Clony na kočík

Clona na kočík ochráni najmenšie deti pred škodlivými slnečnými lúčmi, dažďom, snehom i veterným počasím. Clony sa robia najčastejšie ako účinná ochrana pred slnkom, ale vďaka svojej univerzálnosti ich môžete využívať po celý rok. Tienidlo na kočík je na trhu pomerne krátku dobu a mnohí rodičia s ním zatiaľ neprišlo do styku.

Detské kočíky tak stále mnoho rodičov prikrýva plienkou alebo inou látkou. Tento spôsob je však podľa odborníkov veľmi nebezpečný av snahe dieťa ochrániť mu môžete naopak spôsobiť rôzne závažné zdravotné komplikácie. Pod látkou sa totiž hromadí teplo, ktoré môže spôsobiť prehriatie bábätka. Za sparných letných dní sa tak neodporúča tráviť s dieťaťom čas na priamom slnku. Pokiaľ však nemáte na vybranú a musíte vyraziť aj v tých najväčších horúčavách, mali by ste dieťaťu zaistiť patričnú ochranu.

Tou je práve clona na kočík, ktorá má hneď niekoľko podôb. Najznámejšou verziou je slnečník, novšími variantmi sú špeciálne šilty alebo clony, ktoré ochránia kočík po celej ploche. To, akú clonu kúpiť ovplyvní najviac vek dieťaťa. Clony je možné pripevniť na všetky typy kočíkov, na trhu je pomerne veľký výber. Tí, ktorí túžia po špeciálnej podobe, si však môžu nechať clonu vyrobiť na mieru.

Porovnať ceny clôn

Typy

Tienidlo na kočík je možné kúpiť najmenším deťom, kedy nimi doplníte hlboký kočík, ale chrániť môžete aj deti usadené v športovom kočíku, ktoré chcú svet pozorovať v sede. Jednotlivé varianty sa výrazne líšia nielen podobou, ale aj účinnosťou. Preto je dobré poznať klady aj zápory všetkých druhov tieniacich clôn.

Slnečná clona

Ako najpraktickejšia sa javí slnečná clona, ktorá je zároveň tou najspoľahlivejšou možnosťou. Slnečné clony je možné prirobiť na hlboký aj športový kočík, ale aj autosedačku. Tento typ clony je ideálny pre deti od narodenia, avšak nebude nijako obľúbený u starších detí, ktorým bude clona prekážať vo výhľade. Vďaka clone bude v kočíku príjemné prítmie. Výhodou je možnosť celoročného využitia. Clona zakrýva celú plochu kočíka a bábätko tak ochráni pred akýmkoľvek počasím. Dieťa clona ochráni aj pred nebezpečným hmyzom.

Strieška/šilt

Tieto tienidlá ochránia dieťa iba čiastočne. Spoľahnúť sa na ne nemožno 100% a svoje využitie majú iba v slnečných dňoch. Šilt alebo strieška môže poskytnúť aj nejakú ochranu pred dažďom. Rovnako ako clonu môžete aj striešku nasadiť na každý kočík aj autosedačku. Strieška dieťaťu nebráni pri výhľade, z tohto dôvodu je obľúbená najmä u starších detí.

Slnečník

Slnečník býva často súčasťou kočíka, ale kúpiť ho môžete aj dodatočne. Slnečník je možné pripevniť priamo ku konštrukcii a potom ho môžete podľa potreby natáčok. Tento variant tak dieťa chráni o niečo lepšie ako predchádzajúci typ. Výhodou slnečníkov je aj väčšia ventilácia, avšak nemusí byť spoľahlivý vo veternom počasí. Nevýhodu sú aj jeho nároky na priestor.

Slnečným bábätko ochráni pred slnečnými lúčmi a čiastočne aj dažďom. Neposkytne však ochranu voči hmyzu. Pri nákupe slnečníka venujte pozornosť kompatibilite, pretože akýkoľvek slnečník nemusí spoľahlivo držať na každom kočíku. Tu sa oplatí kombinovať kočík a slnečník jedného výrobcu.

Možnosti

Slnečné clony nedisponujú žiadnymi prevratnými funkciami. Najkvalitnejšie clony však bábätko ochránia pred škodlivým UV žiarením. Clony na kočík sú schopné blokovať škodlivé UVA aj UVB žiarenie. Najkvalitnejšie slnečné clony majú SPF 50+. Za túto možnosť si však budete musieť priplatiť.

Ďalšie príslušenstvo

Clona na kočík nie je tým jediným výrobkom, ktorý sa vám bude v sparných letných dňoch hodiť. Vo výbave by vášmu bábätku nemala chýbať moskytiéra, ktorá ho ochráni pred nebezpečným hmyzom. Špeciálnym príslušenstvom sú chladiace podložky, ktoré sa vkladajú do kočíka. Inštalovať ich však môžete aj do autosedačky alebo sedačky na bicykel. Vnútri chladiacej podložky sa nachádza špeciálny gél, ktorý dokáže ochladiť teplo, ktoré bábätko vytvorí. Účinnosť chladiacej podložky býva v rozmedzí 3 – 4 hodín.

Značka

Clony na kočík sú veľmi často kompatibilné s akýmkoľvek kočík. Výrobca vás bude zaujímať skôr vtedy, ak chcete kočík dokonale vyladiť, alebo plánujete clonu používať celoročne a vyššie investície sa vám tak skutočne oplatia. Medzi spoľahlivých výrobcov patria predovšetkým clony Caretero, Kurtis Baby Peace, Zopa, Joolz alebo Petite&Mars. Univerzálne clony ponúka Dooky, REER, Hauck a ďalšie.

Cena

Kúpiť clonu na kočík môže skutočne každý. Tie najdostupnejšie clony sa predávajú už za menej ako 9 eur. Ich vzhľad síce neohromí, ale vaše bábätko ochráni spoľahlivo. Za cenu do 13 eur možno tiež zaobstarať šilt na kočík aj jednoduchý slnečník. Za clonu s UV ochranou zaplatíte od 13 – 22 eur. Najdrahšie sú luxusné značkové clony, tu sa obstarávacia cena pohybuje v rozmedzí 30 – 64 eur.

Porovnať ceny clôn

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi úpalom a úpalom?

Úpal je stav, ktorý sa môže dostaviť po dlhodobom priamom pobyte na slnku. Úpal sa prejavuje sčervenaním pokožky a bolesťou hlavy. Závažnejšími ťažkosťami sú závraty, zrýchlená srdcová činnosť a stuhnutie šije. Od úpalu vás môže zachrániť vhodne zvolená pokrývka hlavy a kratšia doba, ktorú na slnku strávite. Účinnou pomocou pri úpale je pobyt v tieni, dostatok tekutín a studený uterák.

Úpal je stav, ktorý vznikne, ak ste nútení tráviť dlhšiu dobu v miestach s vysokou teplotou. Veľmi často k nemu môže dôjsť pri pobyte v nevetranom aute, ale aj v uzavretom a nevetranom kočíku. Problémy spôsobené úpalom sú oveľa závažnejšie. Dostaviť sa môžu teploty, zvracanie, malátnosť i dýchacie problémy. V najhorších prípadoch dochádza k strate vedomia a smrti.

Akým spôsobom je možné clonu prirobiť?

Clonu na kočík uchytíte pomocou gumy, ktorá obopína búdku. K rukoväti je možné ju pripevniť šnúrkami alebo klipmi. Clonu môže na kočík nasadiť skutočne každý, počas malej chvíle. Je možné ju umiestniť na každý kočík aj detskú autosedačku.

Prečo na tienenie nepoužívať látkovú plienku alebo uterák?

Látkové plienky uzavrú otvor, ktorým môže do kočíka prúdiť vzduch. V takto uzavretom prostredí dochádza k rýchlemu nárastu teploty. Vnútri kočíka môže byť dokonca teplejšie aj o viac ako 15 °C. Tým spôsobíte rýchle prehriatie bábätka, ktoré môže skončiť úpalom. Látkové plienky vaše dieťa taktiež neochránia pred škodlivým UV žiarením.

Záver

Clonu na kočík môžete používať od narodenia do doby, kedy budete svojho potomka voziť v kočíku. Novorodencom a malým dojčatám sa odporúča zaobstarať tienidlo látkové, ktoré ku kočíku prirobíte pomocou gumičiek a šnúrok.

Látkové tienidlá sú spoľahlivé a praktické. Ich prednosťou je aj ľahká údržba. Mnohé možno dokonca vyprať v práčke. Starším zvedavým deťom bude viac vyhovovať tienidlo v podobe striešky alebo slnečníka. Striešku nasadíte priamo na búdku, slnečník je nutné pripevniť ku konštrukcii kočíka.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo