Olejové radiátory

To akým spôsobom budete vo vašej domácnosti kúriť, patrí k jednému z najdôležitejších hľadísk pri zariaďovaní bývania. Ak bývate v rodinnom dome, nie ste závislý na vykurovacej sezóne a môžete zakúriť kedykoľvek budete potrebovať.

V prípade, že bývate v byte a nedisponujete vlastným kúrením, môžete si prikurovať pomocou rôznych priamotopov. Tieto výrobky sú ale vhodné v podstate kamkoľvek. Aj majitelia rodinných domov vďaka priamotopu nemusia vykurovať celý dom, ale iba miestnosť, ktorú potrebujú. Priamotopy sú potom výborné aj na chaty alebo chalupy.

Medzi stále obľúbenejšie ohrievače patrí olejový radiátor, ktorý sa vyznačuje veľkou akumulačnou schopnosťou náplne, čím vydrží dlhšie teplý. Tieto radiátory sú mobilné, majú nízku spotrebu energie a množstvo ďalších výhod.

Olejové radiátory sa skladajú z oceľových rebier, ktoré sú naplnené olejom. Radiátory bývajú často vybavené termostatom, vďaka ktorému môžete nastaviť požadovanú teplotu.

Porovnať ceny radiátorov

Výhody

Dôvodov, prečo tento typ radiátora zaobstarať je hneď niekoľko. Jednou z výhod je už spomínaná akumulačná schopnosť náplne. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť. Na rozdiel od ostatných priamotopov majú tieto radiátory oceľový plášť, vďaka ktorému vydržia naozaj dlhú dobu.

Olejové radiátory sú vhodné pre alergikov aj astmatikov, pretože na rozdiel od iných priamotopov nevíri prach. Ďalším prínosom pre zdravie je aj to, že pri kúrení nedochádza k vysušovaniu vzduchu. Prevádzka je tichá a radiátor vás tak nebude rušiť ani počas spánku.

Rovnako ako pri iných priamotopoch sa ani v tomto prípade nemusíte báť žiadne zložité inštalácie. Aj v prípade závesného radiátora sa kúrenie zaobíde bez nutnosti rozvodov do ďalších miestností, zaobídete sa bez komína aj kotolne. Jediné čo musíte urobiť je zapojiť radiátor do zásuvky.

Vďaka malým rozmerom a predovšetkým pojazdným kolieskam nebude zložitý ani prípadný presun z miestnosti do miestnosti. Radiátory nie sú náročné ani na uskladnenie av prípade, že ich využijete iba v jednej miestnosti, môžete zakúpiť radiátor v klasickej podobe, ktorý je možné vďaka špeciálnym konzolám zavesiť na stenu.

Typy

Olejové radiátory sa hodia snáď do každej miestnosti, okrem kúpeľne. Pokiaľ teda hľadáte priamotop pre okamžité prikúrenie v tejto miestnosti, bude vám vyhovovať iný typ ohrievača.

Klasické priamotopy

Jedná sa o modely, ktoré bývajú vybavené kolieskami a dajú sa tak jednoducho premiestňovať. Ich výhodou je teda mobilita, môžete ich použiť aj na chate alebo chalupe. Ich obstarávacia cena je nižšia. Aj tieto typy však zvládnu vykúriť aj väčšie priestory.

Radiátory na stenu

Tieto modely sa podobajú klasickým radiátorom. Pomocou uchytávacieho zariadenia alebo konzol je môžete ľahko uchytiť na stenu. Aj tieto radiátory bývajú vybavené termostatom a často aj časovačom, vďaka ktorému sa sám zapne a vypne v nastavenú dobu.

K dispozícii býva aj LED displej a elektronické ovládanie. Z bezpečnostného hľadiska sú aj tu k dispozícii ochrana proti prehriatiu alebo poistka proti prevráteniu. Sú k dostaniu v rôznych veľkostiach a výkonoch.

Veľkosť miestnosti

Pri kúpe tohto zariadenia je potrebné zohľadniť veľkosť miestnosti, ktorú bude radiátor najčastejšie vyhrievať. To, akú veľkú plochu vyhreje, udáva jeho veľkosť, počet rebier a výkon. Výkon sa pri olejových radiátoroch pohybuje najčastejšie v rozmedzí od 1 500 – 3 000 W.

Pokiaľ poznáte výšku, dĺžku a šírku miestnosti, môžete si výkon orientačne vypočítať. Stačí medzi sebou tieto 3 rozmery vynásobiť. Potom výsledok vynásobte ešte 50 W a získate približný výkon radiátora.

Pokiaľ teda máte miestnosť o rozmere 4X4 metre a výška stropu je 2,3 metre, budete potrebovať radiátor, ktorého výkon je aspoň 1840 W.

Bezpečnosť

Tak ako u všetkých prídavných ohrievačov je aj v tomto prípade nutné dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel, aby nedošlo pri používaní k úrazu alebo požiaru.

Radiátory nie sú určené na sušenie vecí, preto cez neho nikdy nič neprehadzujte ani ich ničím nezakrývajte. V opačnom prípade môže dôjsť k prehriatiu. Ohrievač nie je vhodné umiestňovať do vlhkých priestorov a nemalo by byť používané ani v okolí vane alebo sprchy.

Radiátor musí stáť na pevnom podklade, na umiestnenie nie je vhodný koberec. Aby mohol vzduch správne cirkulovať, je lepšie, ak má okolo seba aspoň 50 cm voľného priestoru.

Dodržaná by mala byť tiež vzdialenosť 1 m od horľavých materiálov. Povrch radiátora môže byť veľmi horúci, zabezpečte ho teda tak, aby sa o neho nepopálili deti.

Funkcia

K častým funkciám patria termostaty, ktoré umožňujú nastaviť požadovanú teplotu. Radiátory, ktoré túto funkciu nemajú, môžu mať k dispozícii niekoľko prepínačov, ktoré regulujú výkon spotrebiča.

K dispozícii sú najčastejšie tri stupne výkonu. Niektoré spotrebiče sú vybavené aj ventilátorom, ktorý sa postará o lepšie prúdenie teplého vzduchu.

Kvalitné prístroje sú vybavené tepelným istením. Tepelné istenie chráni radiátor proti prehriatiu. V tomto prípade sa radiátor sám vypne po dosiahnutí nastavenej vnútornej teploty elektroniky.

Pokiaľ táto situácia nastane, je nutné nechať radiátor nejakú dobu vypnutý. Po vychladnutí sa tepelná poistka automaticky deaktivuje a radiátor je tak znovu pripravený na použitie.

Niektoré modely sú vybavené aj viacerými stupňami tepelného istenia. Pokiaľ teda zlyhá prvý stupeň a teplota vo vnútri radiátora prekročí nastavenú vnútornú teplotu, aktivuje sa druhý stupeň istenia. Vďaka tomu predídete možnej nehode, ale prístroj nie je možné používať do doby, kým prejde riadnym servisom.

Svetelná indikácia zapnutia vás bude informovať o skutočnosti, že je radiátor v prevádzke. LED displej býva súčasťou drahších výrobkov a informuje vás o teplote. Drahšie radiátory je možné ovládať aj pomocou diaľkového ovládania.

Značka

Radiátory sú najčastejšie dostupné v čiernom a bielom prevedení. Vyberať môžete medzi klasickým vzhľadom a elegantným prevedením.

Medzi kvalitné výrobky patria radiátory Sencor, Concept, Guzzanti alebo Ardes. Radiátory, ktoré je možné prirobiť na stenu, sú k dostaniu od OneConcept.

Cena

Obstarávacia cena olejových radiátorov je o niečo vyššia ako cena ostatných priamotopov. Oproti ostatným majú nižšie náklady na prevádzku a ušetríte aj za údržbu. Tieto výrobky vám potom budú pri správnom používaní slúžiť niekoľko rokov.

Najlacnejšie výrobky je možné kúpiť do 40 eur. Ide o menšie spotrebiče s menším výkonom. Ten môže byť v rozmedzí 500 – 1 500 W. Tieto radiátory sú menšie, napriek tomu bývajú často vybavené termostatom a k dispozícii je aj poistka proti prehriatiu.

Do klasickej domácnosti si vystačíte s radiátormi, ktoré zakúpite od cca 60 – 120 eur. Sú väčších rozmerov a výkonov a okrem termostatu môžu byť vybavené aj ventilátorom. K dispozícii máte LED displej alebo diaľkové ovládanie.

Porovnať ceny radiátorov

Údržba

Olejové radiátory sú prakticky bezúdržbové. V prípade potreby z nich budete musieť čas od času zotrieť iba prach. Pred čistením je vhodné spotrebič odpojiť zo siete a nepoužívajte žiadne chemikálie.

Najčastejšie otázky

Vyplatia sa olejové radiátory?

Olejové radiátory nie sú príliš vhodné na bežné kúrenie. Sú určené skôr na občasné použitie. Niektorí dodávatelia elektrickej energie však na také kúrenie poskytujú lacnejšiu sadzbu.

V prípade, že by ste chceli tento typ kúrenia používať v domácnosti ako výhradný zdroj tepla, informujte sa o nákladoch na prevádzku u svojho dodávateľa elektrickej energie.

Je lepší teplovzdušný ventilátor alebo olejový radiátor?

Teplovzdušné ventilátory sú lacnejšie, teplo produkujú okamžite. Ich nevýhodou je kratšia životnosť, vírenie prachu a sú aj trošku hlučnejšie. Teplovzdušný ventilátor je vhodnejší na lokálne vykurovanie alebo na vykurovanie menších miestností.

Olejový radiátor zvládne vykúriť aj väčšie plochy. Princíp a ďalšie výhody olejového radiátora sme si už popísali. To aký spotrebič nakoniec zvolíte, závisí úplne od vášho uváženia.

Je olejový radiátor šetrný k životnému prostrediu?

V tomto prípade sa jedná o ekologický spôsob vykurovania. Vnútri radiátora sa nachádza ekologicky šetrný olej, ktorý pri zahrievaní nevypúšťa žiadne spaliny. Tieto zariadenia je možné zaradiť do ekologických aj vďaka ich dlhej životnosti.

Záver

Ak potrebujete dodatočný ohrievač do vášho domu aj bytu, voľte jednoznačne tiché a bezúdržbové olejové radiátory. Sú vyrobené z kvalitných materiálov, vďaka ktorým majú dlhú životnosť. Vďaka svojmu tichému a bezprašnému chodu sú vhodné aj pre rodiny s malými deťmi, alergikov alebo astmatikov.

K ďalším jeho prednostiam patrí to, že nevysušuje vzduch. K dostaniu je v klasickej a mobilnej verzii. Oba typy sa vyznačujú jednoduchým ovládaním a nulovou údržbou. Pri výbere tohto výrobku je dôležitý predovšetkým jeden parameter, a tým je výkon spotrebiča.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo