Ako vyčistiť kúrenie?

Napriek tomu, že väčšina z nás používa radiátor v období zimy na dennej báze, málokto ho čistí. Možno sa budete čudovať, ale keď robíte upratovanie v domácnosti, nemali by ste zabudnúť ani na kúrenie. Čistý radiátor vám zaistí kvalitný vzduch a maximum tepla v miestnosti. Vyčistiť radiátor nie je najľahšia úloha, ale tento článok vám poradí, ako na to.

Prečo je dobré čistiť radiátor?

Možno si hovoríte, že čistiť radiátor je zbytočné. To sa ale veľmi mýlite. Okrem estetickej stránky a dobrého pocitu z čistoty sa vám to oplatí aj z ekonomického a zdravotného hľadiska.

Na radiátoroch sa strieda prach, pavučiny a často aj mŕtvy hmyz. Táto vrstva rôznych nečistôt znižuje výkon vášho kúrenia, pretože bráni teplému vzduchu prúdiť ďalej do miestnosti. Teplý vzduch, ktorý sa cez túto vrstvu špiny „prebojuje“, tak môže obsahovať rôzne plesne a mikróby, ktoré môžu byť príčinou dýchacích ťažkostí. Ak ste alergik alebo astmatik, mali by ste obzvlášť dbať na upratovanie radiátora.

Vyčistením radiátora sa tak zbavíte šance prípadných respiračných ochorení a navyše tým ušetríte peniaze za energie.

Ako často čistiť radiátor?

  • V skratke – čo najčastejšie. Upratovaním nikdy ničomu neuškodíte, ba naopak. Keďže je čistenie kúrenia ale pomerne zdĺhavý proces, je pochopiteľné, že sa vám do neho tak často nebude chcieť. Minimálne by ste sa do toho mali pustiť aspoň dvakrát do roka. Čistenie radiátora krok za krokom

Predtým než sa dáte do práce, budete potrebovať: vysávač, prachovku alebo kefu na kúrenie, handričku, kýblik, saponát, hubky na riad. Máte všetko? Skvelé, teraz len vypnúť kúrenie a môžete sa pustiť do práce.

  1. Ako prvý si pripravte vysávač a zapnite ho na maximálny výkon. Použite ten najužší nadstavec, čo zoženiete. Zbavte sa prachu medzi rebrami radiátora, a potom vysajte aj rúrky a okolie radiátora.
  2. Menších nečistôt sa zbavíte pomocou kefy na kúrenie. Ten je najlepší, pretože je na to špeciálne určený. Pokiaľ ale doma žiadny nemáte, dobre poslúži aj prachovka. Dôkladne omeťte jednotlivé rebrá radiátora.
  3. Naplňte vedierko teplou vodou, ktorú potom zmiešate s univerzálnym saponátom alebo s mydlom. Potom si pripravte hubky na riad a handričky. Hubkou umyte jednotlivé časti radiátora a dbajte na detaily ako sú škvrny, zašlá špina, fľaky. Ak sú niektoré miesta veľmi úzke, omotajte mokrú handru okolo tyče. Na záver celé kúrenie utrite suchou handričkou, aby nehrdzavielo.
  4. Na záver vysajte a upracte okolie radiátora, pravdepodobne vám nejaký prach spadol na podlahu alebo ulpel na stenách. Akonáhle budete mať všetko hotové, zapnite znovu kúrenie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.teplonosnekvapaliny.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo