Kočíky pre dvojčatá

Narodenie bábätka je v prvom rade radostnou udalosťou. V tej druhej ide o pomerne veľkú investíciu. Nakúpiť musíte všetko, čo bude bábätko k spokojnému životu potrebovať. K základnej výbave patrí aj spoľahlivý a bezpečný kočík. Kočíky nájdete v mnohých podobách, väčší výber ponúkajú kočíky pre jedno dieťa. V menšom sú na trhu zastúpené kočíky pre dvojčatá alebo súrodenecké kočíky.

Kočíky pre dvojčatá predstavujú väčšiu investíciu, jeho nákup by ste teda nemali uponáhľať. Dôležité je, aby vami vybraný kočík spĺňal všetky vaše očakávania. Kočíky pre dvojičky sú k dostaniu v dvojakom prevedení, rozhodnúť sa teda musíte, akým spôsobom budete chcieť deti voziť. Kúpiť môžete kočíky, ktoré majú korbičky nad sebou, vedľa seba alebo za sebou. U kočíkov je veľmi dôležitá skladnosť as ním spojený spôsob skladania. Využívať môžete rôzne praktické prvky ako napríklad výškovo nastaviteľné madlo, odpruženie, polohovanie a ďalšie.

Porovnať ceny kočíkov

Typy

Kočíky pre dvojčatá je možné rozdeliť do skupín podľa toho, ako je riešené umiestnenie korbičiek. Konštrukčné riešenie pomerne výrazne ovplyvňuje rozmery kočíka. Zatiaľ čo niektorí nebudú mať na výber, aký typ kočíka zvoliť, iní môžu pred nákupom zvážiť klady a zápory jednotlivých typov.

Kočíky pre dvojčatá sú rovnako ako kočíky pre jedno dieťa k dostaniu v niekoľkých rôznych typoch. Najobľúbenejšie sú kombinované kočíky. Ďalej je možné kúpiť športový kočík alebo cestovné golfky.

Korbičky vedľa seba

Prvým variantom sú kočíky s korbičkami alebo sedačkami umiestnenými vedľa seba. Tieto kočíky sú rozmernejšie, avšak zaistia vám rovnakú kontrolu nad oboma deťmi. Tieto kočíky majú spravidla užšie korbičky. Otázka manipulácie je skôr individuálnou záležitosťou. Niekomu bude toto riešenie vyhovovať viac, inému menej.

Korbičky nad sebou

Táto varianta je známa ako dvojkočík. Jedna korbička je umiestnená klasicky a druhá sa nachádza pod ňou. Umiestnená môže byť z prednej alebo zadnej strany. Menej často narazíte na kočíky so sedačkami za sebou. Ide skôr o športové kočíky alebo kočíky typu golfky.
Výhodou tohto typu je menšia šírka kočíka, v tomto ohľade sa kočíky od tých klasických prakticky nelíšia. S kočíkom sa tak dostanete do obchodu aj na iné miesta, kam by sa nebolo možné s bežným kočíkom dostať. Nevýhodou tohto riešenia je menšia prehľadnosť a pre niekoho aj horšia manipulácia.

Kombinovaný kočík pre dvojčatá

Tieto kočíky patria k tým najobľúbenejším. Kombinovaný kočík predstavuje kombináciu hlbokej korby a športovej verzie. Tento kočík tak využijete od prvých dní bábätka a používať ho môžete po celú dobu. Obstaranie kombinovaného kočíka predstavuje vyššiu investíciu, na druhú stranu však ušetríte, pretože už nebudete musieť kupovať iný typ kočíka.

Kombinované kočíky je možné zaobstarať ako mestské aj terénne. Preto sa zamyslite nad tým, kde všade budete chcieť kočík používať. Terénne kočíky majú väčšie odpružené bicykle a ich nevýhodou je o niečo horšia skladnosť.

Športový kočík pre dvojčatá

Tieto kočíky je možné používať vo chvíli, keď sú obe deti schopné samostatne sedieť, čo je najčastejšie v rozmedzí 6 – 9 mesiacov. Dovtedy budete musieť používať jednoduché hlboké kočíky alebo dvojkombináciu. Pre nákup športového kočíka sa môžete rozhodnúť z dôvodu väčšej skladnosti a nižšej hmotnosti.

Tiež športové kočíky sa líšia prevedením koliesok, vďaka čomu sú niektoré vhodnejšie na spevnené komunikácie a iné veľmi dobre obstoja aj v náročnejšom teréne. Na rozdiel od športovej verzie dvojkombinácie ponúkajú športové kočíky väčšie možnosti, čo sa polohovania týka a kvalitnejšie je aj ich odpruženie.

Golfový kočík pre dvojčatá

Ak radi cestujete, môže sa vám hodiť ľahký a skladný kočík v podobe golfiek. Tiež golfky sú k dostaniu v oboch prevedeniach. Tento typ kočíka je menej pohodlný a vhodný skôr na krátkodobé používanie. Je najčastejšie určený na presun po meste, ale s drahšími golfkami môžete vyraziť aj do mierneho terénu.

Kolesá

Kočíky pre dvojčatá môžu mať 3, 4 alebo 6 kolies – predné kolesá môžu byť zdvojené. Zaujímať by vás mal nielen počet kôl, ale aj ich veľkosť alebo materiál.

  • Nafukovacie kolesá – nafukovacie kolieska sú ideálne na používanie v teréne. Bývajú preto skôr súčasťou športovejších kočíkov. Nafukovacie kolesá treba pravidelne dofukovať. Po nabehnutí na ostrý predmet môže dôjsť k ich prasknutiu. Nafukovacie kolesá sú vhodnejšie na jazdu v snehu.
  • Penový bicykel – kočík s penovými kolesami je naopak vhodnejší na používanie v meste alebo na spevnenej komunikácii. Penové kolesá navyše nevyžadujú žiadnu starostlivosť a nemusíte sa báť ich zničenia.
  • Pogumované kolesá – sú súčasťou drahších kočíkov. Tieto kolesá vyrobené z kvalitnej gumy zaručujú dlhú životnosť a použiť ich môžete pri pohybe v meste aj v teréne.
  • Plastové kolesá – plastovými kolesami sú doplnené predovšetkým kočíkmi golfového typu. Aj tieto kolesá nevyžadujú žiadnu starostlivosť, sú však hlučnejšie a netlmia nárazy.

Rukoväť

Väčšina kočíkov pre dvojčatá má rukoväť vcelku. Golfové kočíky môžu mať rukoväť delenú. Typ rukoväte teda udáva predovšetkým typ kočíka, dôležitejší ako prevedenie je spôsob manipulácie a možnosti, ktoré rukoväť ponúka.

Z praktického hľadiska je vhodné, aby bolo možné rukoväť výškovo nastaviť. Zvoliť môžete medzi dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je kĺbová rukoväť, tou druhou teleskopická rukoväť. V oboch prípadoch je zaručená ľahká manipulácia a možnosť nastaviť výšku v niekoľkých pozíciách.

Pásy

O bezpečnosť starších detí sa postarajú bezpečnostné pásy. Väčšina kočíkov je vybavená päťbodovými pásmi, v menšom počte sú na trhu kočíky s trojbodovým pásom. Trojbodové pásy sú vhodnejšie skôr pre staršie deti a bývajú súčasťou športových alebo golfových kočíkov. Z hľadiska pohodlia musia byť pásy dostatočne polstrované. Ľahšie sa vám budú udržovať pásy, ktoré je možné odopnúť.

Polohovateľnosť

Polohovanú chrbtovú opierku má každý športový a väčšina golfových kočíkov. Dôležité je, aby bolo možné opierku položiť do plného ľahu. Jednotlivé kočíky ponúkajú plynulú polohovateľnosť, alebo môžete využívať niekoľko pevne daných pozícií. Rovnakým spôsobom by malo byť možné polohovať opierku nôh.

Príslušenstvo

Kočíky pre dvojičky umožňujú rovnako ako klasické kočíky pre jedno dieťa využívať pomerne veľké množstvo príslušenstva. Niektoré príslušenstvo ako napríklad pláštenka a moskytiéra je priamo súčasťou kočíka. Iné môžete prikúpiť samostatne. Veľmi obľúbené sú slnečné clony a slnečníky. Praktický je držiak na fľašu alebo samostatný organizér. V zime sa nezaobídete bez fusakov, nánožníkov a rukávnika.

Značka

Kočíky pre dvojčatá sú na trhu zastúpené v oveľa menšom počte. Napriek tomu však pri výbere narazíte snáď na všetkých obľúbených výrobcov, ktorí niekoľko variantov týchto kočíkov ponúkajú. Kočík pre dvojčatá tak môžete zaobstarať od značky Valco Baby, Baby Jogger, Cam, Chicco, Easy Go, Joolz, Thule, Peg-Péreo a ďalších.

Cena

Obstarávaciu cenu určuje z veľkej časti typ kočíka. Lacnejšia je športová verzia, ktorú možno zaobstarať za cca 235 eur. Jedná sa o jednoduchšie modely ideálne na pohyb v meste. Do terénu potom môžete vyraziť s kočíkom s cenou od 510 eur. Za túto cenu je možné zaobstarať aj prvé kombinované kočíky. Väčšie možnosti ponúknu kočíky s cenou okolo 853 eur. Tie najdrahšie potom vyjdú na viac ako 1 279 eur.

Porovnať ceny kočíkov

Otázky a odpovede

Aké ťažké sú kočíky pre dvojčatá?

Súrodenecké kočíky sú pochopiteľne ťažšie ako bežné kočíky. Ich hmotnosť býva spravidla vyššia ako 10 kg. Hmotnosť najťažších kočíkov môže byť vyššia ako 25 kg. Všeobecne ľahšie sú športové kočíky a väčšiu hmotnosť majú kočíky kombinované. Hmotnosť kočíka určuje materiál konštrukcie, najľahšie sú kočíky vyrobené z ľahkého hliníka.

Čo sú súrodenecké kočíky?

Súrodenecký kočík je označenie pre kočík pre dvojčatá. Tento typ kočíka môžete využívať aj pre súrodencov, ktoré od seba delia malý vekový rozdiel. Túto úpravu umožňujú kombinované kočíky. Mladšie dieťa môžete voziť v hlbokej korbe, tomu staršiemu upravíte kočík do športovej verzie. Ak zháňate tento typ kočíka, venujte väčšiu pozornosť nosnosti.

Na čo sa zamerať pri strieške?

Pozornosť venujte spracovaniu ventilačnej časti. Jedná sa o okienko rôznej veľkosti, ktoré je opatrené sieťkou. Týmto priestorom môže do búdičky lepšie prúdiť vzduch. Odopínanie striešky je riešené niekoľkými spôsobmi.

Bežné sú suché zipsy, ktoré sú však pomerne hlučné a deti môžu budiť. Ticho ventilačné okienko odopnete vďaka magnetom. Poslednou možnosťou sú klasické zipsy. Kočíky so zipsami majú väčšiu ventilačnú časť, ale aj v tomto prípade je nutné počítať s väčšou hlučnosťou.

Záver

Kočík pre dvojčatá je nutné vyberať s ohľadom na vaše finančné možnosti aj spôsob používania. Pri týchto kočíkoch je nutné zvážiť predovšetkým rozmery, ktoré ovplyvňuje váš štýl života a miesto bydliska. Z hľadiska priestoru sú náročnejšie kočíky s korbičkou vedľa seba.

Na druhú stranu vám tento variant ponúkne najlepší prehľad. Druhou možnosťou sú kočíky s korbičkami nad sebou alebo za sebou. Sú široké ako klasické kočíky, ale majú väčšiu dĺžku. Nevýhodou je zložitejšia kontrola detí. Obe varianty nájdete vo všetkých prevedeniach.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.eduworld.sk, www.babetkovo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo