Akumulačné kachle

Každý, kto plánuje stavbu domu, musí vyriešiť otázku, ako sa bude obydlie vykurovať. Vykurovanie je však častou témou aj pre majiteľov rodinných domov alebo bytov, kde je vykurovací systém už nevyhovujúci, a preto majitelia hľadajú možnosti, ako zefektívniť vykurovanie.

Jedným z možných riešení môžu byť akumulačné kachle. Tieto kachle sú k dispozícii v elektrickej podobe, zatiaľ čo tí, ktorí uprednostňujú vykurovanie tuhými palivami, si môžu vybrať niektoré kachle na drevo alebo si nechať navrhnúť a postaviť kachle na mieru z prírodných materiálov.

Porovnať ceny kachlí

Typy

Môžete si vybrať z dvoch typov kachlí. Prvé fungujú na elektrinu, druhé umožňujú kúrenie na tuhé palivo.

Elektrické akumulačné kachle

Ide o kachle s priamym ohrevom, ktoré obsahujú špeciálne tehly. Tie dokážu zhromažďovať veľké množstvo tepla a postupne ho odovzdávať do miestnosti. Kachle vyrábajú teplo najmä v noci, keď je elektrina lacnejšia, čo z nich robí ekonomicky výhodné riešenie vykurovania. Môžete si vybrať z dvoch rôznych typov dizajnu, dynamického a statického.

Ani tieto ohrievače s priamym ohrevom nie sú schopné vykurovať celý byt alebo dom. Ak chcete vykurovať len nimi, musíte počítať s tým, že si budete musieť kúpiť jeden priamy ohrievač pre každú miestnosť.

Výhodou týchto priamotopov je jednoduchá inštalácia, možnosť využitia lacnej tarify a nulová údržba. Hlavnými nevýhodami sú vyššie obstarávacie náklady a vzhľadom na náplň kachlí veľká hmotnosť a rozmery.

Dynamické akumulačné kachle

Súčasťou kachlí je ventilátor, ktorý zabezpečuje prúdenie vzduchu. Dynamické kachle sú tiež vybavené programovateľným termostatom, ktorý umožňuje reguláciu teploty. Ďalšou možnosťou je plochý dynamický sporák, ktorý funguje na rovnakom princípe, ale je menší a ľahší.

Statické akumulačné kachle

V tomto prípade nemáte ventilátor a často ani termostat. Vzhľadom na absenciu ventilátora kachle nemôžu rozvádzať teplo do miestnosti. V porovnaní s dynamickými sporákmi sú menšie, menej výkonné a majú nižšiu obstarávaciu cenu.

Akumulačné kachle na drevo

Akumulačné kachle by mali vykurovať váš dom bez toho, aby ste do nich museli počas dňa prikladať palivo. Ráno alebo večer môžete v kachliach založiť veľký oheň, ktorý vás bude hriať nasledujúcich 12 až 24 hodín. Aby kachle fungovali na tomto princípe, musia mať dobre vyrobené ohnisko.

V akumulačných kachliach nie je rošt súčasťou ohniska. Toto ohnisko má sekundárne prívody vzduchu. Výskum ukázal, že drevo potrebuje na dobré spaľovanie prívod vzduchu zhora; nižší prietok vzduchu je skôr na škodu, pretože v takom prípade drevo chladne.

Akumulačná hmota je súčasťou akumulačných kachlí alebo krbovej vložky. Ten absorbuje teplo a postupne ho uvoľňuje do miestnosti. Výhodou tohto princípu je už spomínané menej časté prehrievanie a menej prachu. Počas ohrevu nedochádza k vysušovaniu alebo nadmernému spaľovaniu vzduchu.

Tento spôsob vykurovania neobťažuje alergikov a je vhodný najmä pre drevostavby a nízkoenergetické domy. Medzi nevýhody patria vyššie obstarávacie náklady, väčšia konštrukcia kachlí a komplikovanejšie vykurovanie vzdialených miestností.

Ak chcete vykurovať celý dom, možno sa vám budú viac hodiť teplovzdušné akumulačné kachle. Vďaka potrubiu dokážu efektívne vykurovať aj vzdialené miestnosti a nie je potrebné stavať masívnu stenu, čo v podstate znižuje náklady na kúpu.

Táto možnosť má však aj svoje nevýhody, medzi ktoré patrí vysušovanie vzduchu a prašnejšie prostredie, ktoré je nevhodné najmä pre astmatikov.

Výkon

Akumulačné kachle musia mať vysoký výkon, aby boli účinné. Všeobecne sa uvádza, že kachle s výkonom 1 kW ohrejú 10 – 15 m3. Ak chcete vypočítať výkon, musíte najprv vypočítať objem miestnosti pomocou vzorca: objem = dĺžka x šírka x výška. Celkový objem sa potom vydelí 15 alebo 10.

Príkladom je miestnosť s rozmermi 4,7 x 3,5 x 2,2, ktorej objem je 36,19 m3

  • Objem 36,19 /15 = 2,4 kW
  • Objem 36,19/10 = 3,6 kW

To znamená, že budete potrebovať sporák s výkonom 2,4 alebo 3,6 kW.

Statické kachle majú výkon od 1 do 3 kW a sú vhodné do miestnosti s objemom 15 – 45 m3.
Dynamické kachle môžu mať výkon 2 – 7 kW, čo zodpovedá veľkosti miestnosti 30 – 150 m3.

Ploché dynamické kachle majú výkon 1,2 – 4,8 kW a sú vhodné pre miestnosti s objemom 18 – 72 m3.

Hoci je možné vypočítať výkon výpočtom, je potrebné zohľadniť možné tepelné straty. Preto je vhodné zvoliť si výkonnejší sporák, ale ideálne je poradiť sa pred kúpou s odborníkom, ktorý vám pomôže pri výbere.

Značka

Výber vhodných akumulačných kachlí nemusí byť jednoduchý, ale v prvom rade je určite vhodné spoľahnúť sa na kvalifikovaných výrobcov. Najmä vďaka internetu môžete využiť možnosť opýtať sa jednotlivých výrobcov na vhodný výrobok pre vaše potreby.

Toto poradenstvo je veľmi užitočné a často môžete zistiť konečnú cenu sporáka vrátane príslušenstva. Táto skutočnosť je výhodná pre obe možnosti vykurovania.

Elektrické krbové kachle ponúkajú spoločnosti EMKO, AEG, Technotherm, Dimplex, Auret a ďalšie. V prípade vykurovania drevom si môžete vybrať okrem iného zo značiek Hein, Nordpeis, Romotop alebo Nordica.

Cena

Cena je v tomto prípade zavádzajúca. Ceny jednotlivých výrobkov môžeme priblížiť, ale pri akumulačných kachliach je potrebné mať na pamäti, že jedným priamym ohrievačom nemožno vykurovať celý dom alebo byt.

Pre každú miestnosť si preto budete musieť kúpiť kachle inej veľkosti. V prípade vykurovania drevom je potom potrebné pripočítať náklady na príslušenstvo a obloženie.

Všeobecne možno povedať, že elektrické akumulačné kachle stoja približne od 400 do 1800 EUR. Závisí najmä od typu, výkonu a veľkosti jednotlivých výrobkov. V prípade krbových kachlí sa ceny začínajú na približne 1570 EUR a môžu presiahnuť 4000 EUR.

Porovnať ceny kachlí

Otázky a odpovede

Kam je vhodné akumulačné kachle zaobstarať?

Akumulačné kachle sú vhodné do starších domov, kde je nevyhovujúci spôsob vykurovania. Výhoda kachlí môže byť aj to, že do každej miestnosti potrebujete jeden priamotop.

Možno nimi teda riešiť vykurovanie rôznych pôdnych nadstavieb alebo môžu byť umiestnené v prístavbách. Vhodné sú tiež pre lokálne vykurovanie. Kachle, ktoré spaľujú drevo, sú najvhodnejšie pre menšie drevené domy alebo ekologické bývanie.

Čo je akumulačné jadro?

V akumulačnom jadre je naakumulované teplo, ktorým je možné postupne miestnosti vykurovať. Je tvorené špeciálnymi tehlami a tepelnou izoláciou.

Aké typy akumulačných ohrievačov na drevo je možné zaobstarať?

Akumulačné kachle sú k dostaniu v troch variantoch. Prvú skupinu tvoria akumulačné krby, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú klasický krb. Sálanie teplého vzduchu je u týchto ohrievačov v rozmedzí od 6 – 10 hodín.

Akumulačné kachle vyžadujú väčšiu obmurovku, vďaka ktorej môžu sálať až 24 hodín. Kombinované ohrievače potom ponúkajú výhody oboch predošlých typov, čo sa týka akumulácie a sálania.

K ďalšej výhode potom patrí rýchlosť ohrevu vzduchu. Často sú navyše doplnené o žalúzie, ktoré môžete otvoriť. Týmto spôsobom do miestnosti naženiete teplý vzduch ešte rýchlejšie.

Záver

Akumulačné kachle vyberajte v závislosti od tepelných strát v miestnosti. Výkon, ktorým by kachle mali disponovať, vám pomôže vypočítať odborník, ktorý zohľadní práve množstvo tepelných strát.

Inštaláciu by ste mali prenechať odborníkovi. Tiež s výberom akumulačných pecí alebo krbovej vložky by vám mal pomôcť kúrenár. Ten vám poradí aj s materiálom obmurovky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo