Podväzky

Podväzky sú súčasťou dámskej spodnej bielizne. Úlohou podväzku je bezpečne udržať pančuchy a zabrániť ich možnému schádzaniu. Podväzok je možné vzhľadovo prirovnať k bandaletkám, jedná sa o prúžok doplnený gumou, ktorý nohu obopína. Súčasťou podväzkov sú aj podväzkové remienky. Podväzky sa líšia ich počtom, kúpiť môžete variant so 4 – 12 ťahmi. Ťah slúži na upínanie lemu pančuchách.

História podväzkov siaha do doby anglického kráľa Eduarda III, ale masovo sa rozšíril až na začiatku 20. storočia. Dnes sú podväzky tiež veľmi častou súčasťou svadobných šiat. Konkrétne sa jedná o podväzok modrej farby, ktorý má symbolizovať čistotu a vernosť.

Podväzky majú rôznu podobu, známe sú podväzky aj podväzkové pásy. Naraziť však môžete aj na nohavičky s podväzkami. Pri výbere konkrétneho typu podväzku je najdôležitejšie vybrať správnu veľkosť. Dôležitý je pochopiteľne aj výrobný materiál, ktorý určuje funkčnosť a vzhľad podväzku. V obchodoch nájdete podväzky vhodné na rôzne príležitosti.

Porovnať ceny podväzkov

Typy

Podväzky sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach. Zásadným spôsobom sa líši ich vzhľad, rozhodnúť sa budete musieť, ktorému variantu dáte prednosť. V šatníku však môžete mať aj viacero typov tejto zvodnej bielizne.

Podväzky

Klasické podväzky majú veľmi často podobu tradičného svadobného venčeka, ktorý sa nasadzuje na stehno. V tomto prípade podväzok neslúži na uchytenie pančúch. Dúhou možnosťou je jednoduchý, ale veľmi zvodný podväzok s podväzkovými remienkami. Tu už bude bielizeň plniť svoju hlavnú funkciu.

Podväzkový pás

Pás je tvorený pásom rôznej šírky, ktorý sa oblieka cez boky. Pás môžete zapnúť pomocou háčikov, ktoré poznáte pri podprsenkách. Podväzkové pásy je možné podľa vzhľadu rozdeliť nasledovne.

  • Široký podväzkový pás – súčasťou pásu môžu byť 4, 6 i viac remienka. Pás s väčším počtom remienkov zabraňuje možnému krúteniu pančúch a tým sa postará o ich dlhšiu životnosť.
  • Tvarovací podväzkový pás – naozaj široké pásy majú navyše tvarovaciu funkciu. S ich pomocou môžete dosiahnuť naozaj krásnu siluetu. Niektoré tieto pásy môžu pripomínať klasický korzet a začínajú hneď pod prsiami. Kratšie pásy môžu tvarovať boky a pás.
  • Erotické podväzkové pásy – sú veľmi jemné pásy tvorené čipkami. V tomto prípade však na každý pás plnia svoju funkciu dobre, a nie sú tak ideálne na bežné nosenie. Erotický podväzkový pás však môžete využiť pri iných príležitostiach.

Podväzky s nohavičkami

Podväzkové remienky môžu byť aj súčasťou dámskych nohavičiek. Veľmi často sú podväzkové remienky odopínacie a nohavičky tak využijete aj pri bežnom nosení. Nohavičky s podväzkami je možné kúpiť v niekoľkých variantoch, najčastejšie sa však jedná o nohavičky typu tangá.

Veľkosť

Najdôležitejšie je zvoliť správnu veľkosť podväzku. Pred tým, než prejdete na meranie svojho obvodu, musíte presne vedieť, v akej výške chcete podväzok nosiť. Najčastejšie je podväzkový pás umiestnený v páse, na tomto mieste môže mať aj formujúci účinok. Druhou možnosťou je nosenie pásu na bokoch.

Veľkosť podväzkových pásov je väčšinou daná konfekčne. Odborníci odporúčajú voliť veľkosť pásu tak, aby ho bolo možné zapnúť na prostredný háčik. Takto ho budete môcť podľa potreby utiahnuť alebo naopak povoliť.

Podväzkové ťahy, ktoré sú súčasťou podväzku, by mali umožniť podľa potreby meniť svoju dĺžku. Vďaka tomu budete môcť pančuchy naťahovať aj povoľovať podľa konkrétnej potreby.

Materiál

Prvé podväzkové pásy sa vyrábali z kože, dnes sa na ich výrobu používajú aj ďalšie materiály. Najčastejšie sa jedná o čipku či satén. Veľmi časté je aj zdobenie v podobe stužiek. Výrobný materiál nebýva uvedený pri každom modeli a pri samotnom výbere nie je až taký dôležitý. Dôležité je zvoliť správnu farbu a design. Veľmi často sú súčasťou podväzkového pásu aj nohavičky a kúpiť ho môžete aj ako komplet s podprsenkou.

Zapínanie

Pre niektoré ženy môže byť zapínanie podväzkového pásu nočnou morou. Pokiaľ budete postupovať správne, bude zapínanie jednoduché a rýchle.

Pri zapínaní stačí podsunúť gumovú časť pod pančuchu tak, aby ste videli vystúpené koliesko. To potom pretiahnete širšou časťou kovového zapínania. Nakoniec je potrebné gumovú časť napnúť. Týmto spôsobom by mal podväzok pančuchový materiál pevne držať.

Ďalšou častou otázkou je, či sa podväzkový pás zapína pod nohavičkami alebo je lepšie zapínanie cez nohavičky.

  • Cez nohavičky – pokiaľ budete zapínať podväzkový pás cez nohavičky, musíte počítať s tým, že nebudete môcť nohavičky počas dňa jednoducho zložiť. Vždy budete najskôr musieť rozopnúť podväzkový pás a až potom zložíte nohavičky. Tento spôsob je teda nepraktický a problémom bude aj bežné používanie záchodu.
  • Pod nohavičky – praktickejším riešením je zapínať podväzkový pás pod nohavičkami. Odvážnejšie dámy nemusia nohavičky používať vôbec.

Značka

Podväzkové pásy vyrába každý známy výrobca dámskej spodnej bielizne. V obchodoch nájdete mnoho podôb tohto zvodného doplnku. Veľmi obľúbené sú podväzkové pásy Axami, Obsessive, Roza alebo napríklad COFASHION.

Cena

Podväzkový pás v podobe svadobného venčeka môžete kúpiť za cenu od 4 – 22 eur. Rozdiel v cene je daný vzhľadom podväzku, značkou aj výrobným materiálom. Obstarávacia cena podväzkových pásov sa potom pohybuje v rozmedzí 13 – 86 eur.

Porovnať ceny podväzkov

Údržba

Podväzkové pásy nie sú nijako náročné na údržbu. Pokiaľ však chcete, aby vám podväzkový pás vydržal, nie je vhodné spôsob údržby podceňovať. Vždy by ste mali dbať na odporúčania výrobcu.

Obvykle možno podväzkové pásy prať na šetrný prací program pri teplote 30 °C. Pri praní by ste nemali používať aviváž a na sušenie sa neodporúča sušička. Súčasťou podväzku by malo byť aj ochranné vrecko na pranie. Niektoré naozaj jemné podväzky je lepšie vyprať radšej v ruke.

Otázky a odpovede

V čom sú podväzky lepšie ako pančuchy?

Podväzkové pásy sa radia medzi sexy spodnú bielizeň. Tento malý kúsok látky vám môže zdvihnúť sebavedomie a moderné podväzky sa môžu nosiť s pančuchami aj bez pančúch. Podväzky sú obľúbené aj vďaka svojej praktickosti. V porovnaní s klasickými pančuchami sú hygienickejšie, pretože sa v nich ženy toľko nepotia.

Na čo sa zamerať pri klipe podväzku?

Na konci podväzkového ťahu je umiestnený klip podväzku. Ten by mal byť zložený z kovovej a gumovej časti. Kovová časť je veľmi dôležitá a zaručuje pevné zapnutie k pančuchám. Skontrolovať by ste mali, či sa kovová časť nijako neprehýba ani inak nedeformuje.

Lacnejšie podväzkové pásy pevnú časť mať nemusia. Nákupu takýchto podväzkov by ste sa mali skôr vyhnúť. Gumová časť zaistí, že vás podväzok nebude pri nosení nijako tlačiť.

Akú farbu by mal mať svadobný podväzok?

V minulosti sa tradovala, že nevesta by na sebe mala mať vo svadobný deň niečo modré. Vďaka tomu sa najčastejšie dávajú podväzky v modrej farbe. Dnes sa však farba odvíja od vkusu nevesty. Stále najžiadanejšie sú modré podväzky, ďalej sa jedná o podväzky v bielej farbe, ale kúpiť môžete aj čierny, červený atď.

Štýl podväzku by mal zodpovedať štýlu svadobných šiat. Niektoré dámy dávajú prednosť jednoduchému prevedeniu, iné si potrpia na luxusne zdobený kúsok.

Záver

Podväzky sú najčastejšie vnímané ako erotický doplnok. Na trhu nájdete vyzývavé erotické aj jednoduché, ale praktické modely. Vybrať ten správny vzhľad je čisto otázkou vkusu a príležitosti, na ktorú podväzok kupujete. Veľmi dôležité je však vybrať správnu veľkosť podväzku. Tú určuje aj miesto, na ktorom si prajete podväzok nosiť.

Každý podväzkový pás by malo byť možné podľa potreby upravovať. Zaujímať by ste sa mali aj o prevedení klipu či možnosť nastaviť podväzkový ťah.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo