Okuliare na bežky

Okuliare na bežky by mali patriť k základnej výbave každého lyžiara. Kvalitné okuliare ochránia oči nielen pred škodlivými slnečnými lúčmi, ale aj pred rôznymi nečistotami, ktoré vás môžu na horách nemilo prekvapiť. Okrem ochrannej funkcie sú okuliare tiež žiadaným dizajnovým doplnkom, k dostaniu sú v mnohých variantoch, štýloch aj farebných kombináciách.

Aby však mohli okuliare plniť svoju funkciu skutočne správne, je nutné pristupovať k ich výberu skutočne zodpovedne. Najdôležitejšie je, aby okuliare na tvári dokonale držali a ich nosenie bolo komfortné. Pri výbere konkrétneho modelu vás teda musí zaujímať veľkosť a tvar rámčeka. Ďalej by ste mali vedieť, v akom počasí sa budete na horách pravidelne pohybovať. V závislosti na tom sa mení druh a podoba zorníka. S obstarávacou cenou potom súvisia ďalšie možnosti, ktoré môžete u okuliarov využívať. Najdôležitejšia je predovšetkým použitá technológia, ktorá má zabraňovať prípadnému zahmlievaniu okuliarov.

Porovnať ceny okuliarov

Rámček

Veľmi dôležité je zvoliť správnu veľkosť okuliarov. Tá sa odvíja od veľkosti rámčeka. Rámček okuliarov musí dokonale priliehať k celej tvári, avšak zároveň ani nesmie nikde tlačiť. V opačnom prípade nebude používanie okuliarov bezpečné ani pohodlné.

Podľa veľkosti sa delia okuliare na lyže do troch kategórií a to na pánske, dámske a detské.

  • Pánske okuliare na bežky – tieto okuliare spoznáte podľa väčšieho rámčeka, ktorý je stavaný pre širšiu pánsku tvár.
  • Dámske okuliare na bežky – okuliare s drobnejším rámčekom kopírujú drobnejšiu dámsku a dievčenskú tvár.
  • Detské okuliare na bežky – sú na trhu rozdelené podľa veku malých bežkárov.
  • Unisex okuliare na bežky – poslednou možnosťou sú unisex okuliare s neutrálnym dizajnom. Tieto okuliare pristanú každému, nie každému však môžu dobre sedieť.

Zorník

Najdôležitejšou časťou lyžiarskych okuliarov je zorník. Pri zorníku vás bude zaujímať zakrivenie.

  • Ploché zakrivenie – okuliare majú zorník zakrivený len v jednom smere. Také okuliare sú lacnejšie, ale menej kvalitné. Okuliare neposkytnú periférny výhľad a obraz je viac skreslený.
  • Sférické zakrivenie – zorník je zakrivený v horizontálnej a vertikálnej osi. Výroba okuliarov je náročnejšia, čo sa odráža na vyššej obstarávacej cene. Okuliare so sférickým zakrivením menej skresľujú a umožnia periférne videnie.

Priepustnosť

Je parameter, podľa ktorého sa okuliare rozdeľujú v súvislosti s počasím. Priepustnosť sa označuje písmenom S a číslom.

  • Priepustnosť SO – priepustnosť okuliarov je 90 – 100%. Takéto okuliare sú určené do zamračeného počasia.
  • Priepustnosť S1 – priepustnosť je v rozmedzí 89 – 43% a okuliare dobre poslúžia pri zamračených dňoch.
  • Priepustnosť S2 – okuliare s priepustnosťou 43 – 18%. Nosiť ich môžete pri ľahko zatiahnutej oblohe. Tieto okuliare možno považovať za univerzálne.
  • Priepustnosť S3 – okuliare majú priepustnosť od 18 – 8%. Nosiť ich môžete v polojasných aj jasných dňoch.
  • Priepustnosť S4 – priepustnosť okuliarov je 8 – 3%. Okuliare sú určené do jasného počasia.

Sfarbenie skiel

Ďalší parameter sa týka farebnosti okuliarov na bežky.

  • Tmavé zorníky – okuliare s tmavými zorníkmi sú ideálne pri lyžovaní za slnečného počasia. Tmavé sfarbenie zaručí vašim očiam potrebný komfort.
  • Žltá, oranžová, ružová, červená – sú farby, ktoré zvyšujú kontrast a uberú na modrej farbe. Vďaka tomu nebude sneh pôsobiť príliš agresívne a vy lepšie uvidíte rôzne prekážky na dráhe.
  • Modrá, fialová, zelená – tieto farby tlmia farebné spektrum rovnomerne. Cez tieto farby uvidíte najprirodzenejšie

Systém odhmlievania

U lyžiarskych okuliarov je všeobecne vhodný kvalitný systém odhmlievania. Jednotlivé okuliare ponúkajú hneď niekoľko spôsobov odhmlievania.

  • Anti-fog – pod týmto označením nájdete základnú využívanú technológiu odhmlievania. Možnému zahmlievaniu predchádza tenký ochranný film, ktorý sa nanáša na sklá zorníkov.
  • Ventilácia – zahmlievaniu v tomto prípade bráni dômyselný systém odvetrávania. Ten je umiestnený medzi zorníkom a rámčekom. Drahšie okuliare môžu na odhmlievanie využívať drobné vetráčiky.
  • Dvojitý zorník – táto technológia využíva princíp tepelnej vzduchovej izolácie. Teplotný rozdiel medzi sklami nie je tak výrazný a k zahmlievaniu okuliarov teda nedochádza.

Funkcie a možnosti

Okuliare na lyže môžu ponúknuť aj nejaké ďalšie praktické vlastnosti.

  • OTG – takto označené okuliare môžete použiť v kombinácii s dioptrickými okuliarmi.
  • Polarizácia – polarizačné sklá vám poskytnú ochranu pred odleskami svetla. Svetlo sa odráža od zamrznutého snehu aj vodnej hladiny. Polarizácia výrazne bráni únave očí.
  • Anti-scratch – sklá okuliarov majú zvýšenú ochranu pred mechanickým poškodením, najmä poškriabaniu.
  • Zrkadlové sklá – sklá od svojho povrchu odrážajú väčšie množstvo svetla. Takéto okuliare sú výborné vo vyšších polohách aj všade tam, kde je bežné ostré slnečné svetlo.

Značka

Okuliare na bežky sa líšia svojou podobou, sfarbením aj veľkosťou. V obchodoch sú okuliare dostupné v pánskom, dámskom i detskom prevedení. Mužom pristanú okuliare tmavších farbách. Svetlejšie farby dobre padnú ženám a veselý vzhľad je určený deťom. Čo sa týka značiek, je výber skutočne pestrý. Obľúbené sú lyžiarske okuliare značiek 4F, Acra, Alpina, Atomic, Carrera, Electric, Giro, McKinley a mnoho iných.

Cena

Cena okuliarov na bežky súvisí s kvalitou aj vlastnosťami konkrétnych modelov. Okuliare v základnom prevedení môžete mať za cenu od 9 – 30 eur. Tieto okuliare sú dostačujúce na občasné použitie.

Pokiaľ budete vyrážať na hory pravidelne, mali by ste si za priplatiť za kvalitnejšie okuliare. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 30 – 64 eur. Za okuliare však môžete zaplatiť aj oveľa viac, cena tých najkvalitnejších môže vyšplhať až k 298 eur.

Porovnať ceny okuliarov

Otázky a odpovede

Čo sú Noframe lyžiarske okuliare?

Pod týmto označením sa ukrývajú tzv. bezrámové okuliare, ich výhodou je najlepšie zorné pole. U okuliarov môžete využívať široké periférne videnie. Výhodou je, pokiaľ okuliare umožňujú výmenu skiel. U Noframe okuliarov sa zamerajte najmä na kvalitu tesnenia.

V čom sú výnimočné fotochromatické okuliare?

Fotochromatické okuliare sú vybavené zorníkmi, ktoré dokážu reagovať na okolité svetlo. V závislosti od počasia sú okuliare sami schopné upravovať priepustnosť zorníkov. Vďaka tomu budú dobre slúžiť v každom počasí.

Ako okuliare na bežky skúšať?

Okuliare na lyže by ste mali kupovať spoločne s lyžiarskou helmou. Pokiaľ už helmu vlastníte, mali by ste ju mať pri nákupe okuliarov pri sebe. Počas skúšania budete mať istotu, že okuliare k helme dokonale priľnú a vyskúšate si aj spôsob prichytenia okuliarov.

Niektoré helmy majú špecifické príslušenstvo, ktoré vám umožnia okuliare uchytiť. Pokiaľ vaša helma tento prvok postráda, budete potrebovať okuliare s dostatočne kvalitným pásikom. Ideálna je pogumovaný opasok, ktorý nebude po helme kĺzať.

Záver

Okuliare na bežky sú v obchodoch zastúpené vo veľkom počte. Tieto okuliare by ste však nemali vyberať len podľa vzhľadu a obstarávacej ceny. Priepustnosť zorníkov voľte v závislosti od počasia, v ktorom sa budete najčastejšie pohybovať. Za univerzálne sa považujú okuliare s priepustnosťou S2, ktoré sú vhodné do ľahko zamračenej oblohy a dobre poslúžia aj pri ľahkom snežení.

Za kvalitnejšie sa potom považujú okuliare so sférickým zakrivením. Veľkosť rámčeka je individuálna a každý by si mal okuliare pred nákupom vyskúšať. Správne padnúce okuliare budú na tvári perfektne sedieť a nebudú vás nijako obmedzovať vo výhľade. V závislosti na cene môžete u okuliarov na bežky využívať ďalšie technológie, ktoré súvisia so spôsobom odhmlievania aj reakciou okuliarov na aktuálne počasie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo