bielizne vyhradené. V zimných mesiacoch si môžete vypomôcť odvlhčovačom vzduchu. Vďaka správnej starostlivosti predídete možnému tvorenia plesne.

Pre domácich sušenie sú určené rozkladacie sušiaky. Tieto sušiaky disponujú pomerne veľkým priestorom, na ktoré sa bielizeň vešia. To môže byť ich výhoda aj nevýhoda. Možno ich kúpiť v rôznych veľkostiach, vďaka čomu na ne môžete umiestniť 1 – 2 práčky bielizne.

Obľúbené sú aj vertikálne sušiaky, ktoré sa skladajú z niekoľkých častí. Tie je možné podľa potreby skladať alebo rozkladať. Pri sušení tak využijete celý priestor alebo len jeho časť. Súčasťou sušiaku bývajú nástavce, určené na zavesenie ramienok.

Do kúpeľne je možné inštalovať elektrický rebrík, ktorý môžete využiť aj na sušenie bielizne. Tieto rebríky sa inštalujú na stenu. Nevýhodou je v tomto mieste malý priestor, ktorý vám neumožní zavesiť ani jednu práčku bielizne.

Sušiak na balkón

Tam, kde máte k dispozícii balkón, môžete sušiť bielizeň na balkóne. Nie vždy je to však vhodné, najmä tam, kde je byt umiestnený na rušnom a prašnom mieste, nie je vonkajšie sušenie vhodné. Naopak, v prípade, že vlastníte čiastočne alebo úplne krytý balkón, môžete ho na sušenie využívať po celý rok.

Na väčšie balkón je možné zaobstarať stojanový sušiak, ktorý je veľmi podobný veľkému vonkajšiemu sušiaku.

Vďaka pevnému stojanu a robustnej konštrukcii je veľmi stabilný a vydrží aj v nepriaznivom počasí. Jeho výhodou a súčasne nevýhodou je veľký rozmer. Možno naň usušiť veľké množstvo bielizne, ale zaberie vám podstatnú časť balkóna. Tieto sušiaky je však možné zložiť a odsunúť do miest, kde nebudú toľko prekážať.

Pre sušenie na balkóne môžete využiť aj rozkladací sušiak, ktorý využijete aj doma. Jeho nevýhodou je však menej stabilná konštrukcia, ktorá nemusí ustáť fúkania vetra.

Obľúbené sú sušiaky, ktoré možno namontovať do steny. Jedná sa o zasúvacie modely, ktoré v zloženom stave nezaberú takmer žiadne miesto a nepôsobí ani rušivým dojmom. K dostaniu sú v mnohých veľkostiach, vďaka čomu je využijete na rôzne veľkých balkónoch a vyhovovať môžu aj početnejšie rodine. Podobne je možné využiť aj stropné sušiaky.

A využiť môžete tiež závesný sušiak. Ten je možné zavesiť na balkón či okno a využiť na sušenie aspoň niekoľkým kúskov bielizne.

Vonkajší sušiak

Pre vonkajšie sušenie môžete využiť akúkoľvek pevnú konštrukciu v kombinácii s prádlovým šnúrami, čo bolo predtým najčastejšie riešenie. Takto vyrobený sušiak je stabilný a ponúka veľký priestor, ktorý vám umožní zavesiť niekoľko práčok.

V súčasnej dobe sa od tohto riešenia pomaly ustupuje a stúpa obľuba pevných sušiakov. Tie je možné kúpiť v stojanové verzii, alebo je možné ukotviť na vhodnom mieste na pevno. Sušiaky sa predávajú v niekoľkých veľkostiach. To, aký veľký využijete, závisí od veľkosti záhrady i počtu osôb.

Pevný sušiak je možné rozložiť alebo zložiť, modernejšie a drahšia verzia umožňuje uschovanie šnúr do ochrannej kazety. Vďaka tomu Sú šnúry chránené pred nepriaznivým počasím a tiež sa toľko nešpiní.

späť na obsah ↑

Kotvenie

U balkónových i vonkajších sušiakov budete riešiť tak spôsob ukotvenia. Jediné sušiaky, ktoré nie je nutné kotviť, sú stojanové typy. V prípade vonkajších sa budete rozhodovať medzi kotvením do krajiny alebo betónu. Balkónové potom vyžadujú kotvenie do steny alebo stropu.

Najjednoduchší spôsob kotvenia umožňujú sušiaky, ktoré je možné ukotviť do zeme. Sú bežne k dostaniu so zemným skrutkou alebo stojanom, ktorý sa na pevno zabuduje do zeme a sušiak sa doň nainštaluje. Niektoré sušiaky je možné z držiaka kedykoľvek vytiahnuť a sušiak napríklad počas zimy uskladniť.

Druhým spôsobom je kotvenie do betónu, ktoré je pevné, stabilné a trvalé. Sušiaky sa predávajú s držiakom, ktorý je nutné na pevno zabudovať do zeme.

Ďalší postup je potom rovnaký ako u predchádzajúceho typu. Sušiak do stojanu kedykoľvek vložíte alebo ho vytiahnete. Nevýhodou je, že na pevno ukotvený sušiak nie je možné po čase umiestniť inam. Je teda nutné dobre zvoliť miesto, kde bude sušiak stáť.

Pri kotvenie do steny je potrebné navŕtať do vami zvolených miest hmoždinky a na protiľahlú stenu inštalovať skrutkovacie háčiky. Na hmoždinky pripevníte kazetu so šnúrami.

Háčiky slúži na uchytenie natiahnutých šnúr. Ak nechcete nič vŕtať, je možné kúpiť jednoduchý závesný sušiak, ktorý je možné zavesiť na balkón. Bielizeň nebude nikde prekážať, pretože bude visieť z balkóna. Nie všetkým však tento variant vyhovuje.

späť na obsah ↑

Konštrukcia

Konštrukciu je nutné riešiť najmä u vonkajších sušiakov, stabilný by mali byť tiež skladacie sušiaky. Kvalitné vonkajšie sušiak sa vyznačuje kvalitnou hliníkovou konštrukciou, ktorých prednosťou je predovšetkým to, že vplyvom poveternostných podmienok nezhrdzavie. Domáce skladacie sušiaky by potom mali mať pevnú oceľovú konštrukciu.

späť na obsah ↑

Funkcia

Funkcia sa opäť týkajú predovšetkým vonkajších pevných sušiakov. Tie ponúka už spomenutú možnosť zaťahovanie šnúr. Napospol všetky typy umožňujú nastavenie výšky.

Využiť môžete tiež očká, na ktoré je možné zavesiť ramienka.

Domáce vertikálne sušiaky môžu disponovať pojazdnými kolieskami. Výhodou je jednoduché prevážanie plného sušiaku z miesta na miesto.

späť na obsah ↑

Značka

Popredným výrobcom sušiakov je značka Leifheit, ktorý je na trhu najviac zastúpená. Ponúka všetky typy sušiakov vo všetkých cenových reláciách. Z ďalších značiek je možné menovať BRILANZ, Vileda, Sharks, Goleta, Benco, Aldo atď.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie sušiaky vás vyjdú na cca 10 – 15 EUR. K dostaniu sú menej stabilné skladacie modely, menšie sušiaky, ktoré je možné upevniť na stenu, alebo veľa typov závesných sušiakov.

Kvalitnejšie skladacie, väčšie závesné a prvé vertikálne sušiaky kúpite za cca 15 – 25 EUR. Od 25 – 50 EUR je možné kúpiť stabilný skladací a prvé vonkajšie pevné sušiaky. Cena kvalitnejších vonkajších sa pohybuje od 40 – 80 EUR. K najdrahším patria elektrické vertikálne sušiaky, ktorých cena šplhá k 200 EUR.

Porovnať ceny sušiakov na bielizeň

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aké elektrické sušiaky sú k dostaniu?

Okrem klasických rebríkov, ktoré sme už spomenuli, je možné kúpiť skladací elektrický sušiak, ktorý ponúka InnovaGoods. Táto značka ponúka viac typov sušiakov, ktoré uspokoja potreby menšie i väčšie rodiny.

Aké príslušenstvo je možné k sušiaku dokúpiť?

Veľmi praktické sú rôzne vešiaky, na ktoré je možné zavesiť drobné kúsky. Ďalej je to veľké množstvo rôznych držiakov na štipce.

späť na obsah ↑

Záver

Sušiak na bielizeň je praktický pomocník, pri jeho výbere zohľadnite jeho veľkosť a konštrukciu. Je veľmi pravdepodobné, že v domácnosti využijete viac sušiakov. Na domácej sušenie môžete využiť elektrické sušiaky, ktoré je možné používať pripojené do siete, ale môžu plniť aj funkciu obyčajného sušiaku.

Na sušenie malého množstva bielizne využijete v každej rodine závesný sušiak, ten je praktický najmä pre rodičov s malými deťmi.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk