Podložky do kočíka

Podložka alebo vložka do kočíka nie je tak známa ako iné pomôcky, napriek tomu sa však jedná o praktický výrobok, ktorý plní hneď niekoľko funkcií. Prednou funkciou podložky do kočíka je zvýšiť komfort a pohodlie dieťaťa. Samotný kočík potom táto vložka chráni pred rôznymi nečistotami. V prípade, keď dôjde k znečisteniu podložky, môžete ju veľmi jednoducho vybrať, vyprať a ušetríte si tak zdĺhavé čistenie kočíka.

Podložky sa najčastejšie vkladajú do športového kočíka a golfiek, ale zaobstarať ich môžete aj do hlbokých kočíkov alebo dokonca autosedačky. Pri výbere narazíte ako na špecifické typy, tak na univerzálne podložky, ktoré sa zmestia do každého kočíka. Vybrať môžete výrobný materiál, a pochopiteľne aj vzhľad.

Porovnať ceny podložiek

Typy

Podložka do kočíka majú niekoľko podôb av závislosti od výrobného materiálu sa tiež mení ich funkčnosť. Hoci môže byť podložka do kočíka pre mnohých skôr zbytočná, v diskusiách nájdete na tento výrobok mnoho pozitívnych ohlasov. Mamičky najviac ocenia praktickú stránku veci a veľmi jednoduchú údržbu.

Matrac

Špeciálnym matracom je možné vybaviť najmä hlboké kočíky. Matrac sa vyrába z mäkkého materiálu a jej úlohou je poskytnúť bábätku mäkké a pohodlné ležanie. Matrac je praktický najmä v prípade, keď budete dieťa voziť do nerovných cestách, v tomto prípade môže značne tlmiť otrasy.

Obojstranné podložky

Pravdepodobne najobľúbenejšie sú celoročné obojstranné podložky. Vďaka jednej teplejšej strane je možné podložku používať v období jeseň – zima a chladnejšia strana je potom určená na obdobie jar – leto. Letná strana sa najčastejšie vyrába zo 100% bavlny, zimná strana je potom často vyrobená z fleecu, Tieto podložky sa vyrábajú v kombinácii rôznych materiálov a umiestniť ich môžete do akéhokoľvek kočíka.

Nepriepustná podložka

Tieto podložky majú spodnú časť vyrobenú z nepriepustného materiálu. Nemusíte sa teda báť, že prípadné tekutiny akéhokoľvek pôvodu zašpinia poťah kočíka. Nepriepustná podložky by však mala byť aj funkčná a praktická, preto si overte, ide o priedušný materiál. V opačnom prípade sa môže bábätko viac potiť a používanie podložky bude najmä v letných mesiacoch nepohodlné.

Chladiace podložky

Tieto podložky využijete iba v horúcich letných dňoch, vo väčšine prípadov je možné podložku umiestniť nielen do športového alebo golfového kočíka, ale aj do autosedačky. Vnútri vložky sa nachádza špeciálny chladivý gél, ktorý je schopný regulovať teplotu o 3 – 5°C. gélu je odhadovaná na cca 4 hodiny.

Materiál

Vložky a matrace do kočíkov sa vyrábajú z rôznych materiálov, najčastejšie sa jedná o kombináciu niekoľkých materiálov. Bežne sa stretnete s PUR, VISCO alebo pamäťovou penou. Na výrobu sa však používajú aj prírodné náplne napríklad pohánkové šupky.

Vrchná časť býva vyrobená z bavlny, plyšu, merino vlny, fleecu, minky a ďalších materiálov.

  • Priedušné podložky – sú vyrobené z rôznych poréznych materiálov, ktoré zaisťujú stálu reguláciu a odvod vlhkosti.
  • Hypoalergénne podložky – na ich výrobu sa používa visko-elastická pena, ktorá odoláva baktériám a roztočom. Tieto podložky sú schopné znížiť možný budúci nástup astmy.
  • Pamäťová pena – je ideálna voľba pre tých, ktorí radi podnikajú vychádzku do terénu. Pena veľmi dobre tlmí nárazy a dokonale sa prispôsobí tvaru tela bábätka.

Možnosti

Hoci sú podložky do kočíka pomerne jednoduché, nájdete aj v tomto prípade rôzne vychytávky, ktoré odlišujú lacné podložky od tých drahších.

  • Novorodenecká vložka – tieto špeciálne podložky bývajú viac polstrované a tým aj pohodlné. Podložka navyše vytvára plne horizontálnu polohu v sedacej časti.
  • Uši u ramien – rozšírená časť v oblasti ramien poskytne bábätku viac pokoja počas spánku a postará sa aj o potrebný odvod potu v oblasti hlavičky.
  • Uši pri kolenách – táto rozšírená časť zabráni padaniu omrviniek a rôznych nečistôt k stranám kočíka. Vyhnete sa tak dlhému čisteniu aj vyklepávaniu kočíka.
  • Predĺženie – kúpiť môžete aj podložku s predĺženou časťou v oblasti nôh. Tieto podložky sú vhodné skôr pre malé deti, ktoré nechodia.
  • Umývateľná časť – u starších chodiacich detí oceníte podložky s umývateľnou spodnou časťou.
  • Vankúš – súčasťou niektorých podložiek môže byť aj vyberateľný vankúšik.

Značka

Hoci nie sú podložky do kočíka tak známe, ich zastúpenie na trhu je pomerne široké. Podložky spravidla ponúkajú poprední výrobcovia detských kočíkov a ďalšieho tovaru. Kúpiť tak môžete podložku, ktorá dokonale sadne k vášmu kočíku. Medzi výrobcami podložiek dominujú značky Thule, Sensilo, Baby Nellys, Emitex, Petite & Mars, Bo Jungle,  Bomimi a ďalšie.

Cena

Podložku do kočíka kúpite od cca 10 – 64 eur. Cenový rozdiel je daný najmä výrobným materiálom poprípade niektorými funkciami, ktoré podložka ponúka. Líšiť sa môže aj spôsob uchytenia a rozdiel je pochopiteľne aj v samotnom vzhľade.

Porovnať ceny podložiek

Údržba

Jednou z najväčších predností podložiek je jednoduchá údržba. Vo väčšine prípadov je možné zašpinenú podložku vyprať v práčke. Spôsob čistenia sa však líši v závislosti od výrobného materiálu. Každý materiál si vyžaduje trochu iný spôsob čistenia a je teda vhodné si všetko dopredu naštudovať.

Spôsob údržby by mal byť vždy uvedený na balení každého výrobku. Odporúčaný postup je pochopiteľne nutné dodržiavať. Podložku možno obvykle prať na 30 – 40 ° C za pomoci šetrného pracieho prípravku. Pri praní nie je možné používať aviváž.

Otázky a odpovede

Ako funguje chladiaca podložka?

Súčasťou chladiacej podložky je špeciálny gél, ktorý je schopný absorbovať telesné teplo bábätka a teplotu môže regulovať v rozmedzí 3 ° C – 5 ° C a to po dobu 3 – 4 hodín. Potom je nutné nechať podložku cca 2 hodiny odpočívať, než dôjde k obnoveniu tejto funkcie. Používanie chladiacej podložky nie je pre bábätko nijako nepríjemné, chladiaci efekt je postupný a nedôjde teda k žiadnemu tepelnému šoku. Chladiacu podložku nie je možné vkladať do mrazničky a nemusí sa ani nijako nabíjať.

Čo je termoregulačná podložka?

Tieto podložky zaistia dieťaťu maximálny komfort, v lete ich ochladí av zime zahrejú. Termoregulačné podložky patria k tým najdrahším, ale môžu sa pýšiť výnimočnými vlastnosťami. Podložky poskytnú dokonalé pohodlie, skvele odvádzajú pot a umožnujú dobrú cirkuláciu vzduchu. Aj v tejto kategórii nájdete mnoho univerzálnych podložiek, ktoré je možné používať v každom kočíku aj autosedačke.

Akým spôsobom je možné podložku pripevniť?

Spôsob pripevnenia sa mení s výrobcom. Väčšina podložiek má prestrihy na pásy, ktoré sa postarajú o pevné uchytenie. Využiť môžete aj pripevnenie pomocou suchých zipsov alebo šnúrok.

Záver

Podložka do kočíka je praktická pomôcka, ktorá sa postará o dokonalý komfort a pohodlie dieťaťa. Vďaka nej nebude dochádzať v takej miere k špineniu samotného kočíka a podložka navyše doplní a oživí jeho vzhľad. Používanie podložky prináša mnoho výhod, tieto podložky sa najčastejšie umiestňujú do športových kočíkov, kde pri jazde terénom tlmia nárazy.

Vložka navyše zaisťuje potrebnú cirkuláciu vzduchu a zabraňuje nadmernému poteniu dieťaťa. Tieto podložky sú vhodné do jednotlivých modelov kočíkov, ale veľké množstvo podložiek je tiež univerzálnych a používať ich môžete v hlbokom aj športovom kočíku, ale aj v golfkách alebo autosedačke.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo