Športové kočíky

V športovom kočíku strávi bábätko najviac času. Používať ho môžete od cca 8. mesiaca do 2 – 3 rokov veku. Výber toho správneho modelu je tak veľmi dôležitý a z dôvodu veľkej ponuky na trhu ani nijako ľahký.

Športový kočík by mal byť vyberaný na základe niekoľkých kritérií. Dôležitá je predovšetkým veľkosť koliesok a pevnosť rámu a pevnosť kĺbov. Športový kočík je možné vyberať podľa celkového vzhľadu, možnosti polohovania, výrobcu a ceny. Najdôležitejšie je však váš vlastný pocit. Vhodné je športový kočík pred nákupom vyskúšať. Len tak spoznáte, ako sa s kočíkom ide a aké zložité je jeho ovládanie.

Porovnať ceny kočíkov

Typy

Športové kočíky majú viac podôb. Stačí iba vedieť, kde všade budete chcieť kočík používať.

Do terénu

Pokiaľ plánujete pravidelne vyrážať do terénu, budete potrebovať kočík s väčšími kolesami a pevnou a odolnou konštrukciou. Kočík do terénu by mal mať kolesá aj celú konštrukciu odpruženú, aby bolo jeho používanie pre bábätko príjemné.

Do mesta

Do mesta sú ideálne športové kočíky s menšími kolesami. U týchto modelov sa viac zamerajte na hmotnosť a skladnosť.

Golfky

Ide o veľmi jednoduchý športový kočík, ktorý je vhodný skôr pre staršie deti, ktoré už chodia, ale nezvládnu dlhšie presuny. Golfky sú taktiež ideálne na výlety či všeobecne cestovanie. Ich najväčšou prednosťou je mimoriadna skladnosť a veľmi nízka hmotnosť. Golfky sa však nehodia na jazdu terénom. Skôr si neporadí ani v ľahšom teréne.

Na beh

Pre športovo založených rodičov sú na trhu trojkolesové kočíky s veľkými kolesami. Tieto kočíky sú navyše doplnené o ručnú brzdu.

Konštrukcia

Konštrukcia tvorí nosnú časť každého kočíka. Pri športovej verzii je však skutočne dôležité zvoliť veľmi odolnú konštrukciu. Predtým si však ujasnite, kde všade budete kočík používať, pretože spoločne s robustnosťou konštrukcie rastie aj hmotnosť kočíka. Tí, ktorí budú kočík používať v bežnom teréne, tak nebudú potrebovať tie najrobustnejšie kočíky, ktoré obstoja aj vo veľmi náročnom teréne.

Systém skladania

Pri ráme si všímajte aj to, akým spôsobom môžete kočík zložiť. V prípade niektorých modelov vám na zloženie rámu postačí stlačiť jeden gombík. Ďalej zvážte, či preferuje kočík, ktorý je možné zložiť súčasne s korbou, alebo vám nevadí korbičku pred každým zložením demontovať.

Rozdiely medzi výslednou podobou zloženého kočíka či už s korbičkou alebo bez nej sú pomerne značné. Zatiaľ čo niektoré modely môžu byť aj po zložení horšie skladné, iné naopak zložíte do pomerne malej podoby. Tu sa systém skladania líši v súvislosti s výrobcom.

Kolieska

Zvoliť správnu veľkosť koliesok je kľúčové. S veľkosťou kolies sa rozširujú možnosti jeho využívania, avšak kolieska ovplyvňujú aj hmotnosť alebo skladnosť. Preto nie je rozumné siahnuť po kočíku s veľkými kolesami aj v prípade, kde sa budete častejšie pohybovať po meste alebo v miernom teréne.

U koliesok je nutné zvoliť nielen správnu veľkosť, ale aj vhodný typ.

Typ koliesok

Športové kočíky môžu disponovať dvoma typmi koliesok:

  • Nafukovacie – bežnejšie sú nafukovacie kolieska s dušou. Tieto bicykle lepšie tlmia nárazy, vyžadujú však pravidelné dofukovanie av náročnom teréne ich môžete prasknúť.
  • Bezúdržbové – druhým typom sú tvrdšie kolieska, kde dušu nahrádza polyuretán. Tieto kolieska sa označujú ako gumové alebo gélové. Tlmenie vibrácií je tu o niečo málo horšie, avšak o bicykle sa nebudete musieť starať a nemusíte sa báť, že sa pri pobyte vonku bicykla nejakým spôsobom poškodí.

Veľkosť koliesok

Pri výbere správnej veľkosti kolies stačí vychádzať z jednoduchého pravidla. Čím väčšie kolesá sú, tým náročnejší terén budete môcť s kočíkom zdolať. Malé kolesá sú ideálne na spevnenú komunikáciu, ale ich výhodou je aj veľká skladnosť kočíka. Záleží teda aj na tom, ako často a akým spôsobom budete kočík premiestňovať.

Rukoväť

Ďalšou časťou kočíka je rukoväť. Športové aj klasické kočíky môžu mať pevnú alebo výškovo nastaviteľnú rukoväť. Nastaviteľná rukoväť umožní pohodlné ovládanie kočíka menším aj väčším osobám. Nastaviť výšku rukoväte môžete dvoma spôsobmi. Oba spôsoby ponúkajú veľmi jednoduchý a praktický spôsob nastavenia a voľba tej správnej možnosti je skôr otázkou vkusu.

  • Kĺbová rukoväť – nastaviť veľkosť rukoväte môžete vďaka kĺbom, ktoré stačí iba stlačiť. Potom už zvolíte jednu z polôh, ktorú vám kočík ponúka. Rukoväť s kĺbovým nastavením je starším typom a nájdete ju pri cenovo dostupnejších kočíkoch.
  • Teleskopická rukoväť – tieto rukoväte sú doplnené o gombík, ktorý stačí stlačiť a potom rukoväť vysunúť do výšky, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Súčasne s výškou budete meniť aj vzdialenosť rukoväte od kočíka. Čím bude rukoväť vyššie, tým väčšia bude aj vzdialenosť. Teleskopická rukoväť je tak ideálna najmä pre vyššie osoby, ktoré tak nebudú pri tlačení kočíka kopať do jeho spodnej časti.

Strieška

Prakticky každý kočík má striešku nastaviteľnú. Rozdiel je však v rozsahu, v akom môžete striešku nastaviť. Niektoré kočíky majú na strieške zips, ktorý po rozopnutí rozsah nastavenia výrazne predĺži. Aj tu je dobré zvážiť ako dlho av akom počasí budete kočík používať. Dlhá strieška vaše bábätko ochráni pred slnkom, dažďom aj vetrom.

U striešky kočíka si tiež nezabudnite všímať ventilačné časti. Ventilačné okienko je doplnené o sieťovinu, ktorou prúdi vzduch. Táto časť vám navyše umožní lepšie odvetrávať priestor pod strieškou a navyše ho využijete pri kontrolovaní dieťaťa. Aj tu môžete voliť medzi viacerými spôsobmi:

  • Magnetky – ventilačná časť vybavená magnetmi je veľmi komfortná. Diel na odvetrávanie môžete odopnúť úplne nepočuteľne, čo ocení väčšina rodičov.
  • Suché zipsy – známejšie sú verzie so suchými zipsami. Aj tento spôsob je jednoduchý, ale pri odopínaní suchých zipsov musíte počítať s väčším hlukom, ktorý môže niektoré deti budiť.
  • Klasické zipsy – klasické zipsy nájdete pri kočíkoch s väčším ventilačným priestorom. Odvetrávanie je tak veľmi efektívne ale odopínanie je v tomto prípade o niečo zložitejšie. Aj tu je nutné počítať s nejakým hlukom.

Sedačka

Sedačky športových kočíkov by mali umožniť meniť výšku aj smer jazdy.

Sklápanie sedačky

Veľmi dôležité je, v akých polohách sedačka umožňuje meniť pozíciu chrbta a nôh dieťaťa. Praktické bude, pokiaľ vám kočík umožní sedačku sklopiť do úplného ľahu. Jednoduché polohovanie sedačky zaistí páčka. Väčšina kočíkov vám umožní využívať niekoľko polôh v oblasti chrbta aj nôh.

Otáčanie sedačky

Pri sedačke si všímajte, či a akým spôsobom vám kočík umožňuje otáčanie sedačky. Možnosť otočenia sedačky nie je u športových kočíkov samozrejmosťou. Otočenie sedačky umožní dieťaťu sledovať krajinu, ale zároveň zaistí aj dokonalý kontakt s rodičmi. Niektoré kočíky nedisponujú otočnou sedačkou, ale zmenu smeru umožní otočná rukoväť. Nech už zvolíte akýkoľvek spôsob, vždy sa oplatí zaobstarať kočík, ktorý túto zmenu smeru jazdy umožňuje.

Značka

Výrobcov kočíkov je celý rad. Medzi tie najobľúbenejšie patria Thule, Hauck, Cybex alebo 4Baby. Ďalšie modely ponúkajú Valco Baby, Lionelo, Graco či Britax Römer.

Cena

Cenové rozpätie športových kočíkov je pomerne značné. Najlacnejšie modely s podobou jednoduchých golfiek možno zaobstarať za menej ako 64 eur. Tieto kočíky sú veľmi jednoduché a umožňujú vám najmä ľahký presun v meste. Na jazdu terénom sa však nehodí.

Plnohodnotný športový kočík kúpite od cca 129 eur. Väčšie možnosti ponúkajú kočíky s cenou okolo 214 eur. Najdrahšie športové kočíky stoja okolo 853 eur. Na trhu sa objavujú aj prvé elektronické kočíky, ktorých cena prekračuje 2 132 eur.

Porovnať ceny kočíkov

Otázky a odpovede

Aké ďalšie parametre je vhodné pri výbere zvážiť?

Dôležitá je aj nosnosť a hmotnosť kočíka. Hmotnosť je parameter, ktorý určuje, ako ľahko sa vám bude s kočíkom manipulovať. Športové kočíky sú však konštruované na jazdu terénom, čomu zodpovedá aj väčšia a robustnejšia konštrukcia. V porovnaní s kombinovanými kočíkmi sú tie športové predsa len o niečo ťažšie. Čo sa nosnosti týka, bývajú športové spravidla skonštruované na 15 kg nosnosť. V menšom množstve sú k dostaniu kočíky s nosnosťou 22 kg.

Ako staré dieťa patrí do športového kočíka?

Najčastejšie sa stretnete s názorom, že športovú verziu je možné využívať u 6 – 8 mesačného dieťaťa. Túto informáciu je však nutné brať s rezervou. Prechádzanie na športovú verziu je skôr individuálne a záleží iba na šikovnosti dieťaťa. Do športového kočíka môžete umiestniť dieťa, ktoré je schopné dlhodobého samostatného sedu.

Kedy je možné používať športový kočík skôr?

Veľmi často nastáva situácia, keď bábätko v hlbokom kočíku nechce zostať, ale pre športovú verziu je ešte príliš malé. V tomto prípade môžete zakúpiť tzv. novorodeneckú vložku, ktorú do športového kočíka vložíte a vytvoríte tak dieťaťu vhodný a bezpečný priestor na pobyt vonku.

Záver

Do športovej verzie kočíka prechádza bábätko v rozmedzí 6. – 12. mesiaca. Športové kočíky poskytnú dieťaťu väčšie pohodlie a zaistia mu aj správny rozvoj pri pozorovaní okolitého sveta. Športové kočíky majú mnoho podôb a ten správny by ste mali vždy vyberať s ohľadom na spôsob vášho života. Niektoré športové kočíky sú vhodnejšie do mesta alebo na spevnené komunikácie. Aktívni rodičia viac ocenia kočík, ktorý si poradí aj vo veľmi náročnom teréne.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo