Radiátory

Radiátory sa kupujú z dvoch dôvodov. Robiť ich môžete do novostavieb, alebo budete meniť staré za nové. V oboch prípadoch je nutné brať do úvahy aktuálne možnosti a požiadavky stavby. Radiátory by mali byť vždy funkčné a dôležitý je aj ich vzhľad, pretože radiátor by mal zapadnúť do interiéru.

Za najdôležitejší sa pri výbere radiátora považuje výkon. To, aký výkon budete potrebovať, sa odporúča konzultovať s kúrenármi, ktorý vám výkon presne vypočítajú. Až potom, čo budete vedieť, ako výkonný radiátor budete potrebovať, by ste sa mali zamerať na typ radiátora. K dostaniu sú radiátory, ktoré môžete pripojiť k centrálnemu vykurovaniu alebo plnia funkciu priamotopov. Súčasťou radiátora by mal byť termostat, oceniť môžete aj ďalšie funkcie.

Porovnať ceny radiátorov

Výkon

Pri výpočte výkonu budete musieť zohľadniť tepelné straty jednotlivých miestností aj celého domu. Na výpočet výkonu majú vplyv aj klimatické podmienky, ktoré sú v jednotlivých regiónoch trochu odlišné. Vo väčšine prípadov sa na 1 meter2 počíta s výkonom 60 – 100 W. S výkonom potom úzko súvisí aj typ kotla či krbu, ktorý na vykurovanie využívate. Presný výkon si nechajte radšej spočítať špecialistov, ktorí túto problematiku perfektne zvládajú.

Typy

Radiátory je možné rozdeliť do niekoľkých skupín.

Radiátory, môžu byť súčasťou ústredného kúrenia, v tomto prípade sa jedná o radiátory:

Liatinové

Tradičné radiátory, ktoré nie sú v súčasnej dobe príliš obľúbené najmä pre svoj vzhľad. V mnohých objektoch sa menia práve robustné liatinové radiátory a robia sa radiátory vzhľadovo prijateľnejšie. Avšak aj liatinové radiátory majú čo ponúknuť. Ich prednosťou je dobrá výhrevnosť, radiátory sa najčastejšie kombinujú s kotlom na tuhé palivo. Nábeh teploty býva v rozmedzí 4 – 5 minút, doba chladnutia je cca 2 hodiny.

Konštrukcia radiátora je robustná a odolná, z tohto dôvodu sa radiátory často inštalujú do verejných priestorov. Liatinové radiátory sú kvalitné, ich životnosť je prakticky neobmedzená. Z nevýhod môžeme menovať vzhľad, ktorý nie každému vyhovuje, veľká náročnosť na priestor, ktorý je daný robustnou konštrukciou. Počítať musíte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Doskové

Doskové alebo tiež plechové radiátory sú v súčasnej dobe jednými z najobľúbenejších. Na výrobu sa používa oceľový plech alebo lisované hliníkové dosky. Ich prednostná je pomerne ľahká kontrakcia, v rozpore je potom vzhľad.

Zatiaľ čo jedni považujú doskové radiátory za moderné a dizajnové, pre iných je vzhľad radiátora skôr lacný. K nevýhodám patrí aj nižšia životnosť. Rovnako ako v prípade liatinových radiátorov je nábeh teploty v rozmedzí 4 – 5 minút, doba chladnutia potom býva okolo 50 minút.

Rebríkové

Rebríkové alebo tiež kúpeľňové rebríky nájdete napospol v kúpeľniach. Ich prednostná je minimálna náročnosť na priestor, používajú sa na sušenie uterákov aj utierok. Rebríkový radiátor môže byť pripojený k vykurovacej sústave.

V tomto prípade však nebudete môcť rebrík používať mimo vykurovacej sezóny. Z tohto dôvodu sú obľúbenejšie elektrické alebo kombinované kúpeľňové rebríky. Tie budete môcť používať po celý rok. Rebríkové radiátory sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, umiestniť ich môžete do malej aj veľkej kúpeľne alebo na WC.

Medzi radiátory, ktoré nie sú pripojené ku kotlu, patria:

Olejové radiátory

Olejové radiátory fungujú podobne ako priamotopy, využívajú sa na vykurovanie jednotlivých miestností, často sa používajú na chate, v dielni alebo napríklad garáži. Nevýhodou olejových radiátorov je energetická náročnosť, nie sú vhodné na každodenné používanie. Vnútri radiátora je špeciálny olej, ktorý sa zahrieva ihneď po pripojení radiátora do elektrickej siete. Na rozdiel od iných priamotopov je olejový radiátor teplý dlhšiu dobu po vypnutí.

Elektrické radiátory

Elektrické radiátory majú mnoho podôb, jednať sa môže o mobilný priamotop, ktorý môžete podľa potreby používať v každej miestnosti. Druhou možnosťou je na pevno inštalovaný radiátor, ktorý môžete umiestniť na stenu aj pod okno.

Konvektor je radiátor, ktorý vzduch ohreje rýchlo. Pri ohreve však dochádza k vysušovaniu vzduchu a konvektor tak nie je vhodný pre alergikov. Veľmi obľúbené sú aj vykurovacie panely, ktorých najväčšou prednosťou je nízka spotreba. Panely nevíria prach a sú vhodné aj pre alergikov.

Materiál

Na výrobu radiátorov sa používajú rôzne materiály.

Liatina

Prednosti aj zápory tohto materiálu sme už načrtli. Nevýhodou je vysoká hmotnosť a robustná konštrukcia. Výhodou je potom dlhšie držanie tepla.

Hliník

Hliníkové radiátory majú nižšiu hmotnosť, ich inštalácia je vďaka tomu pomerne jednoduchá. Spoľahnúť sa môžete na ich dlhú životnosť. Nevýhodou je ich rýchle chladnutie a vyššia obstarávacia cena. Hliníkové radiátory sú k dostaniu v podobe rebrovaných aj doskových radiátorov, obľúbené sú pre svoj moderný vzhľad, na výber máte aj niekoľko farieb

Oceľ

Radiátor je doplnený o povrchovú úpravu. Samotný radiátor má vyššiu hmotnosť ako radiátor hliníkový, ohrev je rýchly, chladnutie naopak pomalé. Aj v tomto prípade môžete vyberať medzi rôzne veľkými aj farebnými modelmi.

Meď

Tento materiál je pomerne nový. Medené radiátory patria k tým najdrahším, nadchnúť vás však môže ich štýlový vzhľad. Meď vedie teplo až 7x rýchlejšie ako oceľ a 4x rýchlejšie ako hliník. U tohto materiálu sa nemusíte obávať korózie, vďaka výrobnej technológii sa vo vnútri radiátora nebude usadzovať vodný kameň, garantovanú tak máte dlhú životnosť a konštantný výkon.

Sklo

Sklenené radiátory sú jednoznačne designovou záležitosťou. Spoľahnúť sa však môžete aj na ich funkčnosť. Radiátory sa vyrábajú z kaleného skla, k dostaniu sú v mnohých farbách. Do každej miestnosti tak môžete kúpiť radiátor v inej farbe. Sklenený radiátor môže byť teplovodný aj elektrický, oba typy hrejú po celej ploche rovnomerne a teplo je tak veľmi intenzívne a príjemné.

Značka

V najväčšom zastúpení sú oceľové, nerezové, kovové, hliníkové a liatinové radiátory. Kúpiť ich môžete od výrobcov ako Korado, Kermi, Sapho, Thermal a ďalších. Sklenený radiátor dodáva ISAN alebo Zehnder.

Cena

Doskový alebo rebríkový radiátor kúpite od 100 – 240 eur. Liatinové radiátory sú k dostaniu od cca 400 eur. Tu hrá veľkú rolu veľkosť, zatiaľ čo malé radiátory stoja okolo 200 eur, za veľký liatinový radiátor môžete zaplatiť až 790 eur. Cena sklenených radiátorov je oveľa vyššia, kúpiť ich môžete od 1 180 – 1 960 eur.

Porovnať ceny radiátorov

Údržba

Z radiátora budete musieť pravidelne stierať nečistoty a prach. Táto údržba je bežná a nie je ju nutné nijak ďalej rozoberať. Oveľa dôležitejšie je radiátor pravidelne odvzdušňovať. Pokiaľ túto údržbu nebudete podľa potreby vykonávať, nebude radiátor kúriť na plný výkon. Hriať môže tiež iba časť radiátora. Odvzdušniť radiátor nie je nijako zložité, stačí iba povoliť patričný ventil, z ktorého začne ihneď unikať vzduch a potom aj voda. Po odvzdušnení ventil opätovne utiahnete.

Otázky a odpovede

Ako radiátor zapojiť?

Radiátor môžete zapojiť niekoľkými spôsobmi, rozhodovať sa budete medzi bočným a pozdĺžnym zapojením. Bočné zapojenie je typické v prípade, keď je rozvod v stene. Podľa umiestnenia prívodu sa bude jednať o pravé alebo ľavé zapojenie. Radiátor si môžete väčšinou nechať upraviť podľa toho, akým spôsobom ho budete chcieť zapojiť.

Aké funkcie má radiátor?

Medzi najžiadanejšie patria radiátory s termostatom. Termostat vám umožní nastaviť požadovanú teplotu v miestnosti. Jednoduchšia je mechanická hlavica, ktorá nie je tak presná ako hlavica digitálna. Na nej budete môcť teplotu nastaviť skutočne presne. Termostat radiátora budete môcť vďaka chytrej domácnosti ovládať na diaľku pomocou mobilného telefónu alebo diaľkového ovládača. Súčasťou radiátora môže byť aj časovač.

Čo je podlahový radiátor?

Podlahový radiátor nie je tak nápadný ako klasický radiátor, jeho výhrevnosť je však rovnako dobrá ako u klasických radiátorov. Radiátor môžete umiestniť prakticky do akejkoľvek krytiny a zvoliť môžete radiátor s ventilátorom aj bez ventilátora. Radiátor bude skrytý pod dizajnovou krycou mriežkou, na výber máte mnoho rôznych podôb.

Záver

Pred výberom radiátora si presne vypočítajte, aký výkonný model budete potrebovať. Podľa potrieb a vkusu potom budete vyberať medzi doskovým alebo liatinovým radiátorom. Do kúpeľne potom kúpite kúpeľňový rebríkový radiátor.

Rozhodnúť sa musíte medzi výrobným materiálom, každý má svoje klady aj zápory. V skorších dobách bolo možné kúpiť iba radiátor v bielej farbe, dnes budete môcť kúpiť aj čierny, červený alebo žltý radiátor. Ponuka je však oveľa väčšia a narazíte aj na iné farebné kombinácie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.dobraklima.sk, www.pvmsystem.sk, www.krasnakupelna.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo