Drezy

Drez je štandardným vybavením kuchyne. Hoci dnešné drezy neslúžia v mnohých prípadoch na umývanie riadu, budete ho používať pri každom pobyte v kuchyni.

Z tohto dôvodu by nemal byť výber drezu nijako uponáhľaný. Pri výbere kuchynského vzhľadu bude hrať zásadnú úlohu vzhľad, veľkosť aj výrobný materiál. Najčastejším tvarom drezu je obdĺžnik alebo štvorec. Menší výber však ponúka aj oválne alebo okrúhle drezy.

Drez by mal byť umiestnený na vhodne zvolené miesto, aby bola kuchynská linka dostatočne priestranná. Pri drezoch oceníte aj ďalšie prvky, medzi ne patrí prepad vody alebo excentrické ovládanie.

Porovnať ceny drezov

Typy

Drezy sa delia na niekoľko typov podľa vzhľadu drezu. Vyberať budete medzi 3 základnými typmi. Prvú skupinu tvorí jednodrez, ďalej môže kúpiť dvojdrez a rohový drez. Všetky typy potom môžu byť doplnené o vaničku a časť na odkvapkávanie. Drezy majú toto rozšírenie na pravej aj ľavej strane.

Jednodrez

Najpoužívanejší variant, ktorý je veľmi často doplnený o odkvapovú plochu. Okrem veľkosti drezu je na zváženie aj veľkosť tejto plochy. Kuchyňa doplnené o umývačku si vystačí s menšou plochou. V tomto prípade je dĺžka cca 60 – 62 cm. Štandardná veľkosť je potom okolo 80 cm.

Variant jednodrezu môže byť doplnený ešte o malú vaničku. Napriek tomu, že je z určitého hľadiska praktická, umiestňovať do nej môžete umytú zeleninu alebo ovocie, slúžiť môže aj na odkvapkanie príborov alebo napríklad rozmrazovanie potravín, má aj mnoho odporcov. Tí tejto variante vyčítajú veľkosť, ktorá môže byť aj 100 cm. Do malých aj stredných kuchýň je tak tento variant skôr nevhodný.

Dvojdrez

Dvojdrez využijete v prípade veľkej, ale aj vonkajšej kuchyne. A typické je u neho komerčné využitie. Pokiaľ vaša domácnosť vlastní umývačku, pravdepodobne je tento variant zbytočný.

Rohový drez

Jedná sa o lákavú, nie však príliš praktickú variantu. Tieto drezy majú spravidla menšiu atypickú vaňu a malá a nepraktická je aj odkvapová časť. Okrem toho zaberá väčšiu časť linky. Pod drezy sú často umiestňované odpadkové koše. V tomto prípade je horší aj jeho výber a inštalácia. Pokiaľ vám vaša kuchyňa dovolí iné riešenie, mal by byť rohový drez až posledným variantom.

Materiál

Z hľadiska materiálu máte niekoľko možností výberu. Materiál výrazne ovplyvní obstarávaciu cenu, avšak financie by nemali byť pri jeho výbere to hlavné. Materiál totiž ovplyvní aj vzhľad drezu, ideálny je, pokiaľ bude drez ladiť so zvyškom kuchyne.

Nerez

Nerezové drezy sú pri výbere stále najčastejšou voľbou. Ich obľuba je daná nižšou obstarávacou cenou aj vysokej odolnosti voči korózii a tiež mnohým čistiacim prostriedkom. Aby bol drez dostatočne odolný, nemali by ste vyberať medzi tými najlacnejšími, ktoré sú často vyrobené z veľmi tenkého plechu.

Ideálna hrúbka by mala byť 0,5 mm, drezy s hrúbkou 1 mm sú považované za extrémne odolné. Aj silnejšie drezy sú však menej odolné voči odreniu či poškriabaniu. Pri nereze si nemôžete zvoliť farbu drezu, na výber však máte matnú aj lesklú variantu.

Granit

Tieto drezy sú vyrobené z drveného kameňa, farbiva a spojiva. Do granitových drezov sú v niektorých prípadoch pridávané ióny striebra, ktoré sa postarajú o antibakteriálne vlastnosti. Výhodou granitových drezov je možnosť voliť z niekoľkých farebných variantov.

Vďaka tomu sú granitové drezy veľmi obľúbené, jednoducho ich zladíte s kuchynskou linkou. Výhodou je však aj veľká odolnosť, tieto drezy nie je ľahké len tak poškriabať. Za tieto benefity si však trochu priplatíte.

Tectonit

Jedná sa o špeciálny materiál, zložený z polyesterových živíc a sklených vlákien. Tectonitové drezy sú drahšie ako nerezové a lacnejšie ako tectonitové drezy. Ich výhodou je dostatočná pevnosť, odolnosť aj teplotná stálosť. Oceniť môžete aj ich atraktívny vzhľad.

Keramika

Tento materiál je veľmi odolný proti chemickým čističom aj teplu. Výhodou je jednoduchá údržba a opäť sa jedná o antibakteriálny materiál. Stála je aj farba drezu. Keramika najmä v prípade lacných drezov však nemusí vydržať silnejší náraz.

Kameň

Drezy môžu byť vyrobené z prírodného aj umelého kameňa. Prednosťou kameňa je možnosť zvoliť z rôznych odtieňov. Oceníte aj vysokú odolnosť. Nevýhodou umelého kameňa je vysoká náchylnosť na poškriabanie. V prípade prírodného kameňa vás môže od kúpy odradiť vyššia obstarávacia cena.

Veľkosť

Je vôbec najdôležitejší parameter. Veľkosť drezu je potrebné zvoliť s ohľadom na veľkosť kuchynskej linky, ale aj toho, či je vaša kuchyňa vybavená umývačkou.

Šírka drezu sa volí podľa šírky spodnej skrinky. Pri drezoch nájdete vždy informáciu o minimálnej šírke skrinky, do ktorej je možné bez ďalších zásahov drez namontovať. Najbežnejšie sú veľkosti 45 a 60 cm. Menej časté sú veľkosti 40 a 80 cm. Pokiaľ je drez doplnený aj o odkvap, je možné túto časť umiestniť nad skrinku.

Hĺbka drezov býva najčastejšie okolo 15 cm, veľké hrnce sa vám však budú umývať lepšie v dreze s hĺbkou 20 cm. Na druhú stranu je však vhodné voliť hĺbky aj s ohľadom na výšku vašej postavy. Ak ste vyššie postavy, môže nastať situácia, že sa nad drezom budete hrbiť. Na toto všetko je vhodné pri jeho výbere myslieť. Vhodné je hĺbku drezu vyskúšať. Pri voľbe hĺbky zohľadnite aj veľkosť sifónu a rúrok odpadu.

Osadenie

Drezy je možné do kuchynskej linky osadiť rôznymi spôsobmi.

  • Horné osadenie – najčastejšie používaný spôsob. Drez je usadený do menšieho priestoru, než je jeho veľkosť a okraje tak vystupujú na pracovnú dosku. Aby bol drez namontovaný pevne, používa sa na jeho upevnenie silikón.
  • Spodné osadenie – drez je uchytený na spodnej strane pracovnej linky a aj v tomto prípade ideálne splynie s pracovnou doskou. Vďaka spodnému osadeniu predídete náročnému čisteniu nečistôt, ktoré sa môžu usadzovať pod okrajmi.
  • Zasadenie do roviny – spôsob, kedy drez ideálne splynie s pracovnou doskou. Inštalácia je náročnejšia, drez treba umiestniť do drážok.

Značka

Pri výbere drezu narazíte na značky ako Blanco, Teka, Franke, Alveus, Lavello, Sapho, Redfox, Domestic, Diante, Brenor a mnohé ďalšie. Títo výrobcovia sa špecializujú na najbežnejšie drezy vyrobené z nerezu, granitu, tectonitu či keramiky.

Ak budete chcieť vlastniť drez vyrobený z kameňa, budete hľadať špecializovaného výrobcu, ktorý vám drez vyrobí priamo na mieru. K týmto výrobcom patrí napríklad Stone Gallery, Dobrý Fortel, Stonecity a ďalšie.

Cena

Medzi najlacnejšie patria jednoznačne nerezové drezy, veľký výber ponúka už cena 25 – 40 eur. Obľúbené sú drezy za cenu do 80 eur, ale kúpiť môžete aj výrobok s cenou prevyšujúcou 120 eur.

Oveľa drahšie sú tectonitové a granitové drezy. V tomto prípade začínajú ceny tých najlacnejších na 80 eur, ale výnimkou nie sú ani drezy s cenou okolo 320 eur.

Ešte viac vám však budú stáť keramické drezy, ktorých cena výrazne prekračuje 400 eur. Hoci môžete naraziť aj na lacnejšie varianty s cenou okolo 200 eur, výber takto lacných keramických drezov nie je nijako veľký.

Porovnať ceny drezov

Údržba

Pri výbere drezu myslite aj na neskoršiu údržbu. To, akým spôsobom drez čistiť nájdete napísané v príbalovom letáku každého výrobcu. Inštrukcie výrobcu sa vždy oplatí dodržiavať, predídete poškodeniu drezu a predĺžite jeho životnosť.

Otázky a odpovede

V akej výške by mal byť drez umiestnený?

Umiestnenie drezu sa odvíja od výšky kuchynskej linky, ale aj veľkosti postavy. Nad drezom by ste sa nemali hrbiť a dosiahnuť na dno by malo byť možné s natiahnutými dlaňami. Osobám s menšou výškou v rozmedzí 150 – 160 cm, bude vyhovovať drez umiestnený vo výške 82 cm.

Tí, ktorí merajú v rozmedzí 160 – 170 cm, by mali drez umiestniť do výšky 86 cm. Ak meriate 170 – 180 cm, nainštalujte drez do 91 cm. Naozaj vysokí jedinci s výškou od 180 – 190 cm budú drez umiestňovať do výšky 94 cm.

Je nutné k drezu dokúpiť ďalšie vybavenie?

Niektoré drezy sú k dostaniu so sifónom, v prípade iných ho budete vyberať samostatne. Okrem sifónu sa nezaobídete bez kuchynskej batérie. Vyberať môžete medzi stojančekovými, ktoré sa montujú do otvoru v dreze alebo pracovnej doske a patria k najpoužívanejším.

Druhým typom sú batérie nástenné, ktoré sa montujú na stenu. Žiadny drez sa nezaobíde bez výpustu. Súčasťou niektorých drezov býva prepadom, ktorý plní bezpečnostnú funkciu proti možnému pretečeniu vody. Ďalším vybavením môže byť dávkovač saponátu a spracovať všetok bio odpad vám pomôže kuchynský drvič.

Aké sú typy výpustí?

Vyberať budete medzi dvoma typmi výpustí prvým je 31/2 ventil a druhým 11/2 ventil. Ventil 11/2 je starším typom, výpust má v tomto prípade priemer 60 mm. Táto výpust sa uzatvára gumovým ventilom a používa sa veľmi málo. Dnešné drezy sú vybavené výpustou s priemerom 92 mm a ventil nesie označenie 31/2.

Táto výpust je vybavená praktickým sitkom, to zamedzí spláchnutiu rôznych zvyškov a postará sa o priechodnosť potrubia. Starať sa nemusíte ani o špunt, výpusť uzavrite jednoduchým stlačením. Druhým riešením je excentrické ovládanie. Vďaka nemu nebudete musieť do plného drezu ponoriť ruky, ovládacie koliesko je umiestnené na hornej časti drezu.

Záver

Pri výbere drezu hrá dôležitú úlohu veľkosť, ideálna hĺbka, ktorá vám umožní umývať aj väčšie nádoby je okolo 18 cm. K najlacnejším patria nerezové drezy, ktoré sa ale ťažšie udržujú, viditeľné sú na nich aj zaschnuté kvapky vody.

Zvoliť farebnú variantu môžete v prípade granitových, tectonitových aj keramických drezov. Nepodceňujte ani spôsob umiestnenia, aj tu máte na výber niekoľko možností. Pri výbere drezu je vhodné najprv navštíviť kuchynské štúdio. Tu si môžete pozrieť rôzne prevedenia a zvoliť to, ktoré vám bude vyhovovať najviac.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk, www.hornbach.sk, www.drezydokuchyne.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Pokiaľ ide o drez, tak ja to nejako neriešim hlavne nech je kvalitné a splní, čo sa očakáva o dreze.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo